Kiedy należy wykonać zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej? Wskazania do Sinus Lift

Czym jest zabieg Sinus Lift (podniesienia dnia zatoki szczękowej)?

Leczenie implantologiczne pozwala na uzupełnienie braku w uzębieniu. Przywraca piękny uśmiech, a tym samym wielu osobom pewności siebie. Aby można było wykonać wszczepienie implantu zębowego, pacjent musi posiadać wyrostek zębodołowy o odpowiedniej wysokości i szerokości. Sinus Lift, czyli podniesienie dna zatoki szczękowej, to specjalistyczny zabieg przedimplantacyjny stosowany, kiedy występuje niedostateczna ilość kości pomiędzy zatoką szczękową a jamą ustną. Spowodowane jest to procesem stopniowego zanikania kości po usunięciu bocznych zębów, który zachodzi powoli, ale systematycznie.

Zdaniem eksperta

lek. Bartłomiej Stępień

Znaczny lub całkowity zanik wyrostka zębodołowego w górnym łuku uzębienia stwarza niestabilne podłoże do wprowadzenia implantu, zwiększając ryzyko obluzowania oraz innych powikłań w przyszłości. Gdy kość jest cieńsza niż 8-10 mm, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu podniesienia zatoki szczękowej, aby zwiększyć jej grubość i umożliwić wszczepienie implantu. W zależności od stopnia zaniku, istnieją dwa typy tego zabiegu: otwarty i zamknięty – mówi lek. Bartłomiej Stępień

Metody wykonania zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej

Odbudowa kości pod implant poprzez zabieg Sinus Lift obecnie jest powszechnie stosowana w terapii chirurgiczno-stomatologicznej. Podniesienie dna zatoki szczękowej przeprowadzane jest metodą otwartą lub zamkniętą – różnice między nimi dotyczą głównie inwazyjności, czasu trwania i potencjalnych powikłań. Niezależnie od techniki, celem zabiegu jest umieszczenie materiału kościozastępczego pomiędzy dolną ścianą zatoki a jej błoną śluzową.

Dzięki temu dno zatoki jest spłycone, a kość pacjenta pogrubiona, co tworzy solidne podłoże dla implantu. Ważne jest odpowiednie przygotowanie – przed zabiegiem pacjent musi przejść specjalistyczne badania obrazowe, które oceniają jakość, gęstość i ilość kości w rejonie operowanym. Pozwala to na precyzyjne planowanie i kontrolę powodzenia procedury chirurgicznej.

Metoda zamknięta podniesienia dna zatoki szczękowej

Zabieg zamkniętego podniesienia dna zatoki szczękowej to metoda stosowana, gdy grubość kości wynosi przynajmniej 6-7 mm. Cały proces polega na wprowadzeniu biomateriału kościotwórczego przez otwór wykonany w celu umieszczenia wybranego systemu implantologicznego.

W przeciwieństwie do innych technik metoda zamknięta nie wymaga otwarcia zatoki. Specjalistyczne narzędzia, zwane osteotomami, są używane do delikatnego podniesienia błony śluzowej zatoki, co pozwala na utworzenie przestrzeni pomiędzy błoną a kością. Aplikowany jest w nią biomateriał kościotwórczy i w ten sposób można podnieść dno zatoki do maksymalnie 3 mm. W trakcie tej samej wizyty następuje wszczepienie implantu. Takie podejście sprawia, że zabieg jest mniej inwazyjny, skraca czas gojenia oraz przyspiesza proces odbudowy protetycznej.

Metoda otwarta podniesienia dna zatoki szczękowej

Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą otwartą stosuje się w sytuacjach, gdy grubość istniejącej kości jest mniejsza niż 6-7 mm, uniemożliwiając wszczepienie odpowiednio długiego implantu pod dnem zatoki. Procedura ta jest bardziej skomplikowana niż metoda zamknięta.

Polega na wycięciu owalnego okienka w bocznej ścianie zatoki szczękowej. Przez nie przeprowadza się odwarstwienie bony śluzowej od zatoki oraz aplikuje materiał kościozastępczy. Mimo inwazyjności zaletą techniki otwartej jest możliwość podniesienia dna zatoki o około 5-8 mm. Po zamknięciu okienka biomateriałem następuje proces regeneracji kości. Wszczepienie implantu w zależności od wskazań następuje na tej samej wizycie lub dopiero po okresie niezbędnym do wytworzenia nowej tkanki kostnej. Metoda ta pozwala na wszczepienie zazwyczaj więcej niż jednego implantu w obszarze zatoki.

Wskazania do zabiegu podniesienia zatoki szczękowej

Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej wykonuje się w przypadku konieczności zastosowania implantu w bocznej części łuku górnego. Decyzja o przeprowadzeniu Sinus Lift podejmowana jest w sytuacjach, gdy tkanka kostna w obszarze szczęki w wymiarze pionowym jest niewystarczająca do prawidłowego umieszczenia implantu. Taka sytuacja może wystąpić u pacjentów, którzy doświadczyli utraty zębów w przeszłości. W wyniku naturalnych procesów fizjologicznych doszło do znacznego zaniku kości w miejscu po usuniętych zębach. Najczęściej zabieg ten przeprowadzany jest w bocznych odcinkach kości szczęk, w rejonie trzonowców i rzadziej przedtrzonowców.

Zabieg można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. W przypadku, gdy pacjent poddawany jest szeroko zakrojonej operacji przeszczepienia kości oraz jednoczesnego wszczepienia implantu, istnieje możliwość wykonania procedury w sedacji cząstkowej lub znieczuleniu całkowitym.

Jakie są możliwe powikłania po podniesieniu dna zatoki szczękowej?

Możliwe powikłania po podniesieniu dna zatoki szczękowej obejmują opuchliznę, rozległe siniaki i ból. Choć te objawy wydają się niegroźne, jeśli nasilają się, mogą przerodzić się w stany zapalne. W takim przypadku konieczna jest konsultacja w gabinecie stomatologicznym, który wykonany był zabieg. Niezbyt częste komplikacje to przerwanie błony śluzowej oraz perforacja dna zatoki szczękowej. Bardzo rzadko można doświadczyć utraty materiału kościotwórczego lub rozejścia się brzegów rany po zabiegu. W każdym przypadku kluczowe jest przestrzeganie zaleceń lekarskich i monitorowanie objawów po zabiegu.

Zalecenia po zabiegu podniesienia zatoki szczękowej

Po przeprowadzeniu zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza w celu zapewnienia prawidłowego procesu gojenia i rekonwalescencji. Bezpośrednio po podniesieniu dna zatoki szczękowej zalecane jestzażywanie przepisanych środków przeciwbólowych, antybiotyków, przykładanie zimnych okładów w rejonie miejsca zabiegowego, spożywanie miękkich i letnich pokarmów oraz zrezygnowanie z aktywności fizycznej przez około 3 tygodnie.

Ważne jest również unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów, gwałtownych ruchów głową oraz podróży samolotem ze względu na różnicę ciśnień. Pacjent powinien dbać o higienę jamy ustnej, stosując antybakteryjne płukanki i pasty do zębów oraz przestrzegać specjalnej techniki mycia zębów. Wskazane są również regularne wizyty kontrolne u chirurga oraz odpowiednia profilaktyka stomatologiczna. W celu monitorowania procesu gojenia lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia pantomograficznego.

Szukasz gabinetu stomatologicznego w którym wykonasz zabieg Sinus Lift i odbudujesz zęby?

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację w Warszawie

Autor wpisu

lek. Bartłomiej Stępień

Lek. Bartłomiej Stępień – specjalista, lekarz dentysta.

Post by fabulous_admin