Rentgen punktowy

Strona głównaDiagnostykaRentgen punktowy

Rentgen punktowy to jedno z badań diagnostycznych wykonywanych w naszej klinice. Dzięki niemu stomatolodzy mogą dokładniej rozpoznać problem i dopasować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zdjęcie RTG umożliwia lekarzowi zobaczenie tego, czego nie widać podczas standardowego badania stomatologicznego.

Czym jest rentgen punktowy zęba?

RTG punktowy to zdjęcie rentgenowskie wykonywane w celu diagnostyki zmian w obrębie konkretnego zęba i jego otoczenia. Ze wszystkich badań radiologicznych to wyróżnia się największą rozdzielczością, umożliwia więc stomatologowi szczegółową diagnostykę. RTG punktowy pozwala ocenić przebieg korzeni zęba, liczbę kanałów i stopień ich zakrzywienia oraz stan powierzchni stycznych zębów.

Potrzebujesz profesjonalnej diagnozy stomatologicznej?

Umów się na wizytę konsultacyjną. Napisz do nas lub zadzwoń

Wskazania do wykonania RTG punktowego zęba

Wskazania do wykonania RTG punktowego mogą być różne – od uporczywego bólu zęba po zaawansowane metody terapii, mające na celu korektę kształtu i ustawienia uzębienia. Zdjęcie rentgenowskie często wykonuje się u pacjentów w przypadku:

  • leczenia próchnicy;
  • stanów zapalnych w obszarze miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych;
  • konieczności ekstracji zęba;
  • leczenia kanałowego;
  • podejrzenia zmian chorobowych niewywołujących objawów bólowych.

Jak się przygotować do rentgena zębów?

Zdaniem eksperta

lek. Dorota Caruk

Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego nie wymaga specjalnych przygotowań. Przed badaniem nie trzeba być na czczo, samo zrobienie RTG jest zupełnie bezbolesne. Jedyne, o co zostanie poproszony pacjent, to zdjęcie kolczyków i innej biżuterii umieszczonej w okolicach twarzy.

Rentgen punktowy – sprzęt wykorzystywany w naszej klinice

Specjaliści z naszej kliniki posługują się cyfrowym systemem Kodak Dental Systems do specjalistycznych zdjęć zębów. W skład wyposażenia do diagnostyki obrazowej wchodzi radiowizjografia cyfrowa Kodak 6100 o realnej rozdzielczości obrazu 20 lp/mm, która zapewnia bezkonkurencyjnie wysoką jakość zdjęć. Dawka promieniowania podczas robienia zdjęcia urządzeniem Kodak 6100 jest kilkukrotnie mniejsza niż przy zwyczajnym zdjęciu rentgenowskim. Co ważne, Kodak 6100 znacznie skraca czas oczekiwania na zdjęcie – do poniżej 2 sekund.

Rentgen punktowy – jak się go wykonuje?

Specjaliści z naszej kliniki wykonują zdjęcia RTG na podstawie skierowania od lekarza prowadzącego lub bez skierowania – po wykonaniu bezpłatnego przeglądu w naszym gabinecie. To rozwiązanie wygodne dla pacjenta, znacznie ułatwiające i przyspieszające diagnostykę.

Zdaniem eksperta

lek. Sławomir Kwieciński

Czujnik RVG 6100, za pomocą którego nasi specjaliści wykonują zdjęcie, to osiągnięcie technologiczne poparte wieloletnim doświadczeniem firmy Kodak w dziedzinie diagnostyki stomatologicznej. Dzięki zastosowanej warstwie światłowodowej czujnik ten zapewnia wysoką jakość obrazu oraz bezkonkurencyjną tolerancję czasu naświetlania, która pozwala na wykonanie perfekcyjnego zdjęcia przy każdym badaniu.

Kodak 6100 obsługuje skuteczny i prosty w użyciu program komputerowy, który przechowuje historię zdjęć pacjenta, przeprowadza niezbędne analizy i pomaga lekarzowi szybko postawić trafną diagnozę. Dodatkowo wszystkie zdjęcia mogą być eksportowane, wysyłane e-mailem i drukowane w uniwersalnych formatach.

Chcesz wykonać rentgen punktowy zęba?

Napisz lub zadzwoń

Zalecenia po wykonaniu RTG punktowego zęba

Wykonanie zdjęcia RTG to zazwyczaj wstęp do dalszego badania – endodontycznego pod mikroskopem, protetycznego, implantologicznego lub innego. Dokładne zalecenia i rodzaj terapii przedstawia pacjentowi lekarz, uwzględniający indywidualne uwarunkowania anatomiczne, przebyte choroby etc.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Ciąża nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zdjęcia RTG – zwłaszcza przy użyciu radiowizjografii cyfrowej, gdzie dawka promieniowania jest bardzo niska. Natomiast zdjęcie wykonujemy w takich przypadkach tylko wtedy, gdy miałoby ono decydujący wpływ na zdrowie pacjentki. Decydujący będzie fakt, czy pacjentka straci zęba, czy będzie mogła go zachować. W większości przypadków zdjęcia są odraczane do momentu rozwiązania.

Jeżeli chodzi o wykonanie zdjęcia rentgenowskiego podczas karmienia piersią nie ma żadnych przeciwwskazań. Dawka promieniowania nie wpływa w żaden sposób na pokarm matki. Pacjentka może bez obaw o zdrowie dziecka i własne mieć wykonany rentgen zęba podczas karmienia piersią.

Zdjęcia stomatologiczne rtg mogą odczytywać tylko wykwalifikowani radiolodzy lub lekarze stomatolodzy. Na podstawie zdjęcia można odczytać ustawienie zęba, budowę anatomiczną korzeni, ubytki próchnicowe, złamania i pęknięcia, zmiany okołowierzchołkowe i wiele innych schorzeń. Ubytki próchnicowe oraz zmiany zapalne o charakterze zanikowym widoczne są jako ciemne plamy na tle jasno rzutujących się kości i zębów. Niemniej jednak odczytaniem zdjęcia RTG powinni zajmować się specjaliści.

Raz na dwa lata powinno wykonać się profilaktycznie zdjęcie pantomograficzne w celu dokładnej kontroli uzębienia i tkanek przylegających. Zdjęcia wykonujemy również ze wskazań ortodontycznych, protetycznych, chirurgicznych i endodontycznych, gdy specjalista uzna, że są wymagane do dokładnej diagnostyki. Zdjęcie RTG pomoże specjaliście dokładniej zbadać ustawienie zęba, ubytki oraz złamania i pęknięcia powstałe podczas leczenia. Diagnostyka z wykorzystaniem rentgena zęba sprzyja całkowitemu rozpoznaniu problemu pacjenta.

Zdjęcia pantomograficzne wykonujemy średnio raz na dwa lata, a u pacjentów leczonych ortodontycznie lub chirurgicznie zdjęcie RTG może być wykonywane częściej. Zdjęcia zębowe można wykonywać na każdej wizycie nawet kilka razy w trakcie leczenia. Dawka promieniowania jest mała, dlatego zdjęcie RTG bez obaw może być wykonywane wielokrotnie.

Aby wykonać zdjęcie zębowe RTG nie trzeba mieć skierowania. Skierowanie potrzebne jest przy wykonaniu pantomogramu i wystawia je na miejscu stomatolog. Jest to związane ze zwiększoną ilością dawki promieniowania.

Kto wykonuje?

Cennik – stomatologia zachowawcza

UsługaCena
15-minutowa kontrola stanu jamy ustnej50 zł
Wykonanie kompleksowego badania jamy ustnej + ustalenie planu dalszego leczenia100 zł
Usługa konsultacyjna: zalecenia + wydanie recepty (wizyta 15-minutowa)100 zł
Wykonanie wypełnienia kompozytowego wysokoestetycznego200-400 zł
Konturing lub bonding z wykorzystaniem wysokoestetycznego kompozytu250-400 zł
Usługa wypełnienia mlecznego zęba150-250 zł
Odbudowanie zęba z wykorzystaniem wysokoestetycznego materiału kompozytowego - po wcześniejszym leczeniu kanałowym350-550zł
Odbudowanie zęba przy pomocy kompozytu + umocnienie wkładem koronowo-korzeniowym z włókna szklanego lub wysokoestetycznym materiałem kompozytowym750 zł
Użycie kolejnego włókna szklanego100 zł
Założenie opatrunku100 zł
Założenie leczniczego opatrunku typu Fuji Triage150 zł
Leczenie nadwrażliwości (1 ząb)50 zł
Zastosowanie znieczulenia50 zł
Usługa amputacji zęba mlecznego150 zł
Wykonanie zębowego punktowego zdjęcia cyfrowego50 zł
Infiltracja zęba żywicą ICON 250 zł

Formularz kontaktowy

pattern
https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
https://fachowydentysta.pl/
#10b9b9
style1
paged
Loading posts...
/home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
off
off

NOWOŚĆ!

PROTETYKA CYFROWA

>>> ZOBACZ SZCZEGÓŁY <<<