Usuwanie kamienia nazębnego – jak często wykonywać, by mieć piękny uśmiech?

Kamień nazębny ‑ jakie są przyczyny powstawania?

Kamień nazębny to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej. Jego proces powstawania zaczyna się zaraz po zakończeniu szczotkowania. Pojawia się w wyniku mineralizacji płytki nazębnej, która naturalnie występuje na powierzchni naszych zębów. Zaraz po umyciu tworzy się miękka błonka, która składa się z białek, cukrów oraz bakterii.

Jej obecność sama w sobie nie jest zagrożeniem. Problem pojawia się wtedy, gdy nie dbamy o regularne i dokładne szczotkowanie oraz nitkowanie zębów. Gdy zaczyna się zbierać na uzębieniu i nie jest regularnie usuwana, dochodzi do jej mineralizacji. Prowadzi to do powstania twardego, biało-żółtego nalotu, czyli kamienia. Najczęściej osadza się on na językowej powierzchni siekaczy dolnych i nie jest możliwy do usunięcia podczas standardowych praktyk higienicznych, co wymusza wizytę u stomatologa

Zdaniem eksperta

lek. Sławomir Kwieciński

Nie można całkowicie zapobiec narastaniu płytki nazębnej. Biofilm pojawia się niemal zaraz po umyciu zębów, w wyniku odkładania się połączonych ze śliną bakterii, które występują w jamie ustnej. Przez właściwą higienę można jedynie spowolnić jego narastanie. Ważne jest, aby pamiętać nie tylko o regularnym szczotkowaniu z odpowiednią techniką, ale także nitkowaniu, które pozwala usunąć resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Są to miejsca, w których najłatwiej o pojawienie się próchnicy. Do tego celu można wykorzystać dostępne szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych lub irygatory – mówi lek. Sławomir Kwieciński

Dlaczego warto usuwać kamień nazębny?

Chociaż wielu ludzi postrzega kamień nazębny głównie jako problem estetyczny, jego obecność ma znacznie poważniejsze konsekwencje dla zdrowia. Pacjenci, którzy nie dbają o regularne usuwanie kamienia poprzez skaling czy piaskowanie w gabinecie stomatologicznym, często muszą potem udać się na leczenia próchnicy.

Dodatkowo kamień nazębny, zwłaszcza ten gromadzący się przy dziąsłach, może powodować ich cofanie się oraz odsłanianie szyjki zębowej. W efekcie osoba zaczyna odczuwać nadwrażliwość zębów oraz osłabienie, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do ich wypadania. Nagromadzenie kamienia nazębnego może skutkować również degradacją kości w jamie ustnej oraz zapaleniem przyzębia.

Czy usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym boli?

Fachowy stomatolog przeprowadza zabieg usuwania kamienia nazębnego w sposób, który nie uszkadza szkliwa. Warto jednak zaznaczyć, że w czasie jego wykonania osoba może odczuwać pewien dyskomfort, zwłaszcza gdy narzędzie stomatologicznie zetknie się z wrażliwym miejscem. 

Poziom bólu to kwestia bardzo indywidualna. Zwykle jest on tak niewielki, że przy zabiegach z zakresu stomatologii estetycznej nie stosuje się znieczulenia. Po skalingu może pojawić się u pacjenta przejściowa nadwrażliwość zębów lub boleść, które ustąpią po kilku dniach. Należy jednak zaznaczyć, że gdy występuje recesja dziąsłowa i odkryte szyjki zębów, skaling może sprawiać większy dyskomfort. Jeżeli pacjent wyrazi taką potrzebę, dentysta zastosuje znieczulenie.

Jakie są sposoby usuwania kamienia nazębnego?

Kamień nazębny osadza się przeważnie na przestrzeniach, do których utrudniony jest dostęp zwykłą szczoteczką manualną czy elektroniczną. To na tyle twardy osad, że nawet dokładne szczotkowanie zębów nie jest w stanie go usunąć. Problem można rozwiązać jedynie w gabinecie stomatologicznym.

Skaling ‑ na czym polega ta metoda usuwania kamienia nazębnego?

Skaling zaliczany jest do czynności z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Podczas wykonywania zabiegu często stosowanych jest kilka różnych metod (mechaniczna, manualna, ultradźwiękowa, laserowa, chemiczna) w celu skutecznego pozbycia się kamienia na zębach, zlokalizowanego w trudno dostępnych miejscach.

Usunięcie złogów płytki nazębnej wykonywane jest z wykorzystaniem narzędzi mechanicznych (np. skalera ultradźwiękowego) oraz ręcznych. Na zakończenie procedury zęby są dokładnie polerowane i pokrywane pastą ochronną. Dzięki czemu ich powierzchnia staje się gładsza, znikają przebarwienia, a odcień jest zdecydowanie jaśniejszy.

Jak często wykonywać skaling?

Odkładanie kamienia nazębnego to proces, który u jednych osób przebiega szybciej, a u innych wolniej. Zaleca się, aby zabieg usuwania kamienia wykonywać regularnie co 6 miesięcy. Niektóre osoby są bardziej narażone na powstawanie osadu nazębnego. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim palacze, pacjenci z wadami zgryzu oraz osoby posiadające uzupełnienia protetyczneZałożenie aparatu ortodontycznego również sprzyja powstawaniu zwapniałej płytki. W przypadku stwierdzenia zmian zapalnych w obrębie dziąseł zalecane jest przeprowadzenie zabiegu nawet 3-6 razy w ciągu roku.

Gdy na zębach pojawią się twarde złogi kamienia nazębnego, z którymi nie możemy sobie poradzić przy użyciu szczoteczki czy nici dentystycznej, warto udać się do specjalisty w celu ich usunięcia. Taka profilaktyka pozwoli nam cieszyć się pięknym uśmiechem, zachować zdrowe zęby i uniknąć konieczności bardziej skomplikowanych zabiegów, takich jak leczenie kanałowe czy ekstrakcja zęba.

Piaskowanie zębów ‑ usuwanie osadów i przywrócenie bieli zębom

Drugi popularnym zabiegiem z zakresu profilaktyki stomatologicznej i higieny jamy ustnej jest piaskowanie zębów. Wykonuje się go w celu usunięcia z przebarwień i osadów. Naloty na zębach są często błędnie utożsamiane z gromadzeniem się płytki nazębnej czy powstawaniem kamienia. Warto podkreślić, że osad to widoczna, ciemna warstwa, która powstała na skutek napojów i dań z silnymi barwnikami (kawa, czerwone wino).

Piaskowanie wykonywane jest przy zastosowaniu specjalnego narzędzia, jakim jest piaskarka rozpylająca pod ciśnieniem drobne cząsteczki preparatu zawierającego (erytrytol, dwutlenek sodu, glucynę). Może być przeprowadzony po skalingu (zęby będą dłużej gładkie, co utrudni osadzanie się kamienia) lub jako samodzielny zabieg. 

Z jaką częstotliwością wykonuje się piaskowanie zębów?

Zabieg piaskowania zębów, gdy jest przeprowadzany przez wykwalifikowanych specjalistów, nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia szkliwa. Zaleca się poddawanie się temu procesowi dwa razy w roku. Jeżeli jednak zęby są bardziej podatne na przebarwienia i osady, warto rozważyć zwiększenie liczby wizyt do czterech w ciągu roku.

Regularne piaskowanie pomaga utrzymać zdrowy i estetyczny wygląd zębów, zapobiegając jednocześnie powstawaniu kamienia nazębnego i chorób dziąseł. Warto pamiętać, że zabieg ten nie zastępuje codziennej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa.

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego, w którym wykonasz usuwanie kamienia nazębnego?

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację w Warszawie

Autor wpisu

lek. Sławomir Kwieciński

Lek. Sławomir Kwieciński – specjalista, lekarz dentysta.

Post by fabulous_admin