Pantomogram Warszawa Bemowo – zdjęcie pantomograficzne zębów

Strona głównaDiagnostykaPantomogram Warszawa Bemowo – zdjęcie pantomograficzne zębów

Zdjęcie pantomograficzne, czyli tzw. zdjęcie RTG panoramiczne zębów to specjalistyczne badanie wykonywane w stomatologii i chirurgii szczękowo-twarzowej. Pozwala ono ocenić stan zdrowia wszystkich zębów i przyzębia. W centrum stomatologii Fachowy Dentysta wykonujemy pantomogram zębów przy wykorzystaniu nowoczesnego aparatu Carestream 3D na podstawie skierowania lub przy bezpłatnym przeglądzie.

Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem zdjęć rentgenowskich w naszej klinice stomatologicznej. Oprócz badania pantomograficznego wykonujemy między innymi rentgen punktowy zęba.

Czym jest pantomogram zębów?

Pantomogram lub ortopantomogram (OPG) to w diagnostyce metoda badania panoramicznego obrazu wszystkich zębów, obszaru w obrębie kości szczęki, żuchwy, stawów i zatok. Pantomogram to zdjęcie ukazujące przegląd czterech części uzębienia opisywanych jako kwadraty: prawy (R) górny i dolny oraz lewy (L) górny i dolny. Dla łatwej identyfikacji zęby na pantomogramie są numerowane od 1 do 8, począwszy od zębów położonych na środku zdjęcia.

Co widać na pantomogramie?

Pantomogram obejmuje 32 zęby u dorosłych pacjentów z pełnym uzębieniem. Widoczne na pantomogramie zęby są numerowane na potrzeby diagnostyki. Zęby 1 i 2 (tzw. jedynki i dwójki) w każdym z kwadratów pantomogramu to siekacze. Ząb oznaczony numerem 3 (trójka) nazywany jest kłem. Zęby 4 i 5 na pantomogramie to w diagnostyce zęby przedtrzonowe, a 6, 7 i 8 – trzonowe. Ząb trzonowy numer 8 (ósemka) określany jest jako ząb mądrości.

Kiedy wykonujemy panoramiczne zdjęcia zębów, czyli pantomogram?

Wskazaniem do wykonania zdjęcia pantomograficznego są:

  • choroby zębów i choroby przyzębia (próchnica, paradontoza, problemy endodontyczne związane z leczeniem kanałowym) – zdjęcie pantomograficzne pozwala ocenić ubytki próchnicowe, które często są niewidoczne gołym okiem podczas tradycyjnego badania stomatologicznego. Ponadto pantomogram umożliwia zdiagnozowanie chorób przyzębia, a także zmian w obrębie korzeni; Pokazuje też zmiany okołowierzchołkowe. Zdjęcie RTG jest ważnym pierwszym krokiem, by ustalić konkretny plan leczenia (również gdy chodzi o leczenie kanałowe);
  • zabieg ekstrakcji (usunięcie zębów) – zdjęcie pantomograficzne szczególnie zalecane jest podczas chirurgicznego usuwania ósemek. Obrazuje kształt zęba i stosunek do zębów sąsiadujących;
  • zabiegi implantacyjne – pantomogram zębów wykonuje się przy zakładaniu implantów zębów. Wówczas badanie pozwala ocenić warunki do wprowadzenia implantu;
  • leczenie ortodontyczne – pantomogram jest konieczny do zaplanowania leczenia ortodontycznegoprzed założeniem aparatu ortodontycznego;
  • leczenie urazów twarzoczaszki – pantomogram potrzebny jest podczas złamań korzeni zębowych, urazów szczęki i żuchwy;
  • infekcje w jamie ustnej – za pomocą pantomogramu możliwe jest wykrycie źródła infekcji w obrębie jamy ustnej.

pantomogram

Potrzebujesz diagnostyki uzębienia?

Zgłoś się na pantomogram zębów. Napisz do nas lub zadzwoń

Zdjęcia pantomograficzne z aparatu Carestream

Tomografia Carestream  stosowana m.in. do zdjęć pantomograficznych w naszej klinice to najnowocześniejszy technologicznie z dostępnych pantomogramów. Zapewnia bardzo wysoką dokładność badania.

Zalety aparatu Carestream 3D:

Precyzyjność badania

Aparat Carestream wykorzystuje bardzo skuteczną metodę pozycjonowania pacjenta względem operatora (twarzą w twarz). Dzięki temu zdjęcie wykonywany pantomogram jest precyzyjny i nie wymaga powtarzania, jak w przypadku aparatów poprzednich generacji.

Nowoczesność w sprawdzonym wymiarze

Technologia 2D stosowana w pantomogramie ma wciąż olbrzymie znaczenie w diagnostyce. Aparat Carestream wykorzystuje nowoczesną technologię w swoim module pantomograficznym.

Automatyczna jakość

W pełni automatyczne mechanizmy sterowania pozwalają na dokładne przygotowanie aparatu do wykonania pantomogramu, co gwarantuje precyzję i najwyższą jakość obrazu.

Dopasowany do pacjenta

System tomografii komputerowej Carestream 3D, w który wyposażony jest nasza klinika, dopasowuje warstwę obrazowania do różnorodnej budowy morfologicznej pacjentów. Dzięki regulowanej trajektorii poruszania się głowicy, pantomogram dopasowany jest do charakterystycznej budowy i wad zgryzu pacjenta, przy ograniczeniu niepożądanych nieprawidłowości w obrazie. Głowica wysokiej częstotliwości, sensor CCD i usuwanie efektu cieni kręgosłupa to inne technologie, które sprawiają, że aparat Kodak 9000 gwarantuje najwyższą jakość pantomogramu.

Wygoda i wszechstronne zastosowanie

Aparatem Kodak  można robić zdjęcia typu pantomogram zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Głowicę aparatu można obniżyć, aby ułatwić badanie pacjentów niepełnosprawnych na wózkach.

Przykład typowego pantomogramu

Przykład zdjęcia pantomogramu dziecka

Pantomogram segmentowy

Pantomogram w dwóch pozycjach stawów skroniowo-żuchwowych

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania pantomogramu zębów?

Zdaniem eksperta

lek. Sławomir Kwieciński

Niska dawka promieniowania powoduje, że badanie może być przeprowadzane praktycznie u każdej osoby. Jednak, jak w przypadku każdego badania radiologicznego, istnieją przeciwwskazania do wykonania zdjęcia pantomograficznego, a najważniejszym z nich jest ciąża.

Jak przygotować się do pantomogramu?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. W gabinecie, w którym odbywa się badanie, pacjent zostanie dokładnie poinstruowany w zakresie procedur.

Czy do zdjęcia pantomograficznego trzeba zdjąć kolczyki i inne metalowe przedmioty?

Należy pamiętać, aby do badania zdjąć wszelkie metalowe przedmioty i ozdoby, takie jak okulary, kolczyki, spinki itp.

Czy przed pantomogramem można jeść? Czy trzeba umyć zęby?

Nie ma przeciwwskazań do spożywania pokarmów przed badaniem pantomograficznym. Zdjęcie panoramiczne można wykonać w dowolnym momencie. Nie ma żadnych wymagań w zakresie przygotowania do RTG. Nie trzeba myć zębów przed badaniem.

Jak wygląda badanie pantomograficzne? Ile trwa?

Badanie pantomograficzne wykonuje się w pracowni RTG. Osoba wykonująca zdjęcie pantomograficzne zakłada specjalny fartuch, zabezpieczający przed promieniowaniem, a następnie ustawia odpowiednio pacjenta tak, aby broda była oparta na specjalnym wsporniku, a w ustach zaciśnięty był ustnik. Pacjent powinien stać nieruchomo w momencie wykonywania zdjęcia, co trwa z reguły kilkanaście sekund.

Czy na zdjęcie panoramiczne trzeba mieć skierowanie? Czy można zrobić pantomogram bez skierowania?

Specjaliści z kliniki Fachowy Dentysta realizują zdjęcia pantomograficzne na podstawie skierowania wydanego przez lekarza prowadzącego bądź też po wykonaniu w naszym gabinecie przeglądu.

Jak często można robić pantomogram?

Profilaktycznie zalecane jest wykonywanie pantomogramu co 2 lata. W niektórych przypadkach może się okazać konieczne powtarzanie badania częściej, w zależności od zaleceń lekarza.

Zapraszamy do naszego centrum stomatologicznego

Nasi specjaliści fachowo zajmą się Twoim uzębieniem. Napisz lub zadzwoń

FAQ najpopularniejsze pytania dotyczące zdjęć pantomograficznych zębów

Do wykonania badania korzystamy z nowoczesnego pantomogramu cyfrowego, który podczas robienia zdjęcia ogranicza dawkę promieniowania do minimum, a przy tym daje obraz najwyższej jakości. W przeciwieństwie do zdjęć ze starszych aparatów, pantomogram cyfrowy może być poddany obróbce komputerowej w celu dokładniejszego rozpoznania.

Zdjęcia panoramiczne uzębienia przy wykorzystaniu aparatu Kodak 9000C są bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla dorosłych i dzieci. W naszej klinice używamy wyłącznie cyfrowej aparatury, która znacząco obniża poziom promieniowania rentgenowskiego i gwarantuje obraz najlepszej jakości.

Koszt wykonania pantomogramu w naszej klinice stomatologii wynosi 100 zł. W niektórych przypadkach konieczne jest połączenie cefalometrii i pantomogramu. Badanie łączone pantomogram + cefalometria to 200 zł. W celu uzyskania więcej informacji na temat aktualnych cen zapraszamy do sekcji “Ceny rentgenodiagnostyki i pantomogramu”. Wynik badania, czyli zdjęcia panoramiczne zapisuje się na płycie CD.

Kto wykonuje pantomogram zębów w naszym gabinecie w Warszawie na Bemowie?

Pantomogram Warszawa Bemowo – cena

UsługaCena
Punktowe zdjęcie zęba wykonane metodą cyfrową50 zł
Wykonanie pantomogramu120 zł
Wykonanie cefalometrii120 zł
Pantomogram + Cefalometria - pakiet dwóch badań220 zł
Tomografia CBCT:
Tomografia wycinka łuku150 zł
Tomografia szczęki lub żuchwy220 zł
Tomografia całości uzębienia (szczęka i żuchwa)350 zł
Wszystkie zdjęcia wydajemy na płytach CD.

Formularz kontaktowy

pattern
https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
https://fachowydentysta.pl/
#10b9b9
style1
paged
Loading posts...
/home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
off
off

NOWOŚĆ!

PROTETYKA CYFROWA

>>> ZOBACZ SZCZEGÓŁY <<<