Licówki to bezpieczny sposób na piękny uśmiech. Nasi stomatolodzy, mający do dyspozycji najlepsze materiały i sprzęt, w precyzyjny i trwały sposób poprawiają wygląd uzębienia pacjentów. Zachęcamy do skonsultowania się ze specjalistą – lekarze z naszej kliniki podchodzą indywidualnie do każdego, proponując rozwiązania dostosowane do oczekiwań i potrzeb.

Czym są licówki?

Licówki są rodzajem uzupełnienia protetycznego. Mają postać bardzo cienkich płatków – kompozytowych lub porcelanowych – nakładanych na powierzchnię zębów. Licówki zakłada się głównie ze względów estetycznych. Ta metoda poprawy wyglądu uzębienia, która nie wymaga poświęcenia dużej ilości naturalnych tkanek, jest więc stosunkowo nieinwazyjna.

Chcesz w bezpieczny sposób poprawić estetykę uśmiechu?

Umów się na wizytę konsultacyjną. Napisz do nas lub zadzwoń

Jakie są rodzaje licówek?

Zdaniem eksperta

lek. Monika A. Kubacka

W naszej klinice wykonujemy dwa rodzaje licówek – kompozytowe i porcelanowe. Te pierwsze są wysoce estetyczne, jednak niestety – przez ograniczony czas. Mają niezbyt dużą odporność na odbarwienia i uszkodzenia mechaniczne. Ich zaletą jest fakt, iż łatwo dają się naprawiać. Znacznie wytrzymalszym i naturalniej wyglądającym rozwiązaniem są licówki pełnoceramiczne. To cienkie, a jednocześnie wyjątkowo wytrzymałe płatki porcelany, które wyróżniają się biokompatybilnością z tkankami jamy ustnej oraz przeziernością zbliżoną do naturalnych zębów.

Wskazania do wykonania licówek

Licówki zakładane są w różnych sytuacjach – głównie z tego rozwiązania korzystają pacjenci o stosunkowo zdrowym uzębieniu, którym zależy na poprawie estetyki uśmiechu. Metoda ta stosowana jest przez stomatologów w przypadku:

  • poprawy kształtu zębów – wykonanie licówki daje wiele możliwości jeśli chodzi o korektę kształtu zęba – pozwala na jego wydłużenie, skrócenie, zwężenie, poszerzenie;
  • całkowitej zmiany kształtu zęba – kiedy przykładowo istnieje konieczność przekształcenia kła w siekacz z powodu nieprawidłowego wykształcenia zawiązków zębów bocznych;
  • częściowej odbudowy zęba – dotyczy głównie zębów ukruszonych, złamanych;
  • redukcji przebarwień – zwłaszcza w sytuacjach, gdy standardowe wybielanie nie przynosi rezultatów (na zębach występują przebarwienia wrodzone, powstałe w przebiegu fluorozy lub w wyniku przyjmowania leków);
  • zamykania diastemy – zmniejszania nieestetycznej przerwy między górnymi jedynkami.

Przygotowanie do zabiegu wykonania licówek

Przed przystąpieniem do przygotowania licówek konieczne jest wykonanie dwóch zdjęć rentgenowskichpunktowego oraz pantomograficznego. Jeśli w uzębieniu występują braki, należy je uzupełnić za pomocą koron, mostów protetycznych czy innego rodzaju uzupełnień. Warto jest także wykonać zabieg wybielania zębów – ciemniejsze przebarwienia mogą bowiem prześwitywać przez cienką licówkę.

Jak wygląda wykonanie licówek?

Zabieg wykonania licówki to proces, który wymaga zazwyczaj dwóch wizyt u stomatologa. Na pierwszej z nich lekarz dokonuje oględzin uzębienia i stanu jamy ustnej oraz rozmawia z pacjentem o oczekiwaniach i dostępnych możliwościach. Po wspólnych ustaleniach dotyczących wyglądu i rodzaju licówek lekarz szlifuje ząb w obrębie szkliwa, pobiera wyciski (umożliwiające stworzenie właściwej licówki) oraz zabezpiecza ząb za pomocą licówki tymczasowej. Druga wizyta to założenie przygotowanych licówek – osadzenie ich na oszlifowanym zębie i przytwierdzenie za pomocą specjalnego cementu.

Efekty zabiegu

Po zabiegu wykonania licówek pacjent praktycznie natychmiast może cieszyć się odmienionym, pięknym uśmiechem. Regularne, pozbawione przebarwień uzębienie przekłada się nie tylko na atrakcyjniejszy wygląd, ale i większą pewność siebie.

Chcesz poprawić kształt zębów lub pozbyć się trwałych przebarwień?

Napisz lub zadzwoń

 

Zalecenia po zabiegu wykonania licówek

Zdaniem eksperta

lek. Przemysław Juzala

Wielu pacjentów zastanawia się, jak prawidłowo dbać o licówki. Oprócz standardowego szczotkowania i nitkowania zaleca się także stosowanie irygacji przy użyciu irygatorów wodnych, które, wyrzucając strumień wody pod ciśnieniem, dokładnie oczyszczą przestrzenie międzyzębowe i masują dziąsła. Należy również szczególnie dbać o prawidłową higienę jamy ustnej.

FAQ – wątpliwości wokół licówek

Czas, po którym należy wymienić licówki, waha się w granicach 5-7 lat. Jednak jest to sprawa bardzo indywidualna u każdego pacjenta i zależy od dbałości o higienę jamy ustnej, zdrowia dziąseł i przyzębia. Zależy także od częstotliwości wizyt kontrolnych pacjenta, diety, zgryzu a także od wielu innych czynników. Niektórzy pacjenci mogą użytkować szczelne licówki nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Licówki powinny być stosowane u pacjentów, którzy nie posiadają dużych wad zgryzu, ponieważ czasem zdarza się, że licówki odpadają. Przyczyną odpadania licówek jest najczęściej uraz lub węzeł urazowy powstający na skutek przeciążeń. Dlatego licówki powinniśmy stosować wyłącznie u pacjentów, którzy nie posiadają wad zgryzu.

Licówek nie można wybielać. Tak jak pozostałe uzupełnienia protetyczne nie ulegają procesom wybielania. Dlatego, gdy pacjent planuje wybielanie zębów, powinien zrobić to przed wykonaniem licówek.

Licówki same w sobie nie niszczą zębów. W większości przypadków przed wykonaniem licówek zęby należy dokładnie oszlifować w mniejszym lub większym stopniu. Jest to nieodwracalny proces naruszający strukturę zęba. Przy szlifowaniu pod licówki utrata tkanki jest dużo mniejsza niż w przypadku założenia korony. Przy systematycznej wymianie licówek co kilka-kilkanaście lat, zabieg przygotowujący do założenia licówek nie będzie dla pacjenta zauważalny.

Licówki porcelanowe nie przebarwiają się, nie przyjmują osadu ani kamienia nazębnego, można nimi skorygować kształt, wielkość i kolor naturalnych zębów. Porcelana jest najtrwalszym i najczęściej używanym materiałem wykonywanych licówek. Licówki są stosowane do korekcji wyglądu zębów i mogą służyć długie lata, przy odpowiedniej higienie jamy ustnej. Licówki kompozytowe służą zdecydowanie krócej i są mniej wytrzymałe.

Kto wykonuje?

null

Przemysław Juzala

null

Sławomir Kwieciński

null

Monika A. Kubacka

null

Dorota Caruk

Cennik – protetyka

UsługaCena
Konsultacja z protetykiem100 zł
Konsultacja protetyczna z wykonaniem planu leczenia (modele diagnostyczne, rentgenodiagnostyka, dokumentacja fotograficzna)500 zł
WAX UP – woskowa symulacja przyszłego uzupełnienia protetycznego (cena za 1 punkt)100 zł
Mock up – symulacja uzupełnienia protetycznego w jamie ustnej pacjenta (na podstawie wcześniejszej symulacji WAX UP)100 zł
Zabieg usunięcia wkładu koronowo-korzeniowego
*Przy wkładach złożonych cena ustalana jest indywidualnie
*300 – *500 zł
Zdjęcie starej korony lub mostu100 – 200 zł
Zacementowanie korony założonej w innym gabinecie 150 zł
Wkłady koronowo-korzeniowe
Wkład ze stali500 zł
Wkład ze złota700 zł + koszt zużytego złota
Wkład z włókna szklanego500 zł
Użycie każdego kolejnego włókna szklanego100 zł
Wkład pełnoceramiczny (ZirkonZahn®)800 zł
Wkład typu Rhein (na zatrzask kulkowy)800 zł
Korony i Mosty* protetyczne
*Cena mostu zależy jest od liczby punktów liczonych jako korony protetyczne. Jedna korona to jeden punkt.
Tymczasowa korona akrylowa (wykonywanie w gabinecie)100 zł
Tymczasowa korona akrylowa (wykonywanie w pracowni)150 zł
Tymczasowy most akrylowy (wykonywanie w gabinecie) – 1 punkt100 zł
Tymczasowy most akrylowy (wykonywanie w pracowni) – 1 punkt200 zł
Korona porcelanowa wykonywana ze stali1500 zł
Korona porcelanowa na złocie1500 zł + koszt zużytego złota
Korona cyrkonowa licowana ceramiką1700 zł
Korona pełnoceramiczna IPS e.max Ivoclar Vivadent1700 zł
Korona porcelanowa na implancie tworzona na podbudowie metalowej2250 zł
Korona porcelanowa w przęśle mostu (implanty)1000 zł
Korona pełnoceramiczna tworzona na implancie3000 zł
Korona pełnoceramiczna mocowana w przęśle mostu (implanty)1500 zł
Korona cyrkonowa z indywidualnym łącznikiem cyrkonowym3800 zł
Most kompozytowy na włóknie szklanym - 1 punkt700 zł
Inlay/Onlay
Inlay lub Onlay kompozytowa700 zł
Inlay lub Onlay pełnoceramiczny1700 zł
Licówki
Licówka kompozytowa - wykonanie w gabinecie500 zł
Licówka kompozytowa - wykonanie w pracowni protetycznej800 zł
Licówka porcelanowa2000 zł
Protezy Ruchome
Całkowita proteza akrylowa dolna lub górna1400 zł
Proteza częściowa osiadająca (1 punkt)150 zł
Podścielenie protezy400 zł
Proteza szkieletowa2200 zł
Naprawa protezy w obrębie 1 punktu150 zł
Proteza (pełen łuk) na zatrzaskach (przy implantach) – pełen łuk5000 zł
Szyna relaksacyjna przy zabiegu z użyciem toksyny botulinowej299 zł
Szyna relaksacyjna (leczenie bruksizmu)400 zł
Indywidualne ochraniacze sportowe400-800 zł

Warto przeczytać

Formularz kontaktowy

pattern
https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
https://fachowydentysta.pl/
#10b9b9
style1
paged
Loading posts...
/home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
off
off

NOWOŚĆ!

PROTETYKA CYFROWA

>>> ZOBACZ SZCZEGÓŁY <<<