Zamknięcie perforacji dna komory zęba

Podczas każdego rodzaju leczenia, w tym leczenia endodontycznego, mogą wystąpić powikłania, czyli utrudnienia, które wpływają na powodzenie terapii. Jednym z powikłań w leczeniu kanałowym jest wystąpienie perforacji. Doświadczeni specjaliści z naszej kliniki wiedzą, jak postępować w przypadku perforacji dna komory zęba. Nie tylko wypełnią otwór, ale także zajmą się powtórnym leczeniem kanałowym i znacznie zwiększą szansę pacjenta na zachowanie pełnego, zdrowego uzębienia.

Perforacja – co to takiego?

Terminem perforacja określa się nieprawidłowo powstały otwór, będący skutkiem pęknięcia czy przedziurawienia tkanek. Do powstania perforacji dochodzi, gdy między komorą czy kanałem zęba a zewnętrznymi tkankami dojdzie do przypadkowego połączenia.

Nieprzewidziane powikłania po leczeniu kanałowym?

Skontaktuj się z nami, aby temu zaradzić. Napisz lub zadzwoń do nas

Przyczyny perforacji dna komory zęba

Zdaniem eksperta

lek. Monika A. Kubacka

Tego typu powikłanie zdarzyć się może już na samym początku leczenia kanałowego (podczas otwierania zęba) lub na późniejszym etapie leczenia (np.: przy usuwaniu obliteracji, leczenia kanałów o bardzo zakrzywionym przebiegu czy przy zabiegu usuwania złamanego narzędzia). Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z perforacjami różnych wielkości i występującymi w różnych miejscach.

Zamknięcie perforacji dna komory zęba – kiedy jest konieczne?

Perforacja dna komory zęba wymaga wypełnienia – nieprawidłowo powstały otwór, jeśli nie zostanie zamknięty, grozi kolejnymi powikłaniami i sprawia, że leczenie staje się nieskuteczne. Dodatkowo sperforowany ząb bywa przyczyną rozmaitych dolegliwości pojawiających się w wyniku rozwoju stanu zapalnego – bólu, wycieków ropnych, a nawet rozprzestrzeniającego się na jamę ustną zakażenia.

Przygotowanie do zabiegu zamknięcia perforacji dna komory zęba

Perforację dna komory zęba lekarz poprzedza wywiadem oraz dokładnymi oględzinami, podczas których decyduje, czy ząb kwalifikuje się do zabiegu czy też – niestety – należy wykonać jego ekstrakcję.

Perforacja dna komory – na czym polega zabieg zamknięcia?

W przypadku perforacji niewielkich rozmiarów (maksymalnie 2 milimetry), leczenie polega na zamknięciu połączenia za pomocą odpowiedniego cementu mineralnego – MTA. Przy perforacjach większych niż 2 mm dochodzi do poważnego uszkodzenia powierzchni dna komory, a w przypadku zębów o większej ilości korzeni (np. dolnych trzonowców), połączenie perforacyjne jest między korzeniami. W takich sytuacjach stosuje się zabieg nazywany hemisekcją, czyli rozcięcie zęba na pół i odtworzenie górnej jego części (korony).

Perforacje o największych rozmiarach sprawiają, że konieczna jest często ekstrakcja całego zęba.

Efekty zamknięcia dna komory zęba

Mikroskop stomatologiczny stosowany podczas zabiegu pozwala ocalić przed usunięciem bardzo dużą ilość zębów, w których doszło do perforacji.

Zdaniem eksperta

Powiększenie mikroskopowe daje lekarzowi możliwość znalezienia perforacji, oceny jej wymiarów i dokładnego wypełnienia otworu cementem. Czasami jednak nawet najbardziej zaawansowane sposoby leczenia nie są w stanie uratować zębów z silnie sperforowanym dnem komory.

Chcesz cieszyć się pełnym, zdrowym i pięknym uśmiechem?

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

Zalecenia po zabiegu

Dokładne zalecenia po wykonanym zabiegu zamknięcia dna komory zęba przedstawia pacjentowi stomatolog. Zamknięcie perforacji to zazwyczaj wstęp do powtórnego leczenia kanałowego czy odbudowy zęba.

FAQ – najczęstsze wątpliwości pacjentów

Nasi stomatolodzy stosują znieczulenie miejscowe, które pozwala ograniczyć nieprzyjemne wrażenia i dyskomfort związany z zabiegami endodontycznymi.

Komora zęba nie jest jedynym elementem, który może ulec perforacji. Równie często dochodzi u pacjentów do perforacji korzenia zęba.

Tak, wykonujemy także tego rodzaju zabiegi. Do leczenia perforacji w górnym odcinku korzenia (powyżej połowy długości) stosowany jest materiał MTA. Przy takim rozwiązaniu do wypełniania pozostałej części kanału stosowana jest rozgrzana gutaperka. Jeżeli do perforacji dojdzie w dolnym odcinku korzenia, a światło leczonego kanału nie jest widoczne pod mikroskopem, stosuje się chirurgiczną metodę leczenia: zabieg resekcji wierzchołka korzenia. Jeżeli do perforacji dojdzie w korzeniu zęba wielokorzeniowego, rozwiązaniem jest radektomia, czyli odcięcie całego korzenia z perforacją przy jednoczesnym zachowaniu korony i pozostałych korzeni zęba.

Chcesz wiedzieć więcej na temat usług endodontycznych? Zapoznaj się z innymi wątpliwościami pacjentów dotyczącymi leczenia kanałowego!

Kto wykonuje?

null

Sławomir Kwieciński

null

Monika Antypiuk Kubacka

Cennik – leczenie kanałowe

UsługaCena
Usługa konsultacyjna dot. zabiegu endodontycznego (15-minutowa wizyta)250 zł
Usługa konsultacyjna, dokonanie rewizji klinicznej pod mikroskopem oraz zakładanie opatrunku300 zł
Wykonanie „zatrucia” zęba (usługa dewitalizacji zęba)150 zł
Ekstyrpacja (usunięcie) miazgi200 zł
Zakładanie opatrunku do kanału100 zł
Zabieg odbudowy zęba po leczeniu kanałowym za pomocą kompozytu wysokoestetycznego450-650 zł
Zabieg odbudowy zęba po leczeniu kanałowym za pomocą kompozytu wysokoestetycznego z wykorzystaniem włókna szklanego900 zł
Użycie każdego kolejnego włókna szklanego+150 zł

Koszt leczenia kanałowego zależny jest od kilku czynników, a mianowicie: czy jest to leczenie kanałowe pierwotne czy wtórne, jak również od ilości kanałów w danym zębie. Poniżej przedstawiamy dokładny cennik.

UsługaCena
Usługa leczenia kanałowego pierwotnego (obejmuje elementy: mikroskop, wykonanie znieczulenia, koferdam, RVG, opracowanie i wypełnianie kanałów zęba gorącą gutaperką)
Leczenie pierwotne zęba jednokanałowego900 zł
Leczenie pierwotne zęba dwukanałowego1000 zł
Leczenie pierwotne zęba trzykanałowego1100 zł
Leczenie pierwotne zęba czterokanałowego1200 zł
Usługa leczenia kanałowego powtórnego (obejmuje elementy: mikroskop, wykonanie znieczulenia, koferdam, RVG, opracowanie i wypełnianie kanałów zęba gorącą gutaperką)
Leczenie powtórne zęba jednokanałowego1000 zł
Leczenie powtórne zęba dwukanałowego1200 zł
Leczenie powtórne zęba trzykanałowego1400 zł
Leczenie powtórne zęba czterokanałowego1600 zł
Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem – usługi dotyczące przypadków szczególnych
Wykonanie zamknięcia perforacji300 zł *1 450 *2
Zabieg polegający na usuwaniu złamanego narzędzia z kanału zęba300 zł *1 450 *2
Wykonanie udrażniania w przypadku zobliterowanego kanału300 zł *1 450 *2
Znalezienie dodatkowego kanału300 zł *1 450 *2
Zabieg usuwania wkładu koronowo-korzeniowego (indywidualna wycena usługi w przypadku złożonych wkładów)400 zł *1 550 *2
Wykonanie usuwania zębiniaka200 zł *1 300*2
*1 – podana cena dotyczy zabiegów stanowiących kontynuację leczenia kanałowego w naszym gabinecie
*2 – podana cena dotyczy zabiegów, które nie stanowią kontynuacji leczenia kanałowego w naszym gabinecie

Formularz kontaktowy

pattern
https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
https://fachowydentysta.pl/
#10b9b9
style1
paged
Loading posts...
/home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
off
off

NOWOŚĆ!

PROTETYKA CYFROWA

>>> ZOBACZ SZCZEGÓŁY <<<