Ortodonta – Warszawa Bemowo – ortodoncja, leczenie ortodontyczne

Strona głównaLeczenieOrtodonta – Warszawa Bemowo – ortodoncja, leczenie ortodontyczne

Jedną z naszych specjalności jest ortodoncja. W gabinecie stomatologicznym Fachowy Dentysta przyjmujemy pacjentów, którzy są zainteresowani leczeniem ortodontycznym u dobrego ortodonty. Zachęcamy do umówienia wizyty konsultacyjnej wszystkie osoby, które borykają się wadami zgryzu.

Szukasz informacji na temat kosztów leczenia u ortodonty? Sprawdź cennik leczenia ortodontycznego w naszej klinice zlokalizowanej w Warszawie na Bemowie.

Ortodoncja – co to jest leczenie ortodontyczne?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką rozwoju uzębienia i twarzy. Zadaniem ortodoncji jest leczenie wad zgryzu oraz problemów związanych z nieprawidłowym układem kości części twarzowej czaszki. Ortodoncja ma zastosowanie wśród dzieci, nastolatków oraz osób dorosłych. Jeżeli szukasz informacji o ortodoncji i chcesz poznać terminy, którymi posługuje się każdy ortodonta, odwiedź nasz podręczny słownik ortodoncji dla Pacjentów!

Jakie są wskazania do wizyty u ortodonty?

Leczenie ortodontyczne zalecane jest ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Proste zęby nie tylko ładnie się prezentują, ale są również mniej podatne na osadzanie się kamienia nazębnego, próchnicę czy ścieranie. Do najważniejszych objawów, które wskazują na konieczność wizyty u ortodonty należy m.in.:

  • wada zgryzu;
  • wada wymowy;
  • widoczna asymetria w rysach twarzy;
  • nieprawidłowości zębowe w uszeregowaniu zębów (luki między zębami lub stłoczenie zębów);
  • problemy z oddychaniem (oddychanie przez nos, chrapanie);
  • szpary między zębami;
  • ścieranie się zębów o siebie;
  • zgrzytanie zębami;
  • widoczne szyjki zębów;
  • w przypadku dzieci – przedwczesna utrata zębów mlecznych;
  • planowanie leczenia protetycznego.

Twoim problemem jest nieprawidłowe ustawienie zębów w szczęce?

Umów się na wizytę z lekarzem ortodontą. Napisz lub zadzwoń

Kiedy należy rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Kiedy jest najlepszy moment, by zainteresować się leczeniem ortodontycznym? Jeżeli chodzi o rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, to im wcześniej, tym lepiej. Dzięki temu czas leczenia się skraca i możemy liczyć na lepszy efekty. Diagnoza ortodontyczna może być postawiona, kiedy pojawią się pierwsze stałe zęby, a więc nawet już w wieku 6 lat. W naszej Klinice leczymy wady zgryzu zarówno dzieci, młodzieży, jak i pacjentów dorosłych.

Zdaniem eksperta

 

Nie ma żadnych barier wiekowych ograniczających leczenie ortodontyczne. Współczesna ortodoncja dysponuje szerokim wachlarzem metod i technik leczenia, dlatego leczenie z powodzeniem można przeprowadzić u pacjentów w każdym wieku – mówi dr Izabela Stępień.

Leczenie ortodontyczne – przeciwwskazania

Do grupy schorzeń stanowiących przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego zaliczamy rozwiniętą osteoporozę, choroby nowotworowe oraz schorzenia stomatologiczne, takie jak zanikowe zmiany w uzębieniu, którym towarzyszy stan zapalny. Są to jednak sytuacje wyjątkowe, co powoduje, że korekcji wady zgryzu można dokonać prawie u każdego pacjenta.

Przygotowanie do zabiegu ortodontycznego

Przed założeniem aparatu ortodontycznego należy umówić się do lekarza stomatologa, by wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe, usunąć kamień nazębny, osad oraz przeprowadzić flouryzację zębów, zapobiegającą próchnicy. U niektórych pacjentów (zwłaszcza dorosłych) dodatkowo potrzebna jest konsultacja periodontologiczna. W centrum stomatologii Fachowy Dentysta zapewniamy kompleksową opiekę specjalistów ze wszystkich dziedzin stomatologii po to, aby czas przygotowania do zabiegu skrócić do minimum.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne? Plan leczenia wad zgryzu

Proces i czas leczenia ortodontycznego zależy od wielu czynników, m.in. korygowanej wady, wieku pacjenta czy warunków kostnych.

Konsultacja ortodontyczna przed leczeniem wad zgryzu – pierwsza wizyta

Pierwszym etapem leczenia jest konsultacja ortodonty połączona z dokładną analizą potrzeb i oczekiwań pacjenta. Na podstawie konsultacji, badania dentystycznego oraz analizy zdjęć rentgenowskich ortodonta przygotowuje indywidualny plan leczenia, uwzględniający przebieg, koszt i przewidywany okres leczenia. Na takiej wstępnej wizycie

ortodonta pobiera również wyciski uzębienia w celu wykonania gipsowych modeli diagnostycznych aby móc prawidłowo wykonać plan dalszego postępowania – leczenia.

Założenie aparatu ortodontycznego

Następnie, zwykle podczas trzeciej wizyty, ortodonta zakłada pacjentowi stały lub ruchomy aparat ortodontyczny i udziela dokładnego instruktażu. Przed rozpoczęciem leczenia ortodonta musi upewnić się, że stan w jamie ustnej pacjenta kwalifikuje go do leczenia ortodontycznego, pacjent nie ma niewyleczonych zębów, osadu, kamienia nazębnego, ani stanu zapalnego dziąseł.

Wizyty kontrolne u ortodonty. Kiedy umówić wizytę?

Przez cały okres w trakcie leczenia konieczne są wizyty kontrolne u ortodonty. W przypadku aparatów stałych zwykle mają one miejsce co 4-5 tygodni, natomiast w przypadku aparatów ruchomych, co 2-4 miesiące. Regularne wizyty kontrolne u ortodonty (konsultacje ortodontyczne) oraz współpraca między pacjentem a lekarzem są podstawą powodzenia leczenia ortodontycznego.

Utrzymanie efektów leczenia: leczenie retencyjne

Zdaniem eksperta

 

Zwykle niezbędnym elementem leczenia ortodontycznego jest leczenie retencyjne następujące po zakończeniu leczenia aparatem ortodontycznym. Posiadający wieloletnie doświadczenie ,dobry ortodonta wyjaśni już podczas pierwszej konsultacji, że leczenie retencyjne zapewni utrzymanie osiągniętego efektu leczenia i zapobiegnie nawrotowi. Polega ono na zamocowaniu cienkiego niewidzialnego drucika do wewnętrznej powierzchni dolnych zębów i ruchomej akrylowej płytki do zębów górnych. Innym sposobem na wykonanie retencji może być wykonanie przezroczystych cienkich nakładek z płytki termokurczliwej. W przypadku aparatów ruchomych ortodonta zwykle wykorzystuje używany dotychczas aparat bez aktywowania jako formę leczenia retencyjnego – wyjaśnia dr Izabela Stępień.

Higiena jamy ustnej u osób noszących aparat ortodontyczny

Dbanie o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego jest fundamentalnym warunkiem prowadzenia leczenia ortodontycznego i podstawowym obowiązkiem pacjenta. Jest to szczególnie ważne w przypadku leczenia stałymi aparatami ortodontycznymi. Niedostateczne dbanie o higienę jamy ustnej, brudne zęby, zapalenie dziąseł w połączeniu z aparatem ortodontycznym może prowadzić do zniszczenia uzębienia pacjenta.

Jakie są efekty leczenia ortodontycznego?

Aparaty ortodontyczne mają działać na zęby i powodować ich przesuwanie się w celu uzyskania odpowiedniego ustawienia. Leczenie ortodontyczne daje pacjentom z kzywym zgryzem szereg korzyści: pomaga zapewnić prawidłowy zgryz i uzyskać proste zęby, usprawnia utrudnioną do tej pory artykulację oraz żucie, pomaga skuteczniej i sprawniej czyścić zęby, a także przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia się twarzy. Dzięki nasze bogatej ofercie różnych aparatów ortodontycznych jesteśmy w stanie dopasować optymalne rozwiązanie do potrzeb każdego pacjenta.

Jeżeli potrzebujesz diagnozy zębów pod kątem wad zgryzu

Umów się z nami na konsultację ortodontyczną. Napisz lub zadzwoń

Zalecenia po leczeniu ortodontycznym

Należy pamiętać, że zdjęcie ortodontycznego aparatu stałego nie oznacza końca leczenia. Aby zapewnić sobie efekt trwałego nieskazitelnego uśmiechu, konieczne jest podjęcie leczenia retencyjnego. Długość trwania fazy retencyjnej uzależniony jest od wady zgryzu. Średnio waha się od 3 lat u dzieci do 5 lat u dorosłych.

FAQ – najpopularniejsze pytania dotyczące ortodoncji

Okres leczenia ortodontycznego zależy od wady zgryzu, czy wieku pacjenta. Średni okres leczenia ortodontycznego wynosi od 2 lat do 2,5 roku. Ostatecznie o długości trwania leczenia decyduje lekarz ortodonta na podstawie badań i po wykonaniu planu leczenia. W skrajnych przypadkach czas takiego leczenia może wynosić od kilku miesięcy do kilku lub kilkunastu lat.

Obecnie dostępnych jest bardzo wiele rodzajów aparatów ortodontycznych. Najogólniej dzieli się je jednak na aparaty ruchome i aparaty stałe. Aparaty ortodontyczne ruchome pacjent może samodzielnie zdejmować. Taki aparat powinien być noszony ściśle według zaleceń lekarza. Najczęściej około kilkunastu godzin na dobę. Aparat ortodontyczny stały pozostaje na zębach przez cały czas leczenia. Coraz bardziej popularna staje się metoda korygowania wady zgryzu za pomocą przezroczystego aparatu typu Clear Aligner, która polega na stosowaniu dopasowanych, przezroczystych nakładek zmienianych co miesiąc. Typ i zastosowane rodzaju aparatu ortodontycznego ustala się w sposób indywidualny i zależy przede wszystkim od rodzaju wady zgryzu i wieku pacjenta.

Pacjenci, którzy decydują się na leczenie ortodontyczne powinni pamiętać, że przy stosowaniu aparatu ortodontycznego właściwa higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie i może się przyczynić do rezultatu leczenia. Warto zaopatrzyć się w specjalne akcesoria ortodontyczne i stosować szczególne zalecenia higieny zębów z aparatem ortodontycznym.

W leczeniu ortodontycznym bardzo ważna jest sumienność i systematyczność. W przypadku leczenia aparatem ruchomym, nie wystarczy mieć aparat, ale należy go regularnie nosić, bo tylko to przyniesie pożądany efekt.

Należy pamiętać, że zarówno przy leczeniu aparatami stałymi, jak i zdejmowanymi, bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza ortodonty (np. zmienianie wyciągów “gumek” ortodontycznych oraz regularne kontrole). Warto również zapoznać się z budową aparatu ortodontycznego oraz dowiedzieć się, jak należy radzić sobie z kłopotami, które mogą się pojawić podczas noszenia aparatu i kiedy wybrać się do gabinetu stomatologicznego.

Nowoczesne metody stosowane w ortodoncji są niemal całkowicie bezbolesne. Dolegliwości ograniczają się zwykle do dwóch lub trzech dni po założeniu aparatu i zwykle polegają na tzw. wrażliwości uciskowej.

Tak, dzisiejsza ortodoncja umożliwia w większości przypadków leczenie bez konieczności usuwania własnych zębów stałych pacjenta. Wszystko zależy od ustawienia uzębienia pacjenta oraz kondycji zębów.

Współczesna ortodoncja oferuje możliwości leczenia bez konieczności zakładania aparatu na stałe przy użyciu przezroczystych nakładek na zęby – jednak cały czas jest to aparat ortodontyczny. O tym, jaki będzie plan leczenia oraz czy wymagany będzie aparat na stałe zadecyduje specjalista – lekarz ortodonta.

Masz więcej pytań dotyczących zabiegów ortodontycznych? Zobacz, o co najczęściej pytają pacjenci, decydując się na leczenie ortodontyczne.

Konsultacja merytoryczna tekstu – lekarz ortodonta Izabela Stępień

Kto wykonuje?

Cennik – leczenie ortodontyczne – ortodonta Warszawa Bemowo

UsługaCena
Usługa konsultacji ortodontycznej250 zł
Sporządzenie modeli diagnostycznych (wyciski)250 zł
Przygotowanie planu leczenia Pacjenta250 zł
Dokonanie wymiany ligatur100 zł
Usługa doklejania nowego zamka metalowego lub estetycznego100 zł
Metalowy aparat stały
Metalowy aparat ortodontyczny – jeden łuk2400 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk250 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki300 zł
Porcelanowy aparat ortodontyczny
Porcelanowy aparat ortodontyczny – jeden łuk3200 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
Wizyta kontrolna, dopłata za biały łuk+50 zł
Kryształowe aparaty ortodontyczne
Kryształowy (szafirowy) aparat ortodontyczny – jeden łuk3500 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
W przypadku łuku białego - dopłata do wizyty kontrolnej50 zł
Stałe bezligaturowe aparaty ortodontyczne (w systemie Damon Q Metalowy lub Damon Clear)
Metalowy aparat ortodontyczny Damon Q – jeden łuk3500 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
Damon Clear – aparat od 5 do 54000 zł
Damon Clear – aparat od 3 do 33700 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk350 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki400 zł
Niewidoczny nakładkowy aparat ortodontyczny – CLEAR ALIGNER (nakładki wykonywane są w siedzibie autoryzowanego laboratorium Centrum Clear Aligner Rzeszów)
Wykonanie diagnostyki oraz sporządzenie zindywidualizowanego harmonogramu leczenia (w tym wykonanie wycisków, analizy komputerowej, analizy zdjęć cefalometrycznych, cyfrowych i pantomograficznych, a także symulacji końcowego efektu leczenia)
400 zł
Jedna faza leczenia (jeden łuk, trzy nakładki)1600 zł
Retencja
Ściągnięcie stałego aparatu ortodontycznego (jeden łuk)250 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna po ściągnięciu aparatu180 zł
Koszt – płytka retencyjna650 zł
Koszt – termoforowana płytka retencyjna650 zł
Usługa zakładania stałego Retainera (jeden łuk)500 zł
Usługa ściągnięcia stałego Retainera200 zł
Ruchome aparaty ortodontyczne
Aparat – Płytka Schwarza950 zł
Aktywator ortodontyczny1100 zł
Aparat o typie Twin Block1500 zł
Płytka przedsionkowa (aparat typu korektor zgryzu)400 zł
Aparat typu Trainer600 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna z ruchomym aparatem200 zł
Usługa naprawienia ruchomego aparatu250-300 zł
Pozostałe
Ortodontyczny mini-implant800 zł
Wykonanie pantomogramu oraz cefalometrii220 zł
Łuk podniebienny typu goshgarian (góra)500 zł
Zabieg kortykotomii2000 zł za 1/2 łuku
Łuk podniebienny typu bi-helix (góra)600 zł
Łuk podniebienny typu quad-helix (góra)600 zł
Łuk językowy (dół)500 zł
Aparat typu Hyrax800 zł
Aparat – typ Płytka Hassa900 zł
Aparat Pendulum800 zł
Expander800 zł
Rotator ortodontyczny700 zł
Dystalizator Carriere1500 zł
Szyna essex z zębem tymczasowym800 zł

Formularz kontaktowy

pattern
https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
https://fachowydentysta.pl/
#10b9b9
style1
paged
Loading posts...
/home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
off
off

NOWOŚĆ!

PROTETYKA CYFROWA

>>> ZOBACZ SZCZEGÓŁY <<<