Jakie są zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem? Kiedy jest wskazane?

Na czym polega leczenie kanałowe?

Zdarza się, że ludzie nie odczuwają wcześniej żadnych objawów rozwijającej się próchnicy pod szkliwem lub założonym wypełnieniem. W momencie przedostania się jej do miazgi zębowej, która umieszczona jest w kanałach korzeniowych, u pacjenta pojawia się silny, nawracający ból. Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi komorowej i korzeniowej, dokładnym oczyszczeniu przy użyciu odpowiednich preparatów chemicznych i narzędzi stomatologicznych. Następnie dentysta używa materiału, którego celem jest wypełnienie przestrzeni po zakażonej miazdze. Ostatnim etapem zabiegu jest rekonstrukcja zęba martwego, aby nadal spełniał swoje funkcje. Warto dodać, że leczenie kanałowe wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, aby pacjent nie odczuwał bólu.

Jak przebiega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem zasadniczo nie różni się od tego wykonywanego tradycyjną metodą. Największą zmianą jest większy komfort pracy dla stomatologa, gdyż nie musi on trzymać w ręce lusterka, a patrzy przez okular mikroskopu. Przekłada się to na wygodę pracy, ale także większą precyzję zabiegu, gdyż pole operacyjne może być powiększone, aż dwudziestopięciokrotnie. Wskazaniem do skorzystania z mikroskopu podczas leczenia endodontycznego mogą być dodatkowe kanały, które trudno jest zlokalizować. Ten sposób stosowany jest także w przypadku udrożnienia kanału korzeniowego.

Jeśli chodzi o sam zabieg z użyciem mikroskopu, to wykonywany jest on na klasycznym fotelu w gabinecie stomatologicznym. Urządzenie umieszczone jest na specjalnym wysięgniku na wysokości głowy leżącego pacjenta. Specjalista może zmieniać pozycję urządzenia, dopasowując ją do potrzeb. Na miejsce zabiegowe nanoszony jest silikonowy lub lateksowy arkusz (koferdam), którego zadaniem jest odizolowanie leczonego kanałowo zęba od środowiska jamy ustnej. Warto zaznaczyć, że mikroskop nie tylko zapewnia odpowiednie powiększenie pola zabiegowego, ale także lepsze oświetlenie. Dzięki temu specjalista zyskuje dokładny wgląd w budowę leczonego zęba. Może dostrzec kanały korzeniowe zęba nawet w sytuacji, gdy są zwężone, kręte lub posiadają wiele odnóg.

Kiedy wykonywane jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest wykonywane w trudnych i skomplikowanych przypadkach, kiedy potrzebne jest szczegółowe zobrazowanie struktury zęba. Oto kilka sytuacji, w których zastosowanie nowoczesnego sprzętu może być konieczne:

  • Leczenie kanałowe pod mikroskopem wykonywane jest w przypadku zębów o nietypowym kształcie lub umiejscowieniu.
  • Skorzystanie z pomocy techniki sprawdza się także podczas usuwania pozostałości ułamanych lub ukruszonych zębów.
  • Udrażniania wąskich i zakrzywionych kanałów zębowych.
  • Mikroskop jest nieoceniony w sytuacjach, gdy konieczne jest usunięcie ciał obcych pozostawionych w kanałach zębowych. Mogą to być narzędzia stomatologiczne, które zostały złamane i pozostawione podczas ekstrakcji zębów lub podczas innych zabiegów.

Zdaniem eksperta

lek. Sławomir Kwieciński

W przypadku zęba, standardowe pole zabiegowe ma zaledwie kilka milimetrów. Dlatego zlokalizowanie i oczyszczenie wszystkich kanałów, a zwłaszcza tych z licznymi odgałęzieniami może być trudne, jeśli stomatolog nie ma do dyspozycji mikroskopu i odpowiedniego powiększenia. Endodoncja mikroskopowa to jedna z najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie metod. Leczenie będzie bardziej komfortowe i do minimum zostaną ograniczone możliwe komplikacje. Dodatkowo umożliwia zauważenie ewentualnych zmian, takich jak mikropęknięcia. Warto także zaznaczyć, że leczenie pod mikroskopem pozwala często uratować zęby, które normalnie musiałyby zostać usunięte – mówi lek. Sławomir Kwieciński

Dlaczego warto skorzystać z leczenia kanałowego zęba pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to nowoczesne podejście do endodoncji, które pozwala na dokładniejsze i skuteczniejsze prowadzenie procedury. Oto kilka powodów, dla których warto skorzystać z tego typu leczenia:

  • Zwiększona precyzja – mikroskop dentystyczny umożliwia oglądanie obszarów zabiegowych w bardzo wysokiej rozdzielczości i powiększeniu. Pozwala na dokładne zidentyfikowanie i leczenie kanałów korzeniowych.
  • Zachowanie struktury zęba – precyzyjne leczenie umożliwia usunięcie tylko chorobowej tkanki, pozostawiając jak najwięcej zdrowej struktury zęba.
  • Lepsza diagnostyka – użycie mikroskopu z dużym powiększeniem może ułatwić identyfikację pęknięć, dodatkowych kanałów i innych komplikacji, które łatwo przeoczyć podczas standardowego leczenia.
  • Krótszy czas leczenia – dzięki wyższej precyzji i skuteczności można skrócić czas potrzebny na wykonanie zabiegu.
  • Skuteczniej jest leczyć to, co widzimy dokładniej – zastosowanie mikroskopu pozwala na uwidocznienie zębów trzonowych, znajdujących się w głębi jamy ustnej. Dentysta może dokładniej oczyścić i wypełnić kanały zębowe.
  • Zmniejszenie ryzyka powikłań – dzięki mikroskopowi, dentysta ma możliwość dokładniejszego usunięcia chorej tkanki i uniknięcia uszkodzenia zdrowych struktur zęba. To z kolei zmniejsza ryzyko komplikacji po leczeniu.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem?

Koszt leczenia kanałowego pod mikroskopem jest często wyższy niż tradycyjnej metody. Wynika to z faktu, że procedura ta wymaga od stomatologa specjalistycznego szkolenia i zaawansowanych umiejętności. Warto jednak zauważyć, że pomimo wyższego kosztu początkowego, leczenie to może być korzystniejsze finansowo w dłuższej perspektywie. Dzięki dużej precyzji wykonania zabiegu istnieje minimalne ryzyko konieczności przeprowadzenia leczenia powtórnego (reendo).

Co po zakończeniu leczenia kanałowego?

Po zakończenie leczenia kanałowe metodą tradycyjną lub pod mikroskopem zęby muszą zostać odbudowane protetycznie. O sposobie decyduje dentysta na podstawie oceny stopnia zniszczenia tkanek. W wielu klinikach stomatologicznych proponuje się pacjentom skorzystanie z technologii CAD/CAMProtetyka cyfrowa pozwala na wykonanie odbudowy podczas jednej wizyty w sposób bardzo precyzyjny. Zapewnia wysokiej jakości, w pełni dopasowane i naturalnie wyglądające uzupełnienie.

Szukasz gabinetu stomatologicznego, w którym zabieg leczenia kanałowego wykonywany jest przy zastosowaniu nowoczesnego sprzętu?

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację w Warszawie

Autor wpisu

lek. Sławomir Kwieciński

Lek. Sławomir Kwieciński – specjalista, lekarz dentysta.

Post by fabulous_admin