Jak zadbać o uśmiech przed ślubem? Zabiegi stomatologiczne, które warto wykonać

Zadbaj o piękny uśmiech w dniu swojego ślubu

Przygotowania do ślubu potrafią być stresujące i pochłaniające, ale pamiętaj, że Twój biały uśmiech jest jednym z najważniejszych elementów tego dnia. Przed weselem warto więc zadbać nie tylko o piękny garnitur, suknię ślubną, fryzurę czy makijaż, ale także o estetykę i zdrowie zębów. Zaplanuj wizytę w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym na kilka miesięcy przed ślubem, aby zdążyć, przeprowadzić niezbędne zabiegi, m.in. profesjonalne czyszczenie zębów, wybielanie czy korektę kształtu zęba. Dzięki temu Twój uśmiech będzie nie tylko zdrowy i biały, ale także doda pewności siebie. Wpisanie do planu przygotować wizyty u dentysty pozwoli odpowiednio wcześnie zadbać o pięknie zęby, a jednocześnie stanowi inwestycję znacznie dłuższą niż na sam dzień uroczystości.

Jakie leczenie wykonać rok przed ślubem?

W pierwszej kolejności należy umówić się na wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym, aby dowiedzieć się jakich zabiegów wymaga nasze uzębienie przed ślubem. Na tym etapie dentysta oceni i doradzi sposób leczenie oraz metody postępowania dla uzyskania pożądanego efektu. Wyjaśni także ile czasu zajmie cały proces. Warto wybrać miejsce, które wykonuje kilka usług z różnych dziedzin stomatologii, aby nie jeździć po całym mieście w poszukiwaniu specjalistów. Pozwoli to zaoszczędzić czas oraz koszty na paliwo. Odpowiednie wcześniej warto zaplanować m.in.:

Wstawienie implantów

Rok przed ślubem to odpowiedni moment na uzupełnienie braków w uzębieniu. Najlepszym rozwiązaniem na odtworzenie pięknego uśmiechu i przywrócenie funkcji zęba będzie wstawienie implantu. Dzięki nowoczesnej technologii jest on obecnie nie do odróżnienia od naturalnego.

Zdaniem eksperta

lek. Bartłomiej Stępień

Wstawienie implantu zęba to zabieg rozłożony w czasie, dlatego warto go wcześniej zaplanować. Leczenie implantologiczne polega na umieszczeniu w kości szczęki niewielkiej tytanowej śruby, na której mocowana jest korona lub most zęba. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu tego zabiegu chirurgicznego, stomatolog wykonuje zdjęcie RTG, na podstawie którego weryfikuje stan kości żuchwy i zębów. Czas, jaki potrzebny jest na integrację implantu z kością, wynosi od 4 do 6 miesięcy – wyjaśnia dr Bartłomiej Stępień

Licówki

Pary, które marzą o pięknym hollywoodzkim uśmiechu na swoim ślubie, mogą zdecydować się na licówki. Są to cienkie nakładki, przyklejane na powierzchnię zębów. Dzięki nim można zlikwidować często spotykaną przerwę między zębami, czyli diastemę. Najczęściej wybierane są licówki porcelanowe ze względu na fakt, ze swoim wyglądem przypominają naturalne szkliwo. Dodatkowo cechuje je niezwykła trwałość (średnio nawet 15 lat). Mogą zostać wykonane w kolorze naszych zębów lub jaśniejszym.

Drugi popularny rodzaj stanowią licówki kompozytowe, które jednak odznaczają się mniejszą trwałością – tylko około 5 lat, a dodatkowo są bardziej podatne na powstawanie przebarwień. Istotne jest, aby przed nałożeniem licówek zadbać o wypełnienie ubytków i wyleczyć inne problemy, gdyż zabieg może być wykonany wyłącznie na zdrowym uzębieniu.

Leczenie ortodontyczne

Dla wielu osób planowanie wesela stanowi powód do założenia aparatu ortodontycznego (stałego lub ruchomego) i uporania się krzywymi zębami lub wadami zgryzu. Warto jednak pamiętać, że leczenie ortodontyczne jest często bardzo czasochłonne, dlatego nawet rok przed ślubem może nie wystarczyć na wyprostowanie uzębienia. Jeśli zbyt późno podejmiemy starania o piękny uśmiech, może okazać się, że na swoim wesele będziemy musieli być z aparatem lub przerwać jego noszenie.

Na jakie zabiegi dentystyczne zdecydować się pół roku przed weselem?

Około 4-6 miesięcy przed ślubem, ważne jest, aby zadbać o zdrowie jamy ustnej i estetykę uśmiechu. Warto odwiedzić stomatologa, nawet gdy nic nas nie boli i sprawdzić swój stan zębów. Oto kilka zabiegów dentystycznych, które warto rozważyć na pół roku przed weselem:

Korekta kształtu zębów przy użyciu kompozytów

Korekta kształtu zębów za pomocą kompozytów jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić wygląd swojego uśmiechu przed ślubem. Ten nieinwazyjny zabieg polega na nałożeniu materiału kompozytowego na powierzchnię zębów, co pozwala na modelowanie ich kształtu, wielkości i koloru. Zabieg umożliwia skrócenie, wydłużenie lub przemodelowanie uzębienia, jest szybki, bezbolesny i daje natychmiastowe rezultaty. Korekta kształtu zęba może być połączona z bondingiem i licówkami.

Leczenie ogólne

Pół roku przed weselem warto również zadbać o leczenie ogólne jamy ustnej. Odwiedź dentystę, aby ocenił stan Twojego uzębienia i opracował plan, który pozwoli na usunięcie kamienia nazębnegoleczenie próchnicy czy zaawansowanej choroby dziąseł. Może okazać się, że konieczne jest wykonanie kanałowego leczenia zębówekstrakcja ósemek lub innych zębów.

Ostatnie szlify, czyli stomatologia estetyczna na 2-3 miesiące przed ślubem?

W ostatnich miesiącach przygotowań do ślubu szczególną uwagę warto poświęcić zabiegom z zakresu stomatologii estetycznej, aby w dniu ceremonii zachwycić wszystkich swoim pięknym, promiennym uśmiechem. Na około 2-3 miesiące przed ślubem warto rozważyć wykonanie następujących zabiegów:

Higienizacja

Higienizacja to profesjonalne czyszczenie zębów i dziąseł. Zdecydować można się na skalingpiaskowanie, które mają na celu usunięcie kamienia nazębnego, osadu i przebarwień. Zabiegi mogą również pomóc w redukcji stanów zapalnych dziąseł i wzmocnieniu ich zdrowia. Regularna higienizacja zapobiega rozwojowi próchnicy i chorób przyzębia, a także przywraca świeży oddech. Zaleca się jej przeprowadzenie co najmniej raz na pół roku, a szczególnie przed ważnymi wydarzeniami, takimi jak ślub.

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów to popularny zabieg, który może znacząco poprawić wygląd uśmiechu. Przed ślubem warto skonsultować się ze specjalistą, aby dobrać odpowiedni sposób. W profesjonalnych gabinetach dentystycznych, aby wybielić zęby, stosuje się często metodę BEYOND, który jest całkowicie bezpieczna i skuteczna. Z kolei Infiltracja próchnicy za pomocą zabiegu ICON to rewolucyjne rozwiązanie, pozwalające na usunięcie nieestetycznych, białych plam oraz zahamowanie rozwoju próchnicy w początkowym stadium, bez konieczności borowania zęba.

Należy jednak pamiętać, że proces wybielania może powodować przejściową nadwrażliwość zębów, dlatego warto udać się na zabieg z odpowiednim wyprzedzeniem przed ślubem. Regularne dbanie o higienę jamy ustnej oraz unikanie substancji przebarwiających (np. kawa, herbata, wino) pozwoli utrzymać efekty wybielania na dłużej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Co powoduje przebarwienia na zębach. Jak się ich skutecznie pozbyć?

Zadbaj o piękny uśmiech w dniu swojego ślubu, by emanować radością i pewnością siebie.

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację w Warszawie

Autor wpisu

lek. Bartłomiej Stępień

Lek. Bartłomiej Stępień – specjalista, lekarz dentysta.