Częstym zabiegiem jest ekstrakcja tzw. zęba zatrzymanego. Wyrywanie zębów mądrości przeprowadza się, kiedy ósemki wyrastają jako ostatnie i zatrzymują się w dziąśle. Taka sytuacja może powodować opuchliznę i ból, szczególnie, gdy dochodzi do sytuacji zatrzymanego zęba (ósemka jest w całości otoczona kością).
Ból mogą również sprawiać te zęby mądrości, które wyrżnięte są niezupełnie lub nieprawidłowo. Zaleca się chirurgiczne usuwanie ósemek pacjentom przed ukończeniem dwudziestu lat, ponieważ ich korzenie zębów są mniej rozwinięte a ryzyko powikłań po usuwaniu ósemek jest mniejsze. Najlepiej, gdy lekarz stomatolog oceni stan uzębienia nastolatka (16-19 lat), aby postawić diagnozę i określić, czy potrzebne jest usuwanie ósemek.
Usuwanie ósemek – zalecenia i postępowanie przed zabiegiem
Przed usunięciem ósemek zalecana jest konsultacja. Podczas wizyty lekarz przeprowadza badanie wewnątrzustne, wywiad z pacjentem dotyczący chorób oraz zostaje wykonane zdjęcie pantomograficzne. Panorama to zdjęcie rentgenowskie przedstawiające ułożenie szczęki. W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie tomografii komputerowej, aby jeszcze dokładniej ocenić położenie zęba w stosunku do nerwów, naczyń i zatok.
Co zrobić przed wyrwaniem ósemek? Jak się przygotować?
Usuwanie ósemek jest bardzo popularnym zabiegiem. Na około 12 godzin przed ekstrakcją zęba nie powinno się palić papierosów. Należy pamiętać, aby przed zabiegiem nie spożywać alkoholu, ponieważ alkohol obniża skuteczność przy znieczuleniu miejscowym. Pacjenci powinni też zadbać o to, by przystąpić do zabiegu o pełnym żołądku, gdyż po operacji przez kilka godzin nie można nic spożywać.
Jak przebiega chirurgiczne usuwanie ósemek, zwanych zębami mądrości?
Wyrywanie ósemek zatrzymanych to standardowy zabieg w chirurgii stomatologicznej. Poprzedza go zawsze wykonanie pantomogramu, który jest bardzo pomocny przy usuwaniu ósemek, bo pokazuje jak położony jest ząb trzonowy. Zanim lekarz przystąpi do zabiegu, podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe.
Czasami chirurgiczne usuwanie ósemek przez stomatologa oznacza potrzebę szycia tkanek. Po zabiegu wyrywania ósemek pacjent powinien trzymać przygryziony kawałek opatrunku (gazy) przez pół godziny, aby zatamować możliwe krwawienie z miejsca zabiegu w obrębie jamy ustnej. Tak jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, niektórzy pacjenci decydujący się na usuwanie ósemek odczuwają ból i opuchliznę pooperacyjną, które jednak mijają po kilku dniach i mogą być łagodzone poprzez ogólnodostępne środki przeciwbólowe oraz zimne okłady. Jeżeli dolegliwości bólowe nasilają się lub nie ustępują, konieczna jest kolejna wizyta w naszym gabinecie stomatologicznym. Tak samo należy postąpić, jeżeli po wyrywaniu ósemek pojawiają się gorączka lub krwawienie.
Efekty ekstrakcji 8 – chirurgicznego usunięcia ósemek
Większość dorosłych osób słyszała o zabiegu chirurgicznego usuwania ósemek. Nie każdy jest jednak świadomy, po co stomatolodzy podejmują tego typu działania i co można zyskać dzięki zabiegowi. Usunięcie tzw. zębów mądrości pozwala zredukować ból, uniknąć zniszczenia innych zębów, ułatwia też utrzymanie jamy ustnej w czystości (po ekstrakcji zęba w jamie ustnej robi się więcej miejsca i łatwiej np. wynitkować zęby, docierając do przestrzeni między nimi).
Usuwanie zębów mądrości, ekstrakcja ósemki – Warszawa Bemowo
Zapraszamy do kontaktu z nami wszystkich pacjentów zainteresowanych zabiegiem usuwania zębów zatrzymanych, ekstrakcji ósemki (zęba mądrości). Nasz gabinet stomatologiczny zlokalizowany jest na Bemowie w Warszawie.