Chirurgiczne usuwanie ósemek

Chirurgiczne usuwanie ósemek to dość standardowy zabieg, pozwalający pozbyć się nie do końca wyrośniętych, powodujących ból lub niemieszczących się w jamie ustnej zębów mądrości. Stomatolodzy z naszej kliniki dzięki bogatej wiedzy, doświadczeniu oraz nowoczesnemu sprzętowi przeprowadzają zabiegi w sposób jak najmniej inwazyjny i minimalizujący ryzyko wystąpienia powikłań.

Czym są zęby mądrości i dlaczego wykonuje się usuwanie ósemek?

Trzecie zęby trzonowe u człowieka, które wyrastają u osób w wieku 16-20 lat jako ostatnie, nazywane są zębami mądrości lub potocznie ósemkami. Poniżej przedstawiamy fakty dotyczące wyrywania ósemek i opisujemy, jak przebiega ich usuwanie w naszym gabinecie w Warszawie.

Odczuwasz ból w okolicach zębów mądrości?

Umów się na wizytę konsultacyjną. Napisz lub zadzwoń

Dlaczego i kiedy potrzebny jest zabieg usunięcia ósemek?

Zdaniem eksperta

lek. Bartłomiej Stępień

Chirurgiczne usuwanie ósemek jest typowym zabiegiem związanym z anatomią człowieka. Szczęki współczesnego homo sapiens są o wiele mniejsze niż szczęki naszych ewolucyjnych przodków ze względu na zmiany w trybie odżywiania i typie pożywienia.

Wyrywanie zębów mądrości przeprowadza się, kiedy ósemki wyrastają jako ostatnie i zatrzymują się w dziąśle. Taka sytuacja może powodować opuchliznę i ból, szczególnie, gdy dochodzi do zatrzymania całkowitego zęba (ósemka jest w całości otoczona kością).

Ból mogą również sprawiać te zęby mądrości, które wyrżnięte są niezupełnie lub nieprawidłowo. Zaleca się chirurgiczne usuwanie ósemek pacjentom przed ukończeniem dwudziestu lat, ponieważ ich korzenie zębów są mniej rozwinięte a ryzyko powikłań po usuwaniu ósemek jest mniejsze. Najlepiej, gdy lekarz stomatolog oceni stan uzębienia nastolatka (16-19 lat), aby postawić diagnozę i określić, czy potrzebne jest usuwanie ósemek.

Usuwanie ósemek – zalecenia i postępowanie przed zabiegiem

Przed usunięciem ósemek zalecana jest konsultacja. Podczas wizyty lekarz przeprowadza badanie wewnątrzustne, wywiad z pacjentem dotyczący chorób oraz zostaje wykonane zdjęcie pantomograficzne. Panorama to zdjęcie rentgenowskie przedstawiające ułożenie szczęki. W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie tomografii komputerowej, aby jeszcze dokładniej ocenić położenie zęba w stosunku do nerwów, naczyń i zatok.

Usuwanie ósemek jest bardzo popularnym zabiegiem. Należy pamiętać, aby przed zabiegiem nie spożywać alkoholu, ponieważ alkohol obniża skuteczność znieczulenia. Pacjenci powinni też zadbać o to, by przystąpić do zabiegu o pełnym żołądku, gdyż po operacji przez kilka godzin nie można nic spożywać.

Jak przebiega chirurgiczne usuwanie ósemek?

Wyrywanie ósemek zatrzymanych to standardowy zabieg w chirurgii stomatologicznej. Poprzedza go zawsze wykonanie pantomogramu, który jest bardzo pomocny przy usuwaniu ósemek, bo pokazuje jak położony jest ząb trzonowy. Zanim lekarz przystąpi do zabiegu, podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe.

Czasami chirurgiczne usuwanie ósemek przez stomatologa oznacza potrzebę szycia tkanek. Po zabiegu wyrywania ósemek pacjent powinien trzymać przygryziony kawałek opatrunku (gazy) przez pół godziny, aby zatamować możliwe krwawienie z miejsca zabiegu. Tak jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, niektórzy pacjenci decydujący się na usuwanie ósemek odczuwają ból i opuchliznę pooperacyjną, które jednak mijają po kilku dniach. Jeżeli dolegliwości bólowe nasilają się lub nie ustępują, konieczna jest kolejna wizyta w naszym gabinecie stomatologicznym. Tak samo należy postąpić, jeżeli po wyrywaniu ósemek pojawiają się gorączka lub krwawienie.

Efekty chirurgicznego usunięcia ósemek

Większość dorosłych osób słyszała o zabiegu chirurgicznego usuwania ósemek. Nie każdy jest jednak świadomy, po co stomatolodzy podejmują tego typu działania i co można zyskać dzięki zabiegowi. Usunięcie tzw. zębów mądrości pozwala zredukować ból, uniknąć zniszczenia innych zębów, ułatwia też utrzymanie jamy ustnej w czystości (po ekstrakcji zęba w jamie ustnej robi się więcej miejsca i łatwiej np. wynitkować zęby, docierając do przestrzeni między nimi).

Czeka Cię wybór specjalisty usuwającego ósemki?

Skontaktuj się z nami mailowo lub zadzwoń

 

Zalecenia po zabiegu

Zdaniem eksperta

lek. Bartłomiej Stępień

Ból, który odczuwa się przez pierwsze 48 od zabiegu chirurgicznego usuwania ósemek,  można łagodzić lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Dobrze jest również bezpośrednio po zabiegu stosować zimne kompresy na policzku.

Czasami po wyrywaniu ósemek niezbędne jest zastosowanie silniejszych leków czy antybiotyków zgodnie z zaleceniami lekarza. W naszym centrum stomatologii po każdym zabiegu chirurgicznym przekazujemy pacjentom szczegółowe zalecenia i porady dotyczące dalszego leczenia.

FAQ – najczętsze pytania

Usuwaniem ósemek zajmuje się chirurg stomatologiczny lub chirurg szczękowo-twarzowy. Mimo że usuwanie zębów mądrości jest dość standardowym zabiegiem chirurgii stomatologicznej, wymaga specjalisty w swoim fachu. Chirurg stomatologiczny decyduje o tym, kiedy pacjent powinien podjąć się zabiegu.

Zdaniem eksperta

Najczęstszym powodem usuwania ósemek jest brak miejsca w szczęce lub złe ustawienie szczęki. Powodem są też ubytki w zębach, których nie da się skutecznie wyleczyć, czy też zalecenia ortodontyczne. Czasem problem wynika z niedostatecznego dostępu do ósemek i braku możliwości uzupełniania ubytku. Często zdarza się, że pacjenci decydują się na profilaktyczne usunięcie ósemek, co także jest dobrym rozwiązaniem.

Zdaniem eksperta

lek. Bartłomiej Stępień

Zęby mądrości powinny być sprawdzone przez specjalistę u osób w wieku od 16 do 19 roku życia. Chirurg stomatolog oceni wtedy, czy wymagają one usunięcia. Powodów usunięcia zębów może być kilka, najczęściej związane są one z zaleceniami ortodontycznymi lub samym ustawieniem ósemek.

Zęby mądrości usuwamy także w każdym wieku, jeśli nie ma możliwości ich skutecznego leczenia lub powodują ból u pacjenta.

Przeciwwskazania dzielimy na względne i bezwzględne. Bezwzględnie nie można usunąć ósemek w sytuacjach, gdy ząb znajduje się w guzie nowotworowym lub jego sąsiedztwie bądź ząb tkwi w naczyniaku krwionośnym. Do decyzji chirurga stomatologa należy usunięcie ósemek w sytuacji, gdy występuje: szczękościsk, opryszczka, ostre i przewlekłe białaczki, skazy krwotoczne, choroby serca i naczyń, nadciśnienie, miesiączka, ciąża, cukrzyca lub choroby zakaźne.

Nie zawsze jest konieczność usuwania ósemek przed leczeniem ortodontycznym. Lekarz ortodonta przed założeniem aparatu wykonuje serię badań, pomiarów i zdjęć rentgenowskich, na podstawie których jest w stanie stwierdzić czy ekstrakcja będzie konieczna. Wszystko zależy od ułożenia uzębienia. Czasem zdarza się, że lekarz ortodonta decyduje o usunięciu innych zębów, niekoniecznie ósemek.

Kto wykonuje?

null

Bartłomiej Stępień

Cennik – chirurgia stomatologiczna

UsługaCena
Konsultacja chirurga-stomatologa100 zł
Badanie histopatologiczne300 zł
Ekstrakcje
ZnieczulenieBezpłatne
Usunięcie zęba mlecznego150-200 zł
Usunięcie zęba stałego300 zł
Chirurgiczne usunięcie zęba z założeniem szwów400 zł
Usunięcie zęba mądrości (ósemki)
ZnieczulenieBezpłatne
Założenie szwówBezpłatne
Usunięcie ósemki400 zł
Chirurgiczne usunięcie zatrzymanego zęba400-500 zł
Zdjęcie szwówBezpłatne
Resekcja i hemisekcja
Resekcja korzenia przedniego zęba (kieł-kieł)500 zł
Resekcja korzenia bocznego zęba650 zł
Hemisekcja lub radektomia dolnego trzonowca500 zł
Hemisekcja lub radektomia górnego trzonowca500 zł
Dodatkowe usługi i procedury z zakresu chirurgii stomatologicznej
Kortykotomia1500-2000 zł
Nacięcie i płukanie ropnia150 zł
Chirurgiczne odsłonięcie zęba i naklejenie zamka600-700 zł
Wyłuszczenie torbieli350–550 zł
Plastyka połączenia ustno-zatokowego wykonywana bezpośrednio po ekstrakcji200 zł
Plastyka połączenia ustno-zatokowego wykonywana jako oddzielny zabieg600 zł
Plastyka wędzidełka języka300 zł
Plastyka wędzidełka wargi300 zł
Zabieg wycięcia przerośniętych fałdów włóknistych (związany z zabiegami protetycznymi)200 zł
Plastyka wyrostka zębodołowego (wyrośla kostne)300 zł
Wycięcie kapturka dziąsłowego200 zł
Otwarty kiretaż (mały)200 zł
Otwarty kiretaż (duży)300 zł
Pokrycie recesji dziąsła600 zł
Zabezpieczenie rany i założenie opatrunku50 zł
Sterowana regeneracja kości (GBR) włącznie z ceną materiału (Bio-Oss & Bio-Gide)2000-2500 zł
Zabieg podniesienie dna zatoki (Sinus Lift)3 500 zł
Wystawienie zwolnienia (druku ZUS ZLA)20 zł

Formularz kontaktowy

pattern
https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
https://fachowydentysta.pl/
#10b9b9
style1
paged
Loading posts...
/home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
off
off

NOWOŚĆ!

PROTETYKA CYFROWA

>>> ZOBACZ SZCZEGÓŁY <<<