Ból zęba po leczeniu kanałowym. Czy należy się martwić?

Dlaczego ząb po leczeniu kanałowym boli?

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Nieleczona próchnica w początkowej fazie uszkadza jedynie zębinę, następnie dociera do miazgi, czego skutkiem jest silny ból zęba podczas spożywania gorących i zimnych potraw oraz napojów. Objawy te świadczą o konieczności udania się do gabinetu stomatologicznego, aby zdiagnozować problem. Możliwe, że doszło do nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi. (Dowiedz się, czym grozi nieleczone zapalenie miazgi zęba). Dentysta zdecyduje, czy konieczna jest ekstrakcja zęba, czy możliwe jest uratowanie, stosując leczenie kanałowe. W celu oceny sytuacji często trzeba wykonać zdjęcie RTG, aby sprawdzić kanały korzeniowe. Leczenie endodontyczne wykonywane jest przy znieczuleniu miejscowym, a jego zadaniem jest przywrócenie funkcji zęba.

Standardowy proces leczenia kanałowego rozpoczyna się od oczyszczenia zęba z próchnicy i wykonaniu dojścia do kanałów korzeniowych. Następnie ma miejsce usunięcie miazgi i poszerzenie komory oraz kanałów specjalnymi pilnikami. Kolejnym etapem jest dezynfekcja w celu eliminacji bakterii i resztek miazgi, która obejmuje płukanie roztworem podchlorynu sodu. Osuszone kanały zostają szczelnie wypełnione materiałem termoplastycznym (biokompatybilną gutaperką).

Zdaniem eksperta

lek. Sławomir Kwieciński

Chociaż leczenie kanałowe to często wykonywany zabieg w gabinetach stomatologicznych, to trudna procedura, która często zostaje rozłożona na 2-3 wizyty. Zabieg ten jest dość skomplikowany, a kanały mogą być zagięte, co tworzy dodatkową trudność. Dlatego warto zdecydować się na leczenie kanałowe pod mikroskopem, który zwiększa precyzję. Mikroskop umożliwia powiększenie obrazu i odnalezienie dodatkowych kanałów. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko infekcji i zwiększa skuteczność leczenia – mówi dr Sławomir Kwieciński.

Ból zęba po leczeniu kanałowym – czy zawsze należy się martwić?

Ból zęba po leczeniu kanałowym zwykle pojawia się w momencie, gdy przestaje działać znieczulenie. Jest czymś całkowicie naturalnym i związanym z mechanicznym podrażnieniem tkanek przez narzędzia dentystyczne wykorzystywane w trakcie leczenia. Czyszczenie kanałów, usunięcie chorej miazgi oraz wysokie ciśnienie zastosowane do wypełniania komory zęba materiałem uzupełniającym jamę po miazdze. prowadzą do różnych uszkodzeń. Dlatego dolegliwości bólowe zaraz po leczeniu kanałowym nie powinny nas martwić.

Jakie mogą być przyczyny długotrwałego bólu zęba po leczeniu kanałowym?

Gdy intensywny ból po leczeniu kanałowym utrzymuje się przez kilka dni, może oznaczać powikłania pozabiegowe. Pacjenci pojawiają się często u stomatologa z zaawansowanym zapaleniem miazgi. Uzębienie poddane leczeniu kanałowemu jest zwykle w złym stanie dlatego, choć jest to metoda, która ma zadanie zachować funkcjonalność martwego zęba, obarczona jest ryzykiem komplikacji.

Do najczęstszych przyczyn powikłań po leczeniu kanałowym można zaliczyć:

Infekcje i bakterie

Po usunięciu próchnicy z zęba nadal istnieje ryzyko, że w kości może dojść do infekcji. Dzieje się tak dlatego, że nasze usta są pełne dobrych bakterii. W sytuacji, gdy wypełnienie uzupełniające jest nieszczelne, może dojść do ponownego zakażenia kanału. Chociaż ten rodzaj infekcji powoduje dolegliwości bólowe, można go łatwo wyleczyć. W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie antybiotyku.

Wyciek materiału wypełniającego

Po tym, jak dentysta usunie miazgę z wnętrza zęba, pusta przestrzeń jest wypełniona specjalnym materiałem. Zdarza się, że niedoświadczony specjalista użyje niedostatecznej ilości materiału, czego skutkiem jest przewlekłe zapalenie. Może dojść także resorpcji, czyli wchłonięcia zbyt dużej ilości wypełnienia przez tkanki. Taka sytuacja prowadzi do stanu zapalnego i utrudnia gojenie otaczających zęba tkanek.

Niecałkowite oczyszczenie kanału

Niektóre zęby, zwłaszcza trzonowe, mogą mieć dodatkowe kanały, a dentyście łatwo jest pominąć jeden lub więcej z nich podczas zabiegu. Ryzyko niedokładnego oczyszczenia zmniejsza się przy zastosowaniu mikroskopu stomatologicznego do leczenia kanałowego. W sytuacji, gdy pozostaną fragmenty nerwu zęba lub kanały nie zostaną całkowicie wypełnione materiałem, może dojść do rozwinięcia zakażenia.

Zdaniem eksperta

lek. Bartłomiej Stępień

W przypadku zębów ze zmianami okołopowierzchniowymi, które są leczone kanałowo, zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że zmiany mogą nie ulec wygojeniu. W takiej sytuacji konieczny może okazać się zabieg resekcji korzenia lub tylko jego wierzchołka. W niektórych przypadkach trzeba usunąć cały ząb – mówi lek. Bartłomiej Stępień

Jak długo ząb po leczeniu kanałowym może dawać dolegliwości bólowe?

Dolegliwości bólowe po leczeniu kanałowym mogą utrzymywać się przez różny czas, zwykle od paru dni do nawet kilku tygodni. W większości przypadków ból zaczyna ustępować stopniowo. Intensywność i długość jego trwania może zależeć od indywidualnych cech pacjenta, stanu zęba przed leczeniem oraz prawidłowego wykonania procedury. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, nie zmniejsza się lub nasila, warto skonsultować się z dentystą, aby sprawdzić, czy nie występują powikłania lub czy konieczne jest powtórne leczenie kanałowe.

Co zrobić z bolącym zębem po leczeniu kanałowym?

Ból zęba po leczeniu kanałowym stanowi normalną reakcję organizmu. Jednak utrudnia normalne funkcjonowanie, a często nawet nie pozwala spać w nocy. Zawsze należy stosować się do pozabiegowych zaleceń stomatologa dotyczących higieny jamy ustnej. Aby uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym, możemy skorzystać ze środków farmakologicznych o działaniu przeciwbólowym w formie tabletek lub specjalnych żeli. Pomocne będą także zimne okłady zmniejszające opuchliznę czy płukanki ziołowe. Warto także unikać gryzienia jedzenia po stronie leczonego zęba. Często dentysta zaleca założenie korony, aby zapobiec uszkodzeniom martwego zęba.

Kiedy udać się do stomatologa z bolącym zębem po leczeniu kanałowym?

Bezpośrednio po zakończeniu leczenia kanałowego można odczuwać dyskomfort, który jest spowodowany podrażnieniem tkanek okołopowierzchniowych w okolicy zęba. Kiedy zatem należy zacząć się martwić? Sygnałem do ponownej wizyty u dentysty jest silny ból zęba, który trwa ponad tydzień od wykonania zabiegu, a jego intensywność się nie zmniejsza. Umów się koniecznie na wizytę kontrolną, jeśli minął ponad tydzień i doświadczasz któregokolwiek z objawów:

  • ciągły ból i gorączka,
  • tkliwości lub obrzęku dziąseł,
  • pojawił się ropień zęba,
  • rozchwianie zęba,
  • odczuwasz nieprzyjemny posmak w ustach.

Martwisz się, że ząb po leczeniu kanałowym boli przez dłuższy czas?

Umów się na wizytę u specjalisty w Warszawie, aby poznać potencjalne przyczyny. Napisz lub zadzwoń do nas

Autor wpisu

Lek. Sławomir Kwieciński -specjalista, lekarz dentysta.