Stomatologia dziecięca

Strona głównaLeczenieStomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca polega na badaniu, leczeniu i profilaktyce chorób zębów wśród dzieci i młodzieży w różnym wieku.

Nasi lekarze oferują:

  • Leczenie próchnicy bez stresu
  • Zabezpieczanie mlecznych i stałych zębów lakami
  • Zabieg lapisowania mleczaków
  • Nakładanie lakieru z wysoką zawartością fluoru

 

Jak wygląda pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa?

Podczas pierwszej wizyty lekarz pokazuje dziecku zestaw instrumentów stomatologicznych, których użyje do leczenia, a następnie opowiada małemu pacjentowi o tym, co będzie robił i czego się spodziewać. Czasami, w szczególności wśród młodszych dzieci, nasi lekarze stosują metody odwrócenia uwagi od samego zabiegu – pomaga w tym wyobraźnia dzieci.

Chcesz zapisać dziecko do dentysty?

Umów się do nas na wizytę! Napisz do nas lub zadzwoń

Nasi lekarze nigdy nie oszukują dzieci i zawsze opowiadają o tym, co będą robili podczas zabiegu. Jest to ważne, ponieważ podczas pierwszych wizyt u stomatologa buduje się poczucie bezpieczeństwa i pozytywne nastawienie na wszystkie kolejne wizyty.

Zdaniem eksperta

Dzieci odczuwają naturalny lęk przed chodzeniem do dentysty ‒ jest to stres związany z obcym miejscem, nowym otoczeniem i obcymi osobami. Dlatego właśnie warto naszykować się wraz z dzieckiem i pierwszą wizytę u jego boku poświęcić na zapoznanie z nową sytuacją, co sprawi, że mały pacjent poczuje się pewnie i przestanie się bać – rekomenduje lek. dent. Klaudia Lewandowska – Portas.

Rozumiemy, że dzieci męczą się szybciej niż dorośli pacjenci, więc staramy się maksymalnie skracać czas spędzony w gabinecie. Aby dzieci czuły się dobrze i chciały współpracować z lekarzem, do zębów mlecznych stosujemy plomby w różnych kolorach, rozdajemy nagrody za wizytę, w tym specjalny dyplom dla odważnych małych pacjentów.

Kiedy umówić się na pierwszą wizytę stomatologiczną z dzieckiem?

Najlepiej zaraz po tym, gdy pojawią się u niego pierwsze zęby mleczne, czyli w okresie od pół roku do roku życia. Lekarz zbada wówczas rozwój szczęk i czaszki dziecka, a rodzicom przekaże cenne zalecenia na temat higieny zębów i diety dziecka.

Kiedy zacząć zapobieganie chorobom zębów i jamy ustnej u dziecka?

Najlepiej jeszcze przed urodzeniem dziecka! Ważne, by przyszła mama miała zdrowe zęby i wiedziała jak o nie dbać. Szczególne ryzyko chorób i powikłań pojawia się w drugim trymestrze ciąży, więc w tym okresie należy wyleczyć wszelkie choroby zębów i dziąseł.

Jak dbać o jamę ustną małego dziecka – zalecenia dla opiekunów

Jeśli chodzi o dziecko, już od samego urodzenia należy co jakiś czas przemywać dziąsła noworodka przy pomocy gazika nawilżonego wodą lub naparem z rumianku. Należy też masować je odpowiednią szczoteczką z gumy. Gdy twojemu dziecku wyrośnie pierwszy ząbek, zacznij szczotkowanie przy pomocy właściwej szczoteczki dla dziecka.
Zęby mleczne powinno się szczotkować pastą o niższym stężeniu fluoru (mniej niż 500 ppm), ponieważ dzieci często połykają pastę.

Jeżeli twoje dziecko nie ma zębów zaatakowanych przez próchnicę, powinno raz na pół roku poddać się fluoryzacji zabezpieczającej specjalnym preparatem dla dzieci.
Ten zabieg jest doskonałą okazją do zapoznania z gabinetem i lekarzem, ponieważ dziecko nie odczuwa bólu czy dyskomfortu. W przypadku zdiagnozowanej próchnicy, przed zabezpieczeniem preparatem fluorowym konieczne jest najpierw wyleczenie i zabezpieczenie zębów.

Jak wygląda leczenie zębów pierwszych (mleczaków) u dzieci?

Jeżeli na dużym, płaskim obszarze zębów mlecznych pojawią się ogniska próchnicy, można zastosować impregnację azotanem srebra (lapisowanie). Podczas zabiegu dziecko nie odczuwa bólu, lecz azotan srebra barwi pokryte zęby na czarny kolor.

Zdaniem eksperta

W leczeniu zębów mlecznych podstawowym zamiarem jest utrzymanie ich do momentu samoczynnego wypadnięcia i zastąpienia. Jeżeli ząb mleczny zostanie usunięty przedwcześnie, może dojść do uszkodzeń zawiązków zębów stałych, np. stłoczenia, złe ustawienie, czy zahamowanie rozwoju. Jeżeli chcesz by twoje dziecko cieszyło się zdrowym pięknym uśmiechem, gdy podrośnie, zadbaj o jego zęby mleczne! – mówi dr Klaudia Lewandowska Portas.

Jeżeli próchnica zębów mlecznych jest bardziej zaawansowana, powinno się je leczyć tak, jak zęby osób dorosłych. Zabiegi endodontyczne na zębach mlecznych to rzadkość z powodu ryzyka uszkodzenia następnej generacji zębów stałych.

Kto wykonuje?

null

Klaudia Lewandowska - Portas

Warto przeczytać

[do_widget id=yarpp_widget-2]

Formularz kontaktowy

    pattern
    https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
    https://fachowydentysta.pl/
    #10b9b9
    style1
    paged
    Loading posts...
    /home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
    #
    on
    none
    loading
    #
    Sort Gallery
    on
    no
    off
    off
    off