Kiedy ekstrakcja ósemek jest konieczna? Leczyć czy usuwać zęby mądrości?

kiedy trzeba usunąć zęby mądrości

Czym są zęby mądrości? Czy ich potrzebujemy?

Zęby mądrości (czyli trzecie zęby trzonowe) wyrastają zwykle dopiero po ukończeniu 18 roku życia. Czas wyrzynania ósemek jest różny. U jednej osoby będzie to kilka tygodni, u innej miesięcy, ale zdarzają się przypadki, gdy proces wzrostu trwa nawet parę lat. Zadaniem zębów mądrości jest rozdrabnianie i przeżuwanie pokarmu. To pozostałości po naszych przodkach, którym były one potrzebne. Jednak w drodze ewolucji stały się zbędne w naszym uzębieniu. Warto zaznaczyć, że nie każdy musi je w ogóle posiadać, a dość częstym przypadkiem jest pojawienie się tylko górnych lub dolnych zębów mądrości.

Ósemki jako ostatnie pojawiają się w jamie ustnej, stąd ich nazwa – mądrości. Jednak ze względu na fakt, że rosną bardzo późno, często nie ma już na nie wystarczającej ilości miejsca. Dodatkowo podczas wyżynania powodują duży dyskomfort, ból i opuchliznę. Trudno zadbać o właściwą higienę ósemek, dlatego szybko się psują i wymagają leczenia lub usunięcia.

Dlaczego zęby mądrości sprawiają problemy?

Jak wspominaliśmy, nie każdy musi posiadać zęby mądrości, jednak w wielu przypadkach ósemki chcą, lecz nie są w stanie się wyrżnąć. Zwykle ma to miejsce, gdy w łuku zębowym jest zbyt mało miejsca. Inną, często spotykaną przyczyną dolegliwości bólowych, jest jedynie częściowe wyjście zębów mądrości. W efekcie pojawiają się stany zapalne tkanek miękkich i opuchlizna.

Najczęstsze problemy związane z zębami mądrości to:

  • Mogą powodować ból w okolicy jamy ustnej, szczególnie gdy pojawiają się problemy z ich ułożeniem.
  • Zęby mądrości są trudne do czyszczenia, co sprzyja rozwojowi bakterii i infekcjom, które są częstym powodem bólu, obrzęku i gorączki.
  • Ósemki, które są niewłaściwie ułożone, mogą zepchnąć i przemieścić inne zęby. Prowadzi to do problemów z ich ułożeniem i bólu.
  • Pojawienie się trzecich zębów trzonowych może uszkodzić sąsiednie zęby, dziąsło lub język.

Czy zęby mądrości można leczyć?

Często pojawia się pytanie, co zrobić z ósemkami, gdy już się pojawiły? Metody postępowania są różne. Chirurg stomatolog może rekomendować ich profilaktyczne usunięcie zanim wystąpią problemy, takie jak próchnicaCzęść specjalistów uważa, że nie ma podstaw do ekstrakcji ósemek, jeśli są poprawnie osadzone w łuku zębowym i nie powodują dolegliwości. Należy o nie dbać tak jak o pozostałe zęby. Jednak poprawna higiena ósemek dolnych i górnych jest dość trudna, gdyż położone są w miejscu, gdzie gromadzi się najwięcej resztek pokarmowych, a trudno dotrzeć nawet szczoteczką elektryczną.

Zdaniem eksperta

lek. Bartłomiej Stępień

Ze względu na umiejscowienie zębów mądrości z tyłu, często pojawiają się w nich ubytki. Dentysta na podstawie szczegółowego przeglądu ocenia kondycję ósemki. Jeśli wyrżnęła się ona prawidłowo i nie powoduje stłoczenia zębów, a zmiany nie są bardzo zaawansowane, możliwe jest zastosowanie odpowiedniego leczenie próchnicy. Jeśli jednak ząb posiada znaczny ubytek, stosowane jest leczenie endodontyczne lub jego całkowita ekstrakcja – mówi lek. Bartłomiej Stępień.

W jakich sytuacjach wskazana jest ekstrakcja zęba mądrości?

Istnieje kilka sytuacji, w których konieczne jest usunięcie zębów mądrości. Raczej nie wykonuje się tego zabiegu prewencyjnie. Stomatolog zleca zdjęcie panoramiczne szczęki i podejmuje decyzję o sposobie leczenia.

Jednymi z najczęstszych wskazań do zabiegu ekstrakcji zębów mądrości są:

  • Ograniczona przestrzeń w jamie ustnej, co powoduje, że ząb mądrości nie może w pełni wyrosnąć i rozwija się w nieprawidłowym kierunku.
  • Zatrzymanie zęba mądrości – powoduje on zapalenie fałdu tkanki miękkiej, które znajduje się nad nim.
  • Ząb mądrości jest uszkodzony lub zepsuty, czego efektem jest ból, infekcje i stany zapalne w jamie ustnej.
  • Wyrzynanie ósemki wywołuje przesunięcie innych zębów lub ich stłoczenie, a konsekwencją jest nieprawidłowy układ zgryzu.
  • Ząb mądrości jest często usuwany, aby umożliwić dentystom przeprowadzenie leczenia ortodontycznego.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów, zaleca się konsultację ze stomatologiem, który może zdecydować o konieczności wykonania zabiegu usunięcia ósemek.

W jakim wieku najlepiej usunąć zęby mądrości?

Nie można jednoznacznie określić wieku, w którym pacjent powinien zdecydować się na zabieg usuwania ósemek. Po pierwsze zdrowych zębów, które wyrosły prawidłowo nie ma potrzeby wyrywać. Po drugie zęby mądrości mogą pojawić się dopiero około 40 roku życia. Zabieg ich ekstrakcji można wykonać zarówno u osób starszych, jak i młodszych, jednak jeśli pojawią się problemy, nie należy go odwlekać.

Im jesteśmy starsi, tym kości stają się mniej elastyczne i wzrasta ryzyko powikłań. Jednocześnie należy zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach usuwanie zawiązków zębów może być znacznie trudniejsze niż już całkowicie ukształtowanych ósemek u starszych pacjentów. Zabieg ekstrakcji przeprowadza chirurg i to od niego zależy decyzja.

Jak wygląda usuwanie zębów mądrości?

Ekstrakcja ósemek w zasadzie niewiele się różni od usuwania pozostałych zębów. Przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, więc nie należy obawiać się bólu podczas zabiegu. Warto jednak zaznaczyć, że u pacjentów, którzy mają uczulenie na miejscowe środki znieczulające lub wymagane jest usunięcie wielu zębów, stosowane jest znieczulenie ogólne.

W przypadku ósemek, które wyszły i są ustawione pod prawidłowym kątem, wyrwanie odbywa się przy użyciu specjalnych kleszczy. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zębów mądrości, które się zatrzymały. Chirurg przy użyciu skalpela wykonuje nacięcie dziąsła i wyrywa ząb. W niektórych sytuacjach konieczne jest użycie dłuta, które rozbija go na mniejsze części, sprawiając, że łatwiej usunąć ząb. Po zakończeniu zabiegu ekstrakcji, na dziąsło zakładane są szwy na około 7 dni.

Postępowanie po zabiegu ekstrakcji ósemki

Po usunięciu zęba przez jakiś czas pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, występować opuchlizna oraz dyskomfort. Te nieprzyjemne objawy zminimalizują leki przeciwbólowe i zimne okłady. Należy także uważać na spożywane jedzenie (najlepiej przez tydzień wybierać miękkie i chłodne posiłki), zaprzestać palenia papierosów i picia alkoholu. Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości wiąże się z ryzykiem powikłań, dlatego niezwykle istotne jest zachowanie higieny na najwyższym poziomie. Jednak trzeba przy tym uważać na ranę pozabiegową. Niezalecany jest także wysiłek fizyczny. Ważna jest wizyta kontrolna w gabinecie stomatologicznym. W jej trakcie zostaną ściągnięte szwy, a lekarz oceni proces gojenia.

Szukasz stomatologa, który dobierze sposób leczenia zębów mądrości?

Zadbaj o zdrowie jamy ustnej, umów się na konsultację stomatologiczną w Warszawie. Napisz lub zadzwoń do nas

Autor wpisu

Lek. Bartłomiej Stępień – specjalista, lekarz dentysta.