Jak wygląda pierwsza wizyta u protetyka przed leczeniem protetycznym?
Właściwą terapię poprzedza zawsze wizyta konsultacyjna, nierzadko też pacjent proszony jest o dostarczenie zdjęcia RTG uzębienia (w naszej klinice można zdjęcie rentgenowskie wykonać na miejscu). Lekarz po oględzinach i wywiadzie przedstawia pacjentowi wszystkie rozwiązania z zakresu protetyki, które można zastosować w jego przypadku. Protetyk prezentuje również zalety i charakterystykę poszczególnych rozwiązań, aby wspólnie z pacjentem wybrać najodpowiedniejszy rodzaj terapii.
Rozwiązania stosowane w leczeniu protetycznym. Jaie uzupełnienia protetyczne realizujemy?
Nasi stomatolodzy współpracują z profesjonalną pracownią protetyki stomatologicznej, aby zapewnić pacjentom wybór spośród najnowszych rozwiązań protetycznych. Są to między innymi rozwiązania stałe (protezy pełnoceramiczne, korony i mosty porcelanowe lub pełnoceramiczne, licówki) oraz protezy ruchome (protezy osiadające lub protezy szkieletowe). Poniżej przedstawiamy dokładną listę rozwiązań z zakresu protetyki oferowanych w naszym gabinecie. Są to nowoczesne uzupełnienia protetyczne oraz następujące rodzaje protez:
- Stałe rozwiązania protetyczne:
- Licówki w 100% ceramiczne i z kompozytu.
- Ruchome protezy
- osiadające (całkowite i częściowe),
- protezy akrylowe dolne lub górne,
- szynoprotezy i protezy szkieletowe.
- Rozwiązania indywidualne w protetyce
- protezy ruchome połączone ze stałymi uzupełnieniami, za pomocą zasuw czy zatrzasków lub koron teleskopowych,
- protezy zębowe teleskopowe.
Korony protetyczne jako jedno z najpowszechniejszych rozwiązań
Czym są korony protetyczne?
Korona to widoczna w ustach część zęba. Niekiedy ulega ona zniszczeniu (w wyniku rozmaitych urazów, chorób czy niedostatecznej higieny jamy ustne)j w stopniu tak dużym, iż zastosowanie tradycyjnego wypełnienia w postaci plomby nie jest możliwe. Wtedy ząb odbudowuje się, tworząc koronę protetyczną, osadzaną na miejscu zniszczonego zęba. Niekiedy korona jest również stosowana wtedy, kiedy uzębienie prezentuje się nieestetycznie z powodu niestandardowych rozmiarów lub kształtu.
Wskazania do zastosowania korony protetycznej:
- zniszczenie korony zęba wywołane przez zaawansowaną próchnicę lub uraz mechaniczny,
- wszczepienie implantów i tym samym konieczność odbudowy struktury zęba,
- leczenie kanałowe powodujące osłabienie zęba w znacznym stopniu,
- powody estetyczne – zęby trwale przebarwione, nieprawidłowo ukształtowane, z defektami etc.
Rodzaje koron protetycznych
Korony protetycznego wykonywane są z rozmaitych materiałów. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą:
- korony metalowe – dawniej stosowane bardzo powszechnie, głównie ze względu na wytrzymałość i trwałość. Obecnie – coraz rzadziej spotykane z uwagi na nieodostateczną estetykę;
- korony porcelanowe na metalowej (złotej lub stalowej) podbudowie. Bardzo popularne, mają podobne właściwości co korony metalowe, są przy tym znacznie bardziej estetyczne. Ich rdzeń wykonywany jest z metalowych stopów o składzie w pełni bezpiecznym dla organizm;
- korony pełnoceramiczne – o najwyższym stopniu estetyki. Posiadają podbudowę z tlenku cyrkonu, dzięki której są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Często stosowane w przednim odcinku łuku zębowego ze względu na najbardziej naturalny wygląd.
Wykonanie korony protetycznej – jak przebiega?
Wykonanie korony to kilkuetapowy proces prac protetycznych. Wymaga przynajmniej dwóch wizyt u stomatologa. Podczas pierwszej z nich lekarz dokonuje szczegółowych oględzin zęba i przygotowuje go do nałożenia korony. Wizytę musi poprzedzać wykonanie zdjęcia RTG, pozwalającego ustalić, jaki jest stan korzeni zębów i kości wokół nich. Jeżeli po prześwietleniu lekarz zdiagnozuje zaawansowaną próchnicę lub stwierdzi, że istnieje ryzyko rozwoju zakażenia bądź uszkodzenia miazgi, zapewne zaleci pacjentowi leczenie kanałowe.
Gdy ząb, na którym ma zostać osadzona korona, zostaje wyleczony, stomatolog szlifuje go, aby zrobić miejsce na nową koronę (czynność tę poprzedza zaaplikowanie pacjentowi znieczulenia miejscowego). Niekiedy właściwa korona zęba jest na tyle zniszczona, iż lekarz musi dodatkowo założyć wkład koronowo-korzeniowy, aby korona protetyczna mogła utrzymać się na miejscu.
Kolejny krok to wykonanie precyzyjnych wycisków uzębienia, dzięki którym będzie możliwe stworzenie korony idealnie dopasowanej do zgryzu (proces ten zajmuje zazwyczaj około 5 dni). Następnie stomatolog zakłada pacjentowi tymczasową koronę wykonaną z akrylu.
Druga wizyta to głównie założenie nowej korony. Jeżeli pacjent akceptuje jej wygląd, a korona została wykonana prawidłowo i pasuje do miejsca, w którym ma zostać przymocowana, stomatolog przytwierdza ją na stałe za pomocą specjalnego cementu.
Efekty leczenia protetycznego
Podejmując leczenie protetyczne, należy pamiętać, iż jego głównym celem jest profilaktyka i ochrona jamy ustnej przed dalszą degradacją. Brak odpowiedniego leczenia protetycznego może prowadzić do większej ruchomości i przemieszczania się zębów, nienaturalnego wydłużania się pojedynczych zębów, a z czasem również do dolegliwości bólowych w okolicach stawów skroniowo-żuchwowych. Warto mieć na uwadze, że im wcześniej zgłosimy się do stomatologa protetyka w przypadku pojedynczych braków uzębienia, tym łatwiej będzie nam ochronić naturalne zęby przed dalszym niszczeniem.