Jak wykonuje się zabieg podniesienia dna zatoki?
Zabieg sinus lift można wykonać na dwa sposoby: metodą otwartą i zamkniętą. Różni je czas trwania, inwazyjność oraz stopień ryzyka powikłań. Stosując technikę otwartą, chirurg musi “wywiercić” otwór w kości otaczającej zatokę po to, aby oddzielić od kości błonę śluzową i następnie włożyć w powstałe miejsc kość lub materiał kościozastępczy. Po upływie około 6 miesięcy implant i biomateriały tworzą stabilne podłoże dla nowego zęba. Metodę otartą stosuje się w przypadkach, gdy grubość kości wynosi mniej niż 6-7 mm. W ten sposób można podnieść dno zatoki o około 5-8 mm
Metoda zamknięta jest mniej inwazyjna, ale tym sposobem można podnieść dno zatoki o 3-3,5 mm. W tej technice materiał wkłada się do zatoki szczękowej przez wyrostek zębodołowy. Największą zaletą w tym wypadku jest mała inwazyjność zabiegu.
Wskazania do zabiegu podniesienia zatoki szczękowej
Zabieg sinus lift przeprowadza się u osób o trudnych warunkach uzębienia, u których wprowadzenie implantu jest niemożliwe ze względu na zanik kości.
Przeciwskazania do zabiegi sinus lift
Przeciwwskazania do zabiegu sinus lift są takie, jak w przypadku procedury związanej ze stosowaniem implantów. Do głównych przeciwwskazań należą: cukrzyca, nowotwory, choroby układu nerwowego, zaburzenia psychiczne.
Czym jest przeszczep kości pod implanty?
Przeszczep kości polega na chirurgicznym uzupełnieniu ubytku kostnego specjalistycznym materiałem – BioOss® w celu podtrzymania wyrostka zębodołu. Bio-Oss to nie tylko materiał wypełniający ubytek – wspomaga on również regenerację naturalnej kości, która z czasem łączy się z przeszczepem i umacnia go.
W jakich sytuacjach przeprowadza się przeszczep kości?
Przeszczep kości ma zastosowanie w momencie, gdy wyrostek zębodołowy jest zdeformowany, czyli jego szerokość lub wysokość jest zmniejszona, co powoduje, że tradycyjny zabieg implantacji zęba nie jest możliwy do przeprowadzenia. Przeszczep można wykonać w każdym miejscu wyrostka zębodołowego za pomocą nowoczesnych metod chirurgicznych. Jeżeli tkanka kostna jest zdeformowana z powodu utraty zębów, a planowana jest implantacja, to ta metoda przynosi bardzo dobre efekty w odbudowie kości. Przeszczepienie kości pod implanty to szansa na piękny i zdrowy uśmiech. Natomiast, im szybciej podejmiemy decyzję odbudowy utraconych zębów, tym zabieg będzie prostszy, szybszy i mniej kosztowny.
Jak wygląda zabieg przeszczepu kości?
Zabieg trwa około 1,5-3 godzin. Cała procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg dla pacjenta jest całkowicie bezbolesny. Najpierw lekarz przecina tkanki i ocenia kość, a potem pobiera bloczek kostny z odwarstwionej wcześniej okolicy i mocuje go za pomocą specjalnych śrubek do miejsca biorczego. Jeżeli jest to konieczne, przeszczepioną kość pokrywa się materiałem kościozastępczym. Na rany natomiast konieczne jest założenie szwów. W miejscu, z którego została pobrana kość, zaczyna tworzyć się nowa tkanka kostna. Regeneracji podlega około 70% objętości kości.
Sterowana regeneracja – co to takiego
Regeneracja sterowana polega na ułożeniu cienkiej warstwy materiału Bio-Gide® na powierzchni przeszczepu. Materiał Bio-Gide wspomaga wzrost zdrowej kości, sprawia, że gojenie jest szybsze i chroni przed powstawaniem blizny. Celem całego zabiegu jest wytworzenie takiej ilości tkanki kostnej, która umożliwia szczepienie tytanowych implantów. Decyzję o zastosowaniu sterowanej regeneracji kości najczęściej podejmuje się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej. Zabieg sterowanej regeneracji odbywa się w znieczuleniu miejscowym.
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu sterowanej regeneracji kości
Zabieg sterowanej regeneracji przeprowadza się w przypadku
- odbudowy wyrostka zębodołowego do implantacji;
- podnoszenia dna zatoki szczękowej;
- wypełniania ubytków kostnych wywołanych usunięciem zębów;
- rekonstrukcji wyrostka do uzupełnień protetycznych;
- ubytku kostnego spowodowanego urazem lub paradontozą.