Widget area "wp_inactive_widgets" not found. Registered widget areas (sidebars) are:
sidebar-widgets
sliding_panel_sidebar
right-sidebar
left-sidebar
woocommerce-sidebar
latest-posts-sidebar
footer-four-column-left
footer-four-column-center-left
footer-four-column-center-right
footer-four-column-right
widgets_for_shortcodes

Czasami schorzenie czy uraz powodują tak poważne uszkodzenia zęba, że musi on zostać usunięty. Nie oznacza to jednak konieczności życia z brakującym zębem – dziś dostępne są różnorodne metody uzupełnienia braku uzębienia, od implantów, mostów porcelanowych, aż po ruchome protezy zębowe. Dzięki tego typu metodom można odzyskać estetyczny wygląd i aktywność. Jednak podstawą do zastosowania wszystkich tych rozwiązań jest właściwa ilość i jakość tkanki kostnej szczęki. Dzisiejsza medycyna pomaga rozwiązywać przypadki, w których zdrowej kości jest za mało. Jest to możliwe poprzez zabieg „sinus lift”, czyli podniesienie dna zatoki, sterowaną regenerację (GBR) czy implantację kości. W przeszłości te zabiegi były niewykonalne – obecnie są powszechnie stosowane w terapii chirurgiczno-stomatologicznej. Poniżej znajdą Państwo więcej informacji dotyczących poszczególnych możliwości odbudowy tkanki kostnej.

Zabieg sinus lift – czym jest?

Poniżej oczodołów, w kościach szczękowych umiejscowione są zatoki szczękowe.

Jeżeli dojdzie do powstania braku zęba pod zatoką szczękową, rozpoczyna się proces ubywania kości, który sprawia, że zatoka powiększa się, zajmując miejsce korzeni zębowych i kości wyrostka zębodołu. Taka sytuacja sprawia, że implant zębowy może być wszczepiony niewystarczająco głęboko i nie będzie odpowiednio stabilny. W takich przypadkach stosuje się zabieg podniesienia dna zatoki. Na początku lekarz przygotowuje doraźny otwór w jednym z dwóch dostępnych miejsc. Następnie właściwym instrumentem kształtuje błonę zatoki, przywracając jej pierwotne położenie i tworząc przestrzeń do uzupełnienia kości jej odpowiednikiem. Po uzupełnieniu braku odpowiednią ilością materiału, możliwe jest stabilne wszczepienie implantu, który po zagojeniu będzie silną podporą dla części protetycznej.

Chcesz cieszyć się pełnym uśmiechem bez żadnych ubytków?

Umów się na konsultację implantologiczną? Napisz do nas lub zadzwoń

Jak wykonuje się zabieg podniesienia dna zatoki?

Zabieg sinus lift można wykonać na dwa sposoby: metodą otwartą i zamkniętą. Różni je czas trwania, inwazyjność oraz stopień ryzyka powikłań. Stosując technikę otwartą, chirurg musi “wywiercić” otwór w kości otaczającej zatokę po to, aby oddzielić od kości błonę śluzową i następnie włożyć w powstałe miejsc kość lub materiał kościozastępczy. Po upływie około 6 miesięcy implant i biomateriały tworzą stabilne podłoże dla nowego zęba. Metodę otartą stosuje się w przypadkach, gdy grubość kości wynosi mniej niż 6-7 mm. W ten sposób można podnieść dno zatoki o około 5-8 mm

Metoda zamknięta jest mniej inwazyjna, ale tym sposobem można podnieść dno zatoki o 3-3,5 mm. W tej technice materiał wkłada się do zatoki szczękowej przez wyrostek zębodołowy. Największą zaletą w tym wypadku jest mała inwazyjność zabiegu.

Wskazania do zabiegu podniesienia zatoki szczękowej

Zabieg sinus lift przeprowadza się u osób o trudnych warunkach uzębienia, u których wprowadzenie implantu jest niemożliwe ze względu na zanik kości.

Przeciwskazania do zabiegi sinus lift

Przeciwwskazania do zabiegu sinus lift są takie, jak w przypadku procedury związanej ze stosowaniem implantów. Do głównych przeciwwskazań należą: cukrzyca, nowotwory, choroby układu nerwowego, zaburzenia psychiczne.

Czym jest przeszczep kości pod implanty?

Przeszczep kości polega na chirurgicznym uzupełnieniu ubytku kostnego specjalistycznym materiałem – BioOss® w celu podtrzymania wyrostka zębodołu. Bio-Oss to nie tylko materiał wypełniający ubytek – wspomaga on również regenerację naturalnej kości, która z czasem łączy się z przeszczepem i umacnia go.

W jakich sytuacjach przeprowadza się przeszczep kości?

Przeszczep kości ma zastosowanie w momencie, gdy wyrostek zębodołowy jest zdeformowany, czyli jego szerokość lub wysokość jest zmniejszona, co powoduje, że tradycyjny zabieg implantacji zęba nie jest możliwy do przeprowadzenia. Przeszczep można wykonać w każdym miejscu wyrostka zębodołowego za pomocą nowoczesnych metod chirurgicznych. Jeżeli tkanka kostna jest zdeformowana z powodu utraty zębów, a planowana jest implantacja, to ta metoda przynosi bardzo dobre efekty w odbudowie kości. Przeszczepienie kości pod implanty to szansa na piękny i zdrowy uśmiech. Natomiast, im szybciej podejmiemy decyzję odbudowy utraconych zębów, tym zabieg będzie prostszy, szybszy i mniej kosztowny.

Jak wygląda zabieg przeszczepu kości?

Zabieg trwa około 1,5-3 godzin. Cała procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg dla pacjenta jest całkowicie bezbolesny. Najpierw lekarz przecina tkanki i ocenia kość, a potem pobiera bloczek kostny z odwarstwionej wcześniej okolicy i mocuje go za pomocą specjalnych śrubek do miejsca biorczego. Jeżeli jest to konieczne, przeszczepioną kość pokrywa się materiałem kościozastępczym. Na rany natomiast konieczne jest założenie szwów. W miejscu, z którego została pobrana kość, zaczyna tworzyć się nowa tkanka kostna. Regeneracji podlega około 70% objętości kości.

Sterowana regeneracja – co to takiego

Regeneracja sterowana polega na ułożeniu cienkiej warstwy materiału Bio-Gide® na powierzchni przeszczepu. Materiał Bio-Gide wspomaga wzrost zdrowej kości, sprawia, że gojenie jest szybsze i chroni przed powstawaniem blizny. Celem całego zabiegu jest wytworzenie takiej ilości tkanki kostnej, która umożliwia szczepienie tytanowych implantów. Decyzję o zastosowaniu sterowanej regeneracji kości najczęściej podejmuje się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej. Zabieg sterowanej regeneracji odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu sterowanej regeneracji kości

Zabieg sterowanej regeneracji przeprowadza się w przypadku

  • odbudowy wyrostka zębodołowego do implantacji;
  • podnoszenia dna zatoki szczękowej;
  • wypełniania ubytków kostnych wywołanych usunięciem zębów;
  • rekonstrukcji wyrostka do uzupełnień protetycznych;
  • ubytku kostnego spowodowanego urazem lub paradontozą.

Straciłeś/aś zęba? Zanik kości zaczyna postępować?

Umów się na wizytę, a dobierzemy najlepszą metodę odbudowy kości pod implant. Napisz lub zadzwoń

FAQ – najpopularniejsze pytania dotyczące odbudowy kości pod implant

Bio-Oss® to innowacyjny materiał pochodzenia zwierzęcego (z kości krowiej), który jest podobny do ludzkiej kości i dlatego bezpiecznie i doskonale spełnia funkcję przy odbudowie kości. Dzięki Bio-Oss często nie są potrzebne zabiegi pozyskania kości od pacjenta w celu przeszczepu. Podobieństwo Bio-Oss do tkanki ludzkiej sprawia, że materiał ten jest wyjątkowo biozgodny i skutecznie przyjmowany przez łączące się z nim komórki naszego organizmu. Bio-Oss umieszcza się w miejscu ubytku pod postacią bloków lub granulek. Już po pół roku od zabiegu cząstki Bio-Oss łączą się tworząc stabilną tkankę kostną, a sam preparat stopniowo wydalany jest z organizmu.

Zdaniem eksperta

lek. Bartłomiej Stępień

Stosowanie materiału Bio-Oss jest zupełnie nieszkodliwe i nie powoduje zakażeń czy reakcji alergicznych. Bio-Oss poddawany jest procesowi starannej sterylizacji w kontrolowanych warunkach. Dodatkowo, przed dopuszczeniem do sprzedaży produkt ten musi przejść surowe testy kontrolerów jakości i czystości.

Ponieważ materiał Bio-Oss jest wyjątkowo zgodny z naturalną kością człowieka, proces tworzenia nowej kości jest ułatwiony. Już po paru tygodniach od zabiegu wokół Bio-Oss tworzy się struktura nowej kości, która po kilku miesiącach wzrostu i rozwoju będzie trwałą podstawą do wszczepów.

Bio-Gide to cienka warstwa oczyszczonych włókien głównego białka tkanki łącznej: kolagenu. W stomatologii membrana Bio-Glide stosowana jest na wierzch gojącej się kości w celu zabezpieczenia przed wrastaniem tkanek miękkich w miejsce odbudowywanej kości.

Bio-Glide dodatkowo sprawia, że gojenie po zabiegu jest szybsze i łatwiejsze.

Bio-Glide jest produktem pochodzenia wieprzowego, odpowiednim dla ludzi przy procesie regeneracji kości i wspomagania gojenia.

Wiele produktów stosowanych w transplantologii (np. zastawki serca), w tym Bio-Glide, składa się kolagenu wieprzowego, poddanego dokładnemu oczyszczeniu i sterylizacji.

Aby każda membrana Bio-Glide była bezpieczna dla pacjenta, produkt ten przechodzi szczegółową kontrolę czystości. Bio-Glide nie powinno stosować się u pacjentów z uczuleniem na kolagen lub produkty pochodzenia wieprzowego.

Powikłania po augmentacji kości mogą być konsekwencją nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub niestosowania się do zaleceń lekarza. Im pacjent jest starszy, tym istnieje większe ryzyko odrzucenia materiału kostnego. Do głównych powikłań po zabiegu augmentacji kości zalicza się: odrzucenie przeszczepu, nieprawidłowe gojenie się rany, niedostateczne nadbudowanie kości, uszkodzenie zębów sąsiadujących. Jednak zabieg odbudowy kości z użyciem materiału Bio-Gide® uznawany jest za bardzo bezpieczny i obarczony jest niewielkim ryzykiem wystąpienia powikłań pozabiegowych.

Masz więcej pytań dotyczących implantologii stomatologicznej? Zobacz najpopularniejsze pytania dotyczące implantów zębowych.

Kto wykonuje?

null

Bartłomiej Stępień

Cennik

UsługaCena
Konsultacja ze specjalistą w zakresie implantologii250 zł
Zdjęcie szwów i znieczulenieW cenie zabiegu
Sterowana regeneracja kości (GBR) ( włącznie z ceną materiału)2500-3000 zł
Zabieg podniesienia dna zatoki (Sinus Lift)4500 zł
Cześć Chirurgiczna
Wszczepienie implantu oraz odsłonięcie (system Mis)2900 zł
Wykręcenie miniimplantu200 zł
Cześć Protetyczna
Korona porcelanowa (podbudowa metalowa)2900 zł
Korona porcelanowa (podbudowa metalowa) w przęśle mostu1500 zł
Korona cyrkonowa z indywidualnym łącznikiem cyrkonowym4200 zł
Pełnoceramiczna korona na implancie3500 zł
Pełnoceramiczna korona w przęśle mostu1500 zł
Proteza (pełen łuk) mocowana na zatrzaskach do implantów10 000 zł
Całkowity koszt
1 implant (włącznie z 1 koroną porcelanową)6000 zł
1 implant (włącznie z 1 koroną pełnoceramiczną; na łączniku standardowym)6600 zł
1 implant + 1 korona pełnoceramiczna z indywidualnym łącznikiem cyrkonowym standardowym6800 zł
Wykonanie indywidualnego wysokoestetycznego łącznika800 zł

Warto przeczytać


Error: Your Requested widget " yarpp_widget-2" is not in the widget list.

Formularz kontaktowy

pattern
https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
https://fachowydentysta.pl/
#10b9b9
style1
paged
Loading posts...
/home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
off
off

NOWOŚĆ!

PROTETYKA CYFROWA

>>> ZOBACZ SZCZEGÓŁY <<<