Jak leczyć diastemę, czyli przerwę między zębami?

Jak pozbyć się szpary między zębami?

Co to jest diastema?

Diastema to przerwa między siekaczami przyśrodkowymi znajdującymi się w szczęce górnej. Jest to cecha, która w przypadku, gdy nie przekracza 2 mm, jest postrzegana głównie jako niewielka nieprawidłowość estetyczna, nie wymagająca interwencji. Jednak, gdy przerwa jest znacznie większa, może prowadzić do problemów ze zgryzem. W takiej sytuacji wymagane będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Należy podkreślić, że nieleczona diastema u dzieci może przyczyniać się do powstawania wad wymowy, takich jak seplenienie świszczące, które objawia się podczas wymawiania niektórych głosek oraz sprzyjać rozwijaniu się chorób przyzębia.

Jakie są przyczyny diastemy i jej rodzaje?

Wyróżniamy kilka głównych przyczyn powstawania przerwy między górnymi siekaczami przyśrodkowymi:

  • Przerost wędzidełka wargi górnej lub nieprawidłowy przyczep wędzidełka – jest to tzw. diastema prawdziwa. Zbyt krótkie lub zbyt naprężone wędzidełko wargi górnej powoduje rozsunięcie siekaczy przyśrodkowych.
  • Brak siekaczy bocznych (hipodoncja) lub ich zmniejszony rozmiar (mikrodoncja) – prowadzi do tzw. diastemy rzekomej. Brakujące lub zbyt małe siekacze boczne nie wypełniają przestrzeni między siekaczami przyśrodkowymi i powoduje to powstanie przerwy.
  • Hipodoncja, czyli zbyt mała liczba zębów, skutkuje nieprawidłowym ułożeniem pozostałych i powstawania przerw między nimi.
  • Dziedziczenie – diastema może mieć podłoże genetyczne, zwłaszcza jeśli wynika z przerostów wędzidełka wargi górnej lub nieproporcjonalnej szerokości siekaczy do rozmiaru kości szczęk.

Warto zaznaczyć, że diastema może pojawić się także na skutek szkodliwych nawyków ruchowych narządu żucia, np. wciąganie dolnej wargi pod górny łuk zębowy, ssanie palca. Innym czynnikiem powodującym pojawienie się szpary między zębami są też choroby przyzębia, takie jak paradontoza.

Zdaniem eksperta

Dr Daniel Nowak

Diastema fizjologiczna to przerwa między zębami siecznymi przyśrodkowymi górnymi (tzw. jedynkami), występująca naturalnie u dzieci w okresie wymiany uzębienia mlecznego na stałe, zwykle między 7. a 9. rokiem życia. Jest to zjawisko przejściowe i nie wymaga leczenia, ponieważ diastema fizjologiczna zazwyczaj sama się zamyka wraz z wyrzynaniem się zębów stałych. Warto jednak z pociechą odwiedzać stomatologa dziecięcego, aby kontrolować uzębienie – mówi lek. dent. Daniel Nowak.

W jaki sposób diagnozowana jest diastema?

Diastemę, czyli przerwę między zębami, diagnozuje się przeważnie podczas rutynowej wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym. W przypadku zauważenia tego rodzaju przerwy, dentysta może zasugerować wykonanie zdjęć RTG zębów, aby ocenić jej przyczyny oraz stopień nasilenia. Po dokładnym zbadaniu sytuacji specjalista omówi z pacjentem dostępne opcje leczenia. Do najpopularniejszych metod należą ortodoncja, licówki, bonding czy nawet zastosowanie koron i mostów. Wybór odpowiedniego sposobu zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych oczekiwań pacjenta, kosztów oraz przewidywanego czasu trwania leczenia.

Czy zawsze konieczna jest likwidacja przerwy między zębami?

Przerwa między zębami nie zawsze kwalifikuje się do usunięcia. Chociaż wiele osób posiadających diastemę uważa ją za powód do kompleksów. Jednak znajdują się także tacy, którym ona nie przeszkadza, a nawet traktują ja jako znak rozpoznawczy. Wiele osób znanych z telewizji nie zdecydowały się nigdy na skorygowanie przerwy między zębami, czyniąc z niej swój atut. Do takich gwiazd należą Tomasz Karolak, Elton John czy Madonna.

Jak widać przerwa między zębami, nie zawsze musi zostać usunięta, choć tutaj w dużej mierze decyduje o tym jej rozmiar.Jeśli przerwa przekracza 2 milimetry, lekarze zazwyczaj zalecają jej szybką eliminację, aby zapobiec potencjalnym problemom zdrowotnym jamy ustnej. Dla szczelin mniejszych niż 2 milimetry, decyzja o interwencji pozostaje w gestii pacjenta, który może wybrać usunięcie szpary w celu uzyskania perfekcyjnego uśmiechu lub zachować ją jako unikatowy element swojego wyglądu.

Leczenie diastemy – jak można ją usunąć?

Jeśli zdecydujemy się na usunięcie przerwy między zębami, dostępne są metody zachowawcze i ortodontyczne. Wybór sposobu leczenia będzie uzależniony od tego, jak duża jest szpara między jedynkami u pacjenta. 

Aparat ortodontyczny do likwidacji przerwy między zębami

Aby skutecznie zlikwidować diastemę, można skorzystać z różnorodnych technik ortodontycznych. Aparaty stałe, często wybierane w terapii ortodontycznej, precyzyjnie kontrolują ruch zębów, umożliwiając ich idealne ustawienie. Alternatywne metody, jak aparaty ruchome czy nowoczesne przezroczyste nakładki Clear Aligner, zapewniają większy komfort i dyskrecję, ponieważ są prawie niewidoczne. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych preferencji pacjenta, rozmiaru diastemy oraz rekomendacji ortodonty.

Metody zachowawcze w leczeniu diastemy

Estetyka uśmiechu odgrywa kluczową rolę w postrzeganiu nas przez innych. Przerwa między zębami może być uważana za urokliwy element indywidualności, jednak niektórzy pacjenci pragną jej korekty. Wśród kosmetycznych zabiegów stomatologicznych, które oferują rozwiązanie tego problemu, znajdują się licówki i kompozytowe wypełnienia. Są to metody pozwalające na szybką i efektywną zmianę wyglądu zębów.

Licówki a diastema

W przypadku licówek diastema zostaje zamaskowana przez naklejenie cienkich porcelanowych płytek na zęby. To stosunkowo mało inwazyjny i szybki sposób na pozbycie się przerwy między zębami. Dobrze wykonane licówki porcelanowe wyglądem i kolorem przypominają nasze naturalne zęby. Pozwalają osobom z diastemą pozbyć się swojego kompleksu i cieszyć estetycznym uśmiechem.

Bonding diastemy

Najtańszym sposobem na pozbycie się przerwy między zębami jest bonding. Zabieg polega na doklejeniu materiału kompozytowego na obu siekaczach, na skutek czego zamyka się szpara między nimi. Zaletą bondingu jest szybkość wykonania zabiegu oraz niższy koszt w porównaniu do licówek ceramicznych. Jednak kompozyt może z czasem ulec ukruszeniu lub odbarwieniu, dlatego rozwiązanie to jest mniej trwałe. 

Bonding diastemy jest dobrą opcją dla osób, które chcą szybko i tanio usunąć szparę między zębami z powodów estetycznych. Jednak jeśli diastema jest spowodowana wadą zgryzu, zalecane jest leczenie ortodontyczne aparatami stałymi lub ruchomymi.

Więcej na temat wypełnienia kompozytowego można przeczytać w artykule: Bonding zębów – czym jest i kiedy się go wykonuje

Marzysz o idealnym uśmiechu bez przerwy między zębami?

Umów się na konsultację stomatologiczną w Warszawie. Napisz lub zadzwoń do nas

Autor wpisu

Dr Daniel Nowak – specjalista, lekarz dentysta.

Post by fabulous_admin