Jakie są różnice między zwykłymi implantami a mini implantami stomatologicznymi?

Różnice i podobieństwa między zwykłymi implantami i mini implantami

Czym są mini implanty ortodontyczne?

Mikroimplanty ortodontyczne to małe tytanowe śrubki stosowane przez ortodontów jako tymczasowe punkty oparcia podczas leczenia ortodontycznegoPrzypominają śrubkę z główką i wystają ponad błonę śluzową. Mini implanty umieszczane są między zębami pacjenta, aby służyły jako stabilne punkty dla wyciągów ortodontycznych, które przemieszczają zęby do pożądanych pozycji.

Mikroimplanty zwykle wykonane są ze stali nierdzewnej lub stopu tytanu – szeroka dostępność modeli różniących się długością, średnicą i konstrukcją pozwala na wybór odpowiedniego w zależności od przypadku. Zaawansowane mini implanty samowiercące i samogwintujące mogą wejść w kość zbitą, eliminując tym samym konieczność wiercenia pilotującego. Ta metoda zapewnia wiele korzyści, takich jak skrócenie czasu zabiegu czy uproszczenie procedury wszczepienia. Ma to wpływ na komfort pacjenta i efektywność leczenia.

Kiedy stosuje się mini implanty stomatologiczne?

Mini implanty stomatologiczne znajdują zastosowanie w szerokim zakresie zastosowania przy leczeniu ortodontycznym. Implanty są noszone przy zamykaniu łuku po usunięciu zęba w celu zachowania prawidłowego ułożenia pozostałych zębów. Stosowane są także przy korekcie nieprawidłowości w położeniu linii pośrodkowej, a także gdy pacjent zmaga się z dużymi brakami zębowymi.

Podczas leczenia aparatem ortodontycznym, utrzymanie grupy zębów w jednym miejscu i przemieszczając inne w odpowiednią stronę, stanowi duże wyzwanie. Wynika to z faktu, że aparat działa na wszystkie zęby w jamie ustnej (choć w różnym stopniu). Mini implanty stanowią mechaniczny ogranicznik, który pozwala zniwelować niektóre siły i usprawnić leczenie. 

Mikroimplanty okazują się niezastąpione w leczeniu intruzji zębów, czyli sytuacji, w której następuje wbicie korzenia zęba w głąb kości wyrostka zębodołowego. Dzięki mikrośrubkom możliwe jest precyzyjne leczenie skomplikowanych przypadków ortodontycznych, które wcześniej wymagały stosowania bardziej inwazyjnych metod chirurgicznych.

Zdaniem eksperta

lek. Bartłomiej Stępień

Intruzja zęba to specjalistyczna metoda leczenia ortodontycznego, która ma na celu korektę nadmiernego nagryzu pionowego – wady polegającej na nieprawidłowym, zbyt głębokim zagryzaniu się zębów górnych w zęby dolne. Procedura polega na celowym wtłaczaniu zębów do wnętrza kości lub żuchwy, dzięki czemu możliwe jest przywrócenie ich odpowiedniego położenia w łuku zębowym. Zabieg wykonywany jest zarówno z przyczyn estetycznych, jak i zdrowotnych – mówi lek. Bartłomiej Stępień

Czy zakładanie mini implantów boli? Jak wygląda proces?

Proces wszczepienia mini implantów jest mniej inwazyjny i wiąże się z mniejszym dyskomfortem niż w przypadku innych systemów implantologicznychZabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że jest bezbolesny dla pacjenta.

Decyzja o wszczepieniu mini implantów podejmuje ortodonta na podstawie konsultacji i dokładnym badaniu w gabinecie dentystycznym. Specjalista ustala ilość i dokładne miejsca, w których zostaną umieszczone miniśruby. Sam proces wszczepienia rozpoczyna się od przygotowania miejsca w kości. Po wprowadzeniu mini implantu zostaje na niego nałożony specjalny klucz w celu uzyskania silnego zaczepu. Warto zaznaczyć, że istnieją techniki umożliwiające wkręcenie niektórych typów mini implantów bezpośrednio w kość, co dodatkowo skraca czas zabiegu.

Jakie są wady i zalety mikroimplantów ortodontycznych?

Mini implanty stomatologiczne stanowią innowacyjne rozwiązanie, oferujące efekty leczenia, które dawniej osiągane były jedynie dzięki zaawansowanym zabiegom chirurgicznym. Ich główną zaletą jest możliwość uzyskania trwałych rezultatów bez konieczności trwałego wrastania w tkankę. Dzięki temu po zakończeniu leczenia wad zgryzu ich usunięcie jest znacznie łatwiejsze.

Mikro implanty mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb leczenia pacjenta – można je stosować przez dłuższy lub krótszy czas. W pewnych przypadkach ich zastosowanie pozwala na delikatną korekcję położenia kilku zębów bez konieczności zakładania aparatu stałego. Mikroimplanty charakteryzują się możliwością osadzenia w wielu obszarach jamy ustnej i są praktycznie niewidoczne.

Można uznać, że mini implanty w zasadzie nie mają wad. Niemniej jednak istnieje niewielkie ryzyko powikłań w wyniku zabiegu. Podczas ich zakładania może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych, nerwów lub korzeni zębowych. W skrajnych przypadkach możliwa jest również perforacja zatoki nosowej lub szczękowej. Należy podkreślić, że ryzyko wystąpienia tych powikłań jest znikome, a wymienione komplikacje zdarzają się niezwykle rzadko.

Różnica między standardowymi implantami a mini implantami stomatologicznymi

Różnica między standardowymi implantami a mini implantami wynika przede wszystkim w ich przeznaczeniu oraz sposobie zastosowania. Implanty stomatologiczne służą, jako trwał rozwiązania do rekonstrukcji tkanek twardych i zastępowania brakującego uzębienia. Wytrzymują one duże obciążenia i są wszczepiane na długi czas. 

Mini implanty ortodontyczne podobnie jak te standardowe wykonane są z tytanu, jednak ich zadaniem jest tymczasowe umocnienie konstrukcji ortodontycznej. Charakteryzują się mniejszą średnicą i nie wymagają odwarstwienia dziąsła podczas implantacji. Są przeznaczone do stosowania na okres kilku miesięcy. Specjalna konstrukcja mini implantów, w tym teksturowana i biologicznie aktywna powłoka oraz antyrotacyjne zamki, zapewnia stabilne mocowanie konstrukcji ortodontycznej, jednocześnie ułatwiając ich usunięcie po zakończonym leczeniu. W przeciwieństwie do implantów protetycznych mini implanty nie integrują się z kością na stałe, co jest kluczową różnicą w kontekście ich funkcji i celu zastosowania.

Mini implanty – jak dbać o ich higienę?

Aby uniknąć stanu zapalnego i zapewnić długotrwałość implantów, istotne jest unikanie bezpośredniego ich dotykania językiem lub rękami, zwłaszcza w pierwszym okresie po ich założeniu. Troska o to szczegół pomoże w utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej i zdrowia zębów. Dodatkowo zaleca się dokładne czyszczenie obszaru wokół implantu po każdym posiłku. Ważne jest, by unikać kontaktu powierzchni mini implantu z główką szczoteczki elektrycznej, aby go nie uszkodzić.

Zadbaj o swoje zdrowie jamy ustnej i komfort życia dzięki nowoczesnym rozwiązaniom implantologicznym.

Umów się na konsultację stomatologiczną w Warszawie. Napisz lub zadzwoń do nas

Autor wpisu

lek. Bartłomiej Stępień

Lek. Bartłomiej Stępień – specjalista, lekarz dentysta.

Post by fabulous_admin