Czy w ciąży można leczyć zęby kanałowo? Czy jest to bezpieczne?

leczenie kanałowe w ciąży czy jest bezpieczne

Czy zabiegi endodontyczne w ciąży są bezpieczne?

Ciąża to szczególny okres dla każdej kobiety. W tym czasie ryzyko komplikacji zdrowotnych i wrażliwość organizmu wzrastają, dlatego pacjentki powinny omówić w gabinecie stomatologicznym wszelkie potencjalne zagrożenie przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu. Specjalista może zalecić odłożenie pewnych procedur na czas po porodzie, jednak wiele zabiegów endodontycznych może być bezpiecznie realizowanych podczas ciąży, oczywiście pod warunkiem zastosowania odpowiednich środków ostrożności. W takich przypadkach stomatolog zastosuje specjalne techniki i leki, które zminimalizują ryzyko infekcji, przejścia znieczulenie przez łożysko czy wywołania skurczów i poronienia. 

Zaleca się unikania zabiegów dentystycznych w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ w początkowym fazie rozwoju ryzyko wpływu na dziecko jest największe. Przed podjęciem jakichkolwiek procedur stomatologicznych, należy dokładnie omówić z dentystą wszelkie potencjalne zagrożenia oraz upewnić się, że jest on świadomy stanu pacjentki.

Próchnica w ciąży – dlaczego warto zadbać o zdrowie jamy ustnej?

W trakcie trwania ciąży ciało kobiety przechodzi przez szereg zmian hormonalnych, które mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie jamy ustnej. Często w tym okresie nasilają się problemy z istniejącą przed ciążą próchnicą. Hormony mogą zwiększać wrażliwość dziąseł, prowadząc do ich krwawienia lub przerostów, a to sprzyja rozwojowi szkodliwych bakterii. Leczenie stomatologiczne i dbanie o higienę jamy ustnej jest bardzo ważne dla zębów oraz samopoczucia ciężarnej.

Regularne szczotkowanie zębów po każdym posiłku, używanie nici dentystycznej i stosowanie płynu do płukania jamy ustnej to proste czynności, które mogą przyczynić się do utrzymania zdrowych zębów i pięknego uśmiechu przez cały okres ciąży. Jeśli kobieta napotka problemy, takie jak ból zęba czy nadwrażliwość, niezwłocznie powinna skonsultować się z dentystą. Profilaktyka i właściwe leczenie próchnicy podczas ciąży są niezbędne dla jej zdrowia, ale również dla komfortu w tym wyjątkowym czasie.

Kiedy leczenie endodontyczne jest konieczne w czasie ciąży?

Zdrowie jamy ustnej jest ściśle powiązane z ogólnym stanem zdrowia. Infekcje mogą przenikać do krwiobiegu, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka. Zdarza się, że stan zapalny w jamie ustnej prowadzi do przedwczesnego porodu lub niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Leczenie endodontyczne, czyli leczenie kanałowe, jest konieczne w czasie ciąży w następujących sytuacjach:

  • Silny ból zęba, zwłaszcza podczas żucia lub spożywania gorących i zimnych napojów, może wskazywać na głęboką infekcję miazgi zęba.
  • Widoczne objawy infekcji, takie jak opuchlizna lub ropień w okolicy zęba.
  • Głębokie uszkodzenie zęba spowodowane próchnicą, urazem lub innymi czynnikami może prowadzić do rozprzestrzenienia się infekcji.

Chociaż leczenie kanałowe w ciąży jest bezpieczne, należy omówić z dentystą potencjalne ryzyko i korzyści przed przystąpieniem do zabiegu.

Leczenie kanałowe w czasie ciąży – co musisz wiedzieć?

Każda procedura medyczna przeprowadza w trakcie ciąży wymaga ostrożnego podejścia. To, czy można bezpiecznie poddać się leczeniu kanałowemu zależy do tego, w którym trymestrze ciąży jest pacjentka. Specjalista na pewno odradzi przeprowadzenie leczenia kanałowego w pierwszym trymestrze, ponieważ ryzyko poronienia jest największe. Najlepszym czasem na przeprowadzenie zabiegów stomatologicznych u ciężarnej, w tym leczenia kanałowego, jest 4-6 miesiąc. Z kolei w trzecim trymestrze pacjentka będzie odczuwać większy dyskomfort przy dłuższym przebywaniu w pozycji leżącej.

Zdaniem eksperta

Stanislava Kaydanovich

Warto także podkreślić, że używany podczas leczenia kanałowego środki są bezpieczne dla pacjentki i jej dziecka. Niemniej jednak diagnostyka przy endodoncji opiera się na zdjęciach RTG zębów. Dzięki nim specjalista jest w stanie ocenić dokładną ilość i budowę kanałów korzeniowych, a także stwierdzić, czy zabieg został przeprowadzony skutecznie. To właśnie jedno z wyzwań podczas leczenia zębów w ciąży. Zdjęcie rengenowskie może niekorzystnie wpływnąć na rozówj płodu, jednak w wieku przypadkach udaje się przeprowadzić leczenie kanałowe bez jego wykonania – mówi lek.dent. Stanisława Kaydanovich

Znieczulenie stomatologiczne w ciąży – czy to bezpieczne?

Podczas leczenia kanałowego lekarz zawsze zaczyna od podania znieczulenia, aby zminimalizować ból podczas usuwania zapalnej miazgi z kanałów zębowych. Ważne jest, aby wybierać środki znieczulające odpowiednie dla kobiet w ciąży, ponieważ niektóre z nich mogą niekorzystnie wpływać na rozwijający się płód. Zwłaszcza w początkowym okresie ciąży, duże znaczenia ma dokładne ocenienie wpływu substancji farmakologicznej na formowanie się organów dziecka. Każda, nawet najmniejsza ingerencja, może zaburzyć ten delikatny proces. Dlatego też wiele przyszłych matek unika w tym czasie wszelkich lęków, stresu i innych czynników, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie ich dziecka. Z kolei w końcowej fazie ciąży, lekarze są bardziej ostrożni przy zastosowaniu znieczulenia, które może wywołać skurcze macicy i przyspieszyć poród. Na szczęście, dostępne są już środki znieczulające, które minimalizują ryzyko przedwczesnego porodu. Najczęściej do miejscowego znieczulenia zęba u kobiet w ciąży stosowane są preparaty zawierające artykainę oraz lignokainę. Zaleca się ograniczenie substancji obkurczających naczynia krwionośne w celu uniknięcia zmniejszenia przepływu krwi przez łożysko.

RTG zęba w ciąży – czy jest możliwe?

Specjaliści jednoznacznie zalecają unikanie wykonywania zdjęć rentgenowskich u kobiet w ciąży. Istnieje bowiem wysokie prawdopodobieństwo, że dawki promieniowania mogą (szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży), ale nie muszą, prowadzić do uszkodzeń centralnego układu nerwowego, deformacji płodu, poronień, zaburzeń w rozwoju, a także zwiększonego ryzyka zachorowania na raka (białaczki) u dzieci. Warto również zauważyć, że współczesna technologia wykonywania zdjęć rentgenowskich pozwala na stosowanie znacznie mniejszych dawek promieniowania niż miało to miejsce kilkadziesiąt lat temu. Dzięki temu ryzyko związane z prześwietleniem dla rozwijającego się płodu zostało znacząco zredukowane. Mimo to, zdjęcia rentgenowskie u kobiet w ciąży wykonywane są tylko w sytuacjach zagrażających życiu.

Szukasz profesjonalnego gabinetu, w którym wykonasz leczenie kanałowe w trakcie ciąży?

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację w Warszawie

Autor wpisu

Stanislava Kaydanovich

Dr Stanislava Kaydanovich – specjalista, lekarz dentysta.

Post by fabulous_admin