Bonding zębów – czym jest i kiedy się go wykonuje?

Kiedy wykonać bonding?

Bonding zębów – co to za zabieg?

Bonding to innowacyjny zabieg, należący do grupy stomatologii estetycznej, którego celem jest usunięcia niedoskonałości na powierzchni zębów lub korekcji kształtu uzębienia (konturing). To metoda szybka, ekonomiczna i dedykowana szczególnie osobom zmagającym się z problemami, takimi jak wyszczerbienia, uszkodzenia mechaniczne czy wyraźne przebarwienia zębów.

Procedura bondingu polega na aplikacji specjalnie dobranej żywicy kompozytowej, która jest elastyczna i łatwa do formowania. Dzięki temu specjalista może dokładnie dopasować materiał do kształtu i koloru zęba, a pacjent po zabiegu cieszy się naturalnym i estetycznym uśmiechem. Ważnym aspektem bondingu jest zjawisko adhezji, czyli trwałego połączenia struktury zęba z materiałem przy użyciu specjalnych technik i substancji. Zapewnia ono długotrwały efekt oraz bezpieczeństwo dla pacjenta.

Bonding zębów, realizowany w warunkach profesjonalnego gabinetu stomatologicznego, stanowi skuteczne rozwiązanie dla osób pragnących poprawić estetykę swojego uśmiechu bez konieczności przeprowadzania bardziej inwazyjnych procedur.

W jakich sytuacjach wskazane jest wykonanie bondingu zębów?

Wykonanie bondingu zębów jest wskazane, gdy pacjent boryka się z niewielkimi problemami estetycznymi lub funkcjonalnymi uzębienia:

  • Ta metoda odbudowy kompozytowej znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku zniekształceń, złamań korony, a także gdy zęby są nierówne (np. jeden z jest znacząco krótszy od pozostałych) lub gdy występują pęknięcia.
  • Bonding stanowi również efektywne rozwiązanie dla zębów ukruszonych lub złamanych, ponieważ pozwala na skuteczne zamaskowanie uszkodzeń za pomocą żywicy kompozytowej.
  • Zabieg ten jest zalecany w przypadku przebarwień zębów, pozwala na wyrównanie koloru uzębienia,
  • Odbudowa zębów przy użyciu kompozytu jest również efektywną techniką redukcji lub całkowitego eliminowania diastemy i innych nieestetycznych przestrzeni między zębami.
  • Bonding stosuje się także do korygowanie ostatecznego kształtu, po leczeniu ortodontycznym.

Jakie są przeciwwskazania do bondingu?

Bonding zębów to nieinwazyjna metoda ceniona w stomatologii estetycznej, jednak nie może być wykonany u każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania, które nie pozwalają na przeprowadzenie tej procedury u niektórych pacjentów. Odbudowa kompozytem możliwa jest jedynie na zdrowych zębach. Dlatego lekarz odmówi jej wykonania u osób z zaawansowanymi problemami zdrowotnymi jamy ustnej. Konieczne jest wcześniejsze leczenie próchnicy. Konkretnie, przeciwwskazania obejmują choroby przyzębia, ponieważ struktura zęba jest zbyt uszkodzona, aby mogła zostać skutecznie odbudowana za pomocą bondingu. Ta metoda może będzie też niewystarczająca lub nieefektywna w przypadku dużych ubytków. Wymagają one bardziej zaawansowanych procedur dentystycznych.

Pacjenci z powtarzającymi się infekcjami jamy ustnej powinny dokładnie omówić ryzyko i korzyści procedury z lekarzem, przed podjęciem decyzji o bondingu.

Jak wygląda odbudowa zęba kompozytem?

Odbudowę zęba przy użyciu kompozytu można przeprowadzić na jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Procedura ta rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia powierzchni zęba, co jest niezbędne dla zapewnienia skutecznego przylegania materiałów odbudowujących. W zależności od potrzeb może zostać przeprowadzona preparacja zęba. Następnym krokiem jest aplikacja kwasu, który delikatnie wytrawia szkliwo, tworząc mikroskopijne wgłębienia, które zwiększają adhezję żywicy kompozytowej do zęba.

Zdaniem eksperta

Dr Daniel Nowak

Kluczowy moment procedury polega na nałożeniu żywicy, która wymaga precyzyjnego modelowania, aby ząb uzyskał pożądany kształt. Kolejny etap to aplikacja właściwego kompozytu, który oprócz właściwości rekonstrukcyjnych, odpowiada także za estetyczne dopasowanie koloru do pozostałych zębów pacjenta. Po jego nałożeniu następuje utwardzanie za pomocą specjalistycznej lampy polimeryzacyjnej. Proces kończy się starannym wygładzeniem i polerowaniem odbudowanego zęba – mówi dr Daniel Nowak

Jak długo efekty bondingu utrzymują się na zębach?

Bonding zębów jest estetycznym zabiegiem stomatologicznym, którego efekty mogą utrzymywać się na zębach przez okres od 4 do 8 lat. Trwałość tej metody zależy od szeregu czynników, w tym od tego, czy pacjent nie ma dużych wad zgryzu, nie obgryza np. paznokci i czy nie zgrzyta zębami. Duże znaczenia ma także odpowiednia pielęgnacja, w tym regularne wizyty kontrolne u stomatologa, unikanie nadmiernego obciążania zębów i dbanie o higienę jamy ustnej.

Spożywanie produktów barwiących (np. kawa, herbata, czerwone wino) oraz nadmierna konsumpcja cukrów i kwasów, mogą przyczyniać się do skrócenia trwałości bondingu poprzez wywoływanie przebarwień oraz osłabienie materiału.

Bonding a licówki

Bonding i licówki to dwie popularne metody stosowane w stomatologii estetycznej, których zadaniem jest poprawa wyglądu uśmiechu. Oba zabiegi różnią się materiałami, metodą aplikacji, trwałością oraz kosztami, ale łączy je cel – poprawa wyglądu uzębienia.

Bonding, wykorzystujący materiał kompozytowy, jest często stosowany do korygowania mniejszych defektów estetycznych, oferując szybkie i mniej kosztowne rozwiązanie. Jego zaletą jest niewielka inwazyjność. Efekty bondingu jednak po jakimś czasie mogą wymagać odświeżenie, gdyż kompozyt ulega starciu lub przebarwieniu.

Licówki to cienkie płatki porcelanowe, które po wcześniejszym szlifowaniu zębów, są trwale mocowane do ich powierzchni. Zabieg ten jest bardziej inwazyjny i kosztowny. Licówki charakteryzują się wyższą trwałością oraz lepszymi efektami estetycznymi, dlatego są lepszym rozwiązaniem dla osób, które dążą do kompleksowej metamorfozy swojego uśmiechu.

Wybór pomiędzy bondingiem a licówkami powinien być przemyślaną decyzją, uzależnioną od indywidualnych potrzeb, oczekiwań estetycznych oraz warunków zdrowotnych pacjenta.

Jak dbać o zęby po bondingu?

Po wykonaniu bondingu pacjent przede wszystkim powinien unikać praktyk, które mogą doprowadzić do uszkodzenia kompozytu, takich jak obgryzanie paznokci czy gryzienie twardych przedmiotów, np. długopisów. Takie postępowanie może spowodować pęknięcie lub odłamania materiału. Aby zachować piękny uśmiech, warto wybrać pastę do zębów o niskim stopniu ścieralności, która zapobiega nadmiernemu zużywaniu się powierzchni kompozytu. 

Ważne jest również świadome zarządzanie swoją dietą, czyli unikanie produktów o wysokim potencjale barwiącym, takich jak mocna herbata, czerwone wino, kawa, czy niektóre owoce i warzywa (np. jagody, buraki), a także całkowite zaprzestanie palenia papierosów. Te substancje mogą przyspieszać proces powstawania osadu i przebarwień na kompozycie.

Szukasz profesjonalnego gabinetu, w którym wykonasz bonding?

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację w Warszawie

Autor wpisu

Dr Daniel Nowak – specjalista, lekarz dentysta.

Post by fabulous_admin