Jakie są wskazania do resekcji korzenia zęba? Czy zabieg boli?

Na czym polega resekcja korzenia zęba?

Resekcja korzenia zęba, inaczej nazywana apikotomią, jest specjalistycznym zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej, który stanowi uzupełnienie leczenia endodontycznegoProcedura ta ma na celu usunięcie zainfekowanej tkanki, będącej przyczyną powstania okołowierzchołkowego ogniska zapalnego. Resekcja wierzchołka korzenia przeprowadzana jest w celu uratowania zęba, gdy nie ma możliwości wykonania ponownego leczenia kanałowego. Jest to zaawansowana procedura, która pozwala na długotrwałe utrzymanie zębów w dobrej kondycji, pomimo wcześniejszych problemów i infekcji.

Wskazania do resekcji korzenia zęba

Przeprowadzanie resekcji wierzchołka korzenia zęba jest konieczne, gdy nie ma możliwości wykonania ponownego leczenia kanałowego lub kiedy zmiany w okolicach wierzchołka korzenia nie reagują na stosowane leczenie. Inne sytuacje, które wymagają rozważenia resekcji zęba:

  • Zabieg jest przeprowadzany, gdy stomatolog nie jest w stanie precyzyjnie oczyścić kanałów lub wypełnić ich np. w wyniku bardzo zakrzywionych korzeni.
  • Procedura jest niezbędna w przypadku poziomego złamania wierzchołka korzenia, które jest niemożliwe do naprawienia innymi metodami.
  • Korona protetyczna lub wkład koronowo-korzeniowy utrudniają specjaliście dostęp do kanałów, a ich usunięcie jest ryzykowne dla zęba.
  • Gdy nie ma możliwości usunięcia materiałów blokujących dostęp do kanału (np. złamanych narzędzi), nawet w przypadku leczenia kanałowego pod mikroskopem.
  • Rozległe ogniska zapalne u pacjenta dyskwalifikują go z leczenia kanałowego.

Czy są jakieś przeciwwskazania do resekcji korzeni zęba?

Zabieg resekcji korzenia zęba podobnie jak inne procedury wymagające interwencji chirurga szczękowego, obciążone są pewnymi przeciwwskazaniami. O tym czy podjęcie takiej próby leczenia jest możliwe, decyduje stomatolog oraz niezbędna jest zgoda pacjenta.

Do przeciwwskazań względnych zaliczamy:

  • napięcie śluzówki w okolicy korzenia,
  • złamane podłoże zęba,
  • paradontoza,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • nadciśnienie.

W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem, gdyż może się okazać, że doświadczony specjalista będzie w stanie podjąć się przeprowadzenia zabiegu resekcji korzenia zęba.

Jak przebiega zabieg resekcji korzeni zęba?

Resekcja korzenia zęba przeprowadzana jest z ogromną precyzją i starannością, zaczynając od etapu planowania. Stomatolog zleca wykonanie zdjęcia RTG zębów lub tomografii 3D twarzoczaszki. Zabieg realizowany jest w znieczuleniu miejscowym, z opcją znieczulenia ogólnego dla pacjentów bardziej wrażliwych.

Dzięki wykorzystaniu mikroskopu operacyjnego chirurg stomatologiczny jest w stanie dokonać szczegółowej i precyzyjnej interwencji, minimalizując nacięcie dziąsła i skupiając się na obszarze zmienionym zapalnie. W pierwszym etapie zabiegu rozcina tkanki otaczające korzeń w celu odsłonięcia go i usunięcia zmian chorobowych.

Zdaniem eksperta

lek. Bartłomiej Stępień

Oczyszczony korzeń zostaje zabezpieczony materiałem MTA, co zapobiega dostawaniu się bakterii do wnętrza kanału zęba. Dodatkowo stosuje się ozon o silnych właściwościach dezynfekujących oraz nanocząstki koloid srebra i złota, aby uniknąć powtórnego rozwoju bakterii w operowanym miejscu. Po zakończeniu zabiegu miejsce resekcji zabezpieczane jest gąbką kolagenową oraz zakładane są szwy, co sprzyja procesowi gojenia i odbudowy kości – mówi lek. Bartłomiej Stępień.

Czy podczas resekcji korzenia zęba pacjent odczuwa ból?

Przed rozpoczęciem wykonywania zabiegu resekcji korzenia, chirurg podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe. Po zakończeniu zabiegu, gdy znieczulenie przestanie działać, może on odczuwać ból, delikatne mrowienie w okolicy poddanej interwencji specjalisty. Często także pojawia się krwawienie, obrzęk czy zaczerwienienie.

Jakie są zalecenia pozabiegowe w przypadku resekcji wierzchołka korzenia zęba?

Specjalista po wykonaniu zabiegu lub przed jego przeprowadzeniem udzieli wskazówek dla pacjenta, których celem jest prawidłowe postępowanie podczas procesu gojenia rany. Po resekcji korzenia może pojawić się opuchlizna, dlatego warto zastosować zimne okłady na operowaną okolicę. Nieprzyjemne dolegliwości bólowe oraz obrzęk zwykle ustępują już po kilku dniach.

W razie konieczności chirurg może zdecydować się na przepisanie antybiotyków i leków przeciwbólowych na receptę. Zalecana jest także zmiana diety – spożywania miękkich dań, wykluczenie pokarmów ostrych w smaku. Pomoże to uniknąć podrażnienia naruszonych tkanek. Palacze powinni minimum przez 24 godziny po zabiegu zrezygnować z palenia, niewskazane jest także spożywanie alkoholu, gdyż może zaburzyć to proces gojenia.

Jak długo trwa proces gojenia po zabiegu resekcji korzenia zęba?

Proces gojenia po wykonaniu zabiegu resekcji wierzchołka korzenia zęba może trwać nawet kilka miesięcy. Wypełniony skrzepem ubytek kostny poprzez tkankę łączną zamienia się w kość. Samo wygojenie błony śluzowej w miejscu przeprowadzenia operacji trwa zwykle około 2-3 tygodnie. Warto, aby pacjent regularnie odwiedzał gabinet stomatologiczny w celu skontrolowania miejsca zabiegowego i sprawdzenia ogólnego stanu uzębienia. Dentysta przeprowadza odpowiednie badania oraz wykona punktowy rentgen zęba.

Najczęstszym występującym powikłaniem po wykonaniu zabiegu resekcji zęba, jest pojawienie się stanu zapalnego. Jest ono wynikiem zakażenia bakteryjnego rany. Konieczne będzie wtedy zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Czy resekcja wierzchołka zawsze się udaje?

Ostateczne potwierdzenie powodzenia resekcji korzenia otrzymujemy dopiero po kilku miesiącach, kiedy kość zdąży się odpowiednio odbudować po zabiegu. Jest to czas niezbędny, aby móc ocenić, czy proces regeneracji przebiegł prawidłowo i czy nie wystąpiły żadne komplikacje. Pacjent w trakcie tego okresu powinien pozostawać pod stałą opieką stomatologiczną, co przyczynia się do monitorowania postępów gojenia.

Resekcja wierzchołka korzenia jest obecnie procedurą o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego. Zastosowanie mikroskopu oraz odpowiednich materiałów, takich jak cement MTA do wypełnienia wstecznego, przekłada się na precyzję i bezpieczeństwo zabiegu, a także na wysoki odsetek jego powodzenia.

Szukasz gabinetu stomatologicznego, w którym wykonasz zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba?

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację w Warszawie

Autor wpisu

lek. Bartłomiej Stępień

Lek. Bartłomiej Stępień – specjalista, lekarz dentysta.

Post by fabulous_admin