Powtórne leczenie kanałowe

U większości pacjentów odpowiednio wyleczony kanałowo i odbudowany ząb jest w stanie zachować swoją funkcję tak długo, jak zdrowe zęby. Czasami jednak zakażenie i ból powracają po upływie miesięcy lub lat. Nie oznacza to jednak konieczności usunięcia zęba – istnieje wciąż możliwość ponownego leczenia kanałowego. Stomatolodzy z naszej kliniki podejmują się wykonania powtórnego zabiegu i przeprowadzenia terapii dającej szansę na uratowanie zęba.

Czym jest powtórne leczenie kanałowe?

To zabieg leczenia kanałowego wykonywany na zębie, który był już wcześniej leczony z wykorzystaniem tej metody. Technicznie zabieg przeprowadzany jest w podobny sposób co standardowe leczenie kanałowe, z tą różnicą, że stomatolog zajmuje się odbudowywanym wcześniej zębem.

Po leczeniu kanałowym ząb nie przestaje boleć?

Umów się na wizytę konsultacyjną. Napisz lub zadzwoń do nas

Przyczyny konieczności podjęcia powtórnego leczenia kanałowego

Zabieg najczęściej przeprowadza się, gdy wcześniejsze leczenie kanałowe było przeprowadzone nieprawidłowo lub wystąpiły podczas niego powikłania. Czasami przyczyna podjęcia powtórnego leczenia kanałowego niezwiązana jest z przebiegiem wcześniejszej terapii. Zabieg wykonuje się także w przypadkach takich jak:

 • zakażenie bakteryjne spowodowane rozwojem nowej próchnicy odsłaniającej kanał;
 • uraz, który powoduje pęknięcie lub ułamanie korony i wdarcie się zakażenia;
 • przeniesienie stanu chorobowego z korzenia sąsiadującego zęba.

Kiedy potrzebne jest powtórne leczenie kanałowe?

W trakcie każdego leczenia, w tym leczenia kanałowego, może dojść do utrudnień lub powikłań, które wpływają na powodzenie zabiegu. Jeżeli pacjent po odbytej terapii odczuwa ból lub inne dolegliwości (nieprzyjemne symptomy mogą pojawić się nawet po latach), to sygnał, że leczenie ondodontyczne nie powiodło się i konieczna jest powtórna interwencja stomatologa.

Powtórne leczenie kanałowe – przygotowanie do zabiegu

Przed podjęciem leczenia lekarz stomatolog diagnozuje stan zęba na zdjęciu RTG i określa najlepsze metody postępowania. Poniżej opisany jest przebieg powtórnego leczenia kanałowego, jeżeli jest ono możliwe.

Przebieg zabiegu powtórnego leczenia kanałowego

 1. Lekarz przeprowadza ponowne otwarcie zęba i dociera do kanałów wypełnionych przy poprzednim leczeniu. Często konieczne jest w tym celu nieodwracalne usunięcie korony protetycznej lub wkładu koronowo-korzeniowego, które były użyte do rekonstrukcji zęba.
 1. Gdy poprzednie wypełnienie zostanie już usunięte, lekarz starannie czyści widoczne kanały i upewnia się, czy w zębie nie znajdują się ukryte kanały. W naszej klinice każdy zabieg leczenia kanałowego odbywa się przy zastosowaniu mikroskopu, dzięki czemu możliwe jest odnalezienie wszystkich kanałów

 1. Opracowane i oczyszczone zakażenia kanały są następnie ponownie wypełniane rozgrzaną gutaperką. Na tym etapie stosuje się wypełnienie tymczasowe do korony.

 1. Podczas następnej wizyty lekarz odbudowuje ząb przy pomocy odpowiedniego materiału kompozytowego lub nowej korony protetycznej.

Efekty powtórnego leczenia kanałowego

Ponowne leczenie endodontyczne, o ile jest możliwe, jest najlepszym sposobem na uratowanie zęba przed usunięciem. Ząb po powtórnym leczeniu kanałowym może skutecznie spełniać swoją funkcję przed bardzo długi okres.

Zdaniem eksperta

lek. Monika A. Kubacka

Dzięki rozwojowi technicznemu w endodoncji, powtórne leczenie ma wysoki wskaźnik powodzenia i pozwala uratować na wiele lat zęby, które dawniej musiałyby zostać bezpowrotnie usunięte. Jest to też dobre rozwiązanie problemu nieprzeleczonych uprzednio kanałów, w szczególności w zębach o nietypowej budowie.

Chcesz powierzyć zęby prawdziwym profesjonalistom?

Zachęcamy do kontaktu! Napisz lub zadzwoń

Zalecenia po zabiegu

Lekarze z naszej kliniki przybliżą ci szczegóły dotyczące dalszego planu leczenia oraz jego prognozę. Udzielą Ci też informacji na temat tego, jak zadbać o zęby po leczeniu endodontycznym.

FAQ, czyli o co pytają nas pacjenci

Masz więcej pytań dotyczących leczenia endodontycznego? Sprawdź FAQ obejmujący wszystkie sporne kwestie z zakresu leczenia kanałowego.

Powodów może być wiele, a wśród najczęstszych z nich należy wymienić:

 • istnienie zbyt wąskich i zakrzywionych kanałów, które nie zostały wyleczone;
 • nieodnalezienie jednego lub więcej kanałów przy pierwszym leczeniu;
 • pozostawienie odłamków narzędzi w kanale, przeszkadzających w jego oczyszczeniu;
 • znaczna perforacja komory zęba lub jego korzenia.

Zdaniem eksperta

lek. Monika A. Kubacka

Dzięki rozwojowi technicznemu w endodoncji, powtórne leczenie ma wysoki wskaźnik powodzenia i pozwala uratować na wiele lat zęby, które dawniej musiałyby zostać bezpowrotnie usunięte. Jest to też dobre rozwiązanie problemu nieprzeleczonych uprzednio kanałów, w szczególności w zębach o nietypowej budowie.

Orientacyjny koszt lekarz ocenia indywidualnie przed każdym leczeniem, uwzględniając stopień trudności i ilość kanałów.

Zdaniem eksperta

Ze względu na większy stopień skomplikowania oraz potrzebną ilość czasu, leczenie powtórne jest droższe niż pierwsze leczenie kanałowe. O powodzeniu leczenia decydują odpowiednie oczyszczenie i wypełnienie wszystkich kanału, z którego najpierw lekarz usuwa poprzednie wypełnienie.

Czasami zamiast powtórnego leczenia endodontycznego stosuje się zabieg resekcji korzenia. W takich przypadkach fragment korzenia chorego zęba jest chirurgicznie usuwany a kanał wstecznie wypełniany. O tym, czy resekcja korzenia jest odpowiednim rozwiązaniem i alternatywą dla leczenia kanałowego w Twoim przypadku, dowiesz się od lekarza w naszej klinice.

Kolejną opcją w leczeniu ponownego ogniska infekcji jest usunięcie zęba i zastąpienie go implantem, mostem protetycznym czy wyjmowaną protezą, aby uniknąć przesuwania się pozostałych zębów i umożliwić funkcjonowanie zgryzu. Choć to rozwiązanie może wydawać się najprostsze, może ono być bardziej kosztowne i czasochłonne niż leczenie kanałowe. Warto pamiętać, że nawet nowoczesne implanty i rozwiązania protetyczne nie spełnią swojej funkcji tak dobrze, jak prawdziwe zęby. Właśnie dlatego powtórne leczenie endodontyczne polecane jest jako metoda ratowania naturalnych zębów, które mogą skutecznie służyć pacjentowi w długiej perspektywie.

Kto wykonuje?

null

Sławomir Kwieciński

null

Monika A. Kubacka

Cennik – leczenie kanałowe

UsługaCena
Usługa konsultacyjna dot. zabiegu endodontycznego (15-minutowa wizyta)250 zł
Usługa konsultacyjna, dokonanie rewizji klinicznej pod mikroskopem oraz zakładanie opatrunku300 zł
Wykonanie „zatrucia” zęba (usługa dewitalizacji zęba)150 zł
Ekstyrpacja (usunięcie) miazgi250 zł
Zakładanie opatrunku do kanału100 zł
Zabieg odbudowy zęba po leczeniu kanałowym za pomocą kompozytu wysokoestetycznego450-650 zł
Zabieg odbudowy zęba po leczeniu kanałowym za pomocą kompozytu wysokoestetycznego z wykorzystaniem włókna szklanego900 zł
Użycie każdego kolejnego włókna szklanego+150 zł

Koszt leczenia kanałowego zależny jest od kilku czynników, a mianowicie: czy jest to leczenie kanałowe pierwotne czy wtórne, jak również od ilości kanałów w danym zębie. Poniżej przedstawiamy dokładny cennik.

UsługaCena
Usługa leczenia kanałowego pierwotnego (obejmuje elementy: mikroskop, wykonanie znieczulenia, koferdam, RVG, opracowanie i wypełnianie kanałów zęba gorącą gutaperką)
Leczenie pierwotne zęba jednokanałowego1000 zł
Leczenie pierwotne zęba dwukanałowego1100 zł
Leczenie pierwotne zęba trzykanałowego1200 zł
Leczenie pierwotne zęba czterokanałowego1300 zł
Usługa leczenia kanałowego powtórnego (obejmuje elementy: mikroskop, wykonanie znieczulenia, koferdam, RVG, opracowanie i wypełnianie kanałów zęba gorącą gutaperką)
Leczenie powtórne zęba jednokanałowego1200 zł
Leczenie powtórne zęba dwukanałowego1400 zł
Leczenie powtórne zęba trzykanałowego1600 zł
Leczenie powtórne zęba czterokanałowego1800 zł
Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem – usługi dotyczące przypadków szczególnych
Wykonanie zamknięcia perforacji300 zł *1 450 *2
Zabieg polegający na usuwaniu złamanego narzędzia z kanału zęba300 zł *1 450 *2
Wykonanie udrażniania w przypadku zobliterowanego kanału300 zł *1 450 *2
Znalezienie dodatkowego kanału300 zł *1 450 *2
Zabieg usuwania wkładu koronowo-korzeniowego (indywidualna wycena usługi w przypadku złożonych wkładów)400 zł *1 550 *2
Wykonanie usuwania zębiniaka200 zł *1 300*2
*1 – podana cena dotyczy zabiegów stanowiących kontynuację leczenia kanałowego w naszym gabinecie
*2 – podana cena dotyczy zabiegów, które nie stanowią kontynuacji leczenia kanałowego w naszym gabinecie

Warto przeczytać

[do_widget id=yarpp_widget-2]

Formularz kontaktowy

  pattern
  https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
  https://fachowydentysta.pl/
  #10b9b9
  style1
  paged
  Loading posts...
  /home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
  #
  on
  none
  loading
  #
  Sort Gallery
  on
  no
  off
  off
  off