Przyczyny konieczności podjęcia powtórnego leczenia kanałowego
Zabieg najczęściej przeprowadza się, gdy wcześniejsze leczenie kanałowe było przeprowadzone nieprawidłowo lub wystąpiły podczas niego powikłania. Czasami przyczyna podjęcia powtórnego leczenia kanałowego niezwiązana jest z przebiegiem wcześniejszej terapii. Zabieg wykonuje się także w przypadkach takich jak:
- zakażenie bakteryjne spowodowane rozwojem nowej próchnicy odsłaniającej kanał;
- uraz, który powoduje pęknięcie lub ułamanie korony i wdarcie się zakażenia;
- przeniesienie stanu chorobowego z korzenia sąsiadującego zęba.
Kiedy potrzebne jest powtórne leczenie kanałowe?
W trakcie każdego leczenia, w tym leczenia kanałowego, może dojść do utrudnień lub powikłań, które wpływają na powodzenie zabiegu. Jeżeli pacjent po odbytej terapii odczuwa ból lub inne dolegliwości (nieprzyjemne symptomy mogą pojawić się nawet po latach), to sygnał, że leczenie ondodontyczne nie powiodło się i konieczna jest powtórna interwencja stomatologa.
Powtórne leczenie kanałowe – przygotowanie do zabiegu
Przed podjęciem leczenia lekarz stomatolog diagnozuje stan zęba na zdjęciu RTG i określa najlepsze metody postępowania. Poniżej opisany jest przebieg powtórnego leczenia kanałowego, jeżeli jest ono możliwe.
Przebieg zabiegu powtórnego leczenia kanałowego
- Lekarz przeprowadza ponowne otwarcie zęba i dociera do kanałów wypełnionych przy poprzednim leczeniu. Często konieczne jest w tym celu nieodwracalne usunięcie korony protetycznej lub wkładu koronowo-korzeniowego, które były użyte do rekonstrukcji zęba.

- Gdy poprzednie wypełnienie zostanie już usunięte, lekarz starannie czyści widoczne kanały i upewnia się, czy w zębie nie znajdują się ukryte kanały. W naszej klinice każdy zabieg leczenia kanałowego odbywa się przy zastosowaniu mikroskopu, dzięki czemu możliwe jest odnalezienie wszystkich kanałów

- Opracowane i oczyszczone zakażenia kanały są następnie ponownie wypełniane rozgrzaną gutaperką. Na tym etapie stosuje się wypełnienie tymczasowe do korony.

- Podczas następnej wizyty lekarz odbudowuje ząb przy pomocy odpowiedniego materiału kompozytowego lub nowej korony protetycznej.
Efekty powtórnego leczenia kanałowego
Ponowne leczenie endodontyczne, o ile jest możliwe, jest najlepszym sposobem na uratowanie zęba przed usunięciem. Ząb po powtórnym leczeniu kanałowym może skutecznie spełniać swoją funkcję przed bardzo długi okres.