Jaka metoda wybielania zębów u dentysty jest najlepsza?

Skuteczne sposoby na wybielanie zębów u dentysty

Jakie są przyczyny przebarwień na zębach?

Przyczyny przebarwień zębów są różnorodne, a zrozumienie powodów ich powstania pozwala na skuteczną profilaktykę oraz wybór odpowiednich metod wybielania. Nawyki pielęgnacyjne i profilaktyczne jamy ustnej odgrywają ważną rolę w zachowaniu zdrowia i dobrego wyglądu uzębienia. Dieta jest kolejnym istotnym elementem, gdyż wiele napojów i potraw (kawa, herbata, kolorowe napoje słodzone, czerwone wino, buraki, jagody czy słodycze) powoduje przebarwienia szkliwa. Palenie wyrobów tytoniowych również znacząco przyczynia się do zmiany koloru zębów, a dodatkowo z wiekiem szkliwo naturalnie ciemnieje. Na szczęście istnieją skuteczne metody na przywrócenie zębom ich pierwotnego blasku.

Czy każdy ząb da się wybielić?

Nie wszystkie zęby mogą zostać wybielone przez tradycyjne metody. Chociaż zabiegi przy użyciu lampy wybielającej lub specjalnych nakładek w gabinecie stomatologicznym często pozwalają na znaczne rozjaśnienie zębów, nie zawsze można osiągnąć efekt porównywalny do naturalnego koloru danej osoby. W takich przypadkach alternatywą będą licówki porcelanowe lub koronyNiektóre osoby mogą również doświadczać ograniczonej skuteczności wybielania z powodu naturalnych przyczyn, co skutkuje krótszym utrzymaniem się efektu.

Wiele osób zastanawia się, czy wybielania zębów martwych jest w ogóle możliwe. Zabieg ten jest często stosowany w gabinetach stomatologicznych, choć różni się od standardowego wybielania zębów z zachowaną miazgą. Do rozjaśniania martwych zębów używa się metodę wewnątrz komorową. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w artykule: Jakie są sposoby wybielania martwych zębów?

Przygotowanie do wybielania zębów

Odpowiednie przygotowanie zębów do wybielania pozwala osiągnąć optymalne i bezpieczne rezultaty. Proces ten rozpoczyna się od konsultacji w gabinecie stomatologicznym, gdzie specjalista oceni stan zdrowia jamy ustnej i zdecyduje, czy zabieg jest możliwy. Ważne jest wyleczenie próchnica czy nadwrażliwość, aby uniknąć nierównomiernego efektu rozjaśniania i potencjalnego pogorszenia istniejących problemów. Przed wybielaniem niezbędne mogą okazać się również zabiegi higienizacyjne, takie jak skalingpiaskowanie, które pomagają usunąć kamień i osady nazębne. Należy także rozważyć wymianę starych plomb na jaśniejsze, ponieważ materiały, z których zostały wykonane, nie reagują na środki wybielające.

Te procedury nie powinny być przeprowadzane bezpośrednio przed profesjonalnym wybielaniem. Poprawa zdrowia jamy ustnej może zająć kilka tygodni, a zabiegi higienizacji należy wykonać co najmniej tydzień przed planowanym wybielaniem. Dlatego, jeśli planujesz rozjaśnić zęby przed ważnym wydarzeniem, takim jak ślub, najlepiej zgłoś się do stomatologa z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jakie są profesjonalne metody wybielania zębów?

Domowe metody wybielania zębów zazwyczaj nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a kupowane w różnych sklepach preparaty mogą nawet uszkodzić szkliwo. Zdecydowanie lepiej umówić się na zabieg do gabinetu stomatologicznego, gdzie do wyboru są dwie metody.

Wybielanie zębów metodą nakładkową

Wybielanie zębów metodą nakładkową to skomplikowany proces, który zaczyna się od wizyty u stomatologa. Lekarz sprawdza stan uzębienia, by określić, czy zabieg jest bezpieczny. Zęby są następnie piaskowane i poddane scalingowi (o ile jest to konieczne), aby usunąć osady i kamień, co ma zapewnić maksymalną skuteczność wybielania. Kolejnym etapem jest pobranie wycisku zębów pacjenta, z którego w pracowni protetycznej wykonywane są indywidualnie dopasowane nakładki. Po ich przygotowaniu pacjent przymierza je w gabinecie stomatologicznym, aby upewnić się, że przylegają one idealnie do szkliwa i umożliwiają optymalny kontakt z preparatem wybielającym.

Zdaniem eksperta

lek. Sławomir Kwieciński

Gdy nakładki są już dopasowane, pacjent otrzymuje szczegółowe instrukcje dotyczące procesu wybielania, który odbywa się w domu. Dołączony żel wybielający aplikuje się do nakładek, a następnie nosi się na zębach przez kilka godzin dziennie, a czasem nawet całą noc, w zależności od mocy żelu, rodzaju preparatu i wrażliwości uzębienia pacjenta. Cały proces trwa zazwyczaj około 2 tygodni, a pełny efekt, który może obejmować rozjaśnienie nawet o 6-8 tonów, widoczny jest w ciągu kilku dni po zakończeniu kuracji – mówi lek. Sławomir Kwieciński

Wybielanie zębów przy pomocy lampy

Wybielanie zębów przy pomocy lampy BEYOND to metoda wybierana przez osoby pragnące osiągnąć szybkie i spektakularne efekty rozjaśnienia uśmiechu. Jest to zabieg jednorazowy, trwający od kilkudziesięciu minut do ponad godziny, który nie wymaga noszenia nakładek czy aplikacji żelu. Metoda ta jest zalecana przede wszystkim dla osób bez nadwrażliwości zębów, z minimalną liczbą wypełnień.

Podczas zabiegu stomatolog nakłada na zęby preparat zawierający nadtlenek wodoru, a następnie naświetla jamę ustną specjalnym urządzeniem, takim jak lampa LED Beyond. Dzięki temu uzyskuje się efekt rozjaśnienia zębów nawet o kilka tonów. Po zakończeniu naświetlania lekarz usuwa resztki preparatu, a pacjent może cieszyć się rozjaśnionymi zębami. Zabieg ten jest szybki i efektywny, dlatego chętnie wybierany przez wielu pacjentów.

Jak przedłużyć efekt profesjonalnego zabiegu wybielania zębów u dentysty?

Aby przedłużyć efekt wybielania zębów u dentysty, należy przestrzegać kilku zasad. W pierwszych tygodniach po zabiegu, kiedy zęby są szczególnie wrażliwe na barwiące szkliwo produkty, zaleca się przejście na „białą” dietę. Oznacza to eliminację pokarmów i napojów, które mogą zniweczyć efekty wybielania, takich jak kawa, czarna herbata, kolorowe alkohole, słodkie napoje gazowane, słodycze, oraz warzywa zawierające silne barwniki (np. buraki, jagody, wiśnie, pomidory, marchew) i przyprawy takie jak kurkuma, cynamon, papryka, curry. Palenie papierosów również jest zakazane, gdyż może mocno zabarwić zęby. Po zabiegu zaleca się spożywanie pokarmów i napojów tylko w temperaturze pokojowej, aby zmniejszyć nadwrażliwość zębów.

Szukasz profesjonalnego gabinetu, w którym przywrócisz biel swoim zębom?

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację w Warszawie

Autor wpisu

lek. Sławomir Kwieciński

Lek. Sławomir Kwieciński – specjalista, lekarz dentysta.

Post by fabulous_admin