Usuwanie złamanego narzędzia – przeciwwskazania
Czasami usunięcie odłamka narzędzia z kanału jest technicznie niemożliwe – mogłoby skutkować dodatkowym, nieodwracalnym uszkodzeniem zęba. W takich przypadkach stosuje się metodę ominięcia przeszkody w celu dotarcia do dalszego odcinka kanału. Warto wiedzieć, że brak możliwości usunięcia odłamka narzędzia nie oznacza, że stomatolog nie będzie mógł wykonać leczenia kanałowego – także w takich wypadkach udaje się doprowadzić do wyleczenia zęba.
Przygotowanie do usuwania z kanału złamanego narzędzia
Usuwanie złamanego narzędzia z kanału każdorazowo poprzedza wizyta u stomatologa, który decyduje o wykonaniu zabiegu oraz ma możliwość wstępnego ustalenia dalszego trybu postępowania. Obecność ciała obcego zazwyczaj stwierdza się w oparciu o zdjęcie rentgenowskie, zlecone pacjentowi skarżącemu się na ból i inne przykre dolegliwości, które pojawiły się po leczeniu kanałowym.
Przebieg zabiegu usuwania złamanego narzędzia
Przebieg zabiegu bywa różny i zależy m.in. od anatomii zęba oraz umiejscowienia ciała obcego w kanale. Zaklinowany obiekt zazwyczaj poluzowuje się z zastosowaniem ultradźwięków. Następnie lekarz stara się wyjąć z kanału odłamek, posługując się szeregiem dostępnych narzędzi – igieł, szczypczyków – oraz bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu.
Złamane narzędzie zaklinowane w krzywiźnie kanału
Poszerzenie kanału pilnikiem ultradźwiękowym w okolicy złamanego narzędziaUwolnienie górnej części narzędziaTrepan do usuwania złamanych narzędziaNałożenie trepanu na koniec złamanego narzędziaZaciśniecie trepanu na złamanym narzędziUsunięcie złamanego narzędzia
Efekty usunięcia złamanego narzędzia z kanału
Efektem zabiegu jest oczyszczenia kanału z odłamku ciała obcego. Choć efekty nie wydają się spektakularne, są podstawą do tego, by przeprowadzić powtórne leczenie kanałowe – tym razem prowadzące do wyleczenia zęba.
Uwolnienie górnej części narzędzia Trepan do usuwania złamanych narzędziaUdrożniony i wypełniony prawidłowo kanał