Usuwanie złamanego narzędzia

Leczenie kanałowe niesie ze sobą ryzyko złamania narzędzia, często bez względu na etap zabiegu czy przygotowanie lekarza. Powodem złamania może być wada materiałowa narzędzia, duże zakrzywienie kanału, jego zarośnięcie czy utrudniony dostęp do chorego zęba. Lekarze z nasze kliniki wykonują usuwanie odłamka narzędzia z kanału, tym samym sprawiając, że obecność ciała obcego staje się niewielkim powikłaniem nieprzeszkadzającym w dalszym leczeniu.

Na czym polega usuwanie złamanego narzędzia?

Usuwanie złamanego narzędzia to zabieg, który ma na celu wyjęcie obcego ciała zalegającego w kanale zębowym. Fachowi stomatolodzy z naszej kliniki mogą skutecznie usuwać złamane narzędzia kanałowe dzięki zastosowaniu mikroskopu stomatologicznego. Użycie mikroskopu podczas zabiegu jest bardzo ważne – pomaga uniknąć perforacji korzenia. Do usuwania narzędzi stosuje się także inne specjalistyczne narzędzia: instrumenty ultradźwiękowe, kleszczyki i trepany.

Powikłania po leczeniu kanałowym? Pomożemy!

Napisz lub zadzwoń

Usuwanie złamanego narzędzia – kiedy i dlaczego trzeba działać?

Wskazaniami do usunięcia odłamka jest każda sytuacja, w której ciało obce powoduje jakiekolwiek dolegliwości lub zostanie zauważone przez stomatologa. Złamanie narzędzia jest często spotykanym powikłaniem, które nie pozwala na skuteczne leczenie zęba, ponieważ uniemożliwia odpowiednie wypełnienie kanału.

Zdaniem eksperta

lek. Sławomir Kwieciński

Choć złamane narzędzie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia (ponieważ jest sterylizowane przed użyciem i zrobione z nierdzewnego metalu), to działa ono w kanale jak przeszkoda i sprawia, że całkowite wyczyszczenie zęba z zainfekowanej miazgi staje się niemożliwe.

Usuwanie złamanego narzędzia – przeciwwskazania

Czasami usunięcie odłamka narzędzia z kanału jest technicznie niemożliwe – mogłoby skutkować dodatkowym, nieodwracalnym uszkodzeniem zęba. W takich przypadkach stosuje się metodę ominięcia przeszkody w celu dotarcia do dalszego odcinka kanału. Warto wiedzieć, że brak możliwości usunięcia odłamka narzędzia nie oznacza, że stomatolog nie będzie mógł wykonać leczenia kanałowego – także w takich wypadkach udaje się doprowadzić do wyleczenia zęba.

Przygotowanie do usuwania z kanału złamanego narzędzia

Usuwanie złamanego narzędzia z kanału każdorazowo poprzedza wizyta u stomatologa, który decyduje o wykonaniu zabiegu oraz ma możliwość wstępnego ustalenia dalszego trybu postępowania. Obecność ciała obcego zazwyczaj stwierdza się w oparciu o zdjęcie rentgenowskie, zlecone pacjentowi skarżącemu się na ból i inne przykre dolegliwości, które pojawiły się po leczeniu kanałowym.

Przebieg zabiegu usuwania złamanego narzędzia

Przebieg zabiegu bywa różny i zależy m.in. od anatomii zęba oraz umiejscowienia ciała obcego w kanale. Zaklinowany obiekt zazwyczaj poluzowuje się z zastosowaniem ultradźwięków. Następnie lekarz stara się wyjąć z kanału odłamek, posługując się szeregiem dostępnych narzędzi – igieł, szczypczyków – oraz bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu.

Złamane narzędzie zaklinowane w krzywiźnie kanału
Poszerzenie kanału pilnikiem ultradźwiękowym w okolicy złamanego narzędziaUwolnienie górnej części narzędziaTrepan do usuwania złamanych narzędziaNałożenie trepanu na koniec złamanego narzędziaZaciśniecie trepanu na złamanym narzędziUsunięcie złamanego narzędzia

Efekty usunięcia złamanego narzędzia z kanału

Efektem zabiegu jest oczyszczenia kanału z odłamku ciała obcego. Choć efekty nie wydają się spektakularne, są podstawą do tego, by przeprowadzić powtórne leczenie kanałowe – tym razem prowadzące do wyleczenia zęba.

Uwolnienie górnej części narzędzia Trepan do usuwania złamanych narzędziaUdrożniony i wypełniony prawidłowo kanał

Chcesz pozbyć się uporczywego bólu zęba?

Skontaktuj się z nami. Napisz lub zadzwoń

Zalecenia po zabiegu

Gdy złamane narzędzie zostanie usunięte, kontynuowane jest leczenie kanałowe. Większość stomatologów zaleca także wykonanie kontrolnego zdjęcia RTG, dzięki którym można określić, w jakim stopniu leczenie przyniosło oczekiwane rezultaty..

FAQ – najczęstsze pytania pacjentów

Zdaniem eksperta

W dużej ilości przypadków do złamania dochodzi z powodu zakrzywienia czy zwężenia kanału leczonego zęba, gdy używane narzędzie zostaje zaklinowane podczas czyszczenia z miazgi. Odłamek narzędzia zostaje wówczas w kanale. W innych przypadkach zakrzywienie kanału, czasami niewidoczne w dwuwymiarowym badaniu obrazowym, powoduje złamanie narzędzia. Jeszcze jedną z przyczyn może być zużycie samego narzędzia lub jego ukryta wada fabryczna.

Jeśli usunięcie odłamka jest niemożliwe, przeleczony kanał zostaje wypełniony, a fragment złamanego narzędzia pozostaje wewnątrz i traktowana jest jako ,,nieszkodliwa” część wypełnienia. Inną metodą terapii jest zabieg chirurgiczny, który, choć gwarantuje usunięcie narzędzia, jest najbardziej inwazyjny. Zabieg taki opiera się na wycięciu odcinka korzenia, w którym tkwi złamane narzędzie.

Tak jak pozostałe zabiegi endodontyczne, usuwanie narzędzia z kanału nie należy do przyjemnych. Jednak stomatolog z pewnością przed zabiegiem zadba o znieczulenie, tak, by zabieg wiązał się z jak najmniejszych dyskomfortem dla pacjenta.

Wśród pytań nie ma informacji, które Cię interesują? Więcej pytań dotyczących endodoncji znajdziesz tutaj.

Kto wykonuje?

null

Sławomir Kwieciński

null

Stanislava Kaydanovich

null

Monika Librach

Cennik – leczenie kanałowe

UsługaCena
Usługa konsultacyjna dot. zabiegu endodontycznego (15-minutowa wizyta)250 zł
Usługa konsultacyjna, dokonanie rewizji klinicznej pod mikroskopem oraz zakładanie opatrunku300 zł
Wykonanie „zatrucia” zęba (usługa dewitalizacji zęba)150 zł
Ekstyrpacja (usunięcie) miazgi250 zł
Zakładanie opatrunku do kanału100 zł
Zabieg odbudowy zęba po leczeniu kanałowym za pomocą kompozytu wysokoestetycznego450-650 zł
Zabieg odbudowy zęba po leczeniu kanałowym za pomocą kompozytu wysokoestetycznego z wykorzystaniem włókna szklanego900 zł
Użycie każdego kolejnego włókna szklanego+150 zł

Koszt leczenia kanałowego zależny jest od kilku czynników, a mianowicie: czy jest to leczenie kanałowe pierwotne czy wtórne, jak również od ilości kanałów w danym zębie. Poniżej przedstawiamy dokładny cennik.

UsługaCena
Usługa leczenia kanałowego pierwotnego (obejmuje elementy: mikroskop, wykonanie znieczulenia, koferdam, RVG, opracowanie i wypełnianie kanałów zęba gorącą gutaperką)
Leczenie pierwotne zęba jednokanałowego1000 zł
Leczenie pierwotne zęba dwukanałowego1100 zł
Leczenie pierwotne zęba trzykanałowego1200 zł
Leczenie pierwotne zęba czterokanałowego1300 zł
Usługa leczenia kanałowego powtórnego (obejmuje elementy: mikroskop, wykonanie znieczulenia, koferdam, RVG, opracowanie i wypełnianie kanałów zęba gorącą gutaperką)
Leczenie powtórne zęba jednokanałowego1200 zł
Leczenie powtórne zęba dwukanałowego1400 zł
Leczenie powtórne zęba trzykanałowego1600 zł
Leczenie powtórne zęba czterokanałowego1800 zł
Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem – usługi dotyczące przypadków szczególnych
Wykonanie zamknięcia perforacji300 zł *1 450 *2
Zabieg polegający na usuwaniu złamanego narzędzia z kanału zęba300 zł *1 450 *2
Wykonanie udrażniania w przypadku zobliterowanego kanału300 zł *1 450 *2
Znalezienie dodatkowego kanału300 zł *1 450 *2
Zabieg usuwania wkładu koronowo-korzeniowego (indywidualna wycena usługi w przypadku złożonych wkładów)400 zł *1 550 *2
Wykonanie usuwania zębiniaka200 zł *1 300*2
*1 – podana cena dotyczy zabiegów stanowiących kontynuację leczenia kanałowego w naszym gabinecie
*2 – podana cena dotyczy zabiegów, które nie stanowią kontynuacji leczenia kanałowego w naszym gabinecie

Warto przeczytać

[do_widget id=yarpp_widget-2]

Formularz kontaktowy

  pattern
  https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
  https://fachowydentysta.pl/
  #10b9b9
  style1
  paged
  Loading posts...
  /home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
  #
  on
  none
  loading
  #
  Sort Gallery
  on
  no
  off
  off
  off