Kiedy konieczna jest odbudowa kości pod implant?

Regeneracja kości pod implanty dentystyczne - kiedy jest konieczna?

Dlaczego warto zdecydować się na rekonstrukcję kości pod implant?

Braki w uzębieniu stanowią więcej niż tylko estetyczny defekt. Utrata zęba, niezależnie od przyczyny, niesie za sobą poważne konsekwencje estetyczne, ale też zdrowotne. Zmiana estetyki twarzy, utrata podparcia policzków oraz deformacje szczęki i żuchwy mogą prowadzić do poważnych wad ortodontycznych. Dziś pacjenci mają do dyspozycji różnorodne metody uzupełnienia braku uzębienia – implanty, mosty porcelanowe czy ruchome protezy zębowe. Wszystkie te rozwiązania wymagają odpowiedniej ilości i jakości tkanki kostnej szczęki.

Rekonstrukcja kości to ważny element leczenia implantologicznego. Stanowi fundament dla stabilności i funkcjonalności implantów zębów, a to przekłada się na poprawę jakości życia pacjenta. Dbałość o jakość kości przed przystąpieniem do leczenia implantologicznego jest ważna z perspektywy estetyki, ale przede wszystkim dla zdrowia i komfortu pacjenta.

Na czym polega odbudowa kości pod implant?

Odbudowa kości pod implant jest bardzo ważnym zabiegiem, szczególnie w przypadkach, w których z różnych przyczyn nie doszło do natychmiastowej implantacji po ekstrakcji zęba. Procedura ta ma na celu odbudową tkanki kostnej w sytuacji, gdy uległa ona zanikowi. Zanik może dotyczyć wyrostka zębowego szczęki lub części zębodołowej żuchwy.

Zdaniem eksperta

lek. Bartłomiej Stępień

Odbudowa jest niezbędna, gdy brakuje wystarczającej ilości tkanki kostnej do bezpiecznego osadzenia implantu. Należy zaznaczyć, że już w pierwszych tygodniach po utracie zęba dochodzi do znaczącej utraty tkanki kostnej – około 60%. Tempo tego procesu różni się u każdego pacjenta, jednak u osób starszych zazwyczaj przebiega szybciej. Ponadto utrata nawet jednego zęba prowadzi do zmian w łuku zębowym, co może skutkować dalszym zanikiem kości i problemami ze stawami skroniowo-żuchwowymi – mówi lek. Bartłomiej Stępień

Wskazania do odbudowy kości

Wskazaniem do zabiegu odbudowy kości jest niewystarczająca objętości podłoża kostnego. Stopniowy zanik kości następuje po ekstrakcji uzębienia. Jest wynikiem braku działania nacisku, jaki wywierał utracony ząb na kość. Przyczyną może być np. paradontoza, źle dobrane uzupełnienie protetyczne, choroby przyzębia, niewłaściwa higiena jamy ustnej. Szacuje się, że w przypadku 40% wykonywanych implementacji, konieczna jest odbudowa kości.

Do wskazań wykonania odbudowy tkanki kostnej zaliczamy: 

  • odbudowę wyrostka do uzupełnień protetycznych,
  • zanik kości w wyniku stanu zapalnego tkanki przyzębia lub wzrostu torbieli,
    kieszenie przyzębia,
  • odbudowę wyrostka zębodołowego przy planowanym leczeniu implantologicznym.

Jakie są trzy metody odbudowy kości pod implanty?

Uzupełnienie ubytków kostnych do wszczepienia implantów stomatologicznych możliwe jest w wyniku kilku rodzajów zabiegów wykonanych przez chirurga stomatologicznego. Warto podkreślić, że to specjalista, w zależności od danego przypadku pacjenta, wybiera odpowiednią metodę spośród:

  • augmentacja kości,
  • sterowana regeneracja
  • sinus lift

Na czym polega sterowana regeneracja?

Sterowana regeneracja rozpoczyna się od podania pacjentowi miejscowego znieczulenia, co czyni procedurę bezbolesną. W pierwszym etapie na powierzchnię przeszczepu nakłada się cienką warstwę materiału Bio-Gide®, która jest bardzo ważna w procesie regeneracji. Materiał ten wspomaga wzrost zdrowej tkanki kostnej, przyspieszając gojenie i zapobiegając tworzeniu się blizn. Głównym celem sterowanej regeneracji jest wytworzenie odpowiedniej ilości tkanki kostnej, która pozwoli na szczepienie tytanowych implantów.

Decyzja o przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości podejmowana jest zazwyczaj na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej. Zabieg stosowany jest w różnych sytuacjach, takich jak odbudowa wyrostka zębodołowego, podnoszenie dna zatoki szczękowej, wypełnianie ubytków kostnych czy rekonstrukcja wyrostka dla celów protetycznych.

Sinus lift – kiedy stosujemy?

Zabieg Sinus lift, czyli podniesienie dna zatoki szczękowej, stosowany jest w specyficznych przypadkach stomatologicznych. Jest on niezbędny u pacjentów, u których występuje niedostateczna ilość kości pomiędzy zatoką szczękową a jamą ustną. Ta procedura stanowi ważny etap przygotowawczy przed leczeniem implantologicznym, tworząc odpowiednie warunki anatomiczne dla wprowadzenia wszczepów.

Sinus lift jest szczególnie korzystny dla osób, które straciły znaczną ilość kości zębowej, często w wyniku długotrwałego braku zębów. Zabieg ten przeprowadzany zostaje zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym i może być realizowany jedną z dwóch metod – otwartą lub zamkniętą. Wybór techniki zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stopnia skomplikowania przypadku. Poprzez stabilizację podłoża kostnego sinus lift umożliwia kontynuowanie leczenia w celu osiągnięcia zdrowego i estetycznego uśmiechu.

Polecamy artykuł: Kiedy należy wykonać zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej? Wskazania do Sinus Lift

Implantacja kości – czym jest?

W sytuacjach występowania znacznego ubytku tkanki kostnej często konieczne jest chirurgiczne odbudowanie brakującej kości przy użyciu tkanki kostnej pochodzącej od samego pacjenta. Ta złożona procedura ma miejsce przede wszystkim wtedy, gdy struktura wyrostka zębodołowego jest poważnie uszkodzona – na przykład, gdy jest on zbyt wąski lub zbyt niski, co uniemożliwia przeprowadzenie implantacji zęba. Chociaż ten proces może być obciążający dla pacjenta, wymaga bowiem dodatkowej operacji pod znieczuleniem miejscowym, ma istotne zalety. Najważniejszą z nich jest fakt, że materiał do przeszczepu jest pobierany z ciała pacjenta, co oznacza, że jest autogenny. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko reakcji immunologicznej, a to znacząco obniża możliwość powikłań lub odrzucenia przeszczepu.

Zabieg, trwający od 1,5 do 3 godzin, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co czyni go bezbolesnym dla pacjenta. Lekarz pobiera bloczek kostny z odpowiednio przygotowanej wcześniej okolicy i mocuje go w miejscu biorczym, czasami stosując dodatkowo materiał kościozastępczy. W miejscu pobrania kości inicjowana jest regeneracja nowej tkanki kostnej.

Szukasz gabinetu stomatologicznego, który dobierze odpowiednią metodę odbudowy kości pod implant?

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację w Warszawie

Autor wpisu

lek. Bartłomiej Stępień

Lek. Bartłomiej Stępień – specjalista, lekarz dentysta.

Post by fabulous_admin