Co wybrać: skaling czy piaskowanie zębów? Jaka jest różnica pomiędzy tymi zabiegami?

Co odróżnia skaling od piaskowania zębów?

Dlaczego należy usuwać kamień nazębny?

Usuwanie kamienia nazębnego (twardy osad, który powstaje z osadu płytki nazębnej) jest niezwykle ważne dla zdrowia jamy ustnej. Zaniedbanie higieny, w tym niewłaściwa technika szczotkowania zębów i niekorzystanie z nici dentystycznej, prowadzą do gromadzenia się bakterii oraz płytki, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, jak językowa i podniebienna część zębów siecznych. Z czasem ta płytka mineralizuje się, tworząc trudny do usunięcia kamień nazębny. Stanowi on idealne środowisko dla rozwoju bakterii chorobotwórczych, które mogą powodować szereg schorzeń w obrębie jamy ustnej, w tym próchnicę, zapalenie przyzębia, paradontozę, a nawet doprowadzić do utraty zębów. Regularne usuwanie kamienia nazębnego pozwala zapobiegać tym poważnym problemom zdrowotnym zębów i dziąseł.

Na czym polega skaling zębów?

Skaling zębów to zabieg dentystyczny mający na celu usunięcie osadów i kamienia, które nie są eliminowane przez codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Zabieg ten koncentruje się na usuwaniu twardego, zmineralizowanego nalotu, który może prowadzić do próchnicy i paradontozy. Skaling jest szczególnie zalecany osobom pijącym dużo kawy, herbaty, wina, a także palącym papierosy. 

Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje tego typu zabiegów z zakresu profilaktyki stomatologicznej:

  • skaling naddziąsłowy – obejmuje koronę zęba i wszystkie jej powierzchnie;
  • skalingpoddziąsłowy – kamień poddziąsłowy znajduje się poniżej linii dziąseł, a czasem nawet otacza korzenie zębów. Zabieg skalingu ma za zadanie usunięcie kamienia znajdującego się w powstałej kieszonce dziąsłowej.

Osoby, u których szybko pojawia się nieestetyczny nalot, powinny rozważyć zmianę diety i nawyków życiowych, w tym ograniczenie spożywania kawy i herbaty oraz zaprzestanie palenia papierosów. Warto także pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa.

Zdaniem eksperta

Paulina Przychodzeń

Stosuje się różne techniki skalingu, w tym tradycyjną (mechaniczną), laserową, chemiczną oraz ultradźwiękową – tę ostatnią uznaje się za najpopularniejszą ze względu na efektywność ultradźwięków w kruszeniu kamienia. Należy pamiętać, że wybór metody zależy od stanu zdrowia pacjenta i umiejscowienia kamienia. Zabieg zazwyczaj jest bezbolesny, aczkolwiek u osób o niskiej tolerancji na ból może wystąpić dyskomfort – mówi mgr Paulina Przychodzeń

Kiedy warto udać się na piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg higienizacyjny, który warto rozważyć, gdy chcemy usunąć osady, kamień i powierzchniowe przebarwienia z zębów. Procedura zalecana jest nie tylko ze względów estetycznych, ale też profilaktycznych. Zabieg wykonywany jest za pomocą specjalistycznej piaskarki – zapewnia sprężony strumień wody zmieszanej z czynnikiem czyszczącym i powietrzem. Dlatego jest on skuteczny również w czyszczeniu trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Piaskowanie może przynieść efekt lekkiego wybielania, co jest dodatkowym atutem dla osób pragnących poprawić estetykę swojego uśmiechu.

Zalecenia po zabiegu piaskowania

Po zabiegu piaskowania zębów, aby zapewnić komfort i utrwalić efekty, zaleca się podjęcie kilku istotnych działań. Pierwszym jest unikanie spożywania zbyt ciepłych lub zimnych pokarmów i napojów, które mogą powodować nadwrażliwość zębów, szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu. Ponadto przez co najmniej trzy dni po piaskowaniu zaleca się stosowanie tzw. białej diety. Oznacza to unikanie produktów, które mogą zabarwić zęby, takich jak jagody czy czerwone wino. Należy wybierać te, które nie pozostawiają przebarwień, na przykład biały ryż, nabiał, banany czy mięso drobiowe. Ważne jest również unikanie kwaśnych potraw i owoców cytrusowych, ponieważ mogą negatywnie wpływać na wrażliwość zębów.

Skaling a piaskowanie – czym się różnią?

Skaling i piaskowanie to popularne zabiegi stomatologiczne służące do usuwania kamienia nazębnego. Zwykle skaling jest pierwszym krokiem, podczas którego delikatnie usuwa się kamień, co może wiązać się z pewnym dyskomfortem i koniecznością zastosowania miejscowego znieczulenia. Piaskowanie natomiast często stosowane jest jako uzupełnienie skalingu, pomaga w czyszczeniu zębów i odświeżaniu ich wyglądu. Obie te metody są efektywne w zapobieganiu rozwoju bakterii i ochronie zdrowia jamy ustnej. Po zabiegu pacjenci mogą doświadczać pewnej nadwrażliwości zębów, a dziąsła mogą być nieco spuchnięte i skłonne do krwawienia. 

Komu dedykowane są skaling i piaskowanie zębów?

Zabiegi skalingu i piaskowania są dedykowane ludziom, którzy chcą zadbać o zdrowie swoich zębów. Stomatolodzy szczególnie polecają je dla osób palących papierosy, regularnie pijących dużo kawy i herbaty, mających wady zgryzu lub stłoczenia zębów. Ponadto powinny się im poddać wszyscy planujący przeprowadzenie zabiegów wybielania zębów. Skaling i piaskowanie są uznane za skuteczne metody usuwania kamienia nazębnego. Ważne jest jednak pamiętanie, że regularne, codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów stanowi najlepszą profilaktykę przeciwko gromadzeniu się płytki nazębnej.

Polecamy artykuł: Jak zadbać o uśmiech przed ślubem? Zabiegi stomatologiczne, które warto wykonać

Jak często należy usuwać kamień nazębny?

Usuwanie kamienia nazębnego jest niezwykle ważnym elementem dbania o zdrowie jamy ustnej. Regularne wizyty u dentysty na skaling i piaskowanie zębów pozwalają na utrzymanie ich w dobrej kondycji. Zaleca się, aby zabieg usuwania kamienia nazębnego był przeprowadzany przeciętnie jeden-dwa razy w roku. Jednak w przypadku osób cierpiących na zapalenie przyzębia, częstotliwość ta może wzrosnąć do nawet do pięciu razy do roku.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Usuwanie kamienia nazębnego – jak często wykonywać, by mieć piękny uśmiech?

Jakie mogą być konsekwencje nieusuwania kamienia nazębnego?

Nieusunięty kamień nazębny może prowadzić do szeregu poważnych problemów zdrowotnych. Jego rosnąca struktura i zmieniająca się konfiguracja sprzyjają degradacji tkanek wokół zębów, zwiększając ryzyko próchnicy, zapalenia przyzębia oraz utraty podłoża kostnego. W efekcie może dojść do powstawania patologicznych kieszonek i paradontozy, co z kolei grozi rozchwianiem, a nawet utratą zębów. Dodatkowo nieleczona infekcja jamy ustnej może przenieść się przez krew do innych narządów, w tym serca, nerek, kości i stawów, co stanowi poważne zagrożenie dla ogólnego stanu zdrowia.

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego, w którym wykonasz skaling lub piaskowanie zębów?

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację w Warszawie

Autor wpisu

Paulina Przychodzeń

Mgr Paulina Przychodzeń – specjalista, lekarz dentysta.

Post by fabulous_admin