Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Ile trwa leczenie kanałowe?

Kiedy trzeba przeprowadzić leczenie kanałowe?

Niestety wiele osób zbyt rzadko odwiedza gabinety dentystyczne, a dodatkowo bagatelizuje pierwsze objawy zmian w jamie ustnej. Takie postępowanie często prowadzi do rozwoju różnych chorób, których konsekwencją jest zapalenie miazgi zęba. Zdarza się, że próchnica rozwija się pod założonym wypełnieniem lub pod powierzchniową warstwą szkliwa i dlatego osoba nie odczuwa dolegliwości bólowych. Postępująca próchnica atakuje tkanki zęba i dociera do miazgi (silnie unerwionej). W momencie zaostrzenia stanu zapalnego, ból staje się na tyle silny, że pacjent zgłasza się do dentysty.

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia leczenia kanałowego jest zapalenie miazgi zęba. Nieleczona infekcja może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak martwica, zgorzel czy ropień.

Zdaniem eksperta

lek. Sławomir Kwieciński

Warto również pamiętać, że do infekcji miazgi może dojść w wyniku urazów mechanicznych, takich jak pęknięcia czy złamania zęba, a także w zębach, które były wcześniej wielokrotnie leczone. Zatem nawet odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa nie gwarantują całkowitej ochrony przed koniecznością leczenia kanałowego, choć znacząco zmniejszają to ryzyko – mówi dr Sławomir Kwieciński

Etapy leczenia kanałowego i czas trwania

Dawniej, kiedy rozwój stomatologii był jeszcze na wczesnym etapie, głównym sposobem leczenia zapalenia lub martwicy miazgi zęba była ekstrakcja, czyli po prostu usunięcie zainfekowanego zęba. Obecnie zaawansowana endodoncja daje pacjentom zupełnie nowe możliwości. Dzięki leczeniu kanałowemu, które polega na usunięciu zainfekowanej tkanki, oczyszczeniu i wypełnieniu kanałów korzeniowych, możliwe jest zachowanie naturalnego zęba.

Etapy leczenia kanałowego przebiegają w następujący sposób: 

  • Diagnostyka – stomatolog dokonuje dokładnej oceny jamy ustnej pacjenta, zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego i analizuje je. Następnie, wykorzystując zebrane dane, opracowuje szczegółowy plan terapii.
  • Usunięcie miazgi zębowej – używając specjalnych narzędzi, stomatolog otwiera komorę zęba, aby usunąć miazgę. Zazwyczaj ten proces leczenia endodontycznego odbywa się pod znieczuleniem miejscowym. Lekarz, przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi, ekstrypuje (usuwa) zepsutą miazgę ze środka zęba.
  • Opracowanie kanału zębowego – kolejnym etapem postępowania jest przygotowanie kanałów do wypełnienia poprzez ich oczyszczenie i wypłukanie. 
  • Wypełnienie kanału zębowego – specjalista, jeśli są ku temu warunki, wypełnia oczyszczone kanały korzeniowe gutaperkę i materiałem bioceramicznym. Jeśli nie można kanałów wypełnić na stałe, wówczas stosuje się tymczasowe wypełnienie wodorotlenkiem wapnia. Niezwykle ważne jest, aby kanały zostały dokładnie i szczelnie opracowany. W sytuacji, gdy to nie nastąpi, istnieje ryzyko, że drobnoustroje mogą przedostać się do środka, prowadząc do wystąpienia stanu zapalnego.
  • Odbudowa zęba – przed rekonstrukcją zęba ponownie wykonywane jest zdjęcie RTG, aby ocenić stan wypełnienia kanałów. Następnie ząb zostaje odbudowany koroną, w celu przywrócenia jego funkcji i wyglądu. W zależności od liczby kanałów etap ich wypełnienia i odbudowa zęba trwają od 30 minut do 2 godzin. 

Nowoczesna endodoncja sprawia, że leczenie kanałowe odbywa się na jednej wizycie i cała procedura, razem z diagnostyką, trwa od 1,5 do 2 godzin. 

Czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć?

Ból zęba po leczeniu kanałowym może być spowodowany przez stan zapalny, który obejmuje miazgę zęba i okoliczne tkanki. Potrzeba czasu na ich regenerację. Inne przyczyny to podrażnienie tkanki podczas opracowywania kanałów, reakcja alergiczna na materiał wypełniający. Duże ciśnienie stosowane podczas wtłaczania materiału wypełniającego może wywołać nieprzyjemny dyskomfort. Ból może również wynikać z nieprawidłowego oczyszczenia lub wypełnienia kanałów korzeniowych.

Ile wizyt jest koniecznych podczas leczenia kanałowego?

W przeszłości leczenie kanałowe były procesem długotrwałym, które wymagało wielu wizyt w gabinecie stomatologicznym. Zastosowanie nowoczesnych technik i narzędzi całkowicie odmieniło przebieg procedury, która ma na celu uratowanie zęba przed ekstrakcją. Obecnie leczenie kanałowe wymaga od jednej do trzech wizyt u endodonty. Ilość potrzebnych konsultacji zależy od indywidualnej sytuacji klinicznej pacjenta. Czas, jaki musi upłynąć pomiędzy wizytami, wynosi od 1 do 2 tygodni i może się różnić w zależności od komplikacji, które mogą wystąpić podczas leczenia.

W sytuacjach, gdy struktura zęba jest mniej skomplikowana, a lekarz dysponuje zaawansowanymi technikami i narzędziami jak mikroskop do endodoncji, możliwe jest zakończenie leczenia już podczas jednej wizyty. Jednak w przypadkach, gdy infekcja jest bardziej uporczywa lub powraca, może być potrzebne powtórne leczenie kanałowe lub zastosowanie innych metod, takich jak apikotomia, czyli resekcja wierzchołka korzenia.

Co wpływa na czas leczenia kanałowego?

Długość trwania leczenia kanałowego może być różna i zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest liczba kanałów w zębie. Na przykład, trzonowce, które mogą mieć około czterech kanałów, będą wymagały dłuższego czasu na leczenie niż siekacze czy kły, które mają zazwyczaj ich mniej. Kolejnym ważnym aspektem jest budowa zęba – rozwidlenia korzeni czy nietypowo rozmieszczone kanały sprawiają, że więcej czasu może wymagać dokładne usunięcie miazgi zębowej. W takich przypadkach pomocne może być zastosowanie leczenia kanałowego pod mikroskopem.

Na czas leczenie wpływa także rozległość stanu zapalnego. W wielu przypadkach chorobowo zmienioną tkankę można usunąć na jednej wizycie przy znieczuleniu miejscowym. Bardziej zaawansowane stany zapalne mogą wymagać stosowania specjalnych środków i kilku wizyt. Ostatnim, ale równie ważnym czynnikiem jest doświadczenie stomatologa oraz wyposażenie gabinetu. Wykwalifikowany dentysta, dysponujący nowoczesnym sprzętem, jest w stanie skuteczniej i szybciej poradzić sobie z trudnymi przypadkami, co wpływa na skrócenie czasu leczenia.

Czy leczenie kanałowe pod mikroskopem trwa krócej?

Nowoczesna endodoncja coraz częściej wykorzystuje mikroskopy do przeprowadzenia leczenia kanałowego, co znacząco wpływa na jego efektywność. Zastosowanie nowoczesnego sprzętu umożliwia dokładniejsze usunięcie zakażonych tkanek i szczelne wypełnienie kanałów, co jest kluczowe dla sukcesu terapeutycznego. Mimo że stosowanie mikroskopu znacznie poprawia precyzję, czas trwania zabiegu nie różni się znacząco od tradycyjnych metod. Leczenie pod mikroskopem nie koniecznie przebiega szybciej, ale jego dokładność może przyczynić się do lepszego i trwalszego rezultatu.

Odczuwasz dyskomfort? Nie ignoruj bólu zęba

Umów się na konsultację stomatologiczną w Warszawie. Napisz lub zadzwoń do nas

Autor wpisu

lek. Sławomir Kwieciński

Lek. Sławomir Kwieciński – specjalista, lekarz dentysta.

Post by fabulous_admin