Na czym polega wszczepianie implantów stomatologicznych? Jak wygląda zabieg?

Jak wygląda zabieg zakładania implantów stomatologicznych?

Czym jest implant zębowy? Podstawowe informacje

Implant zębowy to zaawansowane rozwiązanie protetyczne, które można najprościej opisać jako metalową śrubę wkręcaną w tkankę kostną, pełniącą funkcję sztucznego korzenia zęba. Istnieje wiele rodzajów implantów różniących się kształtem – mogą przybierać formę śrubki, cylindra lub spirali, a ich średnica zazwyczaj mieści się w przedziale od 2 do 6 mm.

Każdy implant składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest śruba implantu, która jest bezpośrednio wkręcana w kość szczęki lub żuchwy. Ta część stanowi podstawowy fundament całego implantu. Drugim elementem jest łącznik, który działa jak rusztowanie, pozwalając na umieszczenie na nim korony.

Korona protetyczna jest trzecią i ostatnią częścią implantu, będącą funkcjonalnym zastępcą naturalnego zęba. Całość tworzy kompleksowy system, który nie tylko przywraca estetykę uśmiechu, ale również pełną funkcjonalność zgryzu.

Przeczytaj także: Czy implanty zębowe trzeba wymieniać? Wyjaśniamy

Etapy wszczepienia implantu zębowego

Istnieją trzy kluczowe fazy zabiegu dla implantów jednofazowych i cztery dla implantów dwufazowych: wizyta konsultacyjna, etap umieszczania implantu, czas rekonwalescencji po zabiegu oraz etap leczenia protetycznego.

Konsultacja implantologiczna

Konsultacja implantologiczna stanowi pierwszy krok w procesie leczenia z wykorzystaniem implantów. Podczas tej wizyty, specjalista dokonuje dokładnej weryfikacji, aby upewnić się, że nie występują żadne przeciwwskazania do wszczepienia implantów zębowych. Niezwykle istotne jest, aby pacjent przekazał lekarzowi wszelkie informacje dotyczące swojego stanu zdrowia oraz nawyków żywieniowych, które mogą mieć istotny wpływ na powodzenie zabiegu. Stomatolog przeprowadzi także niezbędne badania. Może wykonać prześwietlenie RTG lub pantomogramDzięki temu specjalista będzie w stanie ocenić stan kości żuchwy i szczęki. Na tej podstawie badań lekarz dokładnie zaplanuje lokalizacje implantów oraz określi, czy trzeba przeprowadzić dodatkowe zabiegi, takie jak augmentacja kości.

W trakcie konsultacji pacjent otrzymuje wszystkie niezbędne informacje dotyczące przebiegu zabiegu wszczepienia implantów zębowych, wskazówki przygotowawcze oraz zalecenia postępowania w okresie rekonwalescencji.

Wszczepienie implantu zębowego

Wszczepienie implantu zębowego to zaawansowany zabieg, który wykonuje się pod znieczuleniem miejscowym, co gwarantuje pacjentowi komfort i minimalizuje odczuwany dyskomfort.

Po podaniu znieczulenia chirurg nacina dziąsło i delikatnie je rozsuwa, aby uzyskać dostęp do kości. Następnie nawierca otwór, w którym umieszczony zostanie implant. Po zakończeniu tej czynności specjalista zakłada szwy w miejscu nacięcia. Cały zabieg odbywa się przy użyciu specjalnego mikroskopu, co pozwala na niezwykle precyzyjne i szybkie umiejscowienie implantu. Dzięki temu zaawansowanemu sprzętowi i doświadczeniu lekarza procedura trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut. Jest to czas stosunkowo krótki, biorąc pod uwagę zaawansowanie i skuteczność tego rodzaju leczenia implantologicznego.

Zdaniem eksperta

lek. Bartłomiej Stępień

Czas trwania leczenia implantologicznego różni się w zależności od rodzaju implantów: jednofazowych czy dwufazowych. Przy jednofazowych na tej samej wizycie montowana jest protetyczna korona lub most, umożliwiając pacjentowi opuszczenie gabinetu z już osadzonym „nowym zębem”. Natomiast przy implantach dwufazowych osadzenie uzupełnienia protetycznego odbywa się po okresie gojenia, który zazwyczaj trwa kilka miesięcy – mówi lek. Bartłomiej Stępień

Osteointegracja implantu

Proces gojenia po wszczepieniu implantu zębowego jest etapem kluczowym dla powodzenia całego zabiegu. Około 7-10 dni po operacji pacjent powraca do gabinetu stomatologicznego na wizytę kontrolną, podczas której lekarz usuwa szwy i ocenia stan gojenia. Kolejnym krokiem jest oczekiwanie na osteointegrację implantu, czyli zarośnięcie kością. Dla zębów dolnych ten okres trwa co najmniej 3 miesiące, natomiast dla zębów górnych wymagane jest co najmniej 6 miesięcy.

Po upływie tego czasu pacjent ponownie odwiedza gabinet stomatologiczny, gdzie chirurg stomatolog przeprowadza procedurę odsłonięcia górnej części implantu. Następnie umieszcza tzw. śrubę gojącą, która pozostaje w miejscu przez około tydzień. Ma to na celu odpowiednie ukształtowanie tkanek miękkich wokół implantu, co jest istotne zarówno dla funkcjonalności, jak i estetyki finalnego rezultatu. Cały proces gojenia jest zatem starannie monitorowany i realizowany etapami, aby zapewnić najlepsze efekty leczenia.

Wybór odpowiedniej korony

W większości przypadków po upływie około tygodnia od zabiegu wprowadzenia śruby konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, podczas której specjalista pobiera wycisk na łącznik i koronę (w przypadku utraty jednego zęba). Łącznik będzie stanowił podporę dla rozwiązania protetycznego. Następnie dobierany jest właściwy odcień korony, aby pasowała do naturalnych zębów. Ceramiczna korona umieszczona na tytanowym implancie odznacza się wyglądem i funkcjonalnością zbliżoną do naturalnego zęba. Wymaga ona także podobnej pielęgnacji i utrzymania odpowiedniej higieny. Alternatywnym rozwiązaniem jest most protetyczny stały. Jego zamocowanie wymaga jednak zeszlifowania powierzchni zębów sąsiadujących.

Czy wszczepienie implantu zęba boli?

Implantacja zęba jest zabiegiem, który przebiega całkowicie bez bólu. Dzięki zastosowaniu znieczulenia, pacjent nie doświadcza bólu podczas procedury. Chociaż możliwe jest odczuwanie dotyku, rozpierania czy drgania, wszelkie doznania bólowe są eliminowane. W przypadku osób, które bardzo stresują się zabiegiem, dentysta może zastosować premedykację, mającą na celu uspokojenie pacjenta i zapewnienie mu komfortu.

Ile trwa implantacja zęba?

Implantacja zęba to proces, który w swej pierwszej fazie, czyli bezpośrednim wszczepieniu implantu, trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut. Jednakże, jeśli weźmiemy pod uwagę całość procedury, która obejmuje implantację, proces gojenia oraz wstawienie uzupełnienia protetycznego, czas ten będzie znacząco dłuższy. Istotnym czynnikiem wpływającym na czas trwania całego procesu jest przebieg gojenia u pacjenta.

Zazwyczaj cała procedura zajmuje od 3 do 6 miesięcy, ale w niektórych przypadkach może się wydłużyć nawet do roku. Czas potrzebny na pełną implantację zęba może być różny dla każdego pacjenta, w zależności od jego indywidualnych warunków zdrowotnych.

Zapewnij sobie piękny uśmiech na lata!

Umów się na konsultację implantologiczną w Warszawie. Napisz lub zadzwoń do nas

Autor wpisu

lek. Bartłomiej Stępień

Lek. Bartłomiej Stępień – specjalista, lekarz dentysta.

Post by fabulous_admin