Spis Treści
Masz wątpliwości dotyczące leczenia endodontycznego? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania!
Wątpliwości rozwiewają nasi lekarze specjalizujący się w endodoncji:
Spis Treści
Masz wątpliwości dotyczące leczenia endodontycznego? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania!
Wątpliwości rozwiewają nasi lekarze specjalizujący się w endodoncji:
Leczenie kanałowe to różne działania stomatologiczne skupiające się wokół terapii nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Jeśli chodzi o ból, nasi stomatolodzy minimalizują nieprzyjemne doznania podczas zabiegu – leczenie endodontyczne zawsze poprzedza aplikacja pacjentowi znieczulenia miejscowego.
W czasie leczenia endodontycznego lekarz usuwa zmienioną chorobowo miazgę zęba – a ta jest bogato unerwiona. Stąd ewentualny ból, który w naszej klinice jest redukowany, a w większości przypadków – całkowicie eliminowany za pomocą znieczulenia miejscowego.
Leczeniu kanałowemu może być poddany każdy ząb bez względu na umiejscowienie w jamie ustnej. Kryterium kwalifikującym, czy istnieje możliwość leczenia endodontycznego, jest stopień degradacji zęba oraz ewentualne dodatkowe poważne choroby, na które cierpi pacjent.
Użycie mikroskopu znacznie poprawia dokładność, z jaką stomatolog może przeprowadzić zabieg. Wskutek tego leczenie kanałowe staje się nie tylko efektywniejsze, ale także bezpieczniejsze.
Przebieg leczenia endodontycznego zależy od rodzaju przeprowadzanego zabiegu. Nie ma jednak jednej procedury w tym zakresie. bowiem leczenie kanałowe obejmuje takie czynności jak:
Jest wiele czynników decydujących o niepowodzeniu leczenia kanałowego – niekompetencja lekarza, niestandardowa budowa anatomiczna uzębienia, komplikacje w postaci pozostawienia w zębie odłamka narzędzia czy niedokładne zaleczenie zmian (np. wskutek obecności niewykrytego przez lekarza, dodatkowego kanału).
Powtórne leczenie kanałowe wykonuje się w przypadku komplikacji lub powikłań, w wyniku których po zakończonej terapii u pacjenta utrzymują się lub odnawiają przykre dolegliwości. Przyczyn powtórnego leczenia endodontycznego jest kilka – wąskie i zakrzywione kanały zębowe, pęknięcie korony połączone z nadkażeniem zęba, próchnica wywołująca stan zapalny.
Procedura w tym przypadku nie różni się niczym od standardowego leczenia kanałowego. Ząb martwy jest pozbawiony nerwu, dlatego jego leczenie wywołuje znacznie mniejsze dolegliwości bólowe niż zabieg przeprowadzany na nieleczonym wcześniej zębie.
Zdecydowanie! Nawet najlepsze implanty i protezy nie dorównają funkcjonalnością naturalnym zębom. Warto starać się zachować uzębienie tak długo, jak to tylko możliwe.
Każdy zabieg medyczny wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem komplikacji, jednak leczenie kanałowe przeprowadzone przez doświadczonego fachowca i z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu minimalizuje ryzyko jakiegokolwiek niepowodzenia zabiegu.
Po zabiegu należy odczekać około 1-2 godzin, podczas których powinno się powstrzymać zarówno od jedzenia, jak i picia.
Ząb leczony kanałowo może pacjentowi służyć przez długie lata. Po przeprowadzeniu zabiegu konieczna jest szczególna dbałość o higienę jamy ustnej, okresowe wizyty kontrolne, a w razie potrzeby – podstawowe działania z zakresu stomatologii zachowawczej, np. uzupełnianie ubytków za pomocą plomb.
Ząb leczony kanałowo z powodzeniem może służyć pacjentowi do końca życia. Zdarzają się sytuacje, w których ząb zaczyna boleć już po kilku miesiącach od zabiegu, zazwyczaj jednak wiążą się one z powikłaniami lub nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniem.
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy z nas ma inną odporność na ból, budowę anatomiczną zębów, a dodatkowo – poszczególne zabiegi wymagają innego postępowania i różnią się ze względu na indywidualną charakterystykę problemu, z którym zgłasza się pacjent. Nasi stomatolodzy dokładają jednak wszelkich starań, aby za pomocą znieczulenia i innych dostępnych metod zminimalizować dyskomfort i ból u pacjenta.
[do_widget id=yarpp_widget-2]