Usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych

Usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych to jeden z zabiegów, którego podejmują się specjaliści z naszej kliniki. Dzięki wykwalifikowanym, doświadczonym stomatologom pracującym na nowoczesnym sprzęcie ten trudny technicznie zabieg wykonywany jest w profesjonalny, umożliwiający wyleczenie zęba sposób. Usuwamy wkłady koronno-korzeniowe z zębów, które były już wcześniej leczone kanałowo, działamy także wtedy, kiedy pacjent zwraca się do nas z prośba o skorygowanie kształtu i wyglądu zęba.

Usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych – na czym polega?

Usunięcie wkładu koronowo-korzeniowego wykonuje się w sytuacji, kiedy odbudowany ząb po czasie wymaga ponownego leczenia. Wskazaniem do podjęcia tego typu działań są nie tylko zmiany zapalne, ale także nieestetyczny wygląd zęba. Zabieg nie należy do prostych – wymaga użycia mikroskopu stomatologicznego i wprawnej ręki lekarza, który jest w stanie bezinwazyjnie usunąć mocno osadzony w zębie wkład.

Ząb leczony kanałowo nie przestał Cię boleć?

Umów się na wizytę konsultacyjną. Napisz do nas lub zadzwoń

Wskazania do usunięcia wkładu koronowo-korzeniowego

Istnieje kilka sytuacji, w których usunięcie wkładu koronowo-korzeniowego jest konieczne. Zabieg trzeba przeprowadzić, jeżeli pod koroną zęba rozwinie się próchnica lub dojdzie do zakażenia. Wskazaniem do usunięcia wkładów są wszelkie stany zapalne w tkankach okołowierzchołkowych, które z pewnością zauważy stomatolog. Zmiany tego rodzaju bardzo często powstają w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów endodontycznych, dlatego zgłoś się do naszej kliniki, jeżeli po leczeniu kanałowym u innego stomatologa odczuwasz ból lub inne uciążliwe dolegliwości.

Przeciwwskazania do usuwania wkładów koronowo-korzeniowych

Zdaniem eksperta

lek. Sławomir Kwieciński

Usunięcie wkładu jest w przypadku stanów zapalnych koniecznością. To brak podjęcia leczenia, a nie sam zabieg, może w tym przypadku skutkować nasileniem nieprzyjemnych dolegliwości i rozprzestrzenianiem się zakażenia czy stanu zapalnego na pozostałe obszary jamy ustnej.

Przygotowanie do zabiegu usunięcia wkładów koronowo-korzeniowych

Sam zabieg należy poprzedzić wizytą konsultacyjną u stomatologa, który oceni stan zęba i zaplanuje dalsze działania. Może się bowiem okazać, że jedna wizyta nie wystarczy, aby uporać się z usunięciem wkładu – tego typu sytuacja może mieć miejsce, jeśli jeden z naszych zębów trzonowych był odbudowywany za pomocą złożonego wkładu koronowo-korzeniowego. Konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG lub tomografii stożkowej aby prawidłowo zaplanować i wykonać zabieg – obydwa badania można wykonać na miejscu w naszej klinice.

Usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych – jak wygląda zabieg?

Stomatolog w pierwszej kolejności odsłania wkład koronowo-korzeniowy, usuwając materiał odbudowujący koronę zęba. Po tej czynności lekarz usuwa cement otaczający wkład, dbając o to, by nie naruszyć tkanek zęba. Kolejnym etapem jest rozkruszenie cementu, na którym trzyma się wkład w coraz głębszych warstwach korzenia. Zabieg usunięcia wkładu koronowo-korzeniowego, choć nie wydaje się skomplikowany, może przysparzać sporych problemów technicznych. Cementy mogą bowiem mieć różny skład – o ile te fosforanowe i karboksylowe dają się łatwo wykruszyć, o tyle kompozytowe i adhezyjne mogą być kłopotliwe nawet dla doświadczonego stomatologa. Kiedy lekarzowi uda się już usunąć wkład, konieczna jest ocena stanu ścian wewnętrznych i powierzchni nośnej korzenia. W tym celu stomatolog, posługując się mikroskopem do leczenia kanałowego, bada uszkodzenia, które powstały przed i w trakcie zabiegu usunięcia wkładu koronowo-korzeniowego.

Poluzowanie wkładu pilnikiem ultradźwiękowym

Woda używana do schłodzenia i zredukowanie kondukcji ciepła w trakcie zabiegu

Po usunięciu wkładu,usunięto pozostałe fragmentycementu pilnikiem ultradźwiękowym

Efekty zabiegu

Efektem zabiegu jest usunięcie wkładu. Umożliwia ono rozpoczęcie ponownego, tym razem prawidłowo przeprowadzonego leczenia endodontycznego. Po zabiegu konieczne jest leczenie kanałowe (w przypadku zębów jednokorzeniowych zazwyczaj odbywa się ono w tym samym dniu, co usuwanie wkładu) oraz wykonanie korony tymczasowej zęba. Prawidłowo wykonany zabieg usunięcia wkładu gwarantuje większą skuteczność leczenia zęba i umożliwia jego odbudowę w estetyczny sposób.

Przed zabiegiem usunięcia wkładu

Po usunięciu wkładu i powtórnym leczeniu kanałowym

Przed zabiegiem usunięcia wkładu

Po usunięciu wkładu i powtórnym leczeniu kanałowym

Szukasz godnego zaufania endodonty?

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

Zalecenia po zabiegu usunięcia wkładów koronowo-korzeniowych

Dokładne zalecenia po zabiegu i wykonaniu powtórnego leczenia kanałowego przedstawia pacjentowi stomatolog. Po samym zabiegu dobrze jest powstrzymać się od jedzenia do momentu, aż znieczulenie przestanie być odczuwalne (w przeciwnym przypadku możemy niechcący uszkodzić błonę śluzową jamy ustnej).

Zdaniem eksperta

Stanislava Kaydanovich

Po kilku miesiącach warto wykonać rentgenowskie zdjęcie kontrolne; przez ten czas dobrze też obserwować się pod kątem ewentualnych dolegliwości, mogących być skutkiem zabiegu.

FAQ – najpopularniejsze pytania dotyczące zabiegu

Wkłady koronowo-korzeniowe są zazwyczaj bardzo mocno przymocowane za pomocą materiału, który trudno skruszyć. W związku z tym zabieg może prowadzić do rozmaitych uszkodzeń w obrębie zęba – perforacji ściany korzenia lub jego pęknięcia. Warto jednak pamiętać, że powikłania podczas każdego zabiegu (nie tylko stomatologicznego) to wypadkowa wielu czynników – osobistych uwarunkowań, wcześniej podejmowanego leczenia etc. Oddanie się w ręce doświadczonych profesjonalistów zmniejsza ryzyko zarówno powikłań, jak i ich skutków zagrażających zdrowiu.

Usuwanie wkładów wiąże się przede wszystkim z ryzykiem powikłań podczas samego zabiegu. Dodatkowo zabieg przeprowadzony przez niewprawnego stomatologa, który rezygnuje z użycia profesjonalnego sprzętu lub nie ma dostępu do mikroskopu, może skutkować nawet utratą korzenia zęba.

Masz inne wątpliwości na temat zabiegów endodontycznych? Przeczytaj zestawienie najpopularniejszych pytań dotyczących leczenia kanałowego.

Kto wykonuje?

null

Sławomir Kwieciński

null

Stanislava Kaydanovich

Cennik – leczenie kanałowe

UsługaCena
Usługa konsultacyjna dot. zabiegu endodontycznego (15-minutowa wizyta)250 zł
Usługa konsultacyjna, dokonanie rewizji klinicznej pod mikroskopem oraz zakładanie opatrunku300 zł
Wykonanie „zatrucia” zęba (usługa dewitalizacji zęba)150 zł
Ekstyrpacja (usunięcie) miazgi250 zł
Zakładanie opatrunku do kanału100 zł
Zabieg odbudowy zęba po leczeniu kanałowym za pomocą kompozytu wysokoestetycznego450-650 zł
Zabieg odbudowy zęba po leczeniu kanałowym za pomocą kompozytu wysokoestetycznego z wykorzystaniem włókna szklanego900 zł
Użycie każdego kolejnego włókna szklanego+150 zł

Koszt leczenia kanałowego zależny jest od kilku czynników, a mianowicie: czy jest to leczenie kanałowe pierwotne czy wtórne, jak również od ilości kanałów w danym zębie. Poniżej przedstawiamy dokładny cennik.

UsługaCena
Usługa leczenia kanałowego pierwotnego (obejmuje elementy: mikroskop, wykonanie znieczulenia, koferdam, RVG, opracowanie i wypełnianie kanałów zęba gorącą gutaperką)
Leczenie pierwotne zęba jednokanałowego1000 zł
Leczenie pierwotne zęba dwukanałowego1100 zł
Leczenie pierwotne zęba trzykanałowego1200 zł
Leczenie pierwotne zęba czterokanałowego1300 zł
Usługa leczenia kanałowego powtórnego (obejmuje elementy: mikroskop, wykonanie znieczulenia, koferdam, RVG, opracowanie i wypełnianie kanałów zęba gorącą gutaperką)
Leczenie powtórne zęba jednokanałowego1200 zł
Leczenie powtórne zęba dwukanałowego1400 zł
Leczenie powtórne zęba trzykanałowego1600 zł
Leczenie powtórne zęba czterokanałowego1800 zł
Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem – usługi dotyczące przypadków szczególnych
Wykonanie zamknięcia perforacji300 zł *1 450 *2
Zabieg polegający na usuwaniu złamanego narzędzia z kanału zęba300 zł *1 450 *2
Wykonanie udrażniania w przypadku zobliterowanego kanału300 zł *1 450 *2
Znalezienie dodatkowego kanału300 zł *1 450 *2
Zabieg usuwania wkładu koronowo-korzeniowego (indywidualna wycena usługi w przypadku złożonych wkładów)400 zł *1 550 *2
Wykonanie usuwania zębiniaka200 zł *1 300*2
*1 – podana cena dotyczy zabiegów stanowiących kontynuację leczenia kanałowego w naszym gabinecie
*2 – podana cena dotyczy zabiegów, które nie stanowią kontynuacji leczenia kanałowego w naszym gabinecie

Warto przeczytać

[do_widget id=yarpp_widget-2]

Formularz kontaktowy

  pattern
  https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
  https://fachowydentysta.pl/
  #10b9b9
  style1
  paged
  Loading posts...
  /home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
  #
  on
  none
  loading
  #
  Sort Gallery
  on
  no
  off
  off
  off