Przygotowanie do zabiegu usunięcia wkładów koronowo-korzeniowych
Sam zabieg należy poprzedzić wizytą konsultacyjną u stomatologa, który oceni stan zęba i zaplanuje dalsze działania. Może się bowiem okazać, że jedna wizyta nie wystarczy, aby uporać się z usunięciem wkładu – tego typu sytuacja może mieć miejsce, jeśli jeden z naszych zębów trzonowych był odbudowywany za pomocą złożonego wkładu koronowo-korzeniowego. Konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG lub tomografii stożkowej aby prawidłowo zaplanować i wykonać zabieg – obydwa badania można wykonać na miejscu w naszej klinice.
Usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych – jak wygląda zabieg?
Stomatolog w pierwszej kolejności odsłania wkład koronowo-korzeniowy, usuwając materiał odbudowujący koronę zęba. Po tej czynności lekarz usuwa cement otaczający wkład, dbając o to, by nie naruszyć tkanek zęba. Kolejnym etapem jest rozkruszenie cementu, na którym trzyma się wkład w coraz głębszych warstwach korzenia. Zabieg usunięcia wkładu koronowo-korzeniowego, choć nie wydaje się skomplikowany, może przysparzać sporych problemów technicznych. Cementy mogą bowiem mieć różny skład – o ile te fosforanowe i karboksylowe dają się łatwo wykruszyć, o tyle kompozytowe i adhezyjne mogą być kłopotliwe nawet dla doświadczonego stomatologa. Kiedy lekarzowi uda się już usunąć wkład, konieczna jest ocena stanu ścian wewnętrznych i powierzchni nośnej korzenia. W tym celu stomatolog, posługując się mikroskopem do leczenia kanałowego, bada uszkodzenia, które powstały przed i w trakcie zabiegu usunięcia wkładu koronowo-korzeniowego.
Poluzowanie wkładu pilnikiem ultradźwiękowym
Woda używana do schłodzenia i zredukowanie kondukcji ciepła w trakcie zabiegu
Po usunięciu wkładu,usunięto pozostałe fragmentycementu pilnikiem ultradźwiękowym
Efekty zabiegu
Efektem zabiegu jest usunięcie wkładu. Umożliwia ono rozpoczęcie ponownego, tym razem prawidłowo przeprowadzonego leczenia endodontycznego. Po zabiegu konieczne jest leczenie kanałowe (w przypadku zębów jednokorzeniowych zazwyczaj odbywa się ono w tym samym dniu, co usuwanie wkładu) oraz wykonanie korony tymczasowej zęba. Prawidłowo wykonany zabieg usunięcia wkładu gwarantuje większą skuteczność leczenia zęba i umożliwia jego odbudowę w estetyczny sposób.
Przed zabiegiem usunięcia wkładu
Po usunięciu wkładu i powtórnym leczeniu kanałowym
Przed zabiegiem usunięcia wkładu
Po usunięciu wkładu i powtórnym leczeniu kanałowym