null

Izabela Stępień

Jak przebiega zdejmowanie aparatu stałego?

Zdejmowanie aparatu rozpoczyna się od ściągnięcia kolorowych gumek oraz ligatur. Następnie usuwa się przyklejone do zębów zamki za pomocą specjalnych kleszczy. Demontaż aparatu stałego jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia miejscowego. O ile zdejmowanie aparatu stałego z zamkami metalowymi przebiega dość sprawnie, o tyle w przypadku pacjentów z zamkami porcelanowymi trzeba działać ostrożniej, ponieważ zamki mogą się odkruszać. Po pozbyciu się wszystkich elementów aparatu ortodonta przystępuje do czyszczenia powierzchni zębów, a następnie pobiera wycisk na aparat retencyjny.

Co ortodonta robi na pierwszej wizycie?

Pierwsza wizyta ortodontyczna ma charakter konsultacyjny. Na podstawie wywiadu z pacjentem oraz analizy zdjęć rentgenowskich opracowuje się plan leczenia.

Jak należy przygotować się do pierwszej wizyty u ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty nie wymaga specjalnego przygotowania. Do pierwszej wizyty należy przygotować się tak samo, jak zwykle przed wizytą u stomatologa, czyli dokładnie umyć zęby. Ponieważ pierwsza wizyta ortodontyczna ma charakter konsultacji lekarskiej, zęby nie muszą być wyleczone, natomiast będą musiały zostać wyleczone przed założeniem aparatu ortodontycznego.

Czy pobieranie wycisku na aparat ortodontyczny boli?

Nie. Pobieranie wycisków łuków zębowych jest całkowicie bezbolesne.

Jak należy czyścić aparat ortodontyczny?

Systematyczne czyszczenie aparatu ortodontyczne jest tak samo ważne, co codzienna higiena zębów. Pierwszym krokiem przy czyszczeniu aparatu powinno być ściągnięcie wszystkich ruchomych elementów i gumek, dzięki czemu czyszczenie aparatu będzie łatwiejsze. Wszystkie elementy aparatu należy myć szczoteczką do zębów, natomiast miejsca trudnodostępne i zagłębienia pomiędzy łączeniami drucików można oczyścić za pomocą nici dentystycznej. Podobnie pudełko do przechowywania aparatu należy czyścić oddzielną szczoteczką.

Jak można samodzielnie regulować aparat ortodontyczny?

Samodzielne regulowanie aparatu ortodontycznego może zniszczyć wielomiesięczne efekty pracy, dlatego zaleca się, aby regulację aparatu ortodontycznego przeprowadzał wyłącznie ortodonta podczas wizyt kontrolnych.

Chcesz mieć piękny uśmiech bez skazy?

Umów się na wizytę z lekarzem ortodontą. Napisz do nas lub zadzwoń

Czy są specjalne techniki mycia zębów z aparatem?

Tak. Pomoce w pielęgnacji zębów z aparatem okazują się również specjalne akcesoria do dbania o aparat i zęby. Więcej informacji na ten temat znajduje się w sekcji “Higiena zębów z aparatem”.

Czy do aparatu ortodontycznego trzeba usuwać zęby?

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ do każdego pacjenta podchodzi się indywidualnie i każdy przypadek jest inny. To, czy konieczne będzie usunięcie zębów przed założeniem aparatu ortodontycznego zależy od tego, jak duża jest wada zgryzu. Jeżeli usunięcie zębów jest konieczne, to co do zasady najczęściej usuwane są zęby przedtrzonowe (czwórki lub piątki), ewentualnie ósemki, jeżeli wyrosły. Nigdy nie usuwa się zębów przednich.

Czy w aparacie można usuwać kamień nazębny?

Każdy pacjent nosząc aparat ortodontyczny zmuszony jest do regularnego usuwania kamienia nazębnego. Pomijając kwestie zdrowotne i estetyczne, kamień znajdujący się na zębach z aparatem ortodontycznym utrudnia przesuwanie zębów.

Czy można leczyć się ortodontycznie w ramach ubezpieczenia?

Tak, ale dotyczy to tylko dzieci, które nie ukończyły 12 lat i chcą podjąć leczenie aparatem ruchomym jedno lub dwuszczękowym. Niezależnie od wieku dziecka aparat stały nie jest refundowany przez NFZ. Więcej pytań na temat aparatów ortodontycznych dla dzieci znajduje się w sekcji “Leczenie ortodontyczne dzieci” oraz “Leczenie ortodontyczne nastolatków”.

Czy osoby dorosłe mogą nosić aparat ortodontyczny?

Oczywiście. Noszenie aparatu ortodontycznego staje się coraz bardziej popularne wśród osób dorosłych, które chcą skorygować swój zgryz, poprawić wygląd szczęki czy nawet rysy twarzy. Musimy pamiętać o tym, że krzywe zęby to nie tylko problem natury kosmetycznej, ale może doprowadzić również do poważnych powikłań zdrowotnych. Leczenie ortodontyczne dorosłych jest zatem czymś zupełnie normalnym.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Aparaty ortodontyczne dzielimy na ruchome i stałe. Wśród aparatów ruchomych wyróżniamy aparaty metalowe, estetyczne, przezroczyste clear aligner, bezligaturowe, lingwalne.

Warto przeczytać

[do_widget id=yarpp_widget-2]

Formularz kontaktowy

  pattern
  https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
  https://fachowydentysta.pl/
  #10b9b9
  style1
  paged
  Loading posts...
  /home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
  #
  on
  none
  loading
  #
  Sort Gallery
  on
  no
  off
  off
  off