Pytania i odpowiedzi

Strona głównaLeczenieProtetykaPytania i odpowiedzi
null

Dorota Caruk

null

Monika A. Kubacka

null

Sławomir Kwieciński

null

Przemysław Juzala

Co to jest protetyka dentystyczna?

To dziedzina stomatologii, której celem jest odtwarzanie warunków zgryzowych, jakie występowały w jamie ustnej pacjenta przed utratą naturalnych zębów. Protetyka zajmuje się nie tylko przygotowaniem i mocowaniem uzupełnień protetycznych, ale także leczeniem i rehabilitacją osób po operacjach w obrębie jamy ustnej.

Co robi protetyk?

To specjalista, który zajmuje się przygotowaniem protez (wykonaniem ich z odpowiednich materiałów, nadaniem kształtu) oraz aparatów ortodontycznych. Do najczęściej wybieranych przez pacjentów rozwiązań protetycznych należą:

Jak się robi protezy i kto je wykonuje?

Protezy wykonywane są przez protetyka, natomiast w ich przygotowaniu i montażu bardzo duży udział ma lekarz stomatolog. Nierzadko leczenie protetyczne musi zostać poprzedzone innymi działaniami – np. ekstrakcją zęba. Stomatolog pobiera od pacjenta wyciski, na bazie których protetyk wykonuje protezę. Ta w toku kolejnych wizyt jest przymierzana i montowana. Wykonanie protezy może zająć od 3 do 5 wizyt.

Czym różni się korona protetyczna od implantu?

Korona protetyczna może być za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego montowana na korzeniu zęba. Implanty stosuje się wtedy, kiedy nie tylko korona, ale także korzeń zęba wymagają rekonstrukcji – wtedy to w miejsce korzenia wprowadza się implant, na którym zostaje przymocowana korona protetyczna.

Protezy czy implanty – co wybrać?

Dużo zależy od stanu uzębienia pacjenta (ilości i wielkości ubytków) i opinii lekarza stomatologa na temat zalecanych rozwiązań. W tej kwestii należy indywidualnie skonsultować się ze stomatologiem, który przedstawi nie tylko zalety, ale także koszty i konsekwencje określonego rodzaju leczenia.

Czym jest protetyka na implantach?

To specyficzna metoda uzupełniania uzębienia. Polega ona na zamocowaniu tytanowych implantów, zastępujących korzeń zęba, a następnie przytwierdzeniu do nich koron protetycznych.

Szukasz idealnego uzupełnienia protetycznego?

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

Czy pożywienie przedostaje się pod uzupełnienia protetyczne takie jak korony i mosty?

Wielu pacjentów ma tego typu obawy, jednak zupełnie niepotrzebnie. Podczas mocowania stałych rozwiązań protetycznych i implantologicznych lekarz stosuje silnie wiążący cement, tym samym nie tylko mocując protezę, ale też wypełniając substancją wszelkie mikroszczeliny, w których mógłby się prowadzić pokarm.

Jak czyścić protezy?

Sposób czyszczenia zależy od rodzaju protezy i sposobu jej mocowania. Przede wszystkim należy czyścić ja regularnie z resztek jedzenia – płucząc najlepiej po każdym posiłku i myjąc przy wykorzystaniu specjalnych tabletek lub proszku, które po rozpuszczeniu w wodzie tworzą środek czyszczący.

Jak dbać o higienę protez stałych?

Czynności wykonywane w celu czyszczenia protez stałych pozwalają jednocześnie na przedłużenie trwałości tego rodzaju elementów. Protezę należy czyścić za pomocą specjalnych nici, dużo uwagi trzeba poświęcić też okolicom dziąseł, do mycia których lekarze polecają specjalny irygator.

Jak dbać o higienę protez ruchomych?

Protezy ruchome wymagają od pacjenta szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Samą protezę należy czyścić minimum dwa razy dziennie, a jeśli jest taka możliwość – nawet po każdym posiłku. Do mycia protez specjalnych środków oraz szczoteczki z miękkim włosiem.

Czy korony protetyczne są bezpieczne?

Korony protetyczne to rozwiązanie, które jest stosowane w stomatologii od lat. Dodatkowo współczesne korony wyposażone są w nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz wykonuje się je z wysokiej jakości materiałów. Wszystko to sprawia, że korony protetyczne są w pełni bezpieczne.

Od czego zależy cena protezy?

Na ostateczny koszt wykonania protezy ma wpływ kilka czynników – rozmiary ubytków (jeden ząb, kilka zębów, cała szczęka), wybrane rozwiązanie (proteza stała, ruchoma) czy materiały zastosowane do stworzenia oraz przymocowania wypełnienia protetycznego. Pod tym linkiem nasi pacjenci mogą znaleźć dokładny cennik w zakresie leczenia protetycznego.

Formularz kontaktowy

pattern
https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
https://fachowydentysta.pl/
#10b9b9
style1
paged
Loading posts...
/home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
off
off