Jakie są sposoby wybielania martwych zębów? Poznaj możliwe rozwiązania

Czym właściwie jest martwy ząb?

Wiele osób zastanawia się, co to oznacza, że ząb jest martwy? Takim mianem określa się uzębienie, w którym doszło do obumarcia miazgi, czyli unerwionej tkanki wypełniającej komorę i korzeń. Jej strukturę stanowi substancja złożona z proteoglikanów i luźno ułożonych włókien kolagenowych. Martwa miazga zębowa jest ogniskiem infekcji, będącym zagrożeniem dla otaczających tkanek. W wyniku leczenia kanałowego zostaje usunięta przez dentystę, a system kanałów wypełniony specjalnym materiałem.

Jakie są przyczyny martwicy zęba i przebarwień?

Martwica uzębienia jest najczęściej efektem złej higieny jamy ustnej oraz zaniedbania regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Bakterie wywołujące próchnicę mogą dotrzeć do miazgi zęba i spowodować jego obumieranie. To proces długotrwały i następujący stopniowo. W początkowym stadium osoba może nie odczuwać żadnych objawów, jednak z czasem pojawia się nadwrażliwość na zimne lub ciepłe jedzenie oraz pulsujący ból okolicznych tkanek.

Zdaniem eksperta

lek. Sławomir Kwieciński

Martwica zęba może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest wynikiem głębokiej próchnicy, która przenika przez szkliwo i zębinę, docierając do miazgi. Pojawia się także po urazie mechanicznym zęba, w wyniku którego nastąpiło jego ukruszenie lub zaburzenie prawidłowego ukrwienia miazgi. Czasem martwica jest skutkiem nieudanego leczenia endodontycznego – mówi dr Sławomir Kwieciński.

W przypadku zębów martwych, pozbawionych żywej tkanki, z czasem zmianie ulega ich odcień i zaczynają się one wyróżniać na tle pozostałych. Wewnętrzne przebarwienia o odcieniu od żółtego, poprzez żółtobrązowy, aż do szarego lub czarnego wynikają z krwawienia miazgi po urazie, które przenika do wnętrza zęba. Dodatkowo stosowane w leczeniu kanałowym leki i preparaty zawierające bar, jod czy srebro mogą również wpływać na zmianę barwy.

Leczenie martwego zęba ‑ czy należy go usunąć?

Leczenie martwego zęba to temat, który budzi wiele pytań, w tym jedno z najważniejszych – czy powinien zostać usunięty przez chirurga stomatologicznego? Decyzja ta zależy od wielu czynników, takich jak stan ogólny zęba, jego lokalizacja, a także zdrowie i preferencje pacjenta. W wielu przypadkach martwy ząb może być skutecznie leczony kanałowo z zastosowaniem mikroskopu. Zabieg polega na usunięciu martwej tkanki z wnętrza i wypełnieniu go specjalnym materiałem. Jednak w niektórych sytuacjach, szczególnie gdy ząb jest silnie uszkodzony lub zainfekowany, ekstrakcja może być najbezpieczniejszą i najbardziej efektywną opcją. Ostateczna decyzja powinna zawsze być podejmowana po konsultacji z doświadczonym dentystą.

Czy możliwe jest wybielanie martwych zębów?

Wybielanie zębów martwych to procedura, która jest nie tylko możliwa, ale często stosowana w praktyce stomatologicznej. Proces ten różni się jednak od tego stosowanego do uzębienia posiadającego miazgę zębową. Zamiast nałożenia środka wybielającego na powierzchnię zęba, dentysta umieszcza go wewnątrz. Pozwala to na rozjaśnienie zęba od środka. Procedura ta, nazywana wybielaniem wewnątrz komorowym, może znacznie poprawić wygląd martwego zęba. Warto jednak pamiętać, że efekty mogą być różne w zależności od indywidualnych cech.

Jakie są przeciwwskazania do wybielania martwego zęba?

Przed rozpoczęciem wybielania obumarłego zęba specjalista dokonuje oceny stanu uzębienia pacjenta. Szczegółowa diagnostyka obejmuje rentgen punktowy, na jego podstawie dentysta określa czy leczenie kanałowe zostało wykonane prawidłowo. Jeśli zauważy nieprawidłowości, konieczne jest przeprowadzenie powtórnego leczenia kanałowego.

Warto jednak zaznaczyć, że nie u każdego można wykonać wybielanie wewnętrzne zęba martwego. Istnieją pewne przeciwwskazania, do których należy zaliczyć: 

  • stan zapalny dziąseł,
  • u kobiet w ciąży dopiero po porodzie możliwe jest przeprowadzenie rozjaśniania zębów martwych,
  • alergie na składniki preparatów wybielających,
  • ubytki, nieszczelne wypełnienia, niewyleczona próchnica,
  • choroby przyzębia, bruksizm.

Jak wybielić martwy ząb?

Przebarwienia nie powstają na powierzchni szkliwa, jak w przypadku zębów żywych, dlatego konieczne jest zastosowanie odpowiednich technik rozjaśniania uzębienia martwego. W tym celu stosuje się specjalne preparaty lub zabiegi z zakresu protetyki stomatologicznej.

Procedura wybielania wewnątrzkomorowego

Rozpoczęcie procedury wybielania martwego zęba jest możliwe dopiero po zakończeniu leczenia endodontycznego. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym wykonane zostanie zdjęcie rentgenowskie, aby dentysta mógł ocenić kondycję korzeni zęba. W niektórych przypadkach konieczne może być reendo (usunięcie wkładu koronowo-korzeniowego, którym wypełnione są kanały, zlokalizowanie niedostatecznie oczyszczonego lub wypełnionego kanału, albo usunięcie złamanego narzędzia). Do tego celu często stosuje się leczenie pod mikroskopem stomatologicznym. Urządzenie pozwala wyeliminować wąskie, zarośnięte kanały, zakrzywione korzenie, boczne odnogi. (Więcej informacji na ten temat dostępnych jest w artykule: Jakie są zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem? Kiedy jest wskazane?)

Jeśli leczenie endodontyczne przebiegło prawidłowo, stomatolog umieszcza wkładkę wybielającą wewnątrz komory martwego zęba. Preparat pozostaje w zębie przez 7 dni, wybielając go od środka. Po tym czasie pacjent wraca do gabinetu, aby lekarz mógł ocenić efekty i ewentualnie wykonać procedurę jeszcze raz, jeśli jest to konieczne. Cały proces można powtórzyć 3 razy w odstępie co 7 dni. Stopień rozjaśniania musi być kontrolowany przez dentystę, aby nie doszło do uszkodzenia korony lub korzenia zęba. Gdy wkładka zostanie wyjęta, a proces wybielania przebiegnie prawidłowo, stomatolog wykonuje wypełnienie kompozytowe komory zęba.

Korony a martwy ząb

Niekorzystny kolor to nie jedyny problem, z którym mierzą się osoby posiadające martwy ząb. W przypadku, gdy jest on złamany lub zdeformowany, samo wybielanie nie przywróci estetyki uśmiechu. W takiej sytuacji proponowane są korony protetyczne, aby rozjaśnić i odbudować ząb. 

Czy zęby martwe powinno wybielać się jako pierwsze?

Jeżeli pacjent chce wybielić wszystkie zęby, w tym martwe, nie ma ustalonej kolejności postępowania. Niemniej jednak zalecanym rozwiązaniem jest rozjaśnianie w pierwszej kolejności uzębienia martwego. Pomoże to w osiągnięciu bardziej jednolitego koloru wszystkich zębów, a tym samym estetycznego uśmiechu.

Chcesz wybielić martwego zęba i cieszyć się pięknym uśmiechem?

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację w Warszawie

Autor wpisu

lek. Sławomir Kwieciński

Lek. Sławomir Kwieciński – specjalista, lekarz dentysta.

Post by fabulous_admin