Czy implanty zębowe trzeba wymieniać? Wyjaśniamy

Kiedy stosowane są implanty zębów?

Implanty zębowe są stosowane, gdy pacjent traci jeden lub więcej zębów i potrzebuje trwałego rozwiązania do ich zastąpienia. Metoda ta jest często wybierana ze względu na estetykę, wytrzymałość implantów i funkcjonalność, która jest podobna do naturalnego uzębienia. Stosowana jest także w sytuacjach, gdy u pacjenta nie ma możliwości skutecznego założenia mostu protetycznego oraz u osób z niewykształconymi zawiązkami zębowymi. Decyzję o wszczepieniu implantów zawsze powinien poprzedzić dokładny proces diagnozy i planowania leczenia, uwzględniający stan zdrowia w jamie ustnej.

Jakie są przeciwwskazania do założenia implantu zębowego?

Wyróżniamy dwa rodzaje przeciwwskazań do implantacji – bezwzględne i względne. Do tych pierwszych należy zaliczyć:

 • ostre schorzenia ogólne,
 • choroby psychiczne, takie jak psychoza, dysmorfofobia.

Wśród ograniczeń względnych wszczepienia implantu trzeba wymienić:

 • brak wystarczającej ilości tkanki kostnej do umieszczenia wszczepu,
 • zła jakość kości,
 • cukrzyca typu 1,
 • nałogowe palenie tytoniu,
 • przechodzenie radioterapii nowotworowej.

Jaka jest trwałość implantów zębowych?

Na pytanie o to, jak długo wytrzymują implanty zębowe, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Na ich żywotność wpływać będą czynniki biologiczne oraz postępowanie pacjenta. Warto jednak pamiętać, że implanty są obecnie tak wykonywane, aby służyć nam przez wiele lat, a nawet całe życie przy braku przewlekłych schorzeń i dbałość o higienę jamy ustnej. Zdarzają się oczywiście przypadki, w których po długoletnim użytkowaniu, konieczna jest wymiana. Pacjenci, którzy chcą jak najdłużej cieszyć się z tego typu uzupełnienia ubytków uzębienia, powinni pamiętać o higienie jamy ustnej oraz regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa. Implanty wymagają takiej samej troski, jak naturalne zęby, aby utrzymać ich funkcjonalność.

Zdaniem eksperta

lek. Bartłomiej Stępień

Na rynku występuje wiele systemów implantologicznych, które są dostosowywane na podstawie wymagań oraz preferencji pacjenta i kondycji jego uzębienia. Implanty zębów zazwyczaj wykonane są z tytanu lub jego pochodnych. W sytuacji, kiedy pacjent ma na niego alergię, możliwe jest zastosowanie implantów z tlenku cyrkonu, znanych jako implanty ceramiczne – wyjaśnia dr Bartłomiej Stępień.

Wpływ czynników biologicznych na trwałość implantów zębowych

Proces osteointegracji ma duży wpływ na trwałość implantów zębowych.Polega na wrastaniu komórek kostnych – osteoblastów w pory plazmy tytanowej, aby trwale zespolić implant z kością żuchwy lub szczeki. Jeśli połączenie nie powstanie po kilku tygodniach od wstawienia, może on wypaść lub zostać wyciągnięty na kolejnej wizycie w gabinecie stomatologicznym.

Trwałość implantu zależy przede wszystkim od stanu tkanek kostnych. Jeśli pacjent ma schorzenia związane z zanikiem kości np. ze względu na podeszły wiek, implant może stracić swoją stabilność. Innym biologicznym czynnikiem są warunki anatomiczne szczęki i żuchwy. Dotyczy to głównie dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, które mogą powodować mocne zaciskanie zębów. W takich przypadkach tkanki utrzymujące implant na miejscu są narażone na przeciążenia i osłabienie.

Problemem, który skraca żywotność leczenia implantologicznego jest zespół periimplantitis, czyli proces zapalny dotykający w pierwszym etapie tylko tkanki miękkie (dziąsła), a w drugim także kość, w której osadzony jest implant zębowy. Do głównych przyczyn zapalenia okołowszczepowego należy zaliczyć: złą higienę jamy ustnej, zaburzenia okluzji, nałogowe palenie tytoniu oraz stan zapalny kieszonek dziąsłowych wokół zębów pacjenta.

Jak pacjent może przedłużyć żywotność implantów zębowych?

Oprócz czynników biologicznych wpływających na trwałość implantów zębowych, znacznie ma także postępowanie pacjenta. Ważne jest oczywiście utrzymanie higieny jamy ustnej. Zaniedbanie tego elementu często prowadzi do rozwoju chorób przyzębia, które obniżają stabilność implantów. Dlatego należy przeprowadzać regularne kontrole, podczas których specjalista dokona przeglądu uzębienia, wykona dokładną higienizację i usunie kamień nazębny. Warto także zdecydować się na bezbolesne zabiegi, takie jak skaling czy piaskowanie. Istotnym czynnikiem wpływającym na żywotność implantu jest także przestrzeganie odpowiedniej diety, która powinna być bogata we wszystkie składniki odżywcze. Warto zauważyć, że niedobór witamin i minerałów prowadzi do schorzeń, które mogą wpłynąć np. na ciśnienie krwi.

Sygnały świadczące o problemach z implantami zębowymi

Pierwszym sygnałem, który może wskazywać na problemy ze stabilnością implantu, jest ból lub dyskomfort w jego okolicy. Dolegliwości te mogą mieć ostry przebieg lub pojawiać się tylko podczas jedzenia. Innym symptomem, który powinien zaniepokoić, jest krwawienie z dziąseł wokół implantu – świadczy to o stanie zapalnym lub infekcji.

Warto również zwrócić uwagę na zmiany w wyglądzie dziąseł (zaczerwienienie, opuchnięcie lub wycofanie) otaczających implant. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem stomatologiem i ewentualna wymiana implantu zębowego.

Wymiana implantów zębowych ‑ kiedy jest konieczna?

Najczęściej występującymi przyczynami usunięcia implantu są:

 • zanik tkanki kostnej powodujący ruchomość implantu,
 • uszkodzenie mechaniczne implantu zębowego,
 • reakcja uczuleniowa na implant (zdarza się bardzo rzadko),
 • dyskomfort podczas gryzienia pokarmów.

Rozwój stomatologii sprawił, że obecnie usunięcie zrośniętego z kością implantu zębowego jest znacznie mniej inwazyjnym zabiegiem niż kiedyś. Dawniej konieczne było jego wycięcie wraz z otaczającą go tkanką kostną.

Dbanie o higienę jamy ustnej z implantami zębowymi

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezbędna dla przedłużenia trwałość implantów. Oto kilka kluczowych zasad, których należy przestrzegać, aby utrzymać je w doskonałym stanie:

 • codzienne mycie zębów za jest podstawą dbania o higienę jamy ustnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na obszary wokół implantów, aby usunąć resztki jedzenia.
 • regularne nitkowanie zębów jest niezbędne, aby usunąć płytkę bakteryjną z trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe i obszary wokół implantów.
 • stosowanie płynu do płukania ust z fluorem może pomóc w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.
 • regularne wizyty kontrolne u dentysty są kluczowe dla monitorowania stanu implantów i wczesnego wykrywania ewentualnych problemów.

Przywróć swojemu uśmiechowi naturalne piękno!

Umów się na konsultację dotyczącą implantów zębowych w naszym gabinecie stomatologicznym w Warszawie.

Autor wpisu

lek. Bartłomiej Stępień

Lek. Bartłomiej Stępień – specjalista, lekarz dentysta.