Jak długo trwa gojenie się dziąsła po usunięciu zęba?
Spis Treści
Jak wygląda dziąsło po wyrwaniu zęba?
Zaraz po ekstrakcji zęba zębodół wypełnia się krwią i jest to zupełnie normalne. Usunięcie zęba przez chirurga stomatologicznego prowadzi do uszkodzenia tkanek miękkich i twardych. Lekkie krwawienie może występować nawet przez pierwsze 24 godziny po zabiegu ekstrakcji i nie jest to powód do zmartwień.
Jak jest rola skrzepu w zębodole?
Skrzep, który pojawia się w zębodole po wyrwanym zębie, pełni bardzo ważną funkcję. Powstaje z mieszanki śliny i krwi pochodzącej z uszkodzonych drobnych naczyń krwionośnych. Ma kolor ciemnoczerwony lub ciemnobrązowy i gładką powierzchnię. Zadaniem skrzepu jest zabezpieczenie otwartej rany przed zanieczyszczeniami i infekcjami. Ten naturalny opatrunek pozwala na przeprowadzenie prawidłowego procesu gojenia. Pusty zębodół jest narażony na podrażnienia i może powodować silny ból. Warto zaznaczyć, że największe ryzyko uszkodzenia skrzepu występuje w ciągu pierwszej doby po zabiegu ekstrakcji.
Zdaniem eksperta
Czy ból dziąsła po wyrwaniu zęba jest normalny?
Ból po usunięciu zęba jest normalnym zjawiskiem, które wynika z reakcji organizmu na zabieg chirurgiczny. Dziąsło po ekstrakcji potrzebuje czasu na zagojenie, a ból może trwać od kilku dni do nawet tygodnia. To jak długo utrzymują się dolegliwości bólowe uzależnione jest od m.in. stanu dziąseł, rodzaju zęba i poziomu skomplikowania samego zabiegu.
Zwykle ból jest najbardziej intensywny w pierwszych 24-48 godzinach po zabiegu usunięcia zęba, a potem stopniowo się zmniejsza. Może pojawić się także opuchlizna, zaczerwienienie, trudności w jedzeniu. Jeśli ból nasila się po 3-4 dniach, może to oznaczać suchy zębodół – powikłanie, w którym skrzep krwi w miejscu wyrwania zęba zostaje usunięty lub nie formuje się prawidłowo. W takim przypadku konieczna jest wizyta w gabinecie dentystycznym.
Jak można zmniejszyć ból po ekstrakcji zęba?
Ból po wyrwaniu zęba może utrudniać pacjentom normalne funkcjonowanie. W gabinecie stomatologicznym pacjent otrzyma wskazówki na temat sposobu łagodzenia dolegliwości bólowych. Należy stosować się do zaleceń stomatologa i w razie komplikacji nie działać na własną rękę. Specjalista wystawi odpowiednią receptę na leki. Pacjent może także stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty w przypadku dokuczliwego bólu. Nie należy jednak zażywać aspiryny, ponieważ ma ona działanie przeciwzakrzepowe.
Przykładanie zimnego kompresu do policzka w miejscu usunięcia zęba pomoże zmniejszyć obrzęk i ból. Warto także przez kilka dni po zabiegu spożywać miękkie i łatwe do przeżucia pokarmy, aby nie podrażnić rany. Pomóc może także odpoczynek, który da organizmowi czas na regenerację.
Jeśli jednak ból utrzymuje się przez dłuższy czas lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka, ropny wyciek z rany, pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem.
Jak długo goi się rana po ekstrakcji zęba?
Proces gojenia się rany po usunięciu zęba trwa przeważnie od 7-10 dni. Powierzchnia rany zrasta się zwykle w ciągu kilku tygodni. Warto jednak podkreślić, że całkowite zagojenie rany powstałej w dziąśle czasem trwa nawet pół roku, ponieważ właśnie tyle czasu potrzeba, aby odbudowała się tkanka kostna.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku ekstrakcji ósemki. Zęby mądrości bardzo często osadzone są głęboko i z boku szczęki. Dlatego procedura ich usuwania jest znacznie bardziej skomplikowana, a rana dość duża. Proces gojenia się rany w dziąśle trwa znacznie dłużej i wielu sytuacjach wymaga założenia szwów.
Przeczytaj artykuł: Kiedy ekstrakcja ósemek jest konieczna? Leczyć czy usuwać zęby mądrości?
Jak prawidłowo dbać o gojące się dziąsło po usunięciu zęba?
Po ekstrakcji zęba pacjent musi w odpowiedni sposób zadbać o gojące się dziąsło, aby uniknąć powikłań. Tylko prawidłowe postępowanie sprawi, że czas gojenie będzie krótki i nie pojawi się stan zapalny. Bezpośrednio po zabiegu należy przez około 30 minut trzymać tampon na ranie. Pomaga zahamować krwawienie i wspomaga powstanie skrzepu chroniącego miejsce pozabiegowe.
Ważne jest również, aby ograniczyć aktywność fizyczną i delikatnie dbać o higienę jamy ustnej, stosując antybakteryjne płukanki. Szczotkowanie zębów powinno być bardzo ostrożne, by nie naruszyć skrzepu. Regularne nawadnianie organizmu pomoże zapobiec odwodnieniu, a w przypadku bólu, zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych zgodnie z zaleceniami lekarza.
Jakich zachowań unikać po wyrwaniu zęba, aby nie podrażniać dziąsła?
Dziąsło po wyrwaniu zęba jest szczególnie wrażliwe i podatne na podrażnienia. Aby zapewnić prawidłowe gojenie i uniknąć komplikacji, warto przestrzegać kilku zaleceń:
- dotykanie rany językiem lub palcami – w ten sposób do zębodołu mogą dostać się bakterie lub dojść do uszkodzenia skrzepu, co opóźni proces gojenia rany.
- płukanie jamy ustnej przez pierwsze 24 godziny po wyrwaniu zęba, ponieważ takie postępowanie może doprowadzić do wypłukania skrzepu krwi.
- picie przez słomkę – ssanie może spowodować powstanie suchego zębodołu, czyli bolesnego powikłania po ekstrakcji zęba.
- unikać palenia papierosów i picia alkoholu – nikotyna i etanol utrudniają gojenie i zwiększają ryzyko infekcji.
- intensywnego szczotkowania zębów w okolicy rany – w ten sposób łatwo uszkodzić skrzep.
- dużego wysiłku fizycznego – zwiększa on ciśnienie krwi i może prowadzić do krwawienia rany.
Jakie są możliwe komplikacje po usunięciu zęba?
Ekstrakcja zęba i proces gojenia się rany niosą ryzyko pewnych komplikacji. Warto być świadomym potencjalnych problemów, aby szybko zareagować w razie ich wystąpienia:
- suchy zębodół – to jedna z najczęstszych komplikacji, która polega na utracie skrzepu krwi, który chroni ranę po ekstrakcji. Objawia się silnym bólem, który pojawia się zazwyczaj 2-3 dni po zabiegu, nieprzyjemnym zapachem z ust i odsłoniętą kością w zębodole.
- zakażenie bakteryjne – objawia się poprzez ból, obrzęk, zaczerwienienie, ropny wyciek z rany i gorączkę.
- uszkodzenie nerwów – w rzadkich przypadkach może dojść do uszkodzenia nerwu żuchwowego, czego skutkiem jest drętwienie warg lub brody.