Czym jest proteza natychmiastowa i dla kogo się sprawdzi?

Kiedy stosuje się protezę natychmiastową?

Jakie są rodzaje protez?

Rodzaje protez zębowych obejmują uzupełnienia ruchome i stałe. Protezy stałe to rozwiązania, których pacjent nie może samodzielnie usunąć. Do tej grupy zaliczamy koronywkłady koronowo-korzeniowelicówkimosty porcelanowe. Natomiast protezy ruchome to opcje, które pacjent może wyjmować według potrzeby. Wśród nich znajdują się protezy szkieletowe, akrylowe, wykonane z tworzyw elastycznych oraz overdenture, które opierają się na innych zębach. Protezy natychmiastowe również należą do tej drugiej grupy.

Czym jest proteza natychmiastowa?

Proteza natychmiastowa to rozwiązanie, które zakładane jest od razu po usunięciu zębów, aby pacjent nie musiał martwić się widocznymi ubytkami. Warto jednak zaznaczyć, że decyzja o jej przygotowaniu powinna zostać podjęta jeszcze przed ekstrakcją zębów. Proces opracowania protezy natychmiastowej obejmuje wykonanie wycisków, dobranie koloru i kształtu zębów oraz uwzględnienie indywidualnych cech anatomicznych pacjenta.

Proteza natychmiastowa jest najszybszym sposobem uzupełnienia braków uzębienia, ponieważ zakłada się ją w trakcie działania znieczulenia przy wyrywaniu zęba lub zębów. Pacjent musi udać się na kontrolną wizytę 24 godziny po zabiegu i do tego czasu nie powinien samodzielnie zdejmować protezy. Kolejne wizyty obejmują dodatkowe podścielenie oraz korektę, aby zapewnić jej lepsze dopasowanie.

Jak wygląda proteza natychmiastowa?

Warto zaznaczyć, że proteza natychmiastowa wyglądem nie odbiega od standardowych protez ruchomych stosowanych przy leczeniu protetycznym. Może dokładnie odzwierciedlać naturalny odcień zębów i pionowy wymiar zgryzu. Proteza natychmiastowa zazwyczaj wykonywana jest z akrylu, który jest materiałem trwałym, a zarazem łatwo można go formować i dopasować do potrzeb danej osoby. Warto jednocześnie zaznaczyć, że musi być ona zastąpiona po pewnym czasie trwalszym i funkcjonalnych uzupełnieniem protetycznym.

Kiedy warto zdecydować się na protezę natychmiastową?

Protezy natychmiastowe są szczególnie polecane osobom, u których pojawia się konieczność usunięcia większej liczby zębów w jednym łuku np. w przypadku paradontozy. Dzięki nim pacjent unika okresu bezzębia, któremu towarzyszy dyskomfort psychiczny i poczucie skrępowania. Należy podkreślić, że dobrze wykonana proteza natychmiastowa zapewnia estetyczny wygląd i pełną funkcjonalność jamy ustnej. Jest to jednak tylko tymczasowe rozwiązanie, aby przygotować dziąsła do docelowej odbudowy uzębienia. 

Założenie protezy – kiedy następuje?

Protezę natychmiastową zakłada się podczas tej samej wizyty, na której stomatolog usuwa zęby. Lekarz wykonuje ten zabieg w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu podczas ekstrakcji. Po usunięciu zębów chirurg stomatologiczny od razu umieszcza gotową protezę w jamie ustnej.

Zdaniem eksperta

lek. Sławomir Kwieciński

Proteza natychmiastowa może mieć charakter częściowy lub całkowity. Wszystko zależy od potrzeb pacjenta. W przypadku usunięcia wszystkich zębów stosuje się protezę całkowitą, która zastępuje całość uzębienia. Taka metoda zapewnia natychmiastowy komfort estetyczny i funkcjonalny, a także chroni dziąsła tuż po ekstrakcji oraz ma pozytywny wpływ na gojenie się rany – mówi lek. dent. Sławomir Kwieciński

Jak długo można nosić protezę natychmiastową?

Protezę natychmiastową zwykle nosi się przez okres od 2 do 3 miesięcy po wyrwaniu zębów. Czas ten pozwala na wygojenie się dziąseł i ustabilizowanie ich kształtu. To rozwiązanie tymczasowe, dlatego zawsze konieczne jest jej zastąpienie protezą ruchomą, implantem lub koronami. Na czas noszenia protezy natychmiastowej wpływają czynniki takie jak: indywidualne tempo gojenia się dziąseł u pacjenta, plan leczenia protetycznego, samopoczucie i komfort pacjenta związane z noszeniem protezy.

Polecamy artykuł: Jak długo trwa gojenie się dziąsła po usunięciu zęba?

Jakie są zalety protezy natychmiastowej?

Proteza natychmiastowa ma wiele zalet, które sprawiają, że jest popularnym wyborem wśród pacjentów po usunięciu zębów przednich. Przede wszystkim pozwala na zachowanie estetyki wyglądu uśmiechu, a to znacząco zwiększa komfort psychiczny. Uzupełnienie to wiernie imituje naturalne zęby, dzięki czemu nie zmienia kształtu twarzy i pozwala uniknąć efektu zapadniętych policzków, który często towarzyszy bezzębiu. Dodatkowo proteza natychmiastowa pełni funkcję ochronną. W trakcie procesu gojenia ran poekstrakcyjnych chroni je przed wnikaniem resztek jedzenia, zmniejsza ryzyko zakażeń i ogranicza krwawienie.

Istotną korzyścią protezy natychmiastowej jest również ochrona przed wadami wymowy, które często pojawiają się po utracie zębów. Brak konieczności przechodzenia przez okres bezzębia znacznie ułatwia proces adaptacji do nowej sytuacji i eliminuje związane z tym poczucie dyskomfortu czy obniżonej samooceny.

Proteza natychmiastowa – czy ma wady?

Proteza natychmiastowa zakładania jest zaraz po wyrwaniu zęba lub zębów, dzięki temu pacjent opuszcza gabinet z pełnym uzębieniem. Tego typu rozwiązanie ma znacznie mniej wad niż zalet, dlatego polecane jest wielu osobom. Niemniej jednak przed wykonaniem tego rodzaju uzupełnienia specjalista powinien przeanalizować dany przypadek.

Po założeniu protezy, zwykłe po 3-4 tygodniach od ekstrakcji, przeprowadza się jej korektę, a pacjenci muszą liczyć się z koniecznością kilku wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Korekta protezy jest bardzo ważnym aspektem, ponieważ nieprawidłowe przyleganie może prowadzić do przerostu błony śluzowej. Zdarza się, że proteza tymczasowa jest mniej precyzyjnie dopasowana niż tradycyjne uzupełnienie wykonane po pełnym wygojeniu dziąseł.

Dla wielu osób minusem może być też wyższy koszt w porównaniu do standardowej protezy oraz trudności z adaptacją, które czasami pojawiają się u wrażliwszych pacjentów. Jednak cierpliwość pozwala na oswojenie się z nowym uzupełnieniem.

Kiedy zastosowanie protez natychmiastowych jest niewskazane?

Zastosowanie protez natychmiastowych nie jest zalecane w kilku sytuacjach. Głównym przeciwwskazaniem jest zły ogólny stan zdrowia pacjenta. Osoby z poważnymi schorzeniami ogólnoustrojowymi lub osłabioną odpornością mogą nie być w stanie poddać się takiemu zabiegowi. Kolejnym powodem do rezygnacji z tego rozwiązania jest planowana lub przyszła ingerencja chirurgiczna w obszarze wyrostka zębodołowego. W takich przypadkach zastosowanie protezy natychmiastowej mogłoby zakłócić proces leczenia.

Osoby, które nie zachowują prawidłowej higieny jamy ustnej, również nie są dobrymi kandydatami do tego typu protez. Brak odpowiedniej higieny może prowadzić do komplikacji, takich jak infekcje czy podrażnienia.

Nie chcesz czekać na piękny uśmiech po ekstrakcji zęba?

Umów się na konsultację w Warszawie w sprawie protezy natychmiastowej!

Autor wpisu

lek. Sławomir Kwieciński

Lek. Sławomir Kwieciński – specjalista, lekarz dentysta.

Post by fabulous_admin