Czym grozi nieleczone zapalenie miazgi zęba? Wyjaśniamy

Dlaczego należy leczyć zapalenie miazgi zęba

Czym jest miazga zęba? Jakie pełni funkcje?

Miazga zęba to miękka, żywa tkanka zawierająca naczynia krwionośne, włókna nerwowe i komórki, które znajdują się wewnątrz jamy zęba. Miazga koronowa wypełnia komorę wewnątrz korony, a miazga korzeniowa kanały zębowe. Pełni kluczową funkcję w procesie rozwoju zęba, a zlokalizowane w niej nocyceptory, dają informację o rozwijających się stanach zapalnych. Gdy miazga ulega uszkodzeniu, np. w wyniku próchnicy lub urazu, może wystąpić ból uzębienia i konieczność leczenia endodontycznego. Z tego względu regularne wizyty u dentysty mogą uchronić nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami zaniedbań stomatologicznych. W wyniku leczenia kanałowego miazga jest usuwana, co sprawia, że ząb nie odbiera receptorów bólowych.

Czym jest zapalenie miazgi zęba?

Zapalenie miazgi zęba, nazywane również pulpitis to stan, w którym bakterie atakują najgłębsze tkanki, prowadząc do ich choroby. Istnieją dwie fazy zapalenia miazgi zęba:

  • Odwracalne zapalenie miazgi zęba – utrzymuje się około 3 dni, podczas tej fazy odczuwać możemy ból zęba, który pojawia się zwłaszcza podczas spożywania słodkich lub schłodzonych produktów. Nie jest on silny, ale konieczna jest wizyta u dentysty, aby zatrzymać schorzenie.
  • Nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej – mówi o nim, gdy stomatolog nie jest w stanie zahamować stanu zapalnego. Do charakterystycznych objawów należy pulsujący ból zęba, który pojawia się zwłaszcza w nocy. Dentysta w takim przypadku wykonuje leczenie kanałowe w celu usunięcia obumierającej miazgi. W niektórych przypadkach konieczna może być leczenie chirurgiczne.

Jakie są przyczyny zapalenia miazgi zęba?

Jednym z najczęstszych problemów stomatologicznych jest zapalenie miazgi zęba, które może wynikać z różnych przyczyn.

  • próchnica – jest jednym z głównych czynników prowadzących do tego stanu, gdyż niszczy strukturę zęba i umożliwia bakteriom przedostanie się do miazgi. Potrafi rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów, a słabe symptomy są często bagatelizowane przez pacjentów. To duży błąd, gdyż usuwanie próchnicy w początkowym etapie jest bardzo ważne. Zaawansowana prowadzi do poważnych powikłań w obrębie jamy ustnej.
  • urazy zębów – pęknięcia czy złamania zęba, również mogą powodować zapalenie miazgi, gdyż uszkodzenia te tworzą dla bakterii drogę do wewnętrznych tkanek.
  • niewłaściwe leczenie – zbyt głębokie opracowanie ubytków czy nieodpowiednio przeprowadzone leczenie kanałowe, może prowadzić do zapalenia miazgi zęba. W każdym przypadku szybka diagnoza i właściwe leczenie są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej.

Jakie są objawy zapalenia miazgi zębowej?

Ból jest zawsze sygnałem, że z zębem dzieje się coś niedobrego. To właśnie on stanowi objaw zapalenie miazgi zęba. Może promieniować do żuchwy lub ucha, co utrudnia normalne funkcjonowanie. W początkowej fazie pojawia się zwyklenadwrażliwość na słodycze lub zimne napoje. Nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej powoduje silne dolegliwości, które utrzymują się przez dłuższy czas. Inne oznaki mogą obejmować:

  • obrzęk policzka,
  • osłabienie, gorączkę,
  • powiększone węzły chłonne,
  • nieświeży oddech,
  • nieprzyjemny smak w ustach.

Jakie są skutki nieleczonego zapalenia miazgi zęba?

Bagatelizowanie objawów zapalenia miazgi zęba na wczesnym etapie prowadzi do poważnych konsekwencji. We wstępnej fazie stan zapalny jest odwracalny i wymaga jedynie zastosowania odpowiednich zabiegów w celu wyeliminowania infekcji. Brak wizyty u stomatologa sprawia, że zapalenie rozwija się i zachodzi konieczność leczenia endodontycznego. Obejmuje ono usunięcie wszystkich chorych tkanek z kanałów korzeniowych i komory zęba.

Nieleczone zapalenie prowadzi do martwicy miazgi. Ząb obumiera, nie odczuwa bodźców i przestaje być odżywiany. W wyniku czego traci swój naturalny kolor oraz połysk. Towarzyszy temu bardzo silny ból, który uniemożliwia normalne jedzenie czy sen w nocy. Z czasem martwa tkanka ulega rozkładowi i powstaje zgorzel. Gdy martwica miazgi jest całkowita, osoba nie odczuwa dolegliwości bólowych. Zmiany spowodowane w zębie mogą powodować odczuwanie bólu w otaczających go tkankach.

Zdaniem eksperta

lek. Stanislava Kaydanovich

Brak profilaktyki stomatologicznej i zaniechanie leczenia chorób zębów, zawsze prowadzi do groźnych powikłań. Nie inaczej jest przy zapaleniu miazgi zęba. Nieleczona zaczyna obejmować sąsiednie tkanki okołowierzchołkowe, rozszerzając się od komory zęba w kierunku kanałów. Do możliwych powikłań zapalenia miazgi zęba należy zaliczyć: stan zapalny okostnej, powstanie ropni, infekcje przyzębia, powstanie bolesnych torbieli, degeneracja tkanek kostnych w okolicy korzeni zębowych – wyjaśnia dr Stanisława Kaydanovich.

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Sposoby leczenia zapalenia miazgi zęba

Przy leczeniu zapalenia miazgi zęba stomatolog ma do wyboru kilka metod, które zależą od postaci choroby. Stopień zaawansowania ocenia specjalista na podstawie wykonanego zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej. Po jego zrobieniu stwierdza, czy choroba ma przebieg odwracalny, czy nieodwracalny. Jeśli jest w początkowej fazie, stomatolog usuwa zmiany próchnicowe i umieszcza w miejscu ubytku opatrunek lecznicy zawierający tlenek cynku i wodorotlenek wapnia na około 3 miesiące. Gdy po tym czasie ból zęba ustąpi, opatrunek zamieniany jest na stałe wypełnienie ubytku próchnicowego. W sytuacji, gdy pacjent nadal odczuwa dolegliwości bólowe, konieczne jest zastosowanie innych sposobów leczenia.

Leczenie kanałowe w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi

Leczenie kanałowe w przypadku zapalenia miazgi ma za cel usunięcie martwych tkanek z komory i kanałów, a następnie ich wypełnienie specjalną masą. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że jest bezbolesny dla pacjenta. Cały dyskomfort ma miejsce jedynie w momencie podania środka znieczulającego. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych często stosowanie jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Zapewnia dentyście lepszy widok w jamie ustnej i mniejsze ryzyko pominięcia dodatkowego kanału zęba. Czasami jednak leczenie zapalenia miazgi obejmuje całkowite usunięcie zęba chorego.

Jak zapobiegać zapaleniu miazgi zęba?

Aby zapobiec zapaleniu miazgi zęba, należy przede wszystkim dbać o właściwą higienę jamy ustnejRegularne szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, używanie nici dentystycznej oraz płukanie jamy ustnej płynem to kluczowe działania, które pomogą w utrzymaniu zdrowia zębów. Ponadto wizyty u dentysty, przynajmniej raz na sześć miesięcy, pozwolą na wczesne wykrycie i leczenie ewentualnych problemów. Unikaj nadmiernego spożywania słodyczy, szczególnie między posiłkami, gdyż przyczyniają się one do powstawania próchnicy, która może prowadzić do zapalenia miazgi. W razie pojawienia się bólu zęba nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa, gdyż wcześnie podjęte leczenie może zapobiec dalszemu rozwojowi zapalenia.

Nie czekaj, aż ból zęba stanie się nie do zniesienia, a leczenie długie i kosztowne. Umów się na konsultację stomatologiczną w Warszawie i zadbaj o zdrowie jamy ustnej.

Napisz lub zadzwoń do naszadzwoń

Autor wpisu

Stanislava Kaydanovich

Lek. Stanislava Kaydanovich – specjalista, lekarz dentysta.