Spis Treści
Higienizacja i profilaktyka zębów to podstawa, jeśli chodzi o zachowanie pięknego, pełnego, a przede wszystkim – zdrowego uśmiechu. Nasi specjaliści odpowiadają na najpopularniejsze pytania pacjentów dotyczące profilaktyki uzębienia.
Spis Treści
Higienizacja i profilaktyka zębów to podstawa, jeśli chodzi o zachowanie pięknego, pełnego, a przede wszystkim – zdrowego uśmiechu. Nasi specjaliści odpowiadają na najpopularniejsze pytania pacjentów dotyczące profilaktyki uzębienia.
Działania i zabiegi profilaktyczne połączone ze staranną higieną zębów pozwalają uniknąć przykrych konsekwencji związanych z rozwojem próchnicy czy innych schorzeń w obrębie uzębienia. Sprawiają też, że zęby są silne, mocne i długo służą swojemu właścicielowi. Zabiegi higienizacyjne przekładają się również na estetykę uśmiechu.
Przede wszystkim należy dokładnie szczotkować zęby, przykładając wagę nie tylko do techniki, ale także samej szczoteczki (tu kluczowa jest optymalna twardość). Istotne jest także nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami i regularne, kontrolne wizyty u lekarza, podczas których stomatolog uzupełni ewentualne ubytki lub za pomocą dostępnych narzędzi i technik zabezpieczy uzębienie.
Zęby należy myć odpowiednio długo i dość dynamicznie – tak, aby podczas szczotkowania pozbyć się płytki nazębnej. Nie należy przy tym zbyt mocno naciskać na zęby, aby nie doprowadzić do uszkodzeń szkliwa. Dokładnego instruktażu w zakresie czyszczenia zębów i innych działań profilaktycznych udzielają pacjentowi nasi specjaliści.
Jedną z najlepszych metod pozwalających usunąć przebarwienia jest piaskowanie. To zabieg sprawdzający się nawet w przypadku ciemnych, utrwalonych plam znajdujących się na zębach. Jego wykonanie zaleca się osobom, które mają zamiar poddać się wybielaniu zębów – piaskowanie pozwala wyrównać koloryt uzębienia.
Kamień to zmineralizowana płytka nazębna, a więc osad, w którym bytują drobnoustroje. Nagromadzenie kamienia nazębnego może prowadzić do mniej lub bardziej poważnych problemów – utrzymywania się nieświeżego oddechu, rozwoju próchnicy czy zakażeń mających swój początek w stanach zapalnych jamy ustnej. Kamień można łatwo usunąć za pomocą prostego zabiegu – skalingu.
Fluoryzacja to pokrycie zębów preparatem z fluorem – pierwiastkiem, który wzmacnia strukturę szkliwa oraz uodparnia je na działanie kwasów i drobnoustrojów znajdujących się w jamie ustnej. Więcej na temat korzyści z fluoryzacji zębów przeczytasz tutaj.
Lakierowanie zębów daje optymalne efekty, jeżeli wykonuje się je 2-4 razy w ciągu roku, co około 3-6 miesięcy.
Osobom dorosłym zaleca się odwiedzać stomatologa co pół roku. Nieco częściej na wizytach kontrolnych powinny pojawiać się dzieci – aby zapobiec ewentualnemu rozwojowi próchnicy u najmłodszych, należy pociechy przyprowadzać na wizyty kontrolne co 3 miesiące.
Nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących wizyt kontrolnych u stomatologa – przyjść na nie może każdy, także kobieta w ciąży. Jeżeli jednak uzębienie pacjentki wymaga dalszego leczenia, szczególnie z zakresu endodoncji czy chirurgii stomatologicznej, lekarz może zalecić odroczenie terapii do końca pierwszego trymestru lub – w specjalnych przypadkach – do rozwiązania.
Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć już w pierwszym roku życia dziecka. Należy się na nią udać, gdy u malucha pojawił się pierwszy ząb lub dziecko ukończyło roczek.
Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej – zalecenia są podobne do tych, które dotyczą dorosłych. Jednym z zabiegów pozwalających na skuteczne zabezpieczenie zębów najmłodszych jest lakowanie bruzd – tu znajdziesz więcej informacji na temat lakowania zębów mlecznych i stałych.
[do_widget id=yarpp_widget-2]