Pytania i odpowiedzi

Dlaczego profilaktyka zębów jest ważna?

Działania i zabiegi profilaktyczne połączone ze staranną higieną zębów pozwalają uniknąć przykrych konsekwencji związanych z rozwojem próchnicy czy innych schorzeń w obrębie uzębienia. Sprawiają też, że zęby są silne, mocne i długo służą swojemu właścicielowi. Zabiegi higienizacyjne przekładają się również na estetykę uśmiechu.

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Przede wszystkim należy dokładnie szczotkować zęby, przykładając wagę nie tylko do techniki, ale także samej szczoteczki (tu kluczowa jest optymalna twardość). Istotne jest także nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami i regularne, kontrolne wizyty u lekarza, podczas których stomatolog uzupełni ewentualne ubytki lub za pomocą dostępnych narzędzi i technik zabezpieczy uzębienie.

Jak prawidłowo myć zęby?

Zęby należy myć odpowiednio długo i dość dynamicznie – tak, aby podczas szczotkowania pozbyć się płytki nazębnej. Nie należy przy tym zbyt mocno naciskać na zęby, aby nie doprowadzić do uszkodzeń szkliwa. Dokładnego instruktażu w zakresie czyszczenia zębów i innych działań profilaktycznych udzielają pacjentowi nasi specjaliści.

Jak usunąć z zębów osady i przebarwienia?

Jedną z najlepszych metod pozwalających usunąć przebarwienia jest piaskowanie. To zabieg sprawdzający się nawet w przypadku ciemnych, utrwalonych plam znajdujących się na zębach. Jego wykonanie zaleca się osobom, które mają zamiar poddać się wybielaniu zębów – piaskowanie pozwala wyrównać koloryt uzębienia.

Dlaczego powinno się usuwać kamień nazębny?

Kamień to zmineralizowana płytka nazębna, a więc osad, w którym bytują drobnoustroje. Nagromadzenie kamienia nazębnego może prowadzić do mniej lub bardziej poważnych problemów – utrzymywania się nieświeżego oddechu, rozwoju próchnicy czy zakażeń mających swój początek w stanach zapalnych jamy ustnej. Kamień można łatwo usunąć za pomocą prostego zabiegu – skalingu.

Co daje fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja to pokrycie zębów preparatem z fluorem – pierwiastkiem, który wzmacnia strukturę szkliwa oraz uodparnia je na działanie kwasów i drobnoustrojów znajdujących się w jamie ustnej. Więcej na temat korzyści z fluoryzacji zębów przeczytasz tutaj.

Chcesz ochronić swoje zęby przed próchnicą?

Napisz do nas lub zadzwoń

Jak często należy lakierować zęby?

Lakierowanie zębów daje optymalne efekty, jeżeli wykonuje się je 2-4 razy w ciągu roku, co około 3-6 miesięcy.

Jak często powinno się chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa?

Osobom dorosłym zaleca się odwiedzać stomatologa co pół roku. Nieco częściej na wizytach kontrolnych powinny pojawiać się dzieci – aby zapobiec ewentualnemu rozwojowi próchnicy u najmłodszych, należy pociechy przyprowadzać na wizyty kontrolne co 3 miesiące.

Czy można w ciąży przyjść na wizytę do stomatologa?

Nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących wizyt kontrolnych u stomatologa – przyjść na nie może każdy, także kobieta w ciąży. Jeżeli jednak uzębienie pacjentki wymaga dalszego leczenia, szczególnie z zakresu endodoncji czy chirurgii stomatologicznej, lekarz może zalecić odroczenie terapii do końca pierwszego trymestru lub – w specjalnych przypadkach – do rozwiązania.

Kiedy po raz pierwszy udać się z dzieckiem do stomatologa?

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć już w pierwszym roku życia dziecka. Należy się na nią udać, gdy u malucha pojawił się pierwszy ząb lub dziecko ukończyło roczek.

Jak wygląda profilaktyka zębów u dzieci?

Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej – zalecenia są podobne do tych, które dotyczą dorosłych. Jednym z zabiegów pozwalających na skuteczne zabezpieczenie zębów najmłodszych jest lakowanie bruzd – tu znajdziesz więcej informacji na temat lakowania zębów mlecznych i stałych.

Formularz kontaktowy

pattern
https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
https://fachowydentysta.pl/
#10b9b9
style1
paged
Loading posts...
/home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
off
off

NOWOŚĆ!

PROTETYKA CYFROWA

>>> ZOBACZ SZCZEGÓŁY <<<