Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Strona głównaPoradnikDlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Współczesna medycyna jasno stwierdza, że podjęcie leczenia za pomocą aparatu ortodontycznego jest jednym z elementów profilaktyki zdrowotnej. Pacjenci, którzy zdecydowali się na aparat ortodontyczny odczuwają większy komfort życiowy, żyją dłużej i statystycznie rzadziej zapadają na choroby układu krążenia. Jest to jedna z najważniejszych zalet ortodoncji.

Aparat ortodontyczny – dla kogo?

Korekcie wady zgryzu mogą się poddać wszyscy bez względu na wiek. Ważne jest, aby taka osoba miała już stałe zęby. Problem krzywienia zębów nie występuje tylko u dzieci, a bardzo często dotyczy również dorosłych. Główną przyczyną wad zgryzu w późniejszym wieku są wyżynające się ósemki, które przesuwają stałe zęby. Rosną one w ostatniej kolejności, więc nie ma na nie miejsca, a sam proces wyrastania przebiega nieprawidłowo, co przyczynia się do powstawania wad zgryzu. Aż 20% aparatów ortodontycznych stosuje się u pacjentów powyżej 18. roku życia. Wraz z powstaniem nowoczesnych aparatów ortodontycznych coraz więcej osób decyduje się na prostowanie zębów tą metodą. Aparat ortodontyczny stosują nie tylko dzieci i nastolatkowie, ale coraz chętniej również osoby dorosłe, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest wygląd w relacjach międzyludzkich.

Na aparat ortodontyczny nigdy nie jest za późno

Skoryguj swój zgryz z nasza pomocą. Napisz do nas lub zadzwoń

Jakie są zalety aparatu ortodontycznego?

To, co skłania większość dorosłych do założenia aparatu ortodontycznego to chęć zmiany swojego wyglądu. Aparat ortodontyczny sprawia, że jesteśmy postrzegani przez otoczenie jako atrakcyjni, przyciągamy i zachwycamy pięknym uśmiechem. Nierówne, zaniedbane zęby dodają lat, sprawiają, że wyglądamy staro – leczenie aparatem ortodontycznym może to zmienić. Rezultaty zastosowania aparatu ortodontycznego zwiększają samoocenę, znacznie poprawia jakość życia i zapobiegają wielu różnych komplikacjom zdrowotnym. Jeśli zastanawiasz się nad aparatem ortodontycznym dla siebie lub osoby bliskiej, pomyśl korzyściach pięknego uśmiechu i zobacz nasz cennik!

Jaki odsetek osób powienien odwiedzać ortodontę?

Aż 70% osób powinno na pewnym etapie życia zgłosić się do ortodonty w celu podjęcia leczenia. W naszym gabinecie w Warszawie oferujemy Państwu kompleksowy wybór aparatów ortodontycznych, fachową poradę dotyczącą jego wyboru oraz higieny zębów z aparatem ortodontycznym.

Czy leczenie ortodontyczne wpływa na kondycję organizmu?

Zdaniem eksperta

lek. Izabela Stępień

Rezultaty leczenia aparatem ortodontycznym mają bez wątpienia duży wpływ na poprawę jakości życia i zdrowie. Codzienna higiena krzywych zębów jest znacznie trudniejsza (co więcej – ścierają się one nierównomiernie), w konsekwencji doprowadza to do nawracających stanów zapalnych dziąseł i bólu zębów. W ostateczności, odwlekanie wizyty u ortodonty w celu założenia aparatu ortodontycznego może doprowadzić nawet do utraty uzębienia i konieczności uzupełniania braków zębów! Warto również zaznaczyć, że przeżuwanie jest pierwszą fazą trawienia, a nieprawidłowości w tym procesie rzutują na funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Aparat ortodontyczny pomaga odwrócić konsekwencje wieloletnich zaniedbań uzębienia, a tym samym poprawić kondycję całego organizmu.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Aparaty ortodontyczne można podzielić przede wszystkim na stałe i ruchome. Stały aparat ortodontyczny jest bardziej konsekwentny w działaniu, ponieważ pacjent nie może sam go sobie ściągnąć. Przez to, że cały czas są umieszczone na zębach ich działanie jest zdecydowanie szybsze niż aparatów ruchomych. Aparaty ruchome stosowane są przy mniejszych wadach u dzieci i młodzieży. Jednak wymagają ogromnego samozaparcia od pacjenta, który i tak przez większą część dnia musi go nosić. Plusem tego typu aparatów jest możliwość chociażby chwilowego odpoczynku od nakładki, na przykład na czas mycia zębów czy aparatu. Każda nakładka przygotowywana jest indywidualnie dla pacjenta, ponieważ musi być ona maksymalnie dopasowana do kształtu szczęki i zębów. W tym przypadku efekty w dużej mierze zależą od zdyscyplinowania pacjenta oraz regularnych wizyt u ortodonty. Oba typu aparatów na początku mogą sprawiać trudności w mówieniu. Może pojawić się seplenienie, niekontrolowane plucie podczas komunikacji werbalnej oraz kłopoty z jedzeniem. Aby dowiedzieć się więcej na temat aparatów ortodontycznych, zapraszamy do zapoznania się z sekcją “rodzaje aparatów ortodontycznych”.

Aparaty ruchome

Aparaty wyjmowane stosowane są głównie w niewielkich wadach zgryzu u dzieci i młodzieży. Aparaty ruchome pozwalają rozbudować łuki zębowe, dbają o odpowiedni wzrost szczęk i korygują wady u dzieci, które posiadają część zębów mlecznych, a część stałych. Gdy pacjent stosuje ten rodzaj aparatów ortodontycznych we wczesnym etapie życia tym samym zmniejsza on prawdopodobieństwo powrotu do aparatu stałego za kilka lat. Każdy ruchomy aparat dostosowany jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. W tym wypadku kluczową rolę odgrywa samozaparcie pacjenta, a także regularne wizyty u specjalisty. Więcej informacji na temat aparatów ruchomych znaleźć można w sekcji “aparaty ortodontyczne ruchome”.

Aparaty z metalowymi zamkami

Są to klasyczne aparaty ortodontyczne. Uważane są za o wiele bardziej wytrzymałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia od aparatów estetycznych. Używane są różne grubości łuku, a także zróżnicowane profile. Aparaty metalowe są równie skuteczne w leczeniu jak aparaty estetyczne i o wiele tańsze. Minusem pozostaje jedynie fakt, że są one bardziej widoczne na zębach niż inne typy aparatów. Czytaj więcej o aparatach metalowych.

Aparaty z zamkami estetycznymi

Są to aparaty ceramiczne lub szafirowe. Odznaczają się niewielką widocznością na zębach. Określane są niekiedy aparatami kosmetycznymi. Aparaty z zamkami estetycznymi wyróżniają się większą elegancją i estetyką w porównaniu do innych aparatów. Leczenie odbywa się w ten sam sposób, co w przypadku zamków metalowych. Zamki ceramiczne są mlecznobiałe, a szafirowe przezroczyste. Czytaj więcej o aparatach estetycznych.

Aparaty Clear Aligner

Ta metoda leczenia polega na nakładaniu przezroczystych szyn na zęby. Jest to bardzo dyskretny rodzaj aparatu, ale też droższy od tradycyjnych aparatów ortodontycznych. O efektach leczenia szynami decyduje precyzja pomiarów oraz jakość materiału, z jakiego zostały wykonane. Czytaj więcej o aparatach Clear Aligner.

Aparaty samoligaturujące

Jest to mniej bolesny sposób na proste zęby. Poza tym, ten typ aparatu gwarantuje szybsze leczenie, a także odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Jednak trzeba pamiętać, że zamki używane w aparatach samoligaturujących są większe od standardowych, a koszty są wyższe. Czytaj więcej o aparatach samoligaturujących.

Aparaty lingwalne

Są to aparaty niewidoczne, ponieważ zamki przyklejane są na powierzchni językowej zębów. Siła przesuwania zębów w tej metodzie jest większa niż standardowo, co znacznie przyspiesza czas leczenia. Czytaj więcej o aparatach lingwalnych.

Masz wadę zgryzu?

Skontaktuj się z naszym ortodontą. Napisz lub zadzwoń

FAQ – najpopularniejsze pytania dotyczące leczenia ortodontycznego

Zdaniem eksperta

lek. Izabela Stępień

Aparaty są całkowicie bezpieczne dla zębów pod warunkiem, że zostały prawidłowo założone, a cały proces leczenia odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza ortodonty. Aby aparat był całkowicie bezpieczny dla naszych zębów, należy dbać o higienę jamy ustnej przez cały okres leczenia. Zęby należy starannie myć po każdym posiłku, a resztki pokarmu usuwać za pomocą specjalnych czyścików. Zaleca się również unikać twardych i klejących produktów, aby nie uszkodzić elementów aparatu.

Następstwa nieleczonej wady zgryzu zależą od stopnia jej nasilenia. Różne wady mogą powodować różne następstwa. Jednak do najczęstszych miejscowych powikłań nieleczonej wady zgryzu zalicza się: choroby przyzębia, próchnicę zębów, wady wymowy, ukruszenia i złamania zębów, zaburzenia funkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Każde z tych miejscowych powikłań może w konsekwencji prowadzić do ogólnoustrojowych zaburzeń układu pokarmowego i układu nerwowego. Do tego dochodzą jeszcze czynniki natury estetycznej (kompleksy, pogorszenie samooceny).

Samo zakładanie aparatu ortodontycznego jest bezbolesne. Zamki są zakładane tak, aby pacjent nic nie czuł. Jednak z racji tego, że na zęby działa siła nacisku, na początku leczenia zęby mogą trochę pobolewać. Ból ten ustępuje najczęściej w przeciągu kilku dni po aktywacji aparatu.

Masz więcej pytań dotyczących leczenia ortodontycznego? Zobacz, jakie pytania najczęściej zadają pacjenci przed założeniem aparatu ortodontycznego.

Kto wykonuje?

null

Izabela Stępień

Cennik – leczenie ortodontyczne

UsługaCena
Konsultacja ortodontyczna250 zł
Sporządzenie modeli diagnostycznych (wyciski)250 zł
Przygotowanie planu leczenia Pacjenta250 zł
Dokonanie wymiany ligatur100 zł
Usługa doklejania nowego zamka metalowego lub estetycznego100 zł
Metalowy aparat stały
Metalowy aparat ortodontyczny – jeden łuk2400 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk250 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki300 zł
Porcelanowy aparat ortodontyczny
Porcelanowy aparat ortodontyczny – jeden łuk3200 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
Wizyta kontrolna, dopłata za biały łuk+50 zł
Kryształowe aparaty ortodontyczne
Kryształowy (szafirowy) aparat ortodontyczny – jeden łuk3500 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
W przypadku łuku białego - dopłata do wizyty kontrolnej50 zł
Stałe bezligaturowe aparaty ortodontyczne (w systemie Damon Q Metalowy lub Damon Clear)
Metalowy aparat ortodontyczny Damon Q – jeden łuk3500 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
Damon Clear – aparat od 5 do 54000 zł
Damon Clear – aparat od 3 do 33700 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk350 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki400 zł
Niewidoczny nakładkowy aparat ortodontyczny – CLEAR ALIGNER (nakładki wykonywane są w siedzibie autoryzowanego laboratorium Centrum Clear Aligner Rzeszów)
Wykonanie diagnostyki oraz sporządzenie zindywidualizowanego harmonogramu leczenia (w tym wykonanie wycisków, analizy komputerowej, analizy zdjęć cefalometrycznych, cyfrowych i pantomograficznych, a także symulacji końcowego efektu leczenia)
400 zł
Jedna faza leczenia (jeden łuk, trzy nakładki)1600 zł
Retencja
Ściągnięcie stałego aparatu ortodontycznego (jeden łuk)250 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna po ściągnięciu aparatu180 zł
Koszt – płytka retencyjna650 zł
Koszt – termoforowana płytka retencyjna650 zł
Usługa zakładania stałego Retainera (jeden łuk)500 zł
Usługa ściągnięcia stałego Retainera200 zł
Ruchome aparaty ortodontyczne
Aparat – Płytka Schwarza950 zł
Aktywator ortodontyczny1100 zł
Aparat o typie Twin Block1500 zł
Płytka przedsionkowa (aparat typu korektor zgryzu)400 zł
Aparat typu Trainer600 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna z ruchomym aparatem200 zł
Usługa naprawienia ruchomego aparatu250-300 zł
Pozostałe
Ortodontyczny mini-implant800 zł
Wykonanie pantomogramu oraz cefalometrii220 zł
Łuk podniebienny typu goshgarian (góra)500 zł
Zabieg kortykotomii2000 zł za 1/2 łuku
Łuk podniebienny typu bi-helix (góra)600 zł
Łuk podniebienny typu quad-helix (góra)600 zł
Łuk językowy (dół)500 zł
Aparat typu Hyrax800 zł
Aparat – typ Płytka Hassa900 zł
Aparat Pendulum800 zł
Expander800 zł
Rotator ortodontyczny700 zł
Dystalizator Carriere1500 zł
Szyna essex z zębem tymczasowym800 zł

Warto przeczytać

[do_widget id=yarpp_widget-2]

Formularz kontaktowy

    pattern
    https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
    https://fachowydentysta.pl/
    #10b9b9
    style1
    paged
    Loading posts...
    /home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
    #
    on
    none
    loading
    #
    Sort Gallery
    on
    no
    off
    off
    off