Czym się zajmuje chirurgia stomatologiczna?
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się diagnostyką oraz operacyjnym leczeniem schorzeń w obrębie jamy ustnej. Wymaga od specjalisty przygotowania zarówno stomatologicznego, jak i ogólnochirurgicznego.
Jakie zabiegi obejmuje chirurgia stomatologiczna?
Chirurgia stomatologiczna kojarzy się przede wszystkim z ekstrakcją zębów. Jednym z najpopularniejszych zabiegów z tego obszaru jest usuwanie ósemek (także tych niewyrżniętych, zatrzymanych). Chirurg stomatolog może także wykonać resekcję korzenia, wszczepienie implantów, podcięcie wędzidełka i inne czynności w obrębie uzębienia i jamy ustnej.
Chirurgia stomatologiczna a szczękowa – czym się różnią?
To drugie pojęcie jest nieco szersze. Chirurgia stomatologiczna to operacyjne leczenie rozmaitych patologii w obrębie jamy ustnej. Chirurgia szczękowa zajmuje się ponadto terapią schorzeń w obrębie twarzy czy układu kostnego w obrębie twarzowej części czaszki.
Czy chirurgia stomatologiczna jest bezpieczna?
Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, choć niekiedy inwazyjne, są bezpieczne, jeżeli wykonuje je doświadczony specjalista dysponujący nowoczesnym sprzętem. Należy pamiętać, że każda interwencja chirurgiczna wiąże się z ryzykiem powikłań, jednak lekarze dokładają wszelkich starań, aby tego typu sytuacje nie miały miejsca.
Na co zwrócić uwagę przed zdecydowaniem się na leczenie chirurgiczne?
Jest kilka czynników, które należy uwzględnić – renoma kliniki, doświadczenie specjalistów, rodzaj i stopień zaawansowania stosowanego sprzętu (zarówno tego służącego do diagnostyki, jak i przeprowadzania właściwych zabiegów).
Piezochirurgia – co to za metoda i kiedy jest wykorzystywana w stomatologii?
To nowoczesna metoda pozwalająca przeprowadzić zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej w bezpieczniejszy, mniej inwazyjny sposób. Operacje wykonywane z wykorzystaniem tej techniki pozwalają usuwać tkanki kostne oraz miękkie przy maksymalnym ograniczeniu upływu krwi podczas zabiegu. Dzięki zastosowaniu piezochirurgii rany szybciej się goją, a opuchlizna i ból po zabiegu są znacznie mniejsze.
Zabiegi z zakresu piezochirurgii mogą stanowić samodzielną terapię lub poprzedzać leczenie ortodontyczne bądź implantologiczne – więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.