null

Bartłomiej Stępień

Czym się zajmuje chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się diagnostyką oraz operacyjnym leczeniem schorzeń w  obrębie jamy ustnej. Wymaga od specjalisty przygotowania zarówno stomatologicznego, jak i ogólnochirurgicznego.

Jakie zabiegi obejmuje chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna kojarzy się przede wszystkim z ekstrakcją zębów. Jednym z najpopularniejszych zabiegów z tego obszaru jest usuwanie ósemek (także tych niewyrżniętych, zatrzymanych). Chirurg stomatolog może także wykonać resekcję korzenia, wszczepienie implantów, podcięcie wędzidełka i inne czynności w obrębie uzębienia i jamy ustnej.

Chirurgia stomatologiczna a szczękowa – czym się różnią?

To drugie pojęcie jest nieco szersze. Chirurgia stomatologiczna to operacyjne leczenie rozmaitych patologii w obrębie jamy ustnej. Chirurgia szczękowa zajmuje się ponadto terapią schorzeń w obrębie twarzy czy układu kostnego w obrębie twarzowej części czaszki.

Czy chirurgia stomatologiczna jest bezpieczna?

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, choć niekiedy inwazyjne, są bezpieczne, jeżeli wykonuje je doświadczony specjalista dysponujący nowoczesnym sprzętem. Należy pamiętać, że każda interwencja chirurgiczna wiąże się z ryzykiem powikłań, jednak lekarze dokładają wszelkich starań, aby tego typu sytuacje nie miały miejsca.

Na co zwrócić uwagę przed zdecydowaniem się na leczenie chirurgiczne?

Jest kilka czynników, które należy uwzględnić – renoma kliniki, doświadczenie specjalistów, rodzaj i stopień zaawansowania stosowanego sprzętu (zarówno tego służącego do diagnostyki, jak i przeprowadzania właściwych zabiegów).

Piezochirurgia – co to za metoda i kiedy jest wykorzystywana w stomatologii?

To nowoczesna metoda pozwalająca przeprowadzić zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej w bezpieczniejszy, mniej inwazyjny sposób. Operacje wykonywane z wykorzystaniem tej techniki pozwalają usuwać tkanki kostne oraz miękkie przy maksymalnym ograniczeniu upływu krwi podczas zabiegu. Dzięki zastosowaniu piezochirurgii rany szybciej się goją, a opuchlizna i ból po zabiegu są znacznie mniejsze.

Zabiegi z zakresu piezochirurgii mogą stanowić samodzielną terapię lub poprzedzać leczenie ortodontyczne bądź implantologiczne – więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Czeka Cię wyrwanie ósemki lub inny zabieg chirurgiczny?

Napisz lub zadzwoń

Kto zajmuje się usuwaniem ósemek – dentysta czy chirurg?

Ósemki może usunąć zarówno stomatolog, jak i chirurg szczękowy. Niektórzy dentyści nie podejmują się tego zadania, jeśli ząb nie jest całkowicie wyrżnięty lub anatomia uzębienia pacjenta jest niestandardowa – najczęściej kierują wtedy pacjenta do chirurga.

Czy rana po wyrwaniu ósemki jest szyta?

Tak, na ranę po wyrwaniu ósemki zakładane są szwy, które należy zdjąć po około tygodniu.

Co oznaczają ból i opuchlizna po ekstrakcji zęba?

Takie dolegliwości niestety utrzymują się przez pewien czas po ekstrakcji zęba. Jeśli ból i opuchlizna z czasem maleją, nie ma powodów do obaw, jeżeli jednak nasilają się – mogą świadczyć o stanie zapalnym, który będzie wymagał antybiotykoterapii.

Czy można usuwać zęby w ciąży?

Tak, jest to możliwe. Z usunięciem zęba należy jednak poczekać do zakończenia pierwszego trymestru – podanie znieczulenia wcześniej może mieć szkodliwy wpływ na dziecko, podobnie jak krwotok, do którego może dojść podczas zabiegu.

Czy na jednej wizycie można usunąć więcej niż jeden ząb?

Tak, jeżeli u pacjenta nie występują dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego, problemy z krzepnięciem krwi oraz inne poważne schorzenia. Decyzję na temat ilości usuwanych zębów podejmuje lekarz stomatolog po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i wstępnej wizycie, pozwalającej ustalić przebieg terapii.

Formularz kontaktowy

pattern
https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
https://fachowydentysta.pl/
#10b9b9
style1
paged
Loading posts...
/home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
off
off

NOWOŚĆ!

PROTETYKA CYFROWA

>>> ZOBACZ SZCZEGÓŁY <<<