Mam pytanie odnośnie muzyki: czy aparat może mi przeszkadzać podczas gry na trąbce?
O takiej sytuacji należy powiedzieć ortodoncie. Przygotuje on specjalny komponent ochraniający wargi, co pozwoli grać na instrumentach typu trąbka.
Czy z aparatem można bez problemu jeść?
Oczywiście! Jednak przez pierwsze dni po założeniu aparatu radzimy wybierać dania miękkie, łatwe do przeżucia, ponieważ początkowo noszenie aparatu może być bolesne.
Czy mając założony aparat, można żuć gumę?
Odradzamy żucie gumy. Można uszkodzić w ten sposób aparat. Co więcej cukier, który jest w gumie może zbierać się pod aparatem i powodować próchnicę.
Czego jeszcze nie wolno jeść?
Odradzamy produkty chrupkie, twarde i ciągnące. Przykładowo cukierek toffi może przyczepić się do aparatu i oderwać go od zębów. Trzeba również uważać podczas jedzenia produktów chrupkich, np. jabłko, marchewka czy twarda bułka.
Jaki aparat najlepiej wybrać?
Podczas konsultacji ortodonta na pewno pomoże dobrać odpowiedni model. Gama aparatów jest bardzo bogata i wciąż się zmienia. W naszych gabinetach proponuje różne typy aparatów, np. aparaty klasyczne z metalowymi zamkami, aparaty kosmetyczne z zamkami porcelanowymi (ceramicznymi), lub kryształowymi (szafirowymi), aparaty bezligaturowe, aparaty językowe, a także aparaty o przezroczystych nakładkach. Po informacje uzupełniające zapraszamy do części “rodzaje aparatów ortodontycznych”.
Decyzję o wyborze aparatu warto podjąć wspólnie z rodzicami. Koszt niektórych modeli może przekraczać ich możliwości, a wtedy warto rozpatrzyć inne dostępne opcje. I pamiętać o tym, że przede wszystkim chodzi o zdrowe i proste zęby.
III – Przebieg leczenia i jego etapy
Na jakie etapy dzieli się leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne koryguje zgryz i wyrównuje zęby. Podczas konsultacji ortodontycznej ortodonta opiniuje stan zębów i zgryzu, definiuje potrzeby pacjenta, dobiera właściwy rodzaj aparatu. Następnie wykonywany jest odcisk szczęki. Średni czas trwania leczenia to 2 lata (do 2,5 roku). Regulacja aparatu odbywa się co 3-5 tygodni. Na zakończenie leczenia ortodonta wyjmuje aparat i zaleca leczenie retencyjne w celu podtrzymania efektów.
Ile może trwać kompleksowe leczenie ortodontyczne?
Średni czas trwania leczenia to 2 lata (do 2,5 roku). Może się wydłużyć w trudniejszych przypadkach bądź jeśli nieprzestrzegane są zalecenia ortodonty.
Co należy zrobić przed pierwszą wizytą?
Może się to wydawać oczywiste, ale na pierwszą wizytę należy zgłosić się ze zdrowymi i czystymi zębami. Dla niektórych pacjentów (a także ich rodziców) pierwsza konsultacja jest trudna, ponieważ otrzymują dużo bardzo różnych informacji. Ale ortodonta z chęcią odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni wszystkie wątpliwości. Między innymi dlatego zachęcamy zapoznać się ze słowniczkiem pojęć ortodontycznych.
Jak wyglądają pierwsze konsultacje u ortodonty?
Aby ocenić, czy pacjent potrzebuje leczenia ortodontycznego, średnio ortodonta potrzebuje około 4 wizyt, podczas których sprawdza stan uzębienia oraz:
- czy występują ubytki,
- czy widać wychylenia bądź przesunięcia,
- czy wszystkie zęby mają dla siebie wystarczająco dużo przestrzeni,
- czy zęby górne i dolne są równe po zaciśnięciu szczęk,
- czy można zaobserwować inne problemy (np. ze stawem skroniowo-żuchwowym lub oddychaniem).
Pierwsza wizyta u ortodonty jest dla pacjenta całkowicie bezbolesna.
Po tak kompleksowej analizie ortodonta podejmuje decyzję, czy pacjent potrzebuje aparatu ortodontycznego.
Jeśli ortodonta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia, to jakie są następne kroki?
W momencie, gdy już wiadomo, że pacjent kwalifikuje się do leczenia ortodontycznego, potrzebna będzie jeszcze jedna konsultacja oraz:
- Zdjęcia RTG pantomograficzne, które pozwalają ocenić stan uzębienia, ewentualne ubytki oraz informują, czy istnieją jakieś inne komplikacje w postaci dodatkowych zębów.
- Zdjęcia RTG cefalometryczne: dzięki nim ortodonta ma pełen obraz informacji na temat ukształtowania zgryzu pacjenta oraz fizjologii wzrostu jamy ustnej. Zdjęcia RTG cefalometryczne umożliwiają ponadto przeprowadzenie pomiarów niezbędnych do ustalenia leczenia.
- Wyciski dwuwymiarowe: wykonywane są na specjalnym arkuszu wosku, na którym pacjent zaciska zęby. Na takim arkuszu bardzo dokładnie widać ustawienie zębów górnych względem dolnych.
- Wyciski przestrzenne – pacjent odciska górne i dolne zęby na masie alginatowej, która pozwala na odlanie bardzo dokładnego modelu uzębienia.
- Zdjęcia fotograficzne twarzy i zębów: dzięki nim możliwa jest rejestracja i śledzenie postępów w leczeniu.
Jak wygląda ostatnia wizyta przed podjęciem leczenia?
Ortodonta określa pacjentowi szczegółowy harmonogram leczenia, określa jego etapy, przewidywany czas oraz koszty.
Mam już plan leczenia, jakie są kolejne kroki?
Ortodonta umieszcza specjalne separatory pomiędzy tylnymi zębami, czyli niewielkie sprężyny lub gumki wykonane z tworzywa. Dzięki nim na tylnych zębach tworzy się przestrzeń na pierścienie.
Z jakich etapów składa się zakładanie aparatu?
Ortodonta wykonuje następujące czynności:
- Mocowanie pierścieni do tylnych zębów,
- Mocowanie zamków do zębów przednich i bocznych,
- Założenie łuku ortodontycznego
Z jakich etapów składa się zakładanie pierścieni?
Ortodonta wyjmuje separatory i poleruje zęby. Zajmuje to kilka minut, ale ortodonta musi być bardzo uważny, aby pod pierścieniami nie powstały ubytki.
Następnie ortodonta mierzy zęby i dobiera dla pacjenta odpowiednie pierścienie. Potem zakłada je na zęby – na każdym pierścieniu umieszcza specjalny cement i nakłada go na ząb.
Z jakich etapów składa się cementowanie zamków?
W kolejnym etapie ortodonta przyczepia do zębów małe zamki, umacniając specjalnym klejem (który utwardza światłem ultrafioletowym). Cały zabieg trwa około 60 minut.
Jak wygląda ostatni etap – założenie łuku ortodontycznego?
Ortodonta nakłada łuk na pierścienie, naciąga go i obcina końce. Na koniec przyczepia łuk do zamków przy pomocy ligatur. Całość trwa około 15 minut.
Ile trwa założenie aparatu?
Zwykle od jednej do półtorej godziny.