Czy istnieją alternatywy dla leczenia kanałowego? Wyjaśniamy

Czy jest alternatywa dla leczenia kanałowego?

Objawy wskazujące na konieczność leczenia kanałowego

Na konieczność wykonania leczenia kanałowego wskazuje przede wszystkim intensywny ból zęba, który może być odczuwalny również w oczodołach, szyi lub uchu – w zależności od lokalizacji chorego zęba. Dolegliwości często nasilają się podczas gryzienia, a także po spożyciu bardzo gorących lub zimnych pokarmów i napojów.

W bardziej zaawansowanym stadium stanu zapalnego miazgi, gdy dochodzi do martwicy lub zgorzeli zęba, ból może ustąpić. Jednak wtedy powinny nas zaniepokoić inne objawy, takie jak nieprzyjemny oddech czy specyficzny posmak w ustach. Dodatkowymi sygnałami alarmowymi są ból podczas mycia zębów oraz widoczne na chorym zębie przebarwienia, ubytki czy zmatowienia.

Specjalista, aby potwierdzić zapalenie miazgi zęba, zleca wykonanie RTG zęba, które umożliwia ocenę stanu kanałów zębowych i stopień zaawansowania zmian.

Czy można uniknąć leczenia kanałowego?

W tej chwili nie ma metod, które mogłyby zastąpić leczenie kanałowe. Najlepszym sposobem na jego uniknięcie jest staranne dbanie o higienę jamy ustnej i regularne kontrole w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Należy pamiętać o dokładnym myciu zębów po posiłku, używaniu nici dentystycznych i płukaniu jamy ustnej. W ten sposób możemy zapobiec gromadzeniu się płytki bakteryjnej i rozwijaniu próchnicy.

Zdaniem eksperta

lek. Sławomir Kwieciński

Odwiedzanie dentysty minimum raz na pół roku pozwala na wczesne wykrycie potencjalnych problemów z zębami i leczenie próchnicy, zanim ubytki staną się na tyle poważne, że będą wymagać leczenia kanałowego. Regularna profilaktyka i wczesne leczenie to najlepsza strategia, by uniknąć konieczności przeprowadzenia zabiegu leczenia kanałowego –  mówi dr Sławomir Kwieciński

Czy dostępne są alternatywy dla leczenia kanałowego?

Gdy ząb znajduje się w stanie nieodwracalnego zapalenia miazgi lub martwicy, jedynymi opcjami są leczenie kanałowe lub jego ekstrakcja. Leczenie endodontyczne pozwala na zachowanie zęba w jamie ustnej przez usunięcie zakażonej tkanki, dezynfekcję i wypełnienie kanałów, aby zapobiec ponownemu zakażeniu.

Przed rozwojem nowoczesnej endodoncji zęby z takimi problemami były po prostu usuwane. Jednak prowadziło to do dalszych problemów protetycznych i kosmetycznych. Współczesne metody leczenia kanałowego pozwalają uniknąć negatywnych skutków związanych z utratą zęba. Zapewniają jednocześnie ochronę przed infekcjami i zachowanie zdrowia jamy ustnej. Warto podkreślić, że chociaż ząb po leczeniu endodontycznym jest martwy, to doskonale spełnia swoje funkcje.

Przeprowadzenie leczenia kanałowego zalecane jest dla każdego zęba, który kwalifikuje się do takiej terapii, nawet w przypadkach, gdy stopień zniszczenia będzie na tyle duży, że zachowany zostanie wyłącznie jego korzenia. W takich sytuacjach może on być wykorzystany do umieszczenia wkładu koronowo-korzeniowego oraz korony protetycznej wykonanej z porcelany, co nadal stanowi lepszą opcję niż stosowanie implantów.

Implanty dentystyczne są rozważane, gdy zęba nie da się już uratować poprzez leczenie kanałowe. Mogą oferować doskonałe rozwiązanie estetyczne i funkcjonalne, ale są one zwykle droższe i wymagają zrastania się z kością.

Mity na temat leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe to bardzo często wykonywany zabieg w gabinetach dentystycznych. Ponieważ jest on dość skomplikowany, to budzi strach i przerażenie. Na temat tej metody narosło wiele mitów, dlatego pacjenci na wiadomość o konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego mogą poczuć zdenerwowanie. Niechęć budzą zasłyszane od znajomych lub członków rodziny nieprawdziwe informacje.

Chory ząb trzeba zatruć

Dawniej dewitalizacja miazgi, często określana jako zatrucie zęba, stanowiła standardowy etap w endodoncji. Obecnie jednak lekarz wykonuje usunięcie zainfekowanej tkanki. Pozwala to w większości przypadków uniknąć zatruwania zęba. Rezygnacja z tego etapu znacząco przyspiesza cały proces leczenia, ponieważ eliminuje konieczność oczekiwania tygodniami na całkowite obumarcie miazgi.

Leczenie kanałowe oznacza trudny do zniesienia ból

Istnieje przekonanie, że leczenie kanałowe jest bardzo bolesne, głównie z powodu trudności z dobrym znieczuleniem zęba w stanie zapalnym. Jednak dzięki postępom we współczesnej stomatologii możliwe jest bezbolesne wykonanie zabiegu endodontycznego za pomocą nowoczesnych metod. Dentysta może wykonać znieczulenie domiazgowe – wstrzykuje bezpośrednio do jamy zęba lub znieczulenie dokostne, polegające na wprowadzeniu igły w przestrzeń międzykorzeniową i kość gąbczastą.

Leczenie kanałowe jest bardzo kosztowne

Koszt leczenia endodontycznego zależy od liczby kanałów w zębie. Z tego względu w przypadku szóstek czy siódemek zabieg ten będzie droższy, niż gdy leczenia będą wymagać jedynki czy dwójki. Koszty te jednak nie są wygórowane – leczony ząb jest zniszczony, dlatego konieczne jest wykonanie wielu czynności z precyzją i przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Opóźnianie wykonania zabiegu może prowadzić do wyższych wydatków. Lepiej skorzystać z leczenia kanałowego, gdy jest to możliwe, gdyż alternatywa w postaci ekstrakcji i wstawienia protezy jest znacznie droższa.

Polecamy artykuł: Jakie są zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem? Kiedy jest wskazane?

Leczenie kanałowe trwa kilka tygodni

Przekonanie, że leczenie kanałowe jest długotrwałe ze względu na konieczność uśmiercania zęba, to mit. Obecnie cały proces może zostać zrealizowany nawet podczas jednej wizyty, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo pacjenta przez minimalizację ryzyka bakteryjnego. Jednak w niektórych indywidualnych przypadkach, na przykład przy obecności wysięku w kanałach, czas leczenia może być dłuższy.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Jak długo trwa leczenie kanałowe?

W jakich sytuacjach leczenie kanałowe zęba jest nieskuteczne?

Chociaż leczenie kanałowe jest skuteczną metodą uratowania zęba, to są sytuacje, gdy może nie zapewnić oczekiwanych rezultatów lub będzie niemożliwe do przeprowadzenia. Leczenie endodontyczne może okazać się nieskuteczne, gdy infekcja wokół zęba jest zbyt zaawansowana. W takich przypadkach konieczne jest poszukiwanie innych rozwiązań. W większości przypadków specjalista zaleci pacjentowi ekstrakcję zęba i leczenie implantologiczne. Polega ono na wszczepieniu implantu zastępującego korzeń zęba.

Decyzja o wyborze metody leczenia powinna być jednak podjęta świadomie, po konsultacji z doświadczonym stomatologiem. Pozwoli to wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i skutecznie przywrócić zdrowie jamy ustnej.

Szukasz gabinetu stomatologicznego, w którym wykonasz leczenie kanałowe bez bólu?

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację w Warszawie

Autor wpisu

lek. Sławomir Kwieciński

Lek. Sławomir Kwieciński – specjalista, lekarz dentysta.

Post by fabulous_admin