Co powoduje przebarwienia na zębach. Jak się ich skutecznie pozbyć?

Jakie są przyczyny przebarwień zębów?

Na piękny uśmiech i białe zęby wpływa kilka czynników. Grubość zębiny odpowiada za kolor – im jest grubsza, tym odcień jest ciemniejszy. Z kolei szkliwo jest odpowiedzialne za jasność i przezierność zębów. Osoby, które zmagają się z tym problemem, powinny skorzystać z zabiegów z zakresu stomatologii estetycznejCzasem jednak na zębach mlecznych, stałych, a nawet martwych pojawiają się także pojedyncze plamki. Główne przyczyny ich występowania to:

  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej,
  • wynik palenia papierosów,
  • dieta zawierająca produkty barwiące zęby (kawa, herbata, czerwone wino, borówki, czarne porzeczki),
  • przyjmowanie niektórych leków – żelaza, medykamentów na nadciśnienie i alergię,
  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby tarczycy, fluoroza, porfiria,
  • nagromadzenie kamienia nazębnego, próchnica,
  • brak kontrolnych wizyt u dentysty,
  • ciemniejszy kolor zębiny powstaje w wyniku ścierania się szkliwa wraz z wiekiem.

Zdaniem eksperta

lek. Sławomir Kwieciński

Przyczyny powstawania przebarwień powierzchniowych na zębach dzielimy na wewnętrzne, zewnętrzne oraz będące wynikiem starzenia. Pierwsze z nich są spowodowane przez czynniki, takie jak palenie papierosów, picie kawy, coca coli, z kolei wewnętrzne związane są z chorobami zębów, zażywaniem pewnych leków czy narażeniem na nadmierne ilości fluoru lub urazy. Przebarwienia pojawiające się wraz z wiekiem są naturalnym procesem związanym ze starzeniem się szkliwa – mówi lek. Sławomir Kwieciński.

Jakie są rodzaje przebarwień zębów?

Przebarwienia na zębach mają różne kolory, które oznaczają inne problemy jamy ustnej. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć:

Białe plamy na zębach

Białe przebarwienia najczęściej są bagatelizowane, ponieważ nie wyglądają tak nieestetycznie jak ciemniejsze. Są jednak sygnałem niepokojących procesów m.in. odwapnienia, fluorozy. Mogą one świadczyć także o rozwijającej się próchnicy, która wymaga leczenia.

Brązowe przebarwienia zębów

Tego koloru plamki na uzębieniu są spowodowane zaawansowaną fluorozą, która zwiększa kruchość szkliwa oraz sprawia, że zęby są bardziej podatne na próchnicę. Brązowe przebarwienia to najczęściej osad, kamień poddziąsłowy, próchnica zatrzymana, ale mogą być także wynikiem palenia papierosów (są bardzo trudne do usunięcia) lub noszenia aparatu ortodontycznego. Brudzi się on od barwników, które są zawarte w jedzeniu i potem przekazuje kolor na zęby.

Czarne plamy na zębach

Nieestetyczne czarne przebarwienia na zębach są najczęściej konsekwencją regularnego picia kawy i herbaty. Warto jednak zaznaczyć, że czarne plamy na uzębieniu mogą być także objawami zaawansowanej próchnicy. Przyczyną przebarwień w tym kolorze jest także uszkodzenie lub nadmierna ekspozycja na fluor. 

Jak odróżnić przebarwienia zębów od próchnicy?

Odróżnienie przebarwień zębów od próchnicy może być trudne dla osoby bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Plamki różnego koloru mogą wynikać z wielu czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Z kolei próchnica to choroba zębów, która jest skutkiem braku higieny jamy ustnej i profilaktyki stomatologicznej. Prowadzi do ubytków w szkliwie zębów.

Aby odróżnić przebarwienia od próchnicy, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak kolor i umiejscowienie zmian na zębach. Przebarwienia zazwyczaj występują na powierzchni i są jednorodne, podczas gdy próchnica powoduje ubytki. W swoim początkowym stanie ognisko zapalne ma zwykle odcień biały. Dopiero przewlekle rozwijająca zaczyna barwić się na ciemniejszy kolor. Nieleczona niszczy coraz głębsze warstwy zęba. Dlatego warto regularnie odwiedzać dentystę, który dokładnie zbada stan zębów i zaproponuje odpowiednie leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Usuwanie przebarwień na zębach – jakie są skuteczne sposoby?

Gdy na zębach pojawiają się nieestetyczne plamki, zaczynamy szukać informacji jak usunąć przebarwienia. Regularne wizyty u dentysty i stomatologa dziecięcego pozwolą na kontrolowanie stanu zdrowia jamy ustnej i szybką reakcję w przypadku pojawienia się niepokojących zmian na uzębieniu. Najskuteczniejszy sposób leczenia przebarwień na zębach dobiera stomatolog. Będzie on zależał od rodzaju i przyczyn powstania nieprawidłowości.

Skaling i piaskowanie

Usuwanie przebarwień na zębach jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów profilaktyki stomatologicznej. Skaling polega na usunięciu płytki nazębnej i kamienia z powierzchni zębów przy użyciu specjalnych narzędzi, takich jak skaler ultradźwiękowy. Natomiast piaskowanie zębów to metoda oczyszczania zębów z zewnętrznych osadów przy użyciu ziaren piasku pod ciśnieniem. Sposób ten jest bardzo często stosowany jest przy wybielaniu zębów osób, które palą papierosy.

Zabiegi te są bezbolesne i przynoszą szybkie efekty w postaci białych, czystych zębów. Regularne wykonywanie skalingu i piaskowania pozwala zachować uzębienie zdrowe oraz zapobiega rozwojowi chorób jamy ustnej.

Wybielanie zębów

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zdrowy i piękny uśmiech jest wybielanie zębówPrzy użyciu środków o wysokim stężeniu czynnika aktywnego przeprowadza się zabieg, którego celem jest rozjaśnienie szkliwa zębowego, eliminacja przebarwień zewnętrznych oraz tych wewnętrznych. W profesjonalnych gabinetach stomatologicznych stosuje się często wybielanie zębów metodą BEYOND. Polega na nałożeniu żelu na zęby, a następnie naświetleniu ich specjalny światłem LED, które ma na celu przyśpieszyć proces. Wynik końcowy jest szybszy i bardziej efektywny niż w przypadku innych metod wybielania zębów. Po zabiegu można odczuwać delikatne zwiększenie wrażliwości na zimne i gorące jedzenie, ale zwykłe uczucie to ustępuje po kilku dniach.

Procedura ta jest bezpieczna i skuteczna, jednak należy pamiętać, że nie jest to trwałe rozwiązanie. Regularne dbanie o higienę jamy ustnej oraz unikanie produktów, które powodują przebarwienia, są kluczowe dla utrzymania pięknego i zdrowego uśmiechu na dłuższą metę.

Usuwanie białych plam przez zabieg ICON

Infiltracja próchnicy za pomocą zabiegu ICON to rewolucyjna metoda leczenia, która pozwala na skuteczne redukowanie białych nieestetycznych plam oraz zahamowanie początkowych stadiów próchnicy bez konieczności inwazyjnego borowania zęba. 

Zabieg rozpoczyna się od usunięcia wierzchniej warstwy szkliwa i nałożenia specjalnego żelu na obszar dotknięty zmianami chorobowymi. Po odsłonięciu porów zęba następuje osuszenie i zaaplikowanie płynnej żywicy ICON. Wnika ona w zmiany chorobowe w uszkodzonej zębinie i szczelnie zamyka, dzięki temu próchnica nie postępuje dalej. Możliwe jest zniwelowanie prześwitujących obszarów i przywrócenie naturalnej barwy zęba. Procedura ta jest bezbolesna, mało inwazyjna i daje długotrwałe rezultaty.

Czy za pomocą domowych sposobów można usunąć przebarwienia na zębach?

W Internecie znajdziemy mnóstwo informacji, w jaki sposób przy zastosowaniu różnych metod domowych usunąć plamy z uzębienia. Aby mieć bielsze zęby, zalecana jest cytryna, soda oczyszczona czy nawet olej kokosowy. Jednak wbrew wszelkim tym radom i komunikatom reklamowym, nawet najlepsza pasta do mycia zębów, nie zastąpi profesjonalnych zabiegów wykonanych w gabinecie dentystycznym. Oczywiście dbanie o higienę jamy ustnej, stosowanie zdrowej diety, nici dentystycznej czy płukanie jamy ustnej pozwala zapobiegać tworzeniu się przebarwień, ale nie usunie ich, gdy już powstaną.

Chcesz mieć biały zdrowy uśmiech, bez nieestetycznych białych lub ciemnych plam?

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację w Warszawie

Autor wpisu

Lek. Sławomir Kwieciński -specjalista, lekarz dentysta.