Spis Treści
Leczenie implantologiczne krok po kroku
- Krok pierwszy w leczeniu implantologicznym to przygotowanie planu do potrzeb indywidualnych potrzeb pacjenta. Nasi lekarze mają doświadczenie w chirurgii i protetyce, co pozwala im odpowiednio zaplanować zintegrowaną terapię. Każde leczenie implantologiczne można podzielić na część chirurgiczną oraz część protetyczną.
- Krok drugi: część chirurgiczna
Gdy plan leczenia jest zaakceptowany, lekarz może rozpocząć pierwszą część leczenia, czyli zabieg chirurgiczny. Najpierw pacjent znieczulany jest miejscowo, a następnie lekarz wszczepia tytanowy implant w kość, która z czasem otacza wszczep w procesie osteointegracji i zapewnia stabilne trzymanie implantu. Gojenie po zabiegu zajmuje od sześciu do dwunastu tygodni - Krok trzeci: część protetyczna leczenia
Leczenie nie kończy się po zagojeniu i osteointegracji implantu. Kolejnym krokiem jest przymocowanie do implantu łącznika, który będzie solidną podporą dla przyszłego rozwiązania protetycznego (mostu, korony, itp.). Aby przygotować pracę protetyczną, lekarz pobiera wycisk całego uzębienia, aby nowa korona pasowała do pełnego zgryzu. - Następnie stomatolog wybiera właściwy odcień koloru korony . Dzięki wykorzystaniu tytanowego implantu, przyszła odbudowa będzie wyglądała i działała tak, jak prawdziwy zdrowy ząb.
Poniżej znajdą Państwo różne scenariusze leczenia implantologicznego, w zależności od ilości brakujących zębów
Brak jednego zęba
W przypadku całkowitego zniszczenia pojedynczej korony i korzenia, najlepiej zastosować implant tytanowy i ceramiczną koronę protetyczną. Rezultatem takiego rozwiązania jest ładny wygląd i długoterminowa funkcjonalność.
Przebieg leczenia:
Standardowo leczenie braku jednego zęba wymaga 4 wizyt w gabinecie, po których pacjent może bez problemu wrócić do swojej aktywności.
Dowiedz się więcej o wskazówkach dla pacjentów po operacjach.
Przebieg leczenia:
Standardowo leczenie braku jednego zęba wymaga 4 wizyt w gabinecie, po których pacjent może bez problemu wrócić do swojej aktywności.
Dowiedz się więcej o wskazówkach dla pacjentów po operacjach.
1. Wstępna diagnostyka
2. Zabieg chirurgiczny
Po podaniu pacjentowi środka znieczulającego miejscowo, lekarz wszczepia w kość implant. Ponieważ proces gojenia i osteointegracji trwa kilkanaście tygodni, stomatolog może zastosować tymczasowe uzupełnienie zabezpieczające miejsce operacji na czas gojenia.
3. Leczenie protetyczne
Na ostatnim etapie lekarz pobiera wyciski do wykonania protezy, dobiera odcień protezy i cementuje ją na stałe.
4. Rezultat końcowy
Korona ceramiczna na implancie tytanowym wygląda i działa tak, jak zdrowy ząb. Wymaga ona również takiej samej opieki i zachowania higieny.
Rozwiązania alternatywne:
Most protetyczny (stały)
Aby zamocować most protetyczny konieczne jest zeszlifowanie powierzchni zębów sąsiadujących. To dość łatwe rozwiązanie przynosi satysfakcjonujący efekt estetyczny i dobrą trwałość. Wadami tego rozwiązania są stopniowy zanik kości w miejscu mostu i konieczność szlifowania sąsiednich, zdrowych zębów
Częściowa proteza ruchoma
Innym rozwiązaniem alternatywnym jest wykonanie ruchomej protezy dla brakującego zęba. Wadami akrylowej protezy są brak stabilności, gorsze działanie i niższy komfort pacjenta. Co więcej, akryl wygląda mniej efektownie niż uzupełnienie ceramiczne. Pomimo tych wad, ruchoma proteza wybierana jest z powodu niskiej ceny, szybkiego czasu wykonania i braku konieczności obciążania sąsiednich zębów.
Brak kilku zębów
Dlaczego warto wybrać most protetyczny na implantach?
Jeżeli pacjentowi brakuje trzech lub czterech zębów w tylnym odcinku uzębienia, preferowanym rozwiązaniem jest leczenie implantologiczne i odbudowa mostem. Implanty działają jako podpory dla mostu i zapewniają najlepsze funkcjonowanie, z którym ruchome protezy nie mogą się równać.
Przebieg leczenia:
Zazwyczaj pełne leczenie implantologiczne zajmuje od 4 do 5 wizyt w gabinecie, począwszy od diagnostyki i konsultacji. Jeśli chodzi o bolesność, nie do uniknięcia są pewne dolegliwości pooperacyjne, lecz można je skutecznie zminimalizować za pomocą środków przeciwbólowych. Już następnego dnia po zabiegu pacjent może wrócić do swojej aktywności. Dowiedz się więcej o wskazówkach dla pacjentów po operacji.
Leczenie krok po kroku:
1. Diagnoza
Brak trzech zębów w tyle jamy ustnej. Optymalną metodą leczenia jest wykonanie mostu ceramicznego z trzema zębami w jednej części osadzonej na implantach jak na filarach.
2. Zabieg chirurgiczny
Po podaniu znieczulenia lekarz wszczepia implanty w kość. Standardowym postępowaniem w takich przypadkach jest wszczepienie 2 implantów w trakcie jednego zabiegu. Po kilkunastu tygodniach miejsce operacji zagoi się, a implanty stabilnie połączą się z kością.
3. Część protetyczna
Na koniec lekarz pobiera wyciski i ustala odpowiedni kolor do zlecenia wykonania mostu, który później cementowany jest na stałe.
4. Efekt końcowy
Most osadzony na implantach skutecznie zastępuje naturalne zęby jeśli chodzi o funkcję żucia. Jest to trwała i bezpieczna metoda leczenia, która daje pacjentowi pełną swobodę i komfort jedzenia .
Rozwiązania alternatywne
Proteza szkieletowa
Alternatywą dla mostu protetycznego na implantach może być proteza szkieletowa.
Pacjenci i lekarze oceniają ją jako gorsze rozwiązanie, które nie daje wygody i komfortu używania. Ma ona znacznie gorsze parametry niż most stały, ponieważ wykonana jest z połączenia metalu i akrylu. Koszt wykonania protezy szkieletowej nie jest niski, a efekt estetyczny nie zawsze satysfakcjonuje pacjenta. Zaletą protezy szkieletowej jest prostota wykonania i brak konieczności ingernecji w sąsiednie zęby.
Brak wszystkich zębów
Dlaczego warto wybrać most stały na implantach?
Brak lub poważne uszkodzenia wszystkich zębów to sytuacja, w której najlepiej sprawdza się most ceramiczny osadzony na implantach. Dawniej, gdy implanty nie były dostępne, nie było rozwiązania dla pacjentów z brakiem wszystkich zębów. Współczesna implantologia w połączeniu z mostami protetycznymi pozwala uzupełnić całkowity brak i przywrócić piękny uśmiech. Dzięki temu rozwiązaniu twarz wyglądać będzie młodo, a pacjent będzie miał pełną swobodę jedzenia
Przebieg leczenia:
To, ile będzie trwało leczenie, zależy w takim przypadku od osobistych możliwości i potrzeb pacjenta. Standardowo proces leczenia dzieli się na cztery części odpowiadające czterem ćwiartkom uzębienia (dół i góra, strony prawa i lewa). Jeden implant zazwyczaj obejmuje jedną ćwiartkę, a przygotowanie i zacementowanie mostu to kolejne 4-5 wizyt.
Po operacji chirurgicznej pacjenci naturalnie mogą odczuwać dolegliwości bólowe, które można zminimalizować przy pomocy środków przeciwbólowych. Już następnego dnia po operacji pacjent może wrócić do swojej aktywności.
Dowiedz się więcej o wskazówkach dla pacjentów po operacji.
Leczenie krok po kroku
Poniżej przedstawiamy jedną z opcji leczenia. Po konsultacji z implantologiem w naszym gabinecie mogą otrzymać Państwo własny plan leczenia
1. Diagnoza
Implantolog najpierw przeprowadza odpowiednie badania i przygotowuje pacjenta do operacji.
2. Zabieg wszczepienia implantów
Po podaniu znieczulenia miejscowego lekarz wszczepia implanty w kość.
W tej sytuacji jest to 5 tytanowych implantów. Po kilkunastu tygodniach, gdy rany zagoją się, a implanty zrosną z kością, nastąpi dalsza część leczenia. Na okres pomiędzy etapami leczenia można wykonać tymczasowe protezy.
3. Część protetyczna
Po kilku miesiącach od zabiegu wykonuje się wyciski zębów i dobiera się odpowiedni kolor pracy protetycznej. Na koniec, lekarz cementuje most na stałe.
4. Efekt końcowy
Rezultatem leczenia jest trwała i solidna odbudowa protetyczna, która w pełni spełnia rolę naturalnych zębów przy jedzeniu wszelkich pokarmów. To rozwiązanie gwarantuje doskonałą stabilność i wygodę dla pacjenta, w szczególności w porównaniu z protezami ruchomymi.
Rozwiązania alternatywne:
Ruchomy łuk protetyczny na implantach
To rozwiązanie polega na wykonaniu protezy pełnego łuku, która mocowana jest do implantów za pomocą specjalnych kulkowych łączników. Stabilność i funkcjonalność zapewniają trzymające protezę implanty. To rozwiązanie jest tańsze od mostu ceramicznego, lecz nie daje tak dobrego rezultatu, jeśli chodzi o wygląd.
Górna lub dolna ruchoma proteza (z akrylu)
Proteza ruchoma nie jest trwale zamocowana, lecz umieszczona niestabilnie na dziąsłach pacjenta. Jej zaletą jest wyłącznie nieduży koszt i szybkość wykonania. Wadami tego rozwiązana są: utrudnione jedzenie, nieładny wygląd, trudności w mówieniu oraz obciążenie dziąseł.