Biała dieta po wybielaniu zębów – ile powinna trwać i co jeść po zabiegu?

Jak długo stosować białą dietę po wybielaniu zębów?

Czym jest biała dieta po wybielaniu zębów?

Biała dieta to szczególny plan żywieniowy rekomendowany przez dentystów po wybielaniu zębów. Jej głównym celem jest ochrona szkliwa zębów przed absorpcją barwników, które mogą osadzać się na szkliwie zębów i prowadzić do nieestetycznych plam. Warto jednocześnie zaznaczyć, że powinna ona pokrywać zapotrzebowanie kaloryczne osoby i być odpowiednio zbilansowana. Ważne jest także zadbanie o odpowiednią profilaktykę, właściwą higienę jamy ustnej po wybielaniu zębów.

Dlaczego po wybielaniu, piaskowaniu, higienizacji trzeba stosować białą dietę?

Po zabiegach, takich jak laserowe wybielaniepiaskowanie czy higienizacja, zęby stają się szczególnie podatne na przebarwienia. Bezpośrednio po takich procedurach, szkliwo zębów jest bardzo wrażliwe i posiada otwarte mikroskopijne „pory”, które są bardziej podatne na wchłanianie barwników z pożywienia i napojów i pojawienie się przebarwień. Właśnie z tego powodu stomatolog zaleca stosowanie białej diety przez pierwsze kilka dni po zabiegu. Polega ona na spożywaniu lekkich pokarmów, które nie zawierają intensywnych barwników pochodzenia naturalnego i sztucznego, zdolnych do zabarwienia wybielanych lub piaskowanych zębów. Pozwala to na zachowanie pięknego uśmiechu na dłużej. Należy pamiętać, że dieta ta powinna być równocześnie zróżnicowana i pełnowartościowa, aby zapewnić odpowiednią ilość energii i składników odżywczych.

Zdaniem eksperta

lek. Sławomir Kwieciński

Przy temacie białej diety warto przypomnieć, że samodzielne wybielanie zębów w domowych warunkach, nigdy nie będzie tak skuteczne jak wykonane w gabinecie dentystycznymCo więcej, nieumiejętne stosowanie ogólnodostępnych preparatów do rozjaśniania koloru zębów może doprowadzić do pojawienia się nadwrażliwości. Dlatego, aby mieć pewność efektów i bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu warto wybrać profesjonalne zabieg z zakresu stomatologii estetycznej – mówi lek. Sławomir Kwieciński.

Jak długo pacjent powinien stosować białą dietę po zabiegu wybielania zębów?

Czas trwania białej diety po wybielania zębów zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju wybranej metody oraz indywidualnych zaleceń dentysty. Warto w gabinecie stomatologicznym o wszystko zapytać specjalistyStandardowo większość pacjentów dostaje zalecenie przestrzegania białej diety przez 24h po wybielaniu laserowym i 7 dni po wybielaniu lampą Beyond. Z kolei po założeniu nakładek specjalista informuje o konieczności zachowania białej diety przez 2-4h od zdjęcia nakładek. W tym czasie zęby są bardzo wrażliwe i podatne na powstawanie przebarwień. Warto jednak stosować białą dietę po wybielaniu nieco dłużej, szczególnie jeśli pacjent ma tendencje do szybkiego przebarwiania się zębów. Dwa tygodnie powstrzymanie się przed spożywaniem jedzenia i picia zawierającego intensywne barwniki, powinny wystarczyć, aby zachować efekty zabiegu na dłużej.

Przeczytaj także: Jaka metoda wybielania zębów u dentysty jest najlepsza? 

Jakie produkty jeść po wybielaniu zębów?

Po zabiegu wybielania zębów, aby utrzymać osiągnięte efekty, warto stosować się do zasad tzw. białej diety, która zakłada spożywanie produktów o jasnych barwach. Wśród dozwolonych pokarmów znajdują się produkty zbożowe, takie jak białe pieczywo, białe makarony, biały ryż czy kasza jaglana. Bezpiecznym wyborem są również warzywa, takie jak korzeń pietruszki, biała kapusta, biała rzodkiew, ziemniaki, biała fasola, cukinia oraz ogórek bez skóry. Z owoców polecane są przede wszystkim banany, gruszki oraz jabłka pozbawione skóry. Jadłospis powinien zawierać także produkty mleczne jak kefir, jogurt naturalny, maślanka czy mleko. Dla osób, które nie wyobrażają sobie rezygnacji z mięsa, zalecane jest wybór kurczaka, indyka oraz ryb.

Warto pamiętać, że te wytyczne mają na celu wspomaganie zdrowia jamy ustnej i nie zastąpią konsultacji z lekarzem w razie problemów zdrowotnych.

Jakich produktów unikać po wybielaniu zębów?

Po wybielaniu zębów, aby cieszyć się długotrwałymi efektami, ważne jest, aby unikać produktów, które mogą przyczynić się do ponownego przebarwienia. W tym okresie powinno się szczególnie wystrzegać żywności o intensywnych barwach. Do zakazanych należą kolorowe warzywa i owoce jak buraki, pomidory, marchew, czerwona kapusta, a także wiśnie, jagody, maliny czy czereśnie. Zabarwić zęby mogą także przetwory z tych owoców, takie jak soki, dżemy czy marmolady. Z diety należy wyeliminować ciemne produkty zbożowe, w tym pełnoziarnisty chleb czy brązowy ryż, jak również żółtka jaj. Zalecane jest unikanie serów żółtych, topionych i produktów nabiałowych z dodatkami kolorowych owoców. Pacjent powinien też na jakiś czas odstawić czerwone mięso, wędliny, pasztety, a także produkty zawierające kakao. Ograniczone powinno być również stosowanie niektórych przypraw, takich jak curry, kurkuma, papryka czy cynamon, które mogą wpłynąć na zmianę koloru szkliwa.

Zajrzyj do artykułu: Co powoduje przebarwienia na zębach? Jak się ich skutecznie pozbyć?

Co pić, a czego należy unikać po wybielaniu zębów?

Po przeprowadzonym zabiegu wybielania zębów bardzo ważne jest, aby pacjent zwrócił uwagę na to, co pije. Najlepsza będzie woda niegazowana, która nie powoduje przebarwień i wspiera utrzymanie higieny jamy ustnej, eliminując resztki jedzenia i bakterie. Można również sięgnąć po mleko oraz jasne herbaty ziołowe, takie jak rumianek, które są delikatne zarówno w smaku, jak i kolorze.

Z drugiej strony, istnieje szereg napojów, których należy unikać, aby nie zniweczyć efektów wybielania. Do najbardziej szkodliwych należą: kawa, czerwone wino, czarna herbata, ciemne napoje gazowane typu cola oraz soki z ciemnych owoców, jak czarna porzeczka czy wiśnie. Zawierają one pigmenty, które mogą osadzać się na szkliwie zębów, prowadząc do ich szybkiego ponownego zabarwienia.

W jaki jeszcze sposób, poza białą dietą, można wydłużyć efekt wybielania zębów?

Poza stosowaniem białej diety po wybielaniu zębów istnieją inne metody, które mogą wydłużyć efekt tego zabiegu. Bardzo ważne jest wybranie odpowiednich produktów do codziennej higieny jamy ustnej. Zaleca się używanie szczoteczki do zębów z elastomerowym włosiem, które pomaga usuwać przebarwienia. Ponadto warto zastosować pastę z delikatną krzemionką, która wspiera utrzymanie bielszego uśmiechu. Nie można zapominać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, do czego idealnie nadają się nici dentystyczne, usprawniające usuwanie resztek pokarmowych i drobnoustrojów. Dodatkowo regularne płukanie jamy ustnej płynem może znacznie przyczynić się do zwalczania istniejących przebarwień oraz zapobiegać pojawianiu się nowych. Warto też, aby pacjent zrezygnował z palenia papierosów, ponieważ mogą one przyspieszyć pojawienie się nieestetycznych przebarwień. Pamiętaj, że te metody uzupełniają, a nie zastępują regularne wizyty u stomatologa. 

Szukasz gabinetu Szukasz gabinetu, w którym wykonasz laserowe wybielanie zębów i otrzymasz dokładne zalecenia po zabiegu?, w którym wykonasz leczenie kanałowe bez bólu?

Umów się na na konsultację stomatologiczną w Warszawie. Napisz lub zadzwoń do nas

Autor wpisu

lek. Sławomir Kwieciński

Lek. Sławomir Kwieciński – specjalista, lekarz dentysta.

Post by fabulous_admin