Zabieg lakowania pozwala ograniczyć rozwój próchnicy z powodu skomplikowanej morfologii zębów – bruzd, guzków i szczelin, które występują na powierzchniach żujących zębów każdego człowieka. Wykonany przez naszych specjalistów pomoże zabezpieczyć zęby przed gromadzeniem się płytki nazębnej, próchnicą, a w konsekwencji – poważnymi dolegliwościami powodujący ból i inne nieprzyjemnie dolegliwości.

Lakowanie zębów – co to?

Lakowanie zębów to standardowy zabieg z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Polega na wypełnianiu zagłębień i szczelin w zębach specjalnym preparatem – lakiem. Substancja ta zabezpiecza bruzdy przed gromadzeniem się w nich zanieczyszczeń, resztek jedzenia czy drobnoustrojów w postaci płytki nazębnej. Lakowanie ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, jest również działaniem, które wspiera profilaktykę próchnicy.

Chcesz zabezpieczyć zęby przed próchnicą?

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie

 

Kiedy należy wykonać lakowanie zębów?

Lakowanie przeprowadza się zarówno w przypadku zębów mlecznych, jak i stałych. Zazwyczaj zabieg wykonuje się u dzieci, lakując zęby trzonowe i przedtrzonowe zaraz po ich wyrżnięciu. To, że lakowanie przeprowadza się u ludzi młodych, wynika z faktu, iż zabieg ma na celu jak najszybsze zabezpieczenie tych zębów, które nie są objęte próchnicą.

Lakowanie mleczaków wykonuje się systematycznie, po wyrżnięciu się kolejnych zębów. Z kolei nakładanie laku na stałe zęby dedykowane jest głównie dzieciom w wieku od 6 do 12 lat. To w tym czasie pojawiają się u najmłodszych stałe szóstki, siódemki, zęby przedtrzonowe i górne siekacze, które również wymagają zabezpieczenia za pomocą laku.

Zdaniem eksperta

lek. Sławomir Kwieciński

Istnieją sytuacje, w których wykonuje się zabieg lakowania także u dorosłych. Preparat nakłada się w przypadku odpryśnięcia laku z powierzchni zęba, który był lakowany w młodości. Inną praktyką jest lakowanie ósemek, które mogą pojawić się u osób dorosłych w różnym wieku.

Przebieg zabiegu lakowania

Lakowanie zębów to szybki, stosunkowo prosty i zupełnie nieinwazyjny zabieg. W pierwszej kolejności stomatolog dokładnie oczyszcza zęby za pomocą specjalnej szczoteczki montowanej na mikrosilniku (urządzenie to przypomina nieco szczoteczkę elektryczną). Kiedy już uzębienie zostanie oczyszczone, lekarz nakłada na nie wytrawiacz o konsystencji żelu. Następnie wytrawiacz jest spłukiwany wodą, a zęby zostają osuszone. Tak przygotowane zęby są precyzyjnie pokrywane lakiem szczelinowym – płynną substancją, która służy do wypełniania bruzd powstałych na powierzchni żującej zęba. Końcowy etap zabiegu to naświetlanie zębów za pomocą specjalnej lampy sprawiającej, że lak zostaje utwardzony i związany z powierzchnią zęba.

Szukasz kogoś, kto wykona lakowanie u Ciebie lub Twojego dziecka?

Napisz lub zadzwoń

Efekty lakowania zębów

Efektem lakowania jest zabezpieczenie nierównych powierzchni zębowych – szczególnie w zębach trzonowych, pełnych szczelin i zagłębień. Dzięki temu w bruzdach nie gromadzi się płytka nazębna, której nadmiar często zapoczątkowuje rozwój próchnicy. Dodatkowo preparat stosowany przy lakowaniu zębów zawiera jony fluoru, pozytywnie wpływające na szkliwo i wzmacniające je na poziomie mikroskopowym.

Zalecenia po zabiegu

Zabieg lakowania jest szybki, prosty, nie istnieje też konieczność podjęcia jakichkolwiek dodatkowych działań po jego zakończeniu. Od małego pacjenta wymaga się jedynie standardowych czynności mających na celu utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny w obrębie jamy ustnej (szczotkowania, nitkowania) oraz regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa.

FAQ – pytania pacjentów

To płynna substancja zawierająca jony fluoru, dająca się łatwo rozprowadzać i szybko utwardzać wskutek naświetlania. Jest w pełni bezpieczna, a dodatkowo pozytywnie wpływa na mineralizację zębów.

Zabieg lakowania jest całkowicie bezbolesny, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Cena lakowania zębów w naszej klinice to 100 zł. To niewiele, biorąc pod uwagę, że zabieg ten może zapobiec rozwojowi próchnicy, a tym samym ochronić nas lub nasze dziecko przed przykrymi i kosztownymi konsekwencjami chorób jamy ustnej.

Zdaniem eksperta

lek. Dorota Caruk

Lakowanie to zabieg polegający na pokryciu bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych specjalnym lakiem, lakierowanie z kolei to naniesienie na wszystkie zęby cienkiej warstwy substancji zawierającej związek fluoru. Lakowanie zabezpiecza zęby przed rozwojem próchnicy, lakierowanie – wzmacnia je. Zabiegi te bywają mylone ze względu na podobną nazwę i fakt, iż oba należą do działań z zakresu profilaktyki stomatologicznej.

Lakowanie najlepiej jest wykonywać regularnie, tak długo, aż wszystkie zęby trzonowe i przedtrzonowe (w szczególności stale) zostaną odpowiednio zabezpieczone.

Lakowanie można wykonać już u kilkulatka – im szybciej ząb zostanie zabezpieczony za pomocą laku, tym lepiej dla stanu uzębienia dziecka.

Lakowanie powinno się wykonywać do kilku miesięcy po tym, jak u dziecka pojawiła się widoczna powierzchnia żująca zęba.

Dokładnych wytycznych w tym zakresie udziela stomatolog. Zazwyczaj zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej wymagają powstrzymania się od spożywania posiłków przez 1-2 godziny.

Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania? Sprawdź FAQ dotyczący innych kwestii z zakresu profilaktyki stomatologicznej!

Kto wykonuje?

Cennik

UsługaCena
Pełny instruktaż higieny jamy ustnej50 zł
Zabieg usunięcia kamienia nazębnego (na 1 łuku zębowym)125 zł
Piaskowanie zębów (1 łuk)125 zł
Fluoryzacja zębów (1 łuk zębowy)70 zł
Leczenie nadwrażliwości (1 ząb)50 zł
Fluoryzacja zębów mlecznych (łuk dolny i górny)100 zł
Lakowanie bruzd100 zł
Poszerzone lakowanie bruzd120 zł
Profesjonalne czyszczenie zębów (obejmuje skaling, piaskowanie i fluoryzację)350-400 zł

Cena uzależniona jest od ilości złogów nazębnych.
Profesjonalne czyszczenie zębów w trakcie leczenia ortodontycznego300-350 zł

Cena uzależniona jest od ilości złogów nazębnych.
Założenie biżuterii nazębnej 300 zł 1 szt
550 zł 2 szt
Zdjęcie biżuterii nazębnej100 zł 1 ząb

Formularz kontaktowy

pattern
https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
https://fachowydentysta.pl/
#10b9b9
style1
paged
Loading posts...
/home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
off
off

NOWOŚĆ!

PROTETYKA CYFROWA

>>> ZOBACZ SZCZEGÓŁY <<<