Przebieg standardowego zabiegu leczenia kanałowego
Zależnie od rozpoznania endodonta podejmuje odpowiednią metodę leczenia kanałowego. Standardowo przebieg leczenia wygląda następująco:
- Leczenie zębów kanałowo poprzedza diagnostyka, czyli badanie i wykonanie zdjęcia RTG chorego zęba. Po podaniu znieczulenia miejscowego, aby zapewnić bezpieczeństwo leczenia i komfort pracy podczas leczenia kanałowego, lekarz oddziela pole zabiegowe przy pomocy koferdamu – rodzaju ślinochronu, który izoluje miejsce leczenia kanałowego od bakterii i wilgoci z zewnątrz oraz chroni przed przypadkowym dostaniem się narzędzi do przełyku lub tchawicy pacjenta.
- Istotnym etapem jest opracowanie kanałów. Stomatolog otwiera komorę zęba i przechodzi do opracowywania kanałów korzeniowych – usuwa z jej wnętrza i kanałów zmienioną chorobowo miazgę przy pomocy ręcznego oraz automatycznego instrumentu. Podczas leczenia kanałowego do kontroli położenia narzędzi wewnątrz kanału stosowany jest przez cały czas elektroniczny endometr. Aby dodatkowo wypłukać pozostałości zakażonej miazgi z kanału, lekarz w trakcie leczenia kanałowego używa dużej ilości chemicznych preparatów dezynfekujących.
- Kolejny etap leczenia kanałowego rozpoczyna się, gdy kanały zębowe są już dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane, stomatolog wykonuje wypełnienie kanałów gorącą gutaperką – specjalistycznym materiałem do leczenia kanałowego, który wypełnia nawet boczne kanały i odgałęzienia. Na ząb z wypełnionymi gutaperką kanałami lekarz nakłada opatrunek, który chroni ząb w okresie po leczeniu kanałowym i zapewnia całkowitą rekonstrukcję.
- Do odzyskania całkowitej sprawności zęba po leczeniu kanałowym niezbędna jest odpowiednia odbudowa zęba. W tym celu stosuje się substancje kompozytowe lub korony protetyczne.
Inne zabiegi z zakresu endodoncji
Powtórne leczenie kanałowe (reendo)
Jest to kolejne leczenie kanałowe zęba, którego pierwotne leczenie nie powiodło się. Czynniki wpływające na powtórne leczenie to m.in. nie wygojenie się zmian tkanek okołowierzchołkowych, reinfekcja poprzez rozszczelnione wypełnienie, źle wykonane leczenie pierwotne, w tym np. niedopełnienie kanałów. Leczenie to polega na usunięciu starego materiału z kanału/kanałów korzeniowych dokładnej dezynfekcji i ponownym szczelnym wypełnieniu kanałów.
Usuwanie złamanych narzędzi
Jednym z możliwych powikłań w trakcie leczenia kanałowego jest złamanie narzędzia, jakim czyszczone są kanały. W przypadku złamania narzędzi i zablokowania światła kanału, mimo sterylności materiału i nie powodowania żadnych uszkodzeń, jego szczelne wypełnienie jest nie możliwe i konieczne jest usunięcie złamanego narzędzia. Złamane narzędzia usuwamy przy użyciu mikroskopu stomatologicznego i ultradźwięków. Po udrożnieniu kanał jest ponownie czyszczony i wypełniany.
Zamknięcie perforacji
Jednym z możliwych powikłań w trakcie leczenia kanałowego jest perforacja korzenia czyli przedziurawienie ściany korzenia zęba. Zamknięcie perforacji odbywa się przy użyciu mikroskopu stomatologicznego specjalnym cementem MTA. Po zamknięciu perforacji korzeń należy zdezynfekować i szczelnie wypełnić.
Udrożnienie zobliterowanego kanału
W niektórych przypadkach kanały znajdujące się w korzeniach zębów ulegają obliteracji czyli częściowemu lub całkowitemu zarośnięciu. Niedrożność kanałów powstaje z różnych przyczyn i jest znacznym utrudnieniem podczas leczenia endodontycznego. Wymagane jest usunięcie przeszkody, powodującej niedrożność. Przy użyciu mikroskopu stomatologicznego i ultradźwięków jesteśmy w stanie odnaleźć takie zarośnięte kanały korzeniowe, dokładnie je oczyścić i szczelnie wypełnić.
Efekty leczenia kanałowego
Korzyści płynące z właściwie przeprowadzonego leczenia endodontycznego są ogromne. Przede wszystkim chronią ząb przed usunięciem oraz koniecznością wszczepienia implantów zębowych. Dzięki endodoncji pacjenci mogą zachować naturalne zęby, które przy odpowiedniej pielęgnacji i systematycznej kontroli mogą jeszcze długo pełnić swoją funkcję. W razie potrzeby mogą one być również wykorzystane przy mocowaniu stałych i ruchomych uzupełnień protetycznych. Żeby leczenie kanałowe się powiodło konieczna jest odpowiednia diagnoza i precyzja w wykonaniu zabiegu, niezwykle ważne jest więc, aby przeprowadził je doświadczony endodonta.