Obserwowany rozwój stomatologii sprawił, że pojawiło się wiele innowacyjnych metod leczenia zębów wspomagających kliniczną pracę stomatologa. Obecnie standardem w nowoczesnych gabinetach dentystycznych, takich jak Fachowy Dentysta w Warszawie, jest technologia CAD/CAM, która zrewolucjonizowała rynek stomatologiczny. Systemy wykorzystujące komputerową technologię CAD/CAM, takie jak CEREC, stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych i czasochłonnych metod leczenia stomatologicznego. Najnowsza generacja systemu CEREC wyznacza nowe standardy w stomatologii, redukując do minimum czas potrzebny na wykonanie prac protetycznych. Technologia CEREC pozwala na wyeliminowanie wszelkich błędów, jakie mogą pojawić się na etapie wycisków czy odlewania modeli. Pacjenci mogą zrekonstruować swoje uzębienie już podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym, zapewniając sobie tym samym wysoką jakość i trwałość uzupełnień protetycznych.
Spis Treści
System CEREC – rewolucyjna metoda leczenia stomatologicznego już podczas 1 wizyty
Co to jest technologia CEREC i w jakim celu się ją stosuje w stomatologii?
W trosce o komfort i czas Pacjentów wyposażyliśmy naszą klinikę stomatologiczną na Bemowie w ultranowoczesny system stworzony przez firmę Dentsply Sirona – lidera na rynku nowoczesnych technologii stomatologicznych – CEREC CAD/CAM. Technologia CEREC pozwala na projektowanie i wykonywanie estetycznych, pełnoceramicznych wypełnień, takich jak korony CEREC, licówki cyfrowe, mosty projektowane cyfrowo, wypełnienia inlay/onlay w jeden dzień, a także prace na implantach. Celem stosowania technologii CEREC w stomatologii jest uproszczenie oraz przyspieszenie procesu leczenia protetycznego. W skład systemu CEREC wchodzą światowej klasy urządzenia. Są to m.in. skaner wewnątrzustny 3D Primescan oraz frezarka CEREC Primemill.
Chcesz zrekonstruować swoje uzębienie już podczas jednej wizyty?
Odkryj innowacyjną technologię CEREC i ciesz się pięknym uśmiechem! Napisz do nas lub zadzwoń
Zastosowanie tego innowacyjnego skanera wewnątrzustnego 3D umożliwia pobranie w zaledwie kilka minut wirtualnego wycisku bez konieczności używania masy wyciskowej, co często było dla Pacjentów nieprzyjemne i czasochłonne. Dzięki skanowaniu zębów na ekranie konsoli skanera otrzymujemy dokładny obraz uzębienia Pacjenta w technologiii 3D. Zastosowanie skanera wewnątrzustnego pozwala lekarzowi szybciej i z dużo większą precyzją analizować stan uzębienia oraz wykrywać wszelkie nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Stymulacja 3D wykonywana przez skaner umożliwia niemal natychmiastowe wykonanie wycisku cyfrowego i odbudowy protetycznej w tym samym dniu, co znacznie przyspiesza czas wykonywania uzupełnień protetycznych.
Zalety skanera wewnątrzustnego Primescan:
szybkość i precyzja działania – technologia dynamicznej głębi skanowania umożliwia doskonałą ostrość obrazowania tkanek nawet do głębokości 20 mm w rekordowo krótkim czasie. Jest to najbardziej precyzyjny skaner na rynku w grupie skanerów wewnątrzustnych;
skrócenie czasu trwania leczenia nawet do jednego dnia;
touchpad oraz ekran dotykowy 16:9 umożliwia intuicyjną i ergonomiczną pracę.
Frezarka CEREC Primemill
Po zeskanowaniu dedykowane oprogramowanie umożliwia zaprojektowanie pracy protetycznej, a następnie przekazuje dane do frezarki Primemill, która pozwala wytworzyć uzupełniania protetyczne najwyższej jakości. Urządzenie frezująco-szlifujące firmy Dentsply Sirona zapewnia możliwość tworzenia imponujących i precyzyjnych uzupełnień pełnoceramicznych w krótkim czasie i o niezwykle gładkich powierzchniach. Proces produkcji odbywa się już podczas jednej wizyty.
Zalety frezarki CEREC Primemill:
doskonałe zintegrowanie z innymi urządzeniami CEREC;
szeroki wybór materiałów;
bezkonkurencyjna możliwość frezowania i szlifowania;
wyjątkowa precyzja wykonania uzupełnień protetycznych;
tryb szybkiego szlifowania pozwalający uzyskanie wysokiej jakości obudów z ceramiki szklanej w krótszym czasie (czas konieczny do wykonania korony z tlenku cyrkonu skrócono o ponad połowę – można ją wyfrezować w około 10-12 minut, a korzystając z trybu Super Fast możemy ten czas zmiejszyć nawet do 5 minut).
Postaw na system CEREC – zyskasz jakość, czas i pieniądze
Zdaniem eksperta
lek. Sławomir Kwieciński
Metoda CEREC przyniosła prawdziwą rewolucję w stomatologii. Dzięki tej technologii nie trzeba pobierać nieprzyjemnych wycisków, a całą procedurą leczenia można znacznie skrócić, nawet do jednego dnia. Uzupełniania wykonane w systemie CEREC wykazują się dużo większą estetyką i trwałością niż tradycyjne wypełnienia – odtworzony zostaje naturalny kolor, kształt zęba oraz przywrócone zostają jego funkcje. Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że możemy naszym Pacjentom zaoferować tak nowoczesną i skuteczną technologię
Gdzie znajduje zastosowanie system CEREC w leczeniu stomatologicznym?
Technologia CEREC znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach stomatologii, a wykorzystanie skanerów wewnątrzustnych daje wiele możliwości.
Protetyka – w protetyce skaner 3D pozwala zastąpić tradycyjne wykonywanie odbudowy protetycznej, które jest pracochłonne i wymaga wiele czasu. Protetyka cyfrowa to sprawne rozwiązywanie problemów estetycznych każdego Pacjenta.
Implantologia – za pomocą skanera wewnątrzustnego 3D lekarz uzyskuje pełen obraz warunków anatomicznych w obrębie jamy ustnej Pacjenta, co pozwala na dokładniejsze i precyzyjne planowanie leczenia implantologicznego i wykonanie odbudów protetycznych na implantach (implantoprotetyka cyfrowa).
Ortodoncja – skaner 3D ułatwia pracę już na pierwszym etapie leczenia ortodontycznego. Na podstawie cyfrowego modelu diagnostycznego lekarz jest w stanie szybciej i precyzyjniej analizować stan uzębienia Pacjenta oraz zaplanować dalsze leczenie ortodontyczne. Cyfrowe leczenie ortodontyczne rozwija całkowicie nowy poziom możliwości – od wycisku cyfrowego po gotowy aparat ortodontyczny.
Dla kogo metoda CEREC?
Technologia pobierania wycisków 3D metodą CEREC to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą szybko i bezinwazyjne poprawić wygląd swoich zębów. Cyfrowy wycisk zębów dedykowany jest wszystkim tym, którzy stawiają na oszczędność czasu – ze względu na ograniczony czas mogą zarezerwować tylko jeden dzień na zabieg oraz cenią sobie wysoką jakość, precyzję oraz estetykę uzupełnień protetycznych.
Wskazania do przeprowadzenia jednodniowego leczenia stomatologicznego metodą CEREC w przypadku Pacjentów protetycznych:
Jak przebiega jednodniowe leczenie stomatologiczne w systemie CEREC w Warszawie?
Z perspektywy Pacjenta cały proces leczenia stomatologicznego w systemie CEREC jest bardzo prosty i bezbolesny. Odbywa się on w kilku etapach:
ETAP I – Skanowanie zębów
Pacjent, który zdecydował się na odbudowę protetyczną w systemie CEREC, po przybyciu do kliniki stomatologicznej przechodzi skanowanie zębów przy użyciu skanera wewnątrzustnego Primescan. Końcówka skanująca prowadzona jest płynnym ruchem blisko skanowanych zębów, a kolorowy obraz trafia prosto do komputera. Na monitorze Pacjent oraz lekarz widzą dokładnie odwzorowane zęby. Proces skanowania można przerwać i powrócić do niego w każdym momencie.
ETAP II – Pobranie cyfrowego wycisku zębów
Specjalnie zaprojektowany skaner wewnątrzustny pozwala na pobranie cyfrowego wycisku w zaledwie kilkanaście sekund. Na ekranie pojawia się wirtualny model przyszłej pracy protetycznej. Podczas projektowania stomatolog wskazuje systemowi położenie, przebieg, głębokość bruzd, wysokość oraz kształt punktów i płaszczyzn stycznych, granice preparacji oraz położenie i przebieg równika. Kolejnym etapem jest dobór odcienia oraz wielkości kostki porcelanowej, z której powstanie uzupełnienie protetyczne. Ogromną zaletą wycisku cyfrowego w systemie CEREC jest to, że Pacjent może uczestniczyć w procesie projektowania odbudowy protetycznej. Cały proces skanowania wraz z projektowaniem trwa krótko – od kilku do kilkunastu minut.
ETAP III – Przekazanie projektu do specjalistycznej frezarki
Po ustaleniu wszystkich parametrów projekt trafia do specjalistycznej frezarki 3D, która w porcelanowym bloczku frezuje protetyczną odbudowę protetyczną, bazując na wirtualnym modelu. Urządzenie frezujące jest bardzo dokładne, a proces wytwarzania pracy protetycznej trwa kilkanaście minut. Po wyfrezowaniu przystępuje się do wykończenia uzupełnienia.
ETAP IV – Mierzenie i cementowanie gotowej rekonstrukcji
Ostatni etap to mierzenie i cementowanie gotowej rekonstrukcji specjalnym kompozytem światłoutwardzalnym.
Zalety cyfrowego wycisku zębów w systemie CEREC
Zdaniem eksperta
lek. Sławomir Kwieciński
Cyfrowy wycisk zębów przewyższa precyzją ten wykonywany tradycyjnie. Największą zaletą, jaką cechuje się ta technologia, jest szybkość wykonywania odbudów protetycznych. Precyzja tak wykonywanego uzupełnienia jest dużo wyższa, co nie wiąże się z koniecznością nanoszenia poprawek do gotowej pracy. Cyfrowy wycisk jest bardzo dokładnym odzwierciedleniem stanu faktycznego, ponieważ czynniki mogące wpłynąć na jego zniekształcenia zostały ograniczone do minimum (precyzja i dokładność urządzenia dochodzi do 25 mikronów)
W dziedzinie wirtualnych wycisków technologia firmy Dentsply Sirona nie ma sobie równych. Jest to z pewnością najbardziej innowacyjne i niezawodne rozwiązanie, które pozwala osiągnąć wysoką jakość i estetykę odbudowy.
Korzyści wynikające z zastosowania technologii CEREC 3D
Do najważniejszych korzyści wynikających z zastosowania technologii CEREC można zaliczyć:
brak potrzeby wykonywania uciążliwych wycisków tradycyjnych;
precyzyjna i sprawna procedura zabiegowa;
wysoka jakość odbudowy protetycznej;
krótki czas oczekiwania na uzupełnienie protetyczne (nawet do 1 dnia);
naturalny wygląd;
uzupełnienia CEREC wykonywane są z materiałów biozgodnych;
zmniejszenie kosztów leczenia ze względu na brak konieczności wykonywania uzupełnień tymczasowych.
Chcesz zachwycać swoim uśmiechem?
Napisz lub zadzwoń i dowiedz się więcej na temat systemu CEREC
W polskiej praktyce stomatologicznej w systemie CAD/CAD wykonuje się wyłączenie uzupełnienia protetyczne stałe, takie jak licówki, mosty, korony, uzupełnienia inlay, onlay, łączniki.
Skanowanie zębów przy użyciu nowoczesnego skanera wewnątrzustnego jest całkowicie bezbolesne dla Pacjenta. Technika cyfrowego wycisku stanowi zatem doskonałą alternatywę dla wykonywania np. odcisku gipsowego, który dla wielu Pacjentów był sporym dyskomfortem.