Leczenie ortodontyczne dorosłych

Strona głównaPoradnikLeczenie ortodontyczne dorosłych

Przygotowaliśmy dla Państwa zestawienie najpopularniejszych pytań zadawanych przez naszych pacjentów, które dotyczą ortodoncji u dorosłych. Pytania zostały podzielone na pięć grup tematycznych: I – ogólne pytania dotyczące leczenia ortodontycznego dorosłych, II – odpowiedzi na pytania dorosłych pacjentów, III – przebieg leczenia i jego etapy, IV – pozostałe kwestie związane z aparatem, V – koszty leczenia ortodontycznego.

Spis Treści

I – Ogólne pytania dotyczące leczenia ortodontycznego dorosłych

Czy osoba dorosła może podjąć leczenie ortodontyczne?

Oczywiście. Wielu z naszych dorosłych pacjentów nie zdecydowało się na leczenie ortodontyczne w młodości, chociaż z pewnością leczenia potrzebowali. Po wielu latach oprócz niezadowolenia ze swojego wyglądu, dokuczają im problemy z zębami, dziąsłami i układem pokarmowym. Mamy również pacjentów, którzy nie wykonywali zaleceń ortodonty i nie nosili dostatecznie długo retainera. Obecnie aż 25% zabiegów wykonuje się u osób dorosłych (20 lat temu leczeniu poddawane były tylko dzieci).

Czy są jakieś limity odnośnie wieku pacjenta?

Zdaniem eksperta

lek. Izabela Stępień

Nie ma. Leczenia ortodontycznego mogą podjąć się pacjenci w każdym wieku. Wśród naszych pacjentów są nawet osiemdziesięciolatkowie, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna i dbanie o kondycję całego organizmu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że leczenie ortodontyczne osoby dorosłej może trwać dłużej.

Twój krzywy zgryz jest powodem do ogromnych kompleksów?

Daj sobie pomóc i skorzystaj z naszych usług ortodontycznych. Napisz do nas lub zadzwoń

Dlaczego na aparat ortodontyczny nigdy nie jest za późno?

To, co skłania większość dorosłych do wizyty u ortodonty, jest chęć zmiany swojego wyglądu. Chcemy być postrzegani przez otoczenie jako atrakcyjni, chcemy przyciągać i zachwycać pięknym uśmiechem. Nierówne, zaniedbane zęby dodają lat, sprawiają, że wyglądamy staro. Leczenie ortodontyczne pomaga zwiększyć samoocenę, znacznie poprawia jakość życia i zapobiega wielu różnych komplikacjom zdrowotnym. Warto to rozważyć! Jeśli zęby wyglądają tak, jak na obrazkach poniżej, najprawdopodobniej potrzebne jest leczenie ortodontyczne.

Wada zgryzu klasa I

Wada zgryzu klasa II

Wada zgryzu klasa III

Jaki jest ogólny wpływ aparatu na zdrowie?

Bez wątpienia znaczący. Codzienna higiena krzywych zębów jest znacznie trudniejsza (co więcej – ścierają się one nierównomiernie), w konsekwencji doprowadza to do nawracających stanów zapalnych dziąseł i bólu zębów. W ostateczności może dojść nawet do utraty uzębienia!

Warto również zaznaczyć, że przeżuwanie pokarmów jest początkową fazą trawienia, a jakiekolwiek nieprawidłowości w tym procesie rzutują na funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Im mocniej jest obciążony, tym szybciej się starzeje. Ortodonta pomaga odwrócić konsekwencje takich wieloletnich zaniedbań, a tym samym poprawić kondycję całego organizmu.

Czym różni się leczenie ortodontyczne dorosłych od leczenia nastolatków?

Przebieg leczenia jest bardzo podobny, jest ono wciąż tak samo skuteczne i pomaga osiągnąć zamierzony efekt, ale u osoby dorosłej:

  • leczenie może trwać dłużej – zęby i kości szczęki potrzebują więcej czasu na osiągnięcie docelowych pozycji, a także na ich utrwalenie;
  • poszerzenie kości jest trudniejsze (u nastolatków, w okresie wzrostu, są one elastyczne i bardziej podatne na przemieszczenia); dlatego, aby uzyskać więcej miejsca, czasem należy usunąć jeden-dwa zęby stałe.

II – Odpowiedzi na pytania dorosłych pacjentów

Jak wygląda leczenie osób dorosłych

Początek leczenia jest nieco trudniejszy niż w przypadku nastolatków, bowiem konieczna bywa ekstrakcja kilku zębów. Pacjent otrzymuje znieczulenie, więc zabieg jest bezbolesny i krótko trwa. Potem ortodonta zakłada aparat ortodontyczny – przez pierwsze dni pacjent może odczuwać ból, później funkcjonuje zupełnie normalnie. Jedynie regulowanie aparatu może być bolesne.

Czy nie stracę w oczach współmałżonka/partnera, jeśli zacznę nosić aparat?

Nie możemy ręczyć za inną osobę. Ale dorosły raczej rozumie i szanuje wybór innego dorosłego, który chce zainwestować w swoje zdrowie, dobre samopoczucie i świetny wygląd. Co więcej, obecnie wybór wśród aparatów jest tak duży, że bez problemu można wybrać taki model, który będzie w zasadzie niezauważalny dla otoczenia.

Czy aparat ortodontyczny nie przeszkadza w całowaniu?

Aparat stały nie przeszkadza w żaden sposób w całowaniu, ponieważ do całowania wykorzystujemy wargi i język.

Czy z leczenia ortodontycznego mogą skorzystać wszyscy dorośli?

Nowoczesna ortodoncja i dostępne narzędzia diagnostyczne umożliwiają leczenie większości osób dorosłych (także z chorobami przyzębia).

Czy noszenie aparatu boli?

W dużej mierze decyduje o tym rodzaj wybranego aparatu. Nowoczesne modele mogą powodować ból tylko przez kilka pierwszych dni leczenia oraz po regulowaniu.

Producenci aparatów dokładają wszelkich starań, aby proponowane przez nich rozwiązania były jak najmniej bolesne – takim przykładem może być aparat Damon.

Ile może trwać leczenie ortodontyczne?

Średnio leczenie ortodontyczne trwa około 2 lat. W niektórych przypadkach może się jednak wydłużyć. Wpływ na ostateczny czas trwania leczenia zależy przede wszystkim od rodzaju i zaawansowania wady zgryzu.

Czy aparat utrudnia mówienie?

Aparat ortodontyczny w żaden sposób nie utrudnia mówienia.

Czy z aparatem można bez problemu jeść?

Z aparatem można wszystko jeść, jednak w pierwszych dniach od założenia aparatu radzimy wybierać produkty miękkie i łatwe do przeżucia.

Czy mając założony aparat, można żuć gumę?

Żucie gumy w aparacie nie jest wskazane ze względu na cukier, który może dostawać się pod aparat i powodować próchnicę.

Czego jeszcze nie powinno się jeść?

Zdecydowanie odradzamy produkty twarde, chrupkie i ciągnące. Niektóre z nich mogą nawet uszkodzić aparat ortodontyczny.

Jaki aparat mogę wybrać?

Zdaniem eksperta

lek. Izabela Stępień

Do każdego rodzaju aparatu są odpowiednie wskazania i ewentualne przeciwwskazania. Oferujemy szeroką gamę nowoczesnych aparatów ortodontycznych, które poprawiają komfort noszenia, dzięki temu, że są prawie niewidoczne. Do tej grupy zaliczamy aparaty z zamkami estetycznymi, aparaty clear aligner, aparaty bezligaturowe czy tzw. aparaty lingwalne. Więcej informacji na temat aparatów ortodontycznych, można znaleźć w sekcji “rodzaje aparatów ortodontycznych”.

III – Przebieg leczenia i jego etapy

Leczenie ortodontyczne dorosłych przebiega niemal identycznie, jak u młodzieży. Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące przebiegu leczenia znajdą Państwo w sekcji “leczenie ortodontyczne nastolatków”.

IV – Pozostałe kwestie związane z aparatem

Czy aparat ortodontyczny może spowodować próchnicę?

Nie w sposób bezpośredni. Próchnica zębów powstaje w wyniku bakterii, które gromadzą się w nieusuniętych resztkach pokarmowych i płytce nazębnej. Z tego względu konieczne jest zachowanie właściwej higieny zębów. W przypadku osób, które mają tendencyjne do powstawania próchnicy zaleca się stosowanie aparatów językowych, które przykleja się do zębów od strony języka.

Jak często należy myć zęby w aparacie?

Po każdym posiłku lub przekąsce.

Jak często powinno się zakładać nowe gumki ortodontyczne?

Gumki ortodontyczne są mocno eksploatowane, dlatego zaleca się, aby je zmieniać podczas porannej toalety oraz po posiłkach. W sumie koło 4-5 razy dziennie.

Co to jest i na czym polega leczenie retencyjne?

Leczenie retencyjne ma na celu utrwalić efekty noszenia aparatu ortodontycznego. Dzięki aparatom retencyjnym możliwe jest przystosowanie się zębów do nowego, poprawnego ustawienia na stałe. Aparaty retencyjne przybierają najczęściej formę przezroczystych, niewidocznych szyn lub łuków przyklejanych do zębów. Istnieje również możliwość przyklejenia aparatu retencyjnego od strony języka. Aparaty retencyjne nosi się zazwyczaj tak długo, jak długo trwało leczenie ortodontyczne.

Czy retencja jest konieczna?

Zdaniem eksperta

lek. Izabela Stępień

Leczenie retencyjne jest konieczne, aby utrzymać efekty leczenia. U niektórych pacjentów wskazany jest nawet dożywotni okres retencyjny.

Leczenie ortodontyczne a alergia na nikiel?

Współczesna ortodoncja ma do zaproponowania wiele rozwiązań w zakresie aparatów ortodontycznych. Wciąż jednak najpopularniejszym sposobem leczenia wad zgryzuaparaty metalowe, w których mogą pojawiać się elementy wykonane ze stopów metali, zawierających nikiel. Nikiel należy do alergenów, które mogą wywoływać objawy uczulenia.

Jakie są objawy uczulenia na nikiel?

Alergii na nikiel najczęściej towarzyszą takie objawy, jak: zaczerwienienie, obrzęk dłoni, twarzy, pęcherzyki z wydzieliną, wysuszone i spierzchnięte usta, zmiany przypominające zajady.

Jak można sobie poradzić z alergią na nikiel?

Nikel nie dyskwalifikuje do leczenia ortodontycznego, ponieważ obecnie możemy zaproponować nowoczesne produkty bez zawartości tego metalu, takie jak chociażby przezroczyste nakładki clear aligner.

Leczenie ortodontyczne a alergia na lateks?

Drugą, ale znacznie rzadziej występującą alergią, która dotyczy zaledwie 1-3% pacjentów, to alergia na lateks. Jeżeli wiemy, że alergia ta nas dotyczy, wystarczy poinformować o tym ortodontę, który użyje materiałów nie zawierających lateksu.

V – Koszty leczenia ortodontycznego

Jakie są koszty leczenia ortodontycznego dorosłych?

Trudno jest dokładnie oszacować koszt leczenia ortodontycznego. Wpływ na ostateczną cenę ma konsultacja lekarska, podczas której ortodonta zdiagnozuje stan uzębienia, wykonanie zdjęć RTG szczęki, opracowanie planu leczenia, wykonanie wycisków i modeli diagnostycznych, założenie aparatu, wizyty kontrolne, leczenie retencyjne. Aby przybliżyć Państwu koszt leczenia, przygotowaliśmy przykładową symulację kosztów 2-letniego leczenia.

Co ma wpływ na ostateczną cenę leczenia?

Ostateczna cena leczenia uzależniona jest przede wszystkim od trzech czynników:

Koszt leczenia wydaje się być wysoki, ale trzeba pamiętać, że rozkłada się proporcjonalnie na cały okres leczenia. Gdy porównamy ortodoncję z innymi usługami, całkowity koszt już nie jest tak wysoki. Podczas standardowego dwuletniego leczenia pacjent odbywa około 25 wizyt u ortodonty. Jeśli całkowity koszt leczenia wynosi 7-12,5 tysiąca złotych, to jedna wizyta kosztuje 300-500 złotych. Warto też pamiętać o tym, że słuchanie zaleceń ortodonty oraz pilnowanie harmonogramu wizyt kontrolnych często pozwala skrócić czas leczenia i uniknąć komplikacji.

Czy warto podejmować leczenie u ortodonty?

Oczywiście, że tak. Krzywe zęby to nie tylko problem kosmetyczny, ale i zdrowotny. Stłoczone zęby są bardziej narażone na próchnicę, trudniej je czyścić, dlatego gromadzi się na nich kamień, co jest jedną z głównych przyczyn chorób przyzębia.

Czy możliwe jest rozłożenie płatności na raty?

Na całkowity koszt leczenia składa się m.in. koszt konsultacji przed podjęciem leczenia wraz z wykonaniem zdjęć rentgenowskich i modeli trójwymiarowych, założenie aparatu oraz wizyty kontrolne, na które pacjent średnio zgłasza się co miesiąc lub co dwa. Koszt konsultacji pokrywany jest podczas pierwszych wizyt, koszt aparatu w momencie jego założenia, natomiast koszty wizyt kontrolnych – rozplanowane są na okres około 3 lat.

Dzięki współpracy z firmą Santander umożliwiamy naszym pacjentom podjęcie leczenia na raty.

Chcesz podjąć leczenie ortodontyczne, aby skorygować swój zgryz?

Zapraszamy do kontaktu z naszym centrum stomatologii. Napisz lub zadzwoń

Nurtują Cię jeszcze inne kwestie związane z leczeniem ortodontycznym wad zgryzu? Zapraszamy do naszego działu FAQ poświęconego w całości ortodoncji.

Kto wykonuje?

null

Izabela Stępień

Cennik – leczenie ortodontyczne

UsługaCena
Usługa konsultacji ortodontycznej250 zł
Sporządzenie modeli diagnostycznych (wyciski)250 zł
Przygotowanie planu leczenia Pacjenta250 zł
Dokonanie wymiany ligatur100 zł
Usługa doklejania nowego zamka metalowego lub estetycznego100 zł
Metalowy aparat stały
Metalowy aparat ortodontyczny – jeden łuk2400 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk250 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki300 zł
Porcelanowy aparat ortodontyczny
Porcelanowy aparat ortodontyczny – jeden łuk3200 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
Wizyta kontrolna, dopłata za biały łuk+50 zł
Kryształowe aparaty ortodontyczne
Kryształowy (szafirowy) aparat ortodontyczny – jeden łuk3500 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
W przypadku łuku białego - dopłata do wizyty kontrolnej50 zł
Stałe bezligaturowe aparaty ortodontyczne (w systemie Damon Q Metalowy lub Damon Clear)
Metalowy aparat ortodontyczny Damon Q – jeden łuk3500 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk300 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki350 zł
Damon Clear – aparat od 5 do 54000 zł
Damon Clear – aparat od 3 do 33700 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – jeden łuk350 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna – dwa łuki400 zł
Niewidoczny nakładkowy aparat ortodontyczny – CLEAR ALIGNER (nakładki wykonywane są w siedzibie autoryzowanego laboratorium Centrum Clear Aligner Rzeszów)
Wykonanie diagnostyki oraz sporządzenie zindywidualizowanego harmonogramu leczenia (w tym wykonanie wycisków, analizy komputerowej, analizy zdjęć cefalometrycznych, cyfrowych i pantomograficznych, a także symulacji końcowego efektu leczenia)
400 zł
Jedna faza leczenia (jeden łuk, trzy nakładki)1600 zł
Retencja
Ściągnięcie stałego aparatu ortodontycznego (jeden łuk)250 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna po ściągnięciu aparatu180 zł
Koszt – płytka retencyjna650 zł
Koszt – termoforowana płytka retencyjna650 zł
Usługa zakładania stałego Retainera (jeden łuk)500 zł
Usługa ściągnięcia stałego Retainera200 zł
Ruchome aparaty ortodontyczne
Aparat – Płytka Schwarza950 zł
Aktywator ortodontyczny1100 zł
Aparat o typie Twin Block1500 zł
Płytka przedsionkowa (aparat typu korektor zgryzu)400 zł
Aparat typu Trainer600 zł
Kontrolna wizyta ortodontyczna z ruchomym aparatem200 zł
Usługa naprawienia ruchomego aparatu250-300 zł
Pozostałe
Ortodontyczny mini-implant800 zł
Wykonanie pantomogramu oraz cefalometrii220 zł
Łuk podniebienny typu goshgarian (góra)500 zł
Zabieg kortykotomii2000 zł za 1/2 łuku
Łuk podniebienny typu bi-helix (góra)600 zł
Łuk podniebienny typu quad-helix (góra)600 zł
Łuk językowy (dół)500 zł
Aparat typu Hyrax800 zł
Aparat – typ Płytka Hassa900 zł
Aparat Pendulum800 zł
Expander800 zł
Rotator ortodontyczny700 zł
Dystalizator Carriere1500 zł
Szyna essex z zębem tymczasowym800 zł

Formularz kontaktowy

pattern
https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
https://fachowydentysta.pl/
#10b9b9
style1
paged
Loading posts...
/home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
off
off

NOWOŚĆ!

PROTETYKA CYFROWA

>>> ZOBACZ SZCZEGÓŁY <<<