Menu

Promocje

Bezpłatne przeglądy

Skorzystaj z BEZPŁATYNYCH badań stomatologicznych, konsultacji protetycznych i endodontycznych.

Mikroskop stomatologiczny

Leczenie kanałowe teraz ZAWSZE z użyciem mikroskopu stomatologicznego.

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą Beyond

Wystarczy 1 godzina w gabinecie, aby wybielić zęby metodą Beyond. Teraz w promocyjnej cenie 850zł

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą nakładkową

Teraz możesz wybielić zęby kiedy chcesz i ile chcesz. Specjalna promocyjna cena 700zł

Dowiedz się więcej!

Profesjonalne czyszczenie

Teraz tylko 250zł – fluoryzacja, piaskowanie, skaling. Wszystkie zabiegi wykonywane przez lekarzy.

Dowiedz się więcej!

Implanty zębów

Bezpieczne i sprawdzone systemy implantologiczne dostępne już od 2250 zł!

Dowiedz się więcej!

Pantomogram – co to jest?

Pantomogram lub ortopantomogram (OPG) to w diagnostyce metoda badania panoramicznego obrazu wszystkich zębów, kości szczęki, żuchwy, stawów i zatok. Pantomogram to zdjęcie ukazujące przegląd czterech części uzębienia opisywanych jako kwadraty: prawy (R) górny i dolny oraz lewy (L) górny i dolny. Dla łatwej identyfikacji zęby na pantomogramie  są numerowane od 1 do 8, począwszy od zębów położonych na środku zdjęcia.

Pantomogram cztery części

Pantomogram obejmuje 32 zęby u dorosłych pacjentów z pełnym uzębieniem. Widoczne na pantomogramie zęby są numerowane na potrzeby diagnostyki.  Zęby 1 i 2 (tzw. jedynki i dwójki) w każdym z kwadratów pantomogramu to siekacze. Ząb oznaczony numerem 3 (trójka) nazywany jest kłem. Zęby 4 i 5 na pantomogramie to w diagnostyce zęby przedtrzonowe, a 6,7 i 8 – trzonowe. Ząb trzonowy numer 8 (ósemka) określany jest jako ząb mądrości.

Anatomia szczęki na pantomogramie

Kiedy wykonujemy pantomogram?

1. Schorzenia zębów i tkanek otaczających zęby

Próchnica – pantomogram pozwala zdiagnozować miejsca objęte próchnicą, które nie są widoczne w badaniu „gołym okiem”, czyli w miejscach takich jak styki zębów, pod istniejącymi wypełnieniami lub uzupełnieniami protetycznymi.

Paradontoza – pantomogram uwidacznia stopień i płaszczyznę zaniku kości

Schorzenia korzeni – pantomogram służy również do diagnostyki problemów endodontycznych związanych z leczeniem kanałowym takich jak brak odpowiedniego wypełnienia kanałów, torbiele, zmiany okolic wierzchołków (np. zanik kości), itp.

2. Ekstrakcja (usuwanie) zębów

Zdjęcie pantomogram jest niezwykle przydatne w przypadku konieczności ekstrakcji zębów takich jak wyrżnięte lub zatrzymane zęby mądrości (ósemki). Z pantomogramu lekarz stomatolog określa położenie zębów, kształt, oraz krzywiznę korzeni.

3. Implanty

Wraz z badaniem tomograficznym, pantomogram stanowi podstawę przy leczeniu implantologicznym. Zdjęcie rentgenowskie typu pantomogram pozwala lekarzowi odpowiednio przygotować zabieg implantacji.

4.  Leczenie ortodontyczne

Aby odpowiednio zdiagnozować wadę zgryzu i przygotować plan leczenia ortodontycznego, lekarz posługuje się pantomogramem.

5. Leczenie urazów zębów

Zdjęcie panoramiczne potrzebne jest w  przypadku urazów takich jak złamania korzeni zębowych czy złamania żuchwy. Dzięki niemu możliwa jest ocena złamania i podjęcie odpowiedniego leczenia, w tym zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Pantomogram jest bardzo pomocny przy wykrywaniu miejsc zakażenia.

Zdjęcie pantomograficzne jest wykorzystywane w celu wykrycia ukrytych ognisk infekcji w jamie ustnej które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie podczas wszelkiego rodzaju zabiegów operacyjnych. Tylko na podstawie pełnego wywiadu i badania stomatologicznego oraz po wykonaniu pantomogramu (nawet bezzębnej szczęki) stomatolog może wystawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań do takiego zabiegu.

 

Czy zdjęcie wykonane pantomografem jest niebezpicznie?

Do wykonania pantomogramu stosowany jest pantomograf, czyli rodzajem aparatu, który emituje podczas wykonywania zdjęcia pewną ilość promieniowania rentgenowskiego. Choć całkowicie bezbolesne dla pacjenta, wykonanie pantomogramu nie jest obojętne dla zdrowia. Dlatego w klinice FachowyDentysta.pl na Bemowie wykorzystujemy do diagnostyki jedynie pantomograf cyfrowy najnowszej generacji, który podczas robienia pantomogramuogranicza dawkę promieniowania do minimum i wykonuje zdjęcia najwyższej jakości. W przeciwieństwie do zdjęć ze starszych aparatów, pantomogram cyfrowy może być poddany obróbce komputerowej w celu dokładniejszego rozpoznania.

W gabinecie FachowyDentysta.pl na Bemowie przeprowadzamy zdjęcia rentgenowskie na podstawie skierowania lub przy bezpłatnym przeglądzie.

Aparat Kodak 9000C

Pantomograf Kodak 9000C
Aparat Kodak 9000 to najnowocześniejszy technologicznie z dostępnych pantomografów.

Jak ustawia się aparat do pantomogramu?

Aparat Kodak 9000 wykorzystuje bardzo skuteczną metodę pozycjonowania pacjenta względem operatora (twarzą w twarz). Dzięki temu zdjęcie wykonywany pantomogram jest precyzyjny i nie wymaga powtarzania, jak w przypadku aparatów poprzednich generacji.

Robienie pantomogramu widok

Nowoczesność w sprawdzonym wymiarze

Technologia 2D stosowana w pantomogramie ma wciąż olbrzymie znaczenie w diagnostyce. Aparat Kodak 9000 wykorzystuje nowoczesną technologię w swoim module pantomograficznym.

Automatyczna jakość
W pełni automatyczne mechanizmy sterowania pozwalają na dokładne przygotowanie aparatu do wykonania pantomogramu, co gwarantuje precyzję i najwyższą jakość obrazu.

Dopasowany do pacjenta

System Kodak 9000, w który wyposażony jest nasza klinika, dopasowuje warstwę obrazowania do różnorodnej budowy morfologicznej pacjentów. Dzięki regulowanej trajektorii poruszania się głowicy, pantomogram dopasowany jest do charakterystycznej budowy i wad zgryzu pacjenta, przy ograniczeniu niepożądanych nieprawidłowości w obrazie. Głowica wysokiej częstotliwości, sensor CCD i usuwanie efektu cieni kręgosłupa to inne technologie, które sprawiają, że aparat Kodak 9000 gwarantuje najwyższą jakość pantomogramu.

Różne budowy szczęki w badaniu pantomogram

Wygoda i wszechstronne zastosowanie

Aparatem Kodak 9000 można robić zdjęcia typu pantomogram zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Głowicę aparatu można obniżyć, aby ułatwić badanie pacjentów niepełnosprawnych na wózkach.
Pantomogram dorosłego przykład
przykład typowego pantomogramu

przykład pantomogramu dziecka
przykład zdjęcia pantomogramu dziecka
Pantomogram segmentowy

Pantomogram w różnych pozycjach
Pantmogramy w dwóch pozycjach stawów skroniowo-żuchwowych

Zobacz również:

 

Program Lojalnościowy