Menu

Promocje

Bezpłatne przeglądy

Skorzystaj z BEZPŁATYNYCH badań stomatologicznych, konsultacji protetycznych i endodontycznych.

Mikroskop stomatologiczny

Leczenie kanałowe teraz ZAWSZE z użyciem mikroskopu stomatologicznego.

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą Beyond

Wystarczy 1 godzina w gabinecie, aby wybielić zęby metodą Beyond. Teraz w promocyjnej cenie 850zł

Dowiedz się więcej!

Wybielanie metodą nakładkową

Teraz możesz wybielić zęby kiedy chcesz i ile chcesz. Specjalna promocyjna cena 700zł

Dowiedz się więcej!

Profesjonalne czyszczenie

Teraz tylko 250zł – fluoryzacja, piaskowanie, skaling. Wszystkie zabiegi wykonywane przez lekarzy.

Dowiedz się więcej!

Implanty zębów

Bezpieczne i sprawdzone systemy implantologiczne dostępne już od 2250 zł!

Dowiedz się więcej!

Rentgen zęba – co musisz wiedzieć

Czy rtg zęba można wykonać będąc w ciąży?

Ciąża nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zdjęcia rtg zwłaszcza przy użyciu radiowizjografii cyfrowej gdzie dawka promieniowania jest bardzo niska. Natomiast zdjęcie wykonujemy w takich przypadkach tylko wtedy gdy miałoby ono decydujący wpływ na zdrowie pacjentki. Decydujący będzie fakt, czy pacjentka straci zęba czy będzie mogła go zachować. W większości pozostałych przypadków zdjęcia są odraczane do momentu rozwiązania.

Czy rtg można wykonać podczas karmienia piersią?

Jeżeli chodzi o wykonanie zdjęcia rentgenowskiego podczas karmienia piersią nie ma żadnych przeciwwskazań. Dawka promieniowania nie wpływa w żaden sposób na pokarm matki. Pacjentka może bez obaw o zdrowie dziecka i własne mieć wykonany rtg zęba podczas karmienia piersią.

Jak odczytać zdjęcie rtg?

Zdjęcia stomatologiczne rtg mogą odczytywać tylko wykwalifikowani radiolodzy lub lekarze stomatolodzy. Na podstawie zdjęcia można odczytać ustawienie zęba , budowę anatomiczną korzeni, ubytki próchnicowe, złamania i pęknięcia, zmiany okołowierzchołkowe i wiele innych schorzeń. Ubytki próchnicowe oraz zmiany zapalne o charakterze zanikowym widoczne są jako ciemne plamy na tle jasno rzutujących się kości i zębów. Niemniej jednak odczytaniem zdjęcia rtg powinni zajmować się specjaliści.

Kiedy należy wykonać rtg zęba?

Raz na dwa lata powinno wykonać się profilaktycznie zdjęcie pantomograficzne w celu dokładnej kontroli uzębienia i tkanek przylegających. Zdjęcia wykonujemy również ze wskazań ortodontycznych, protetycznych, chirurgicznych i endodontycznych, gdy specjalista uzna, że są wymagane do dokładnej diagnostyki.  Zdjęcie rtg pomoże specjaliście dokładniej zbadać ustawienie zęba, ubytki oraz złamania i pęknięcia podczas leczenia. Diagnostyka z wykorzystaniem rtg zęba sprzyja całkowitemu rozpoznaniu problemu pacjenta.

 

Jak często można wykonywać zdjęcia rtg?

Zdjęcia pantomograficzne wykonujemy średnio raz na dwa lata, a u pacjentów leczonych ortodontycznie lub chirurgicznie zdjęcie rtg może być wykonywane częściej.  Zdjęcia zębowe można wykonywać na każdej wizycie nawet kilka razy w trakcie leczenia. Dawka promieniowania jest mała, dlatego wykonywanie zdjęcia rtg może przebiegać tak często.

Czy trzeba mieć skierowanie na wykonanie zdjęcia?

Aby wykonać zdjęcie zębowe rtg nie trzeba mieć skierowania. Skierowanie potrzebne jest przy wykonaniu pantomogramu i wystawia je na miejscu stomatolog. Jest to związane ze zwiększoną ilością dawki promieniowania.

 

Program Lojalnościowy